Рішення № 103020355, 02.02.2022, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2022
Номер справи
480/12252/21
Номер документу
103020355
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2022 року Справа № 480/12252/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/12252/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1,м. Суми,Сумська область,40009) , в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо безпідставного зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої Сумським обласним ТЦК та СП довідки № 45475 від 20.01.2021р.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 року, відповідно до наданої Сумським обласним ТЦК та СП довідки № 45475 від 20.01.2021р., перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 , у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Сумській області було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2021 року. При цьому набутий ним її максимальний відсотковий розмір 90 %, був безпідставно зменшений до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Дана ухвала була отримана представником відповідача 13.12.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 20). Проте вимоги суду відповідачем не виконано, відзиву на позовну заяву суду не надано.

З метою забезпечення повного, об`єктивного та всебічного дослідження обставин справи, ухвалою було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області протокол щодо перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року, а також поясненння щодо того, на підставі якої саме довідки було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області було надано суду докази перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року, а також пