Ухвала суду № 103025905, 31.01.2022, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2022
Номер справи
480/2235/21
Номер документу
103025905
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про продовження строку для подання звіту про виконання рішення суду

31 січня 2022 року Справа № 480/2235/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми звіт Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №480/2235/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено (а.с.27-32), зокрема:

- визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язано Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 9464,00грн.

Вказане рішення набрало законної сили та Сумським окружним адміністративним судом було видано 16.06.2021 виконавчий лист про зобов`язання Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 9464,00грн.

16.09.2021 позивач подав до суду заяву, в якій просив встановити судовий контроль за виконанням рішення у даній справі та накласти штраф на керівника суб`єкта владних повноважень Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, відповідального за виконання рішення з огляду на те, що державний виконавець в межах виконавчого провадження з виконання виконавчого листа, виданого судом у даній справі, виконав всі можливі дії в межах своїх повноважень.

За вказаною заявою позивача про встановлення судового контролю, ухвалою суду від 23.09.2021 за виконанням судового рішення у адміністративній справі №480/2235/21 було встановлено судовий контроль та зобов`язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради подати до суду звіт про виконання рішення у даній справі до 22.11.2021 включно (а.с.57-58), не погодившись з якою, представник відповідача подав апеляційну скаргу до Другого апеляційного адміністративного суду, та постановою апеляційної інстанції від 22.12.2021 ухвала Сумського окружного адміністративного суду від 23.09.2021 була залишена без змін (а.с.89-91).

З Другого апеляційного адміністративного суду справа надійшла до Сумського окружного адміністративного суду 28.01.2022.

Водночас, 19.11.2021 від Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради надійшов звіт про виконання рішення у даній справі, в якому представник вказує, що відповідачем після набрання рішення законної сили розпочав процес добровільного виконання судового рішення. Так, згідно з реєстром нарахованої суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік станом на 27.04.2021 Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради було виконано рішення суду у справі № 480/2235/21 в частині нарахування ОСОБА_1 9464,00 грн. недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.

Відразу суми нарахованої потреби у коштах до виплати були направлені до розпорядника коштів вищого рівня, а саме до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації листом від 27.04.2021 № 12.01-28/3008/03.

В подальшому Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради повторно було направлено лист від 30.09.2021 №12.01-28/7030/03 до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації з проханням надати інформацію про стан фінансування на виконання рішення суду щодо результату розгляду в тому числі листа департаменту від 27.04.2021 № 12.01-28/3008/03. Однак, на момент надання даного звіту відповідь Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради не отримано, а також не отримано асигнування для фінансування спірних зобов`язань.

Враховуючи викладене, вважає, що відповідачем вжиті всі необхідні та вичерпні заходи, спрямовані на виконання рішення суду, тому підстав для додаткового судового реагування немає.

Суд, перевіривши матеріали справи, звіту про виконання, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що підстави для прийняття звіту відсутні виходячи з наступного.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно частини 2 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”).

У поданому звіті представник відповідача не заперечує того факту, що на виконання рішення у даній справі Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради було нараховано позивачу суму недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 9464,00 грн. Разом з тим зазначає, що така нарахована допомога у вказаному розмірі не виплачена, а до розпорядника коштів вищого рівня - Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, було направлено запит щодо потреб у коштах для забезпечення виконання рішення, відповіді на який не отримано, так само як і не отримано асигнування для фінансування спірних зобов`язань.

Однак, суд відмічає, що здійснення нарахування грошової допомоги є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов`язав відповідача не лише провести нарахування, але й виплатити позивачеві суму нарахованої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 9464,00 грн.

При цьому, посилання відповідача у поданому звіті на те, що Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради для забезпечення виплати перерахованих коштів позивачу направлено листа до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, не є на переконання суду, доказами на підтвердження саме виплати позивачу нарахованої недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 9464,00грн.

Таким чином, відсутні підстави для прийняття звіту Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення суду.

Відтак, враховуючи, що рішення суду від 13.04.2021 на момент розгляду звіту про виконання рішення суду відповідачем у повному обсязі не виконано, виплату позивачу нарахованої недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 9464,00грн. проведено не було, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч.2 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення суду від 13.04.2021 у справі №480/2235/21 та встановити відповідачеві новий строк для подання звіту про виконання рішення у даній справі - до 31.03.2022 включно.

На підставі викладеного, керуючись ст. 14, 248, 256, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у адміністративній справі №480/2235/21.

Встановити Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у адміністративній справі №480/2235/21 - до 31.03.2022 включно.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня прийняття ухвали.

Суддя І.Г. Шевченко