
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2022 року Справа № 480/6701/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6701/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції у Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області у задоволенні заяви позивача від 07 квітня 2021 р. стосовно підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії за вислугу років;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 03.04.1998 по 06.11.2015 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, в період з 07.11.2015 по 02.08.2018 - в Національній поліції України. Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 26.07.2018 № 413 о/с позивача з 02.08.2018 звільнено зі служби в поліції на підставі п.7 (за власним бажанням) ч.1 ст.77 Закону України “Про Національну поліцію”.
На день звільнення вислуга в Збройних силах України, органах внутрішніх справ та Національної поліції України складала: в календарному обчисленні - 21 рік 10 місяців 04 дні, у пільговому обчисленні - 03 роки 09 місяців 19 днів. Таким чином, загальна вислуга з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні складала 25 років 07 місяців 23 дні.
02.08.2018 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою з метою підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення пенсії за вислугу років, однак листом від 10.08.2018 Головне управління Національної поліції в Сумській області відмовило у задоволенні вимог, мотивувавши це відсутністю календарної вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років.
Не погодившись в прийнятим рішенням, позивач оскаржив його у судовому порядку.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 06.11.2018 позов ОСОБА_1 було задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сум ській області у задоволенні моєї заяви щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії за вислугу років. Зобов`язано Головне управління Національної поліції в Сумській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2019 року апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Сум ській області задоволено. Рішення Сумсь кого окружного адміністративного суду від 06.11.2018 скасовано та прийнято постанову, якою відмовлено у задоволенні адміністративного позову.
У той же час, згідно правого висновку Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду, наведеного у постанові від 03.03.2021 року у справі №805/3923/18-а щодо застосування норм постанови № 393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років, з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-ХІІ у частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, колегія суддів вважає за необхідне відступити від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17.
Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
З урахуванням таких правових висновків Верховного Суду позивач 07.04.2021 направив відповідачу заяву з проханням оформити та направити документи до ГУПФУ в Сумській області для вирішення питання про призначення пенсії на підставі вислуги років, яка склала: календарна - 21 рік 10 місяців 04 дні, пільгова - 03 роки 09 місяців 19 днів, яку позивач мав на день звільнення з Національної поліції України.
Листом від 29.04.2021 № 33/Х-6 відповідач повідомив, що правових підстав для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” немає, оскільки згідно витягу з наказу від 26.07.2018 № 413 о/с вислуга років на день звільнення зі служби в поліції 02.08.2018 складає в календарному обчисленні 21 рік 10 місяців 04 дні, а до визначеної законодавством календарної вислуги років додатково зараховується вислуга років, в разі проходження служби відповідно до умов, визначених у пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, - у відповідному пільговому обчисленні, що дає право на збільшення процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач вважає відмову відповідача у направленні документів до ГУПФУ в Сумській області для подальшого вирішення питання про призначення пенсії протиправною, оскільки на час звільнення зі служби вислуга років у пільговому обчисленні складала більше 23 рік 6 мі сяців.
Ухвалою суду від 27.07.2021 відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до розділу 1 статті 1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги років на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до розділу II статті 12 пункту “а” Закону пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б” - “д”, “ж” статті 12 Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: - з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
Отже, якщо особа звільнена з Національної поліції з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення має 23 роки та 6 місяців і більше в календарному обчисленні, вона має право на призначення пенсії за вислугу років згідно чинного законодавства. А вже до визначеної законодавством календарної вислуги років додатково зараховується вислуга років, в разі проходження служби відповідно до умов, визначених у пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, - у відповідному пільговому обчисленні, що дає право на збільшення процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно витягу з наказу від 26.07.2018 № 413 о/с вислуга років позивача на день його звільнення зі служби в поліції 02.08.2018 складає в календарному обчисленні - 21 рік 10 місяців 04 дні.
Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у зв`язку з їх необґрунтованістю.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, позовну заяву та відзив, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 26.07.2018 № 413 о/с ОСОБА_1 з 02.08.2018 звільнено зі служби в поліції на підставі п.7 (за власним бажанням) ч.1 ст.77 Закону України “Про Національну поліцію” (а.с. 16).
07.04.2021 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області з проханням оформити та направити документи до ГУПФУ в Сумській області для вирішення питання про призначення пенсії на підставі вислуги років, яка склала: календарна - 21 рік 10 місяців 04 дні, пільгова - 03 роки 09 місяців 19 днів, яку позивач мав на день звільнення з Національної поліції України (а.с. 14).
Листом від 29.04.2021 № 33/Х-6 відповідачем відмовлено у оформленні та направленні документів до ГУПФУ в Сумській області для вирішення питання про призначення пенсії на підставі вислуги років (а.с. 15).
В обґрунтування відмови зазначив, що правових підстав для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” немає, оскільки згідно витягу з наказу від 26.07.2018 № 413 о/с вислуга років на день звільнення зі служби в поліції 02.08.2018 складає в календарному обчисленні 21 рік 10 місяців 04 дні, а до визначеної законодавством календарної вислуги років додатково зараховується вислуга років, в разі проходження служби відповідно до умов, визначених у пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, - у відповідному пільговому обчисленні, що дає право на збільшення процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XIІ (далі – Закон №2262-XIІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст. 2 Закону №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Згідно з п. “а” ст. 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б” - “д” , “ж” статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
Згідно з частиною 4 статті 17 Закону №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону №2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393).
Так, відповідно до абз.1 п.1 Порядку №393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Відповідно до п. "в", "г" п. 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
один місяць служби за півтора місяця - час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ,
один місяць служби за сорок днів особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони.
Матеріалами справи підтверджується, зокрема, копією витягу з наказу від 26.07.2018 №413 о/с (а.с.16), що календарна вислуга років становить - 21 рік 10 місяців 04 дні; пільгова – 03 роки 09 місяців 19 днів.
Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а дійшов до висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Також, Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.04.2021 у справі №480/4241/18 дійшов висновку про те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону № 2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.
Крім того, Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.04.2021 у справі №480/4241/18 зробив наступні правові висновки:
1. В цілях Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
При цьому, Верховний Суд вказав, що таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах. Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.
Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 № 135/13402 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Згідно з пунктом 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Отже, чинним законодавством на відповідача покладено обов`язок підготувати і направити документи для призначення пенсії, який відповідачем належним чином не виконано.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій, натомість позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
У порушення вимог п. 12 Порядку № 3-1 відповідачем не здійснено оформлення всіх необхідних документів про призначення пенсії позивачу та подання їх у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії, окрім того, позивача з ними не ознайомлено, і не надіслано їх до відповідних органів для прийняття відповідного рішення, а фактично відмовлено позивачу у призначенні пенсії з посиланням на відсутність у останнього календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугою років.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", у зв`язку з чим такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним в ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 908,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, яка викладена у листі від 29.0.2021 № 33/Х-6.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23, код ЄДРПОУ 40108777) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23, код ЄДРПОУ 40108777) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко