
Справа № 161/11593/21
Провадження № 2/161/577/22
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2022 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Пахолюка А.М.
при секретарі - Будько І.Ю.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, -
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за заявою відповідача від 18.01.2019 року на підставі поданих ним документів відповідачу було призначено та надано субсидію на період з січня 2019 року по квітень 2019 року, а далі в порядку автоматичного перерахунку з травня 2019 року по квітень 2020 року. Вказує, що при проведенні перевірки встановлено, що відповідач при даному зверненні подав недостовірну інформацію про свій майновий стан. Зокрема, в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не задекларував відомості про наявність у нього транспортного засобу - причіп ПГМФ83040, 2016 року випуску.
Зазначає, що за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог складено акт № 241 від 24.03.2020 року.
Крім того, вказує, що внаслідок подання відповідачем недостовірних даних, йому були надмірно виплачені кошти у вигляді житлових субсидій, які згідно рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 23.04.2020 року №1/21-306 були визначені в розмірі 31928,11 грн. та термін повернення яких встановлено до 25.08.2020 року.
Просить суд, стягнути з відповідача на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради в розмірі 31928,11 грн. надміру виплачених коштів житлової субсидії та 2270,00 грн. судового збору.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14 липня 2021 року відкрито спрощене провадження у справі.
Заочним рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 жовтня 2021 року позов задоволено повністю.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08 грудня 2021 року ОСОБА_1 поновлено строк на подання заяви про перегляд заочного рішення суду від 12 жовтня 2021 року, заочне рішення від 12 жовтня 2021 року в цивільній справі за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії скасовано. Призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача до судового засідання подала суду заяву про слухання справи у її відсутності, просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача також до судового засідання подав суду заяву про слухання справи у його відсутності, просить суд відмовити з підстав наведених у заяві про перегляд заочного рішення.
Суд вважає за можливе слухати справу у відсутності сторін по наявним матеріалам справи.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення.
Згідно з ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що 18 січня 2019 року відповідач ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернувся безпосередньо до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії (а.с. 12).
Разом з заявою, відповідач подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 11).
У поданій декларації про доходи, ОСОБА_1 , вказуючи відомості у розділі IV «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж п`ять років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання» в графі «Автомобіль марки» вказав «Не має» (а.с. 11 зворот). На підставі поданих відповідачем вищевказаних документів йому була призначена субсидія.
Однак, в результаті проведеної перевірки правильності та повноти інформації наданої відповідачем, встановлено, що відповідно до інформації наданої ТСЦ МВС 0741 у Волинській області від 29.02.2020 року, у власності відповідача є транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років, при зверненні від 18.01.2019 року за призначенням житлової субсидії, про що останній не вказав в декларації (а.с.8).
Таким чином, внаслідок подання відповідачем недостовірної інформації щодо наявності транспортного засобу, йому було надмірно виплачено кошти, тому комісією прийнято рішення припинити раніше надану субсидію та стягнути за період з січня 2019 року по березень 2020 року включно 31928,11 грн. надміру виплачених коштів (а.с. 6).
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.
Згідно з п. 2 даного Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до п. 3 Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Пунктом 6 Положення (в редакції від 01.06.2018) визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).
Пунктом 13 Положення встановлено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання) заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.
Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Рішення про призначення (не призначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим-дванадцятим цього пункту.
Згідно з Положенням, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення;
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
Згідно з пунктом 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.97 за № 39/283/90/5 повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться зокрема і у випадку виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
Частиною 1 ст.1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України вбачається, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата, стипендії, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Як вбачається з правової позиції викладеної у постанові Верховного Суду від 31.07.2019 у справі №583/168/17 не підлягають поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються. Тобто, механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання.
Як вже зазначалось, згаданим вище Положенням передбачено, що субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).
У даному випадку відповідач звернувся із заявою про призначення житлової субсидії 18.01.2019 року, а тому мав би зазначити у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії (розділ IV) інформацію про те, що на нього було зареєстровано причіп марки ПГМФ 830400, д.н.з. НОМЕР_1 , 2016 року випуску (а.с. 8).
Однак, у декларації в розділі IV у графах зобов`язано вказати, прізвище, ініціали власника транспортного засобу та «Автомобіль марки», тому відповідач несвідомо зазначив, що автомобіля немає у власності, і також не вказав про наявність у його власності причіпа, оскільки, така графа у декларації відсутня, тобто бланк декларації, який заповнював відповідач, складено некоректно, що і призвело до зазначеного порушення.
Наведене підтверджує ту обставину, що відповідачем при поданні заяви про призначення житлової субсидії, не була прихована чи свідомо зазначена недостовірна інформація, яка б вплинула або могла вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру, будь яких доказів, які б свідчили про свідоме неповідомлення відповідачем інформації про наявний у його власності транспортний засіб, зокрема, причіп, позивачем не надано.
Пунктом 6 Положення №848 (в редакції на момент звернення відповідача за призначенням субсидії) врегульовано не питання припинення нарахування та виплати вже призначеної житлової субсидії, а питання, за яких житлова субсидія взагалі не призначається.
Безпосередньо на позивача Положенням №848 покладено обов`язок для нарахування субсидій направляти відповідним органам запити на отримання відомостей про наявність в осіб транспортних засобів уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітикт та МВС.
Так за приписами пункту 14 Положення №848 (в редакції на момент звернення відповідача за призначенням субсидії) для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються, зокрема, відомості про наявність в осіб транспортних засобів уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
Отже, наведене підтверджує ту обставину, що відповідачем при поданні заяви про призначення житлової субсидії не свідомо була зазначена недостовірна інформація, яка б вплинула або могла вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру, що виключає можливість стягнення з нього суми призначеної субсидії як надміру виплаченої.
Разом з тим, позивач всупереч ст. 81 ЦПК України не довів ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог та не надав належних та допустимих доказів, які б підтверджували той факт, що відповідачем при поданні заяви про призначення житлової субсидії було умисно подано недостовірну інформації, у зв`язку з чим передбачені законом підстави для стягнення з нього надміру перерахованої суми субсидії в даному випадку відсутні.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 280-284, 288, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1215 Цивільного кодексу України, Положенням «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, суд, -
В И Р І Ш І В:
Відмовити в задоволенні позову Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасника справи:
Позивач - Департамент соціальної політики Луцької міської ради, ЄДРПОУ - 03191963, адреса місцезнаходження: 43025, м. Луцьк, пр. Волі, 4а.
Відповідач - ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 .
Повне судове рішення складено 04 лютого 2022 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.М. Пахолюк