
Справа № 234/14144/19
Провадження № 1-кс/234/657/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2022 року м. Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Кравченко О.Ю., за участю секретаря судового засідання Малушка С.В., слідчого Ковальова С.С.., захисника Мосієнко С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого в ОВС 3 відділення (з дислокацією у м.Краматорськ Донецької області) слідчого відділу 2-го управління (з дислокаціє у м.Маріуполь Донецької області ) ГУ СБУ Донецькій та Луганській областях Ковальова С.С. про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22017050000000073 від 02.02.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 110 КК України у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
ВСТАНОВИВ:
24 січня 2022 року до Краматорського міського суду Донецької області надійшло клопотання слідчого в ОВС 3 відділення (з дислокацією у м.Краматорськ Донецької області) слідчого відділу 2-го управління (з дислокацією у м.Маріуполь Донецької області ) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях Ковальова С.С. про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №22017050000000073 від 02.02.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.110 КК України.
Клопотання погоджено прокурором відділу нагляду Донецької обласної прокуратури Харасайло Є.В.
У клопотанні слідчий посилається на те, що слідчими 3-го відділення (з дислокацією в м. Краматорськ) слідчого відділу 2 управління (з дислокацією в м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22017050000000073 від 02.02.2017 року за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.110 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 28 квітня 2014 року громадянка ОСОБА_1 під час проведення мітингу на території м. Костянтинівка виступала перед невизначеним колом осіб із закликами до зміни меж або території державного кордону України в порушення порядку встановленого Конституцією України.
Упродовж 2013 року у зв`язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади та Збройних Сил Російської Федерації (далі – ЗС РФ) виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Своїх злочинних цілей представники влади і ЗС РФ вирішили досягти зокрема шляхом створення і фінансування терористичної організації на території України.
В наслідок проведення протягом березня-травня 2014 року групами активістів (до складу яких увійшли особи, відносно яких здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12014050620000436) низки протестних мітингів на території Донецької області у місцевого населення було сформоване хибне враження про нездатність державних інститутів України виконувати свої функції та про необхідність створення на території Донецької області самостійної держави, що обумовило можливість створення терористичної організації «Донецька народна республіка».
06.04.2014 незаконними збройними формуваннями було оточене та захоплене приміщення Донецької обласної державної адміністрації, розташоване за адресою: м. Донецьк, бульвар Пушкіна, буд. 34, а також ряд інших адміністративних будівель державних органів.
З метою приховування своєї злочинної діяльності, а також визнання терористичної організації «ДНР», як державного утворення на міжнародному рівні, отримання більш поширеної підтримки серед місцевого населення Донецької області, пропаганди і поширення ідеології створення псевдодержавного утворення на території південно-східної частини України, отримання фінансування та іншого сприяння своєї терористичної діяльності, а також подальшої легітимізації своєї терористичної діяльності, спрямованої на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку встановленого Конституцією України, керівником терористичних груп 07.04.2014 утворено організацію, що, відповідно до ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною, під назвою «Донецька народна республіка» (далі «ДНР») шляхом об`єднання окремих терористичних груп у стійке об`єднання трьох і більше осіб, з метою продовження здійснення терористичної діяльності, у межах якого було здійснено розподіл функцій, встановлено певні правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, та видано Акт про проголошення державної самостійності «Донецької народної республіки», яким публічно закликали місцеве населення до проведення 11.05.2014 на порушення порядку, встановленого Конституцією України, так названого «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності «ДНР».
13.04.2014 Радою національної безпеки і оборони України прийнято рішення «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», яке введено в дію Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14.04.2014, відповідно до якого на території України розпочато антитерористичну операцію. Також, Указом Президента України № 116/2018 уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.04.2018 «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях», яким формат проведення АТО змінено на операцію Об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей.
10.05.2014 так званою «Радою самопроголошеної «Донецької народної республіки», утвореною 07.04.2014 у м. Донецьку, одним із основних завдань якої є зміна меж території та державного кордону України в спосіб, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України - тобто стійкого об`єднання невизначеної кількості осіб (більше трьох), що створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, та в якому її структурні підрозділи здійснюють терористичну діяльність з відома керівників (керівних органів) усієї організації, яка відповідно до ст.1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією, з метою утворення у межах території Донецької області держави – «Донецька народна республіка», в порушення ст. ст. 1,2,5,8, ч. 2 ст. 19, ст. 73, п. 3 ч. 1 ст. 85, п.п. 13,18,20 ч. 1 ст. 92, ст.ст. 132,133 Конституції України був оголошений референдум, який був проведений представниками зазначеної терористичної організації на території Донецької області 11.05.2014 та на вирішення якого було поставлено питання: «Чи підтримуєте Ви Акт про державну самостійність Донецької Народної Республіки?», тобто питання щодо зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме незаконного виведення з-під юрисдикції України окремих адміністративно-територіальних одиниць Донецької області.
Так, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ч.1 ст.17, ч.1 ст.65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов`язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Згідно з вимогами ст.ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Організація і порядок проведення референдумів та територіальний устрій України, згідно з положеннями ст.92 Конституції України, визначаються виключно законами України.
Відповідно до ст. ст. 132, 133 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
З метою створення терористичної організації та схилення місцевого населення Донецької області до підтримки її діяльності на початку березня 2014 року невстановленими в ході досудового розслідування особами були створені та почали діяти на території міст Донецької області групи активістів (до складу яких увійшли особи, відносно яких здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12014050620000436). Зазначені групи активістів організовували та провели на території міст Донецької області ряд протестних мітингів, спрямованих на дестабілізацію та розхитування політичної обстановки у регіоні, створення хибного враження про нездатність державних інститутів виконувати свої функції, підкресливши наявність потреби у створенні окремої самостійної структури, з владними повноваженнями для виникнення передумов з відділення Донецької області від складу України.
Так, 28.04.2014 року біля адміністративної будівлі Костянтинівської міської ради за адресою Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Правобережна (колишня Леніна), буд.260, невстановленими в ході досудового розслідування особами при невстановлених обставинах був організований та проведений протестний мітинг, спрямований на дестабілізацію та посилення соціальної напруги та загострення суспільно-політичної ситуації у місті, зміну суспільних відносин, передбачених і гарантованих Конституцією України, принципів єдності та цілісності її території, порушення суверенітету, територіальної недоторканості та політичної незалежності Держави Україна, на якому були присутні близько 100 місцевих мешканців м.Костянтинівки Донецької області.
Будучи негативно налаштованою до державної влади України, з ідеологічних мотивів, підтримуючи ідеї відділення території Донецької області від Держави Україна в порушення порядку, встановленого Конституцією України, з метою зміни територіальної цілісності України ОСОБА_1 перебуваючи 28.04.2014 в м. Костянтинівка Донецької області була присутня при проведенні мітингу, який проходив біля адміністративної будівлі Костянтинівської міської ради за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Правобережна (колишня Леніна), буд. 260. При цьому ОСОБА_1 , достовірно усвідомлюючи, що протестний мітинг, на якому вона була присутня, спрямований на дестабілізацію та розхитування політичної обстановки у регіоні, створення хибного враження про нездатність державних інститутів виконувати свої функції та наявність потреби у створенні окремої самостійної структури, з владними повноваженнями для виникнення передумов з відділення Донецької області від складу України, в подальшому діючи умисно, прийняла участь у зазначеному мітингу в якості виступаючого та звертаючись до невизначеного кола мешканців міста, публічно висловила заклики, а саме зробити свій вибір та проголосувати за створення на території України іншої суверенної держави так званої «Донецької народної республіки» а також заклик-гасло у якому експліковано ідею об`єднання жителів Донецької області задля створення на території України іншої суверенної держави «Донецької народної республіки», чим здійснила публічні заклики до вчинення дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 110 КК України, а саме в публічних закликах до вчинення дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
05 липня 2019 року слідчим відділом 2 управління (з дислокацією в м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях складено та погоджено з прокуратурою Донецької області повідомлення про підозру ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.110 КК України, але вона їй не оголошувалась у зв`язку з тим, що місцезнаходження ОСОБА_1 слідству невідоме. На підставі ч.1 ст. 278 та ч. 2 ст. 135 КПК України, примірник повідомлення про підозру ОСОБА_1 05.07.2019 року вручено житлово-експлуатаційній організації КП «Служба єдиного замовника Костянтинівської міської ради» м. Костянтинівка Донецької області.
30.07.2019 року відповідно до вимог ст.135 КПК України, до житлово-експлуатаційній організації КП «Служба єдиного замовника Костянтинівської міської ради» м.Костянтинівка Донецької області були вручені повістки про виклик ОСОБА_1 з метою проведення процесуальних дій за її участю в період часу з 09-00 по 18-00 годин 03,04 та 05 серпня 2019 року. У зазначені дні ОСОБА_1 до 3-го відділення (з дислокаціє ю в м.Краматорськ) СВ 2 Управління (з дислокацією у м.Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за адресою Донецька область, м.Краматорськ, вул.Я.Мудрого, буд.56а для проведення процесуальних дій не прибула та не повідомила слідчого про поважні причини неприбуття.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні вказаних злочину підтверджується наступними зібраними у ході здійснення досудового розслідування матеріалами кримінального провадження: протоколом огляду Інтернет-ресурсів від 21.07.2017 року; висновком фотопортретної експертизи №18 від 21.02.2019 року.; висновком судово-лінгвістичної експертизи №8429/18-39 від 12.04.2019 року.; протоколом допиту свідка ОСОБА_2 від 22.12.2021 року; протоколом допиту свідка ОСОБА_3 від 13.12.2021 року; протоколом пред`явлення особи для впізнання за фото знімком від 13.12.2021 року; протоколом допиту свідка ОСОБА_3 від 13.12.2021 року; протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімком за участю ОСОБА_3 від 13.12.2021 року; протоколом допиту свідка ОСОБА_4 від 13.12.2021 року; протоколом пред`явлення особи для впізнання за фото знімком за участю ОСОБА_4 від 13.12.2021 року.
Місцезнаходження ОСОБА_1 слідству невідомо. На підставі ч.1 ст.278 та ч.2 ст.135 КПК України повідомлення про підозру ОСОБА_1 вручено житлово-експлуатаційній організації КП «Служба Єдиного замовника Костянтинівської міської ради» м.Костянтинівка Донецької області.
Крім того, в ході досудового розслідування за результатами проведення оперативно-розшукових заходів встановлено, що ОСОБА_1 виїхала до Російської Федерації з метою переховування від органів досудового розслідування.
Згідно відомостей з ДПС України, ОСОБА_1 державний кордон України та лінію розмежування за період з 01.01.2014 не перетинала. Окрім того, матеріалами досудового розслідування (показаннями свідка ОСОБА_2 ) встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на території Російської Федерації.
На підставі вищевикладеного орган досудового розслідування дійшов висновку, що ОСОБА_1 ухиляється від відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, у зв`язку з чим 06 серпня 2019 року останню постановою слідчого оголошено у розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам Костянтинівського МРВ 2-го управління (з дислокацією у м.Маріуполь Донецької області ) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.
Ухвалою слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 07.12.2021 надано дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_1 з метою її приводу для участі в розгляді клопотання про застосування щодо неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрювана ОСОБА_1 ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибула на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошена у розшук та перебуває на території Російської Федерації.
Розшук підозрюваної ОСОБА_1 триває, на даний момент на підконтрольну територію України вказана особа не поверталася та державний кордон України не перетинала.
Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав, з підстав наведених у ньому.
Захисник підозрюваної ОСОБА_1 - адвокат Мосієнко С.А. у судовому засіданні просив вирішити дане клопотання на розсуд суду.
Дослідивши матеріали клопотання, беручи до уваги думку сторін кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
У судовому засіданні встановлено, що слідчими 3-го відділення (з дислокацією в м.Краматорськ) слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м.Маріуполь Донецької області ) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22017050000000073 від 02.02.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.110 КК України.
05 липня 2019 року слідчим відділом 2 управління (з дислокацією в м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях складено та погоджено з прокуратурою Донецької області повідомлення про підозру ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.110 КК України. На підставі ч.1 ст. 278 та ч. 2 ст. 135 КПК України, повідомлення про підозру ОСОБА_1 , 05.07.2019 року вручено представнику комунального підприємства «Служба єдиного замовника» м. Костянтинівка Донецької області.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.110 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами: протоколом огляду Інтернет-ресурсів від 21.07.2017 року; висновком фотопортретної експертизи №18 від 21.02.2019 року.; висновком судово-лінгвістичної експертизи №8429/18-39 від 12.04.2019 року; протоколами пред`явлення особи для впізнання за фотознімками та показаннями свідків.
Ураховуючи те, що місцезнаходження ОСОБА_1 не встановлене, постановою слідчого від 06.08.2019 року остання оголошена у розшук.
Згідно зі ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Частиною 2 статті 297-1 КПК України визначено, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтею 110 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Частиною 1 статті 297-4 КПК України передбачено, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Тобто із вищезазначених вимог закону вбачається, що для задоволення слідчим суддею клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, слідчий має виконати певні дії, яких у даному кримінальному провадженні в повному обсязі виконано не було.
Частиною 8 статті 135 КПК України передбачено, що повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Частиною 5 статті 139 КПК України передбачено, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Так, із вищезазначених вимог закону вбачається, що спеціальне досудове розслідування здійснюється у разі неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази особи, яка оголошена у міжнародний розшук, та/або яка виїхала, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
Із матеріалів провадження вбачається, що органом досудового розслідування ОСОБА_1 викликалася тільки один раз, а саме - один раз було надруковано повістку про виклик у газеті «Урядовий кур`єр» та один раз було опубліковано повістку про виклик на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Для виконання вимог ч.8 ст. 135 та ч.5 ст. 139 КПК України, тобто для належного виклику особи до слідчого, прокурора або слідчого судді, вищезазначені дій необхідно було виконати по два рази кожну.
Наведених вимог закону органом досудового слідства виконано не було, а отже в наданих матеріалах відсутні беззаперечні докази про те, що ОСОБА_1 в достатній мірі проінформована про те, що відносно неї здійснюється досудове розслідування, та на підставі яких можна було б зробити висновок, що підозрювана недвозначно відмовилася від свого права прибути до слідчого чи прокурора. Крім того, слідчим станом на час розгляду клопотання, не надано слідчому судді доказів того, що підозрювана переховується від органів слідства та суду на території Російської Федерації, оскільки показання свідків, копії протоколів допиту яких додані до клопотання, вказаного факту достовірно не підтверджують. Слідчим не надано слідчому судді жодних даних про те, яких вжито заходів для розшуку підозрюваної.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування задоволенню не підлягає, оскільки ним не доведено, що підозрювана ОСОБА_1 переховується від органів слідства та суду на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошена у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Отже, виходячи з вищенаведеного, слідчий суддя приходить до висновку, що у задоволенні клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування у межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №22017050000000073 від 02.02.2017 року за підозрою ОСОБА_1 за ч.1 ст.110 КК України, слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 297-1, 297-3, 297-4, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання слідчого в ОВС 3 відділення (з дислокацією у м.Краматорськ Донецької області) слідчого відділу 2-го управління (з дислокаціє у м.Маріуполь Донецької області ) ГУ СБУ Донецькій та Луганській областях Ковальова С.С. про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22017050000000073 від 02.02.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 110 КК України у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 – відмовити.
Копію ухвали надіслати прокурору, слідчому та захиснику.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддяО. Ю. Кравченко