
Справа № 602/757/21
Провадження № 2/602/25/2022
ЛАНОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
Тернопільської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" січня 2022 р. м. Ланівці
Лановецький районний суд Тернопільської області в складі :
головуючої судді - Костів Л.І.,
секретар - Домчук В.І.,
з участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Вальчук М.М. ,
представника відповідача - Солонини О.П. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ланівці цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області про поновлення на роботі та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 звернулась із позовом до Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області про поновлення на роботі та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу, у якому просить визнати незаконним та скасувати наказ начальника Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області №49-к/тр від 23 червня 2021 року про її звільнення з посади директора комунальної установи «Борщівський сільський будинок культури» з 30 червня 2021 року у зв`язку з реорганізацією закладу та скороченням чисельності працівників, поновити її на зазначеній посаді, стягнути із відповідача середній заробіток за весь час вимушеного прогулу по день винесення рішення.
В обґрунтування заявлених вимог позивачка зазначила, що з 04 жовтня 2018 року вона призначена на посаду директора комунальної установи «Борщівський будинок культури». 03 березня 2021 року її було ознайомлено з наказом від 25 лютого 2021 року «Про попередження працівників закладів культури Борсуківської сільської ради про наступне звільнення» та 07 липня 2021 року вона отримала від відповідача письмове повідомлення від 30 червня 2021 року №01-18/278 «Повідомлення про необхідність отримати трудову книжку», разом з яким отримала наказ №49-к/тр від 23 червня 2021 року «Про звільнення ОСОБА_1 ».
Вважає звільнення її відповідачем із займаної посади незаконним, оскільки звільнення здійснено з порушенням вимог ст.49-2 КЗпП щодо порядку вивільнення працівників, оскільки відповідачем не було їй запропоновано жодної вакантної посади, які наявні в Центрі культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради. А тому позивачка просить поновити її на займаній посаді, а також стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник Вальчук М.М. позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити з підстав наведених у позовній заяві.
Представник відповідача Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області - Солонина О.П. в судовому засіданні позов не визнала, підтримавши письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що Комунальний заклад «Центр культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради» створений з 01 червня 2021 року відповідно до рішення Борсуківської сільської ради від 18 лютого 2021 року № 151 «Про створення Центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради» за принципом універсалізації на базі існуючих закладів культури та бібліотек з метою розвитку загального культурного простору в населених пунктах Борсуківської сільської ради.
Відповідно до п. 1.4 Положення про Центр культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради, затвердженого рішенням Борсуківської сільської ради від 18 лютого 2021 року № 151, Центр КДС утворений шляхом перейменування будинку культури с. Борщівка та приєднанням до останнього клубних та бібліотечних закладів Борсуківської сільської ради.
Таким чином, усі заклади культури, які функціонували на території Борсуківської сільської ради до 01 червня 2021 року після створення Центру КДС збережені та працюють сьогодні.
Виключення з базової мережі закладів культури відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про культуру» не відбулося. А саме органи місцевого самоврядування відповідно до статті 24 Закону України «Про культуру» затверджують переліки закладів культури базової мережі місцевого рівня.
Крім того, представник відповідача зазначила, що на виконання пункту 4 наведеного вище рішення Борсуківської сільської ради, відповідно до пункту 3 цього рішення, яким затверджена структура та штатна чисельність Центру КДС, Відділом освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області (далі - Відділом ООЗКТМС) проведені заходи з реорганізації будинків культури, клубів та бібліотек Борсуківської сільської ради у зв`язку з реорганізацією та скороченням штату працівників за рахунок ліквідації певних посад.
Таким чином, 25 лютого 2021 року виданий наказ № 17-к/тр «Про попередження працівників закладів культури Борсуківської сільської ради про наступне звільнення». 03 березня 2021 року з цим наказом під особистий підпис були ознайомлені усі працівники закладів культури Борсуківської сільської ради, в тому числі, ОСОБА_1 , директор будинку культури с.Борщівка.
Спільною комісією по працевлаштуванню працівників реорганізованих закладів культури, створеною наказом Відділу ООЗКТМС від 18 травня 2021 року № 50а-од, працівникам реорганізованих закладів культури Борсуківської сільської ради 26 травня 2021 року були запропоновані посади в Центрі КДС та з 01 червня 2021 року працівники, які дали письмову згоду на переведення їх на нові посади, прийняті до Центру КДС.
З 11 травня 2021 року по 04 червня 2021 року та з 08 червня по 23 червня 2021 року ОСОБА_1 були надані додаткові оплачувані відпустки як студенту III курсу вечірньої/заочної форми навчання Теребовлянського фахового коледжу культури і мистецтва, факультету (відділення) спеціалізації «Народне пісенне мистецтво» на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання сесії та для складання державних екзаменів.
Спільною комісією по працевлаштуванню працівників реорганізованих закладів культури 07 червня 2021 року ОСОБА_1 запропоновано з 14 червня 2021 року обійняти рівнозначну посаду завідувача Синовецької філії (клубу) Центру КДС на 0,5 посадового окладу. ОСОБА_1 відмовилася ознайомитися з пропозицією та підписати лист-ознайомлення, про що складений відповідний акт.
Оскільки ОСОБА_1 відмовилася від запропонованої посади, 23 червня 2021 року Відділом ООЗКТМС виданий наказ № 49-к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 ». Згідно з цим наказом ОСОБА_1 звільнена 30 червня 2021 року у зв`язку з реорганізацією закладу та скороченням чисельності працівників за пунктом 1 статті 40 КЗпП України з виплатою вихідної допомоги в розмірі середнього місячного заробітку.
30 червня 2021 року ОСОБА_1 була відсутня на робочому місці, отримати копію наказу про звільнення та трудову книжку за місцем проживання відмовилася, про що складений відповідний акт, а позивачці в день звільнення, був надісланий рекомендований лист про необхідність отримати трудову книжку з повідомленням про вручення та 14 липня 2021 року ОСОБА_1 забрала свою трудову книжку, про що свідчить запис в книзі обліку руху трудових книжок і вкладок до них.
Також, представник відповідача зазначає, що до Відділу ООЗКТМС надійшли 3 заяви від ОСОБА_1 щодо її працевлаштування. У заяві від 01 червня 2021 року, яка зареєстрована за № 40 позивачка просила перевести її з посади директора комунальної установи «Борщівський будинок культури» на посаду завідувача бібліотеки с.Борщівка, на що отримала відмову, оскільки така посада у структурі та штатній чисельності Центру КДС відсутня.
У заяві від 01 червня 2021 року, яка зареєстрована за № 41 позивачка просила перевести її з посади директора комунальної установи «Борщівський будинок культури» на посаду директора Центру КДС Борсуківської сільської ради, на що отримала відмову, оскільки відповідно до статті 21 Закону України «Про культуру», розділу 3 Положення про Центр КДС Борсуківської сільської ради керівники комунальних закладів культури (директор Центру КДС) призначаються на посаду шляхом укладання з ними контракту строком на 5 років за результатами конкурсу. Відділом ООЗКТМС рекомендовано ОСОБА_1 взяти участь у конкурсі на посаду директора Центру КДС.
У заяві від 07 червня 2021 року, яка зареєстрована за №47 позивачка просила перевести її з посади директора комунальної установи «Борщівський будинок культури» на посаду бібліотекаря Центру КДС Борсуківської сільської ради, на що отримала відмову, оскільки станом на 07 червня 2021 року ця посада не була вакантною.
Крім того, відповідно до підпункту 5 пункту 1 статті 1 Закону України «Про культуру» заклад культури - це юридична особа, основною діяльністю якої є діяльність у сфері культури, або структурний підрозділ юридичної особи, функції якого полягають у провадженні діяльності у сфері культури.
Відповідно до пункту 1.5 Положення про Центр культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради Центр КДС не є окремою юридичною особою та утримується за рахунок коштів місцевого бюджету, інших надходжень, які не заборонені законодавством України.
У структурі та штатному розписі Центру КДС Борсуківської сільської ради посада директора комунальної установи «Борщівський будинок культури» відсутня.
А тому, представник відповідача просить в задоволені позову ОСОБА_1 до Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області відмовити, а наказ Відділу ООЗКТМС від 23 червня 2021 року № 49-к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 » залишити в силі.
Представник позивачки ОСОБА_1 - адвокат Вальчук М.М. подала відповідь на відзив, в якому зазначила, що Центр культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради створений з 01 червня 2021 року згідно рішення сесії Борсуківської сільської ради №151 від 18 лютого 2021 року. В відзиві на позовну заяву від 01 вересня 2021 року №01-18/345 вказано що «за принципом універсалізації на базі існуючих закладів культури та бібліотек» (абзац 5 ст.2), хоча в юридичній площині такого визначення не існує. В 6 абзаці уточнено, що «Центр КДС утворений шляхом перейменування будинку культури с.Борщівка».
Представник позивачки зауважила, що незалежно від характеру і змісту діяльності підприємства, його організаційно-правової форми, компетенції, структури інших факторів, органи управління підприємства наділяються правом видання розпорядчих документів. Розпорядчі документи - це документи за допомого яких здійснюється розпорядча діяльність, оперативне керівництво у певній установі.
Основна функція розпорядчих документів - регулятивна; ціль призначення - регулювання діяльності, яке дозволяє органу управління забезпечувати реалізацію поставлених перед ним завдань, одержувати максимальний ефект від діяльності підприємства. Рішення, зафіксовані в розпорядчих документах, спрямовані на вдосконалення організаційної структури, характеру, змісту, засобів і способів здійснення основної (виробничої) діяльності установ, забезпечення організації фінансовими, трудовими, матеріальними, інформаційними та іншими ресурсами.
Розпорядчі документи містять рішення, які йдуть зверху вниз по системі управління: від керуючого органу до керованого, від вищої організації до підвідомчої, від керівника організації до керівника структурного підрозділу і працівників даної організації тощо. Саме ці документи реалізують керованість об`єктів по вертикалі. В юридичному плані значна частина розпорядчих документів відноситься до нормативно-правових актів. У них містяться конкретні, юридично владні приписи суб`єктів виконавчої влади. Конкретність таких приписів проявляється в тому, що їхнім адресатом виступають конкретні установи, структурні підрозділи, посадові особи чи працівники; вони є юридичними фактами, які тягнуть виникнення конкретних адміністративно- правових відносин.
Основними видами організаційно-розпорядчих документів є: накази; розпорядження; постанови; рішення; вказівки та ухвали.
В даному випадку розпорядчим документом є рішення Борсуківської сільської ради №151 від 18 лютого 2021 року.
В п.1. рішення створити з 01 червня 2021 року Центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради (в даному випадку із відзиву на позовну заяву перейменуванням Будинку культури с.Борщівка), але відсутня інформація, яким саме шляхом. Інших конкретних закладів, щодо яких має відбутися реорганізація, приєднання, об`єднання перейменування в рішенні немає.
Згідно зі ст. 57 Господарського кодексу України установчими документами суб`єкта господарювання, в даному випадку Центру КДС, є положення суб`єкта господарювання (додаток 1 до рішення №151 від 18 лютого 2021 р).
В положенні зазначені найменування суб`єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації. Положенням визначається господарська компетенція органів місцевого самоврядування чи інших суб`єктів у випадках, визначених законом.
Тобто, додаток 1 до рішення сесії Борсуківської сільської ради від 18 лютого 2021 року №151 (положення про Центр культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради) є установчим документом, а не розпорядчим, положення не може підміняти собою рішення.
В відзиві зазначено, що «до Центру КДС приєдналися та йому підпорядковані усі заклади культури», хоча рішення сільської ради передбачає лише створення КДС.
Також у відзиві зазначено, що до Центру КДС приєднано 2 будинки культури, 6 клубів, які нібито перейменовані у філії Центру КДС та 9 бібліотек. Разом з Центром КДС мережа закладів культури повинна була складатися з 18 установ.
В положенні про Центр КДС (додаток 1 до рішення №151 від 18 лютого 2021 р ) в п 3.12 зазначено, що «Центр здійснює свою діяльність за наступними напрямками та має таку структуру»: 8 клубів та 9 бібліотек, проте в додатку 2 до рішення №151 від 18 лютого 2021 року структура та штатна чисельність Центру КДС Борсуківської сільської ради - 8 філій Центру КДС та Центр КДС (9 установ).
В зв`язку з цим мережа закладів культури Борсуківської сільської ради з 18 установ зменшилася до 9.
Згідно класифікатора професій ДК 003:2010 посада Директора комунальної установи «Борщівський сільський будинок культури» рівнозначна посаді Директора центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради оскільки обидві посади знаходяться в підрозділі «Керівники у сфері культури, відпочинку та спорту». Код класифікації посади директора будинку культури і директора центру культури і дозвілля - [1229.6] обидві посади згідно довідника кваліфікаційних характеристик професій відносяться до 81 випуску - «Культура та мистецтво».
ОСОБА_1 пропрацювала на посаді близько 3 років, навчалася та здобула диплом з відзнакою за спеціальністю «Менеджмент соціокультурної діяльності», її посада директора Будинку культури с.Борщівка є рівноцінною й аналогічною посаді директора Центру КДС, тому відмова в задоволенні заяви від 01 червня 2021 року, яка була зареєстрована під № 41 в Відділі освіти, охорони здоров`я, культури, туризму та спорту є необгрунтованою, оскільки ОСОБА_1 є фактично призначеною на посаду керівника та має діючий контракт, а установа, на якій вона працює, була створена шляхом перейменування.
Зміна назви установи не тягне за собою зміни істотних умов праці працівників. Достатньо затвердити посадові інструкції з новим найменуванням установи та ознайомити з ними працівників.
Скорочення чисельності та скорочення штату - поняття не тотожні. Чисельність працівників - це списочний склад працюючих, і скорочення чисельності працівників передбачає зменшення їх кількості. Штат працівників - це сукупність посад, встановлених штатним розписом підприємства. Тому скорочення штату являє собою зміну штатного розпису за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами.
В Борщівському сільському будинку культури до реорганізації, чи перейменування штат складався з 1 ставки директора, 0,75 ставки завідувача бібліотеки та 0,5 ставки художнього керівника, усього 2,25 ставки.
У структурі Центру КДС кількість штатних одиниць не тільки не зменшилася - вона збільшилася до 10,5 штатних одиниць.
У відзиві вказується, що на виконання пункту 4 наведеного вище рішення Борсуківської сільської ради, відповідно до пункту 3 цього рішення, яким затверджена структура та штатна чисельність Центру КДС, Відділом ООЗКТМС проведені заходи з реорганізації будинків культури, клубів та бібліотек Борсуківської сільської ради у зв`язку з реорганізацією та скороченням штату працівників за рахунок ліквідації певних посад. На сторінці 3 абзацу 15 представник відповідача зазначає, що згідно з наказом ОСОБА_1 звільнена 30 червня 2021 року у зв`язку з реорганізацією закладу та скороченням чисельності працівників. Викладені обставини суперечать одна одній, оскільки скорочення чисельності та скорочення штату - поняття не тотожні.
25 лютого 2021 року виданий наказ про попередження працівників закладів культури Борсуківської сільської ради про наступне звільнення. 03 березня 2021 року з цим наказом під особистий підпис були ознайомлені працівники закладів культури Борсуківської сільської ради, в тому числі ОСОБА_1 . Проте тільки 07 червня 2021 року (через 96 днів) ОСОБА_1 ніби то було запропоновано посаду завідувача Синовецької філії Центру КДС.
За цей період з 01 червня 2021 року прийнято на роботу нового працівника ОСОБА_5 на посаду бібліотекаря, яка не працювала раніше в сфері культури, не має відповідної освіти, не запропонувавши усі вакантні посади працівникам, які вивільняються, в тому числі і ОСОБА_1 .
Звільнення за п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України допускається, якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу. Тому відповідно до ч.3 ст.49-2 КЗпП України одночасно з попередженням про звільнення роботодавець пропонує працівникові іншу роботу за її наявності. Якщо на момент попередження відсутня можливість запропонувати переведення, а згодом така можливість з`явиться, то пропозиція повинна бути обов`язково зроблена.
При цьому повинні пропонуватися всі наявні вакансії, крім тих, робота на яких не підходить за станом здоров`я, а також вищі посади. У разі згоди працівника на переведення одразу можливо видати відповідний наказ.
Дотримання цієї гарантії щодо збереження трудових відносин є одним з наріжних каменів у спорах про поновлення на роботі щодо осіб, звільнених за скороченням. Тому варто враховувати правові позиції, висловлені Верховним Судом з цього питання. Так, відповідно до постанови ВС від 06 травня 2020 року у справі №487/2191/17 при звільненні працівника у зв`язку зі скороченням штату роботодавець зобов`язаний йому запропонувати всі вакансії, що відповідають вимогам посади чи роботи за відповідною професією чи спеціальністю, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо, які існують на підприємстві, незалежно від того, в якому структурному підрозділі працівник, який вивільнюється, працював.
Відділом освіти під час вивільнення позивачки не враховувалося переважне право залишення на роботі ОСОБА_1 .
Частиною другою статті 49-2 Кодексу передбачено, що при вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці має враховуватися переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
Власник або уповноважений ним орган при вивільнені працівників у випадках змін в організації виробництва і праці повинен дотримуватися вимог статті 42 Кодексу, якою встановлено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
При скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами з організації виробництва і праці визначальним критерієм переважного права залишитись на роботі є саме рівень кваліфікації працівника та продуктивність його праці. Щоби скласти об`єктивну оцінку, роботодавець зобов`язаний перевірити наявність у працівників, посади яких скорочують, більш високої чи більш низької кваліфікації і порівняти продуктивність їх праці. Відповідне положення містить постанова Верховного суду у справі № 161/7196/19, провадження № 61-4375св20 від 22 вересня 2020 року.
ВС підкреслив, що відповідно до частини другої статті 40 КЗпП України звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Згідно з частинами першою, третьою статті 49-2 КЗпП України про звільнення працівників персонально попереджають не пізніше як за два місяці. Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації. Таким чином, однією з найважливіших гарантій для працівників при скороченні чисельності або штату є обов`язок власника підприємства чи уповноваженого ним органу працевлаштувати працівника.
Також ВС зазначив, що за змістом частини першої статті 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці переважне право па залишення па .юбогі надасться працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю прані.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надасться: сімейним - при наявності двох і більше утриманців; особам, в сім`ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на цьому підприємстві, в установі, організації. Переважне право на залишені працівника на роботі враховується лише у разі скорочення однорідних професій та посад.
ВС підкреслив, що визначальним критерієм для визначення наявності переважного права на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці є саме рівень кваліфікації працівника та продуктивність праці. Тому при вирішенні питання про звільнення працівника роботодавець зобов`язаний перевірити наявність у працівників, посади яких скорочуються, більш високої чи більш низької кваліфікації і продуктивності праці.
Для такої перевірки повинні досліджуватись документи та інші відомості про освіту і присвоєння кваліфікаційних розрядів (класів, категорій, рангів), про підвищення кваліфікації, про навчання без відриву від виробництва, про винаходи і раціоналізаторські пропозиції, авторами яких є відповідні працівники, про тимчасове виконання обов`язків більш кваліфікованих працівників, про досвід трудової діяльності, про виконання норм виробітку (продуктивність праці), про розширення зони обслуговування, про збільшення обсягу виконуваної роботи, про суміщення професій тощо.
Доказами більш високої продуктивності праці можуть бути виконання значно більшого обсягу робіт у порівнянні з іншими працівниками, які обіймають аналогічну посаду чи виконують таку ж роботу, накази про преміювання за високі показники у роботі тощо.
В відзиві зазначено, що Комунальний заклад «Центр культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради» створений з 01 червня 2021 року відповідно до рішення №151 від 18 лютого 2021 року, шляхом перейменування будинку культури с.Борщівка.
Відповідно до ст. 36 КЗпП України у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення), в тому числі у зв`язку з перейменуванням установи чи організації, дія трудового договору працівника продовжується.
Відповідно до п. 2.15. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників якщо за час роботи працівника назва підприємства змінюється, то про це окремим порядком у графі 3 трудової книжки робиться запис: "Підприємство таке-то з такого-то числа переіменоване на таке-то", а у графі 4 проставляється підстава перейменування - наказ (розпорядження), його дата і номер.
Такий запис вноситься посадовою особою відповідного закладу, до посадових обов`язків якої віднесено кадрову роботу та ведення трудових книжок працівників або, якщо така посадова особа не визначена - керівником відповідного закладу.
Варто зазначити, що одна лише зміна найменування посади без зміни змісту виконуваної роботи не може бути підставою для звільнення за п.1 ст.40 КЗпП.
Отже, звільнення за п.1 ст.40 КЗпП України ( 322-08 ) буде правомірним, якщо дотримані такі умови:
1) Зміни в організації виробництва і праці, що призвели до скорочення чисельності чи штату працівників, справді мали місце.
2) Ураховані ділові якості працівника, тобто його кваліфікація і продуктивність праці (ч.1 ст.42 КЗпП України).
3) За однакових ділових якостей враховано переваги залишенні на роботі (ч.2 ст.42 КЗпП України).
4) Було вжито заходів щодо працевлаштування працівника шляхом переведення за його згодою на іншу роботу (ч.2 ст.40 КЗпП України).
5) Дотримано порядку вивільнення працівника (ст.49-2 КЗпП України).
Якщо хоча б одна із зазначених умов порушена, працівник підлягає поновленню на роботі.
Вважає, що роботодавцем не дотримані вищезазначені умови, а тому звільнення ОСОБА_1 з займаної посади є незаконним, оскільки звільнення з роботи здійснено з порушенням вимог статті 49-2 КЗпП України.
Представник відповідача - Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області - Солонина О.П. подала заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначила щодо утворення Центру КДС (рішення Борсуківської сільської ради від 18 лютого 2021 № 151), що Борсуківська громада утворена 13 вересня 2016 року шляхом об`єднання Борсуківської, Борщівської, Великокусковецької та Передмірської сільських рад Лановецького району.
До комунальної власності Борсуківської сільської ради були прийняті безоплатно окремі об`єкти спільної власності територіальних громад сіл Лановецького району, окремі заклади та установи, в тому числі заклади культури (без права юридичної особи): Борсуківський будинок культури, Борщівський будинок культури, Великокусковецький будинок культури, Синовецький клуб, Передмірський клуб, Нападівський клуб, бібліотека-філіал с. Борсуки, бібліотека-філіал с. Борщівка, бібліотека-філіал с. Великі Кусківці, бібліотека- філіал с. Синівці, бібліотека-філіал с. Передмірка, бібліотека-філіал с. Нападівка.
До утворення Борсуківської громади Борщівський будинок культури, як і інші сільські будинки культури та клуби Лановецького району, був структурним підрозділом (без права юридичної особи) комунальної установи «Лановецький районний будинок культури», ЄДРПОУ 35820439. А бібліотеки, які увійшли в Борсуківську громаду з Лановецького району, також не були юридичними особами, а були бібліотеками-філіалами Лановецької централізованої бібліотечної системи. Прикладом цього є штатні розписи закладів культури станом на 01 січня 2016 року (до утворення Борсуківської громади), які висвітлені на офіційному вебсайті Лановецької РДА .
У 2021 році до Борсуківської громади доєдналися ще інші сільські ради: Снігурівська та Чайчинецька з Лановецького району та Піщатинська з Шумського району. Борсуківській громаді були передані також заклади культури (без права юридичної особи): Снігурівський клуб, Чайчинецький клуб, Піщатинський клуб, бібліотека-філіал с. Піщатинці, бібліотека-філіал с.Снігурівка, бібліотека-філіал с. Чайчинці.
Таким чином, станом на 01 лютого 2021 року в Борсуківській громаді працювали 18 закладів культури (9 клубних закладів та 9 бібліотек), але ні один заклад не був юридичною особою.
Така позиція суперечить Закону України «Про культуру». Відповідно до пункту 5 статті 1 цього Закону «заклад культури- це юридична особа, основною діяльністю якої є діяльність у сфері культури, або структурний підрозділ юридичної особи. функції якого полягають у провадженні діяльності у сфері культури».
Законом України «Про культуру» (2011 р., №24) не передбачений механізм включення закладів культури, які не є юридичними особами (більше того, не зрозуміло чиїми структурними підрозділами вони є, адже їхні юридичні особи залишилися у Лановецькому та Шумському районах) до переліку закладів базової мережі місцевого рівня. Адже відповідно до підпункту 10 пункту 8 Порядку формування базової мережі закладів культури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 р. № 984 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 р. № 970) (далі - Порядок) «у разі включення до базової мережі закладу культури чи закладу освіти культури, що не є юридичною особою, у переліку закладів базової мережі загальнодержавного/ місцевого рівня зазначається код згідно з ЄДРПОУ, структурним підрозділом якої є такий заклад». Але цей Порядок, а також Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про культуру» щодо загальних засад надання населенню культурних послуг», 2021, №31, набере чинності лише 24 грудня 2021 року.
Саме цей Порядок визначає основні вимоги до формування органами місцевого самоврядування базової мережі закладів культури. До цього часу було не зрозуміло, яким чином мають функціонувати заклади культури Борсуківської громади. 18 лютого 2021 року було прийняте сільською радою рішення про створення Центру КДС Борсуківської сільської ради як головного (базового) закладу, який забезпечує надання культурних послуг населенню громади. Правда, у рішенні не враховано, що базовий, головний заклад, в нашому випадку Центр КДС, має бути юридичною особою. Тому відділ ООЗКТМС буде пропонувати Борсуківській сільській раді внесення змін у рішення про створення Центру КДС.
Щодо виключення з базової мережі та приєднання до Центру КДС інших закладів культури Борсуківської сільської ради представник відповідача зазначила наступне - відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України «Юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації». Але заклади культури Борсуківської сільської ради, які приєдналися до Центру КДС і йому підпорядковані, не мають статусу юридичної особи. Отже, в рішенні Борсуківської сільської ради не може бути прописано про припинення юридичної особи.
З цього випливає, що усі заклади культури Борсуківської громади не могли бути виключені з базової мережі, оскільки відповідно до пункту 10 Порядку «заклад культури чи заклад освіти сфери культури може бути виключений з базової мережі внаслідок припинення юридичної особи в результаті реорганізації або ліквідації чи ліквідації структурного підрозділу юридичної особи».
Таким чином, виключення закладів культури з базової мережі мали відбутися у відділах/секторах культури Лановецької та Шумської РДА, коли ці заклади передавалися на баланс громади. А заклади культури, засновником яких є Борсуківська громада, не можуть бути виключеними з базової мережі, бо вони ще не були до базової мережі включеними.
Після утворення Центру КДС усі заклади культури продовжують працювати, у них проводяться заходи, їх приміщення збережені.
Щодо збільшення штатних одиниць у структурі Центру КДС Борсуківської сільської ради, пояснила, що штатні розписи клубних закладів Борсуківської сільської ради розроблені та затверджені відповідно до примірних штатних нормативів клубних закладів, центрів народної творчості, парків культури та відпочинку та інших культурно- освітніх центрів та установ державної та комунальної форми власності сфери культури, затверджених наказом Міністерства культури України 20 вересня 2011 р. № 767/0/16-11. А штатні розписи сільських бібліотек розроблені та затверджені відповідно до примірної структури та примірних штатних розписів комунальних бібліотек, затверджених наказом Міністерства культури України 22 серпня 2012 р. № 900.
Станом на 01 січня 2021 року штатний розпис клубних закладів Борсуківської сільської ради складався з 8.25 штатних одиниць , а штатний розпис бібліотек - з 3,5 штатних одиниць. Разом - 11.75 штатних одиниць.
Штатний розпис Центру КДС складається з 10.5 штатних одиниць. Отже, штатний розпис Центру КДС зменшився на 1,25 штатних одиниць за рахунок ліквідації певних посад та зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами.
До створення Центру КДС у Борщівському будинку культури була 1 ставка директора та 0,5 ставки керівника художнього. Після утворення Центру КДС посада директора будинку культури була ліквідована.
Представник відповідача зауважила щодо рівнозначних посад: директора будинку культури та директора Центру КДС Борсуківської сільської ради -ОСОБА_1., директор Борщівського будинку культури, не була переведена на посаду директора Центру КДС з наступних причин:
По-перше, посади директора будинку культури і директора Центру КДС - це посади не рівнозначні, незважаючи на те, що мають однаковий код КП - 1229.6. Відповідно до Національного класифікатора України ДК 003:2010 до групи КП 1229.6 належать Керівники підрозділів у сфері культури, відпочинку та спорту. За цим кодом у класифікаторі міститься понад 70 (сімдесят) професій, і вони не рівнозначні.
По-друге, до створення Центру КДС у Борщівському будинку культури була 1 ставка директора та 0,5 ставки керівника художнього, а у Центрі КДС - 10,5 штатних одиниць. Отже, змінився зміст виконуваної роботи працівника: директор Центру КДС здійснює керівництво уже не одним закладом та одним працівником (керівником художнім), а усіма закладами та працівниками закладів культури Центру КДС, тобто усіма закладами культури та працівниками культури Борсуківської громади.
По-третє, як уже зазначалось у відзиві на позовну заяву, директор Центру КДС (відповідно до Положення про Центр КДС та статті 21 Закону України «Про культуру») призначається на посаду за результатами конкурсу.
ОСОБА_1 листом Відділу ООЗКТМС від 02 червня 2021 року №01- 18/252 рекомендовано взяти участь у конкурсі на посаду директора Центру КДС, який тривав з 04 червня 2021 р. по 07 липня 2021 р. Результати Конкурсу оприлюднені 08 липня 2021 р. на офіційному вебсайті Борсуківської сільської ради в рубриці відділ освіти ООЗКТМС.
Але ОСОБА_1 документи для участі у конкурсі на посаду директора Центру КДС не подала.
По-четверте, ОСОБА_1 дійсно працювала на посаді директора Борщівського будинку культури з 04 жовтня 2018 року (2 р. 8 м.), але освіти за спеціальністю у неї не було (працювала з освітою кухаря). ОСОБА_1 навчалася у Теребовлянському фаховому коледжі культури і мистецтва, факультету (відділення) спеціалізації «Народне мистецтво». Диплом молодшого спеціаліста про закінчення коледжу датований 30 червня 2021 року, а це день звільнення ОСОБА_1 .
Щодо пропозицій обійняти інші посади .
25 лютого 2021 року був виданий наказ відділу ООЗКТМС № 17-к/тр «Про попередження працівників закладів культури Борсуківської сільської ради про наступне звільнення». ОСОБА_1 була ознайомлена з цим наказом та підписала його. Оскільки назви посад в Центрі КДС змінилися, а попередні посади працівників були ліквідовані, то спільною комісією по працевлаштуванню працівників закладів культури, створеною наказом Відділу ООЗКТМС від 18 травня 2021 року № 50а-од, працівникам закладів культури Борсуківської сільської ради 26 травня 2021 року були запропоновані посади в Центрі КДС. А з 01 червня 2021 року працівники, які дали письмову згоду на переведення їх на нові посади (вони були звільнені з попередніх посад за п. 5 ст. 36 КЗпП України), прийняті до Центру КДС.
ОСОБА_1 26 травня 2021 року перебувала у відпустці у зв`язку з навчанням тому письмову пропозицію обійняти посаду завідувача Синовецької філії отримала лише 07 липня 2021 року. ОСОБА_1 отримала пропозицію дійсно через 96 днів тому, що перебувала у відпустці у зв`язку з навчанням з 11 травня 2021 року по 04 червня 2021 року та з 08 червня 2021 року по 23 червня 2021 року.
Отримавши пропозицію, ОСОБА_1 відмовилася підписувати лист, про що складений відповідний акт.
ОСОБА_1 в усній формі (в присутності працівників Відділу ООЗКТМС) пропонувалися і інші вакантні посади в Центрі КДС, зокрема: посада завідувача Нападівської філії (декретне місце), Борсуківської філії, Піщатинської бібліотеки. Але ОСОБА_1 на контакт не йшла і від пропозицій відмовилася, мотивуючи тим, що працювати ніде, окрім с.Борщівка не буде.
Щодо прийняття нового працівника.
Відповідно до постанови ВС від 06 травня 2020 р. у справі № 487/2191/17 при звільненні працівника у зв`язку зі скороченням штату роботодавець зобов`язаний йому запропонувати всі вакансії, що відповідають вимогам посади чи роботи за відповідною професією чи спеціальністю, яку працівник може виконувати з урахуванням освіти, кваліфікації, досвіду тощо.
ОСОБА_1 працювала на посаді директора будинку культури (Код КП 1229.6, група керівники), а посада бібліотекаря - це група бібліотекарі, професіонали у сфері кінорограм, код КП 2432.2. Посада директора будинку культури і бібліотекаря - це різні посади. Також, до 30 червня 2021 року (день звільнення ОСОБА_1 ) у ОСОБА_1 не було відповідної освіти у сфері культури. Вона працювала на посаді директора будинку культури з освітою кухаря, що суперечить пункту 1 статті 21і Закону України «Про культуру». Відповідно до цієї статті «Керівником державного чи комунального закладу культури може бути особа, яка має вищу освіту... ».
Щодо утворення Центру КДС шляхом перейменування.
Про те, що Центр КДС створений шляхом перейменування Борщівського будинку культури прописано в Положенні, а не в рішенні сесії.
Положення - це установчий документ, а не розпорядчий.
Відповідно до п. 2.15 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України 29.07.93 № 58,
«Якщо за час роботи працівника назва підприємства змінюється, то про це окремим порядком у графі 3 трудової книжки робиться запис: «Підприємство таке-то з такого-то числа переіменоване на таке-то», а у графі 4 проставляється підстава перейменування - наказ (розпорядження), його дата і номер». Таким чином, прописати підставу перейменування Борщівського будинку культури не можна, бо Положення не є розпорядчим документом.
Беручи до уваги наведене вище, Відділ ООЗКТМС Борсуківської сільської ради вважає, що звільнення ОСОБА_1 за п.1 ст. 40 КЗпП України було правомірним, так як були дотримані такі умови:
1) Зміни в організації виробництва праці, що призвели до скорочення чисельності чи штату справді мали місце (відбулося скорочення 1,25 штатних одиниць).
2) Ураховані ділові якості працівника, тобто його кваліфікацію та продуктивність праці (ч. 1 ст 42 КЗпП України) ( ОСОБА_1 до 30 червня 2021 року не мала відповідної освіти у сфері культури; про те, що закінчила коледж, не повідомила Відділ ООЗКТМС; в день звільнення, а це робочий день, (30 червня 2021 року) була відсутня на робочому місці без поважних причин).
3) За однакових ділових якостей враховано переваги в залишенні на роботі (ч. 2 ст 42 КЗпП України) (Всі працівники закладів культури, які дали згоду на переведення до Центру КДС працевлаштовані на рівнозначні посади).
Було вжито заходів щодо працевлаштування працівника шляхом переведення за його згодою на іншу роботу (ч.2 ст.40 КЗпП України) ( ОСОБА_1 були запропоновані всі вакантні посади у Центрі КДС, які були станом на 07 червня 2021 року. Оскільки позивачка не йшла на контакт, то письмово запропоновано лише посаду завідувача Синовецької філії. Станом на 22 жовтня 2021 року у Центрі КДС є такі вакантні посади, на які можна призначити ОСОБА_1 :
Завідувача Борсуківської філії Центру КДС, 0,75 шт. од.;
Завідувача Передмірської філії Центру КДС, 0,75 шт. од.;
Завідувача Синовецької філії Центру КДС, 0,5 шт. од.;
Бібліотекаря Піщатинської філії Центру КДС, 0,25 шт. од.;
Бібліотекаря Синовецької філії Центру КДС, 0,25 шт. од.).
Було дотримано порядку вивільнення працівника (ст.49-2 КЗпП України).
Враховуючи викладене вище, Відділ освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради вважає, що звільнення ОСОБА_1 з займаної посади є законним та просить в задоволені позову до Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області відмовити, а наказ Відділу ООЗКТМС від 23 червня 2021 року № 49-к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 » залишити в силі.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, заслухавши пояснення сторін, суд встановив.
Як вбачається із копії записів трудової книжки позивачки, 04 жовтня 2018 року ОСОБА_1 прийнято на посаду директора комунальної установи «Борщівський будинок культури» згідно наказу №29-ТР від 02 жовтня 2018 року та 30 червня 2021 року звільнено у зв`язку з реорганізацією закладу та скороченням чисельності працівників (п.1 ст.40 КЗпП України).
Згідно копії Диплома молодого спеціаліста НОМЕР_1 , ОСОБА_6 закінчила у 2021 році Теребовлянський фаховий коледж культури і мистецтв. Освітня програма «Народне пісення мистецтво», акредитована Міністерством освіти і науки України здобула кваліфікацію «організатор культурно-дозвіллєвої діяльності, керівник аматорського хорового колективу» освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст галузь знань «Культура і мистецтво», спеціальність «Менеджмент соціокультурної діяльності». Диплом з відзнакою.
Згідно копії наказу №17-к/тр, виданого 25 лютого 2021 року начальником Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області Солонина О.П. «Про попередження працівників закладів культури Борсуківської сільської ради про наступне звільнення», ОСОБА_1 попереджено про наступне звільнення працівників закладів культури Борсуківської сільської ради відповідно до додатку.
Як вбачається з копії листа №01-18/278, виданого 30 червня 2021 року начальником Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області Солонина О.П. , позивачці письмово повідомлено про необхідність, у зв`язку зі звільненням її з посади 30 червня 2021 року (у зв`язку з реорганізацією закладу та скороченням чисельності працівників) одержати трудову книжку у відділі освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради.
Згідно копії наказу №49-к/тр, виданого 23 червня 2021 року начальником Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області Солонина О.П. , ОСОБА_1 звільнено з посади директора комунальної установи «Борщівський сільський будинок культури», 30 червня 2021 року у зв`язку з реорганізацією закладу та скороченням чисельності працівників (п.1 ст.40 КЗпП України) з виплатою вихідної допомоги в розмірі середнього місячного заробітку (ст.44 КЗпП України).
Згідно копії Акту від 30 червня 2021 року Про відмову від ознайомлення з наказом відділу ООЗКТМС Борсуківської сільської ради від 23 червня 2021 року №29-к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 » та про відмову ОСОБА_1 директора Борщівського будинку культури, отримати трудову книжку, складеного комісією в складі начальника Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Солониною О.П., у присутності провідного спеціаліста - інспектора відділу Ліпової М.В., головного бухгалтера відділу Каркіч М.Д. , 30 червня 2021 року з 12.30 год по 14.50 год ОСОБА_1 , директор Борщівського будинку культури, була відсутня на роботі. Комісія, під`їхавши до її будинку, запропонувала їй ознайомитися з наказом про її звільнення у зв`язку із реорганізацією закладу та скороченням чисельності працівників, з яким позивачка ознайомилася, проте від підпису та отримання трудової книжки відмовилася.
Згідно копії рішення №151 VI сесії VIII скликання Борсуківської сільської ради Лановецького району Тернопільської області від 18 лютого 2021 року «про створення Центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради», сесією вирішено створити з 01 червня 2021 року Центр культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради, затвердити Положення, структуру та штатну чисельність Центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради; Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради провести заходи з реорганізації будинків культури, клубних та бібліотечних закладів Борсуківської сільської ради. Створити комісію з реорганізації будинків культури, клубних та бібліотечних закладів Борсуківської сільської ради.
Як вбачається з Додатку 2 до рішення сесії Борсуківської сільської ради від 18 лютого 2021 року №151 структура та штатна чисельність центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради були наступними: Центр культури, дозвілля таспорту с.Борщівка: директор - 1 штатна од., керівник художній - 1 штатна од., завідувач бібліотеки- 0,5 штатних од. Борсуківська філія Центру КДС: завідувач філії - 0,75 штатних од.,бібліотекар - 0,5 штатних од. Великокусковецька філія Центру КДС: завідувач філії - 0,75 штатних од., бібліотекар - 0,25 штатних од. Нападівська філія Центру КДС: завідувач філії - 0,75 штатних од., бібліотекар - 0,5 штатних од. Піщатинська філія Центру КДС: завідувач філії - 0,75 штатних од., бібліотекар - 0,25 штатних од. Передмірська філія Центру КДС: завідувач філії - 0,75 штатних од., бібліотекар - 0,25 штатних од. Снігурівська філія Центру КДС: завідувач філії - 0,75 штатних од., бібліотекар - 0,25 штатних од. Синовецька філія Центру КДС: завідувач філії - 0,5 штатних од., бібліотекар - 0,25 штатних од. Чайчинецька філія Центру КДС: завідувач філії - 0,5 штатних од., бібліотекар - 0,25 штатних од. Разом - 10,5 штатних одиниць.
Згідно копії наказу №50а-од, виданого 18 травня 2021 року начальником Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області Солонина О.П. «Про створення комісії по працевлаштуванню працівників реорганізованих закладів культури Борсуківської сільської ради», з метою забезпечення рівності громадян в реалізації права на працю, прозорості процесу прийому на роботу в заклади культури Борсуківської сільської ради, використання потенціалу талановитої молоді, покращення якості надання культурних послуг мешканцям Борсуківської територіальної громади, керуючись ст.49-2 КЗпП України, створено комісію з працевлаштування працівників реорганізованих закладів культури Борсуківської сільської ради на період з 18 травня 2021 року по 31 травня 2021 року.
Як вбачається з копії наказу №21-к/тм, виданого 07 травня 2021 року начальником Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області Солонина О.П. «Про надання відпустки ОСОБА_1 », ОСОБА_1 , директору Борщівського будинку культури, надано додаткову оплачувану відпустку як студенту ІІІ курсу вечірньої/заочної форми навчання Теребовлянського фахового коледжу культури і мистецтв, факультету (відділення) спеціалізації «Народне пісенне мистецтво» на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання сесії на 25 днів, строком з 11 травня 2021 року по 04 червня 2021 року.
Згідно копії наказу №31-к/тм, виданого 07 червня 2021 року начальником Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області Солонина О.П. «Про надання відпустки ОСОБА_1 », ОСОБА_1 , директору Борщівського будинку культури, надано додаткову оплачувану відпустку як студенту ІІІ курсу вечірньої/заочної форми навчання Теребовлянського фахового коледжу культури і мистецтв, факультету (відділення) спеціалізації «Народне пісенне мистецтво» для складання державних екзаменів на 16 днів, строком з 08 червня 2021 року по 23 червня 2021 року.
Як вбачається з листа №256, виданого 07 червня 2021 року Відділом освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області, відповідно до рішення сесії Борсуківської сільської ради від 18 лютого 2021 року №151 «Про створеня Центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради» з 01 червня 2021 року створений Центр культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради, затверджена його структура та чисельність. Наказом відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту від 25 лютого 2021 року №17-к/тр «Про попередження працівників закладів культури Борсуківської сільської ради про наступне звільнення», у зв`язку з реорганізацією закладу ОСОБА_1 попереджено про наступне звільнення із займаної посади 31 травня 2021 року. Відповідно до наказу відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту від 07 травня 2021 року №21-к/тм «Про надання відпустки ОСОБА_1 » до 04 червня 2021 року позивачка перебувала у відпустці. Спільна комісія по працевлаштуванню працівників реорганізованих закладів культури, створена наказом відділу освіти ОЗКТМС від 18 травня 2021 року запропонувала позивачці з 14 червня 2021 року посаду завідувача Синовецької філії Центру культури , дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради на 0.5 посадового окладу. У разі відмови, позивачку попереджено про звільнення із займаної посади за п.1 ст.40 КЗпП України.
Згідно копії Акту від 07 червня 2021 року Про відмову від ознайомлення з пропозицією обійняти посаду завідувача Синовецької філії, 07 червня 2021 року ОСОБА_1 директору будинку культури с.Борщівка, було запропоновано обійняти посаду завідувача Синовецької філії на 0.5 посадового окладу, позивачка відмовилася від ознайомлення з пропозицією та підпису листа-ознайомлення.
Як вбачається з копії заяви позивачки від 01 червня 2021 року, позивачка звернулася до начальника Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області з письмовою заявою про переведення її з 07 червня 2021 року з посади директора комунальної установи «Борщівський будинок культури» с.Борщівка на посаду завідувач бібліотеки с.Борщівка.
Згідно копії відповіді начальника Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області Солонина О.П. №01-18/251 від 02 червня 2021 року на заяву позивачки, відповідно до додатку 2 рішення Борсуківської сільської ради від 18 лютого 2021 року №151 «Про створення Центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради» у структурі та штатній чисельності Центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради посада завідувача бібліотеки с.Борщівка відсутня.
Як вбачається з копії заяви позивачки від 01 червня 2021 року, позивачка звернулася до начальника Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області з письмовою заявою про переведення її з 07 червня 2021 року з посади директора комунальної установи «Борщівський будинок культури» с.Борщівка на посаду директора «Центру культури, дозвілля та спорту» с.Борщівка на термін до 03 жовтня 2023 року.
Згідно копії відповіді начальника Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області Солонина О.П. №01-18/252 від 02 червня 2021 року на заяву позивачки, відділ освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області не може задовільнити заяву ОСОБА_1 про переведення з 07 червня 2021 року з посади директора комунальної установи «Борщівський будинок культури» с.Борщівка на посаду директора Центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради не може, водночас позивачці рекомендовано узяти участь в конкурсі на посаду директора Центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради, який найближчим часом мав бути оголошеним.
Як вбачається з копії заяви позивачки від 07 червня 2021 року, позивачка звернулася до начальника Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області з письмовою заявою про переведення її з 07 червня 2021 року з посади директора комунальної установи «Борщівський будинок культури» с.Борщівка на посаду бібліотекар с.Борщівка «Центру культури, дозвілля та спорту».
Згідно копії відповіді начальника Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області Солонина О.П. №01-18/264 від 10 червня 2021 року на заяву позивачки, відділ освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області не може задовільнити заяву ОСОБА_1 про переведення з 07 червня 2021 року з посади директора комунальної установи «Борщівський будинок культури» с.Борщівка на посаду бібліотекаря Центру культури, дозвілля та спорту Борсуківської сільської ради, станом на 07 червня 2021 року вказана посада не є вакантною.
Статтею 43 Конституції України закріплено право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Таким чином, Конституція України, норми якої, відповідно до ст. 8 цього Основного закону, є нормами прямої дії, визначає, що держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю.
До того ж, з огляду на положення ст. 5-1 КЗпП України, держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, зокрема, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України, трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Частиною 2 статті 40 КЗпП України передбачено, що звільнення з підстав, зазначених у пункті 1 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
За правилами ч.1 статті 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім`ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув`язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу; 6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтвоабо професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п`яти років, з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовцівстрокової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби; 10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат. Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
В силу вимог ст.49-2 КЗпП України, про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадках зміни в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.19 постанови пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» із подальшими змінами, розглядаючи трудові спори, пов`язані зі звільненням за п. 1 ст. 40 КЗпП, суди зобов`язані з`ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення. У випадках зміни власника підприємства (установи, організації) чи його реорганізації (злиття з іншим підприємством, приєднання до іншого підприємства, поділу підприємства, виділення з нього одного або кількох нових підприємств, перетворення одного підприємства в інше, наприклад, державного підприємства в орендне підприємство або підприємства в господарське товариство) дія трудового договору працівника продовжується (ч. 3 ст. 36 КЗпПв редакції від 19 січня 1995 року). При реорганізації підприємства або при його перепрофілюванні звільнення за п. 1 ст. 40 КЗпПможе мати місце, якщо це супроводжується скороченням чисельності або штату працівників, змінами у їх складі за посадами, спеціальністю, кваліфікацією, професіями. Працівник, який був незаконно звільнений до реорганізації, поновлюється на роботі в тому підприємстві, де збереглося його попереднє місце роботи. При ліквідації підприємства (установи, організації) правила п. 1 ст. 40 КЗпП можуть застосовуватись і в тих випадках, коли після припинення його діяльності одночасно утворюється нове підприємство. В цих випадках працівник не вправі вимагати поновлення його на роботі на заново утвореному підприємстві, якщо він не був переведений туди в установленому порядку. Судам слід мати на увазі, що при проведенні звільнення власник або уповноважений ним орган вправі в межах однорідних професій і посад провести перестановку (перегрупування) працівників і перевести більш кваліфікованого працівника, посада якого скорочується, з його згоди на іншу посаду, звільнивши з неї з цих підстав менш кваліфікованого працівника. Якщо це право не використовувалось, суд не повинен обговорювати питання про доцільність такої перестановки (перегрупування).
Відповідно до статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Згідно статті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд зазначає, що в підтвердження правомірності звільнення позивача за п.1 ст.40 КЗпП України, вжиття ним заходів для дотримання законодавчо закріплених гарантій працівника при звільненні за вказаною статтею, відповідачем не надано суду доказів про те, що Відділом освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області вживались заходи з метою збереження гарантій позивачки, установлених ст.42 КЗпП України, які надаються працівникові при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці.
Таким чином, суд вважає, що звільнення позивача відповідачем проведено з порушенням вимог ч.2 ст.40 КЗпП України, відповідно до якої, звільнення з підстав, зазначених у пункті 1 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу, а також ст.42 КЗпП України, оскільки не враховано переважне право позивача на залишенні на роботі при вивільненні працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці.
Суд також приходить до переконання, що під час вивільнення позивачки Відділом освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області не врахувалося переважне право залишення на роботі ОСОБА_1 , позивачці не було запропоновано іншу роботу з урахуванням її стажу роботи, кваліфікації та наявних вакансій посад.
Таким чином, з врахуванням наведених обставин, суд вважає, що наказ начальника Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області від 23 червня 2021 року №49-к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 » із займаної посади директора комунальної установи «Борщівський сільський будинок культури» з 30 червня 2021 року у зв`язку із реорганізацією закладу та скорочення чисельності працівників, за п.1 ст.40 КЗпП України слід скасувати та поновити позивачку на посаді директора комунальної установи «Борщівський сільський будинок культури» з 30 червня 2021 року
Відповідно до ч.2 ст.235 Кодексу законів про працю України, при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
Середній заробіток працівника визначається відповідно до ст. 27 Закону України «Про оплату праці» за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100 (далі Порядок).
З урахуванням цих норм, зокрема абзацу 3 пункту 2 Порядку, середньомісячна заробітна плата за час вимушеного прогулу працівника обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана виплата, тобто, що передують дню звільнення працівника з роботи.
Відповідно до пункту 5 розділу ІV Порядку, основою для визначення загальної суми заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу, є середньоденна (середньогодинна) заробітна плата працівника, яка згідно з пунктом 8 цього Порядку визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством календарних днів за цей період.
Після визначення середньоденної заробітної плати як розрахункової величини для нарахування виплат працівнику, здійснюється нарахування загальної суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, яка обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді (абзац 2 пункту 8 Порядку).
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства (абзац 3 пункту 8 Порядку).
Крім того, положеннями розділу ІІІ Порядку передбачені виплати, які не підлягають урахуванню при обчисленні середньої заробітної плати як розрахункової величини для нарахування виплати за час вимушеного прогулу, зокрема згідно п. 4 не враховуються: матеріальна допомога, виплати за щорічну і додаткову відпустки та допомога у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю.
Отже, згідно зазначених норм, середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати, отриманої за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні, на число цих відпрацьованих робочих днів.
Згідно довідки №01-18/23, виданої 26 січня 2022 року Відділом освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області, у період з 01 травня 2021 року по 30 червня 2021 року одноденний заробіток ОСОБА_1 становив 312,50 грн.
Заперечень зі сторони позивача з даного приводу до суду не поступило.
Станом на 26 січня 2022 року середній заробіток за час вимушеного прогулу позивача буде становити 45312,50 грн., із розрахунку: 145 робочих днів х 312,5 - середній заробіток за один день, згідно довідки наданої представником відповідача.
У відповідності до частини 1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на положення п. 2 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд також вважає за необхідне допустити до негайного виконання стягнення з відповідача на користь позивача середньої заробітної плати за один місяць. Негайному виконанню підлягає також рішення в частині поновлення позивача на роботі відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 430 ЦПК України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4,13, 82, 263, 265 ЦПК України, ст. 40, 233, 234, 235 Кодексу законів про працю України, постановою Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області (місце знаходження: 47412, с.Борсуки вул.Шевченка,3 Кременецького району Тернопільської області) про поновлення на роботі та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ начальника Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області від 23 червня 2021 року №49-к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 » із займаної посади директора комунальної установи «Борщівський сільський будинок культури» з 30 червня 2021 року у зв`язку із реорганізацією закладу та скорочення чисельності працівників (п.1 ст.40 КЗпП України) з виплатою вихідної допомоги в розмірі середнього місячного заробітку (ст.44 КЗпП України).
Поновити ОСОБА_1 на посаді директора комунальної установи «Борщівський сільський будинок культури» з 30 червня 2021 року.
Стягнути з Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області (місце знаходження: 47412, с.Борсуки вул.Шевченка,3 Кременецького району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 41445815) в користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 45312 (сорок п`ять тисяч триста дванадцять) грн. 50 коп. заробітної плати за час вимушеного прогулу за період з 30 червня 2021 року по 26 січня 2022 року, із врахуванням установлених законодавством України податків, зборів та обов`язкових платежів.
Стягнути з Відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області (місце знаходження: 47412, с.Борсуки вул.Шевченка,3 Кременецького району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 41445815) в користь держави 908 гривень 00 копійок судового збору, перерахувавши його за наступними реквізитами: рахунок отримувача UA208999980313121206000019731, отримувач ГУК у Терн.обл./тг м.Ланівці/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37977599, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: «*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за заявою ______(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Лановецький районний суд Тернопільської області (назва суду, де розглядається справа)».
Рішення суду в частині поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу в межах суми платежу за один місяць підлягає до негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення винесено 04 лютого 2022 року.
Суддя: Л. І. Костів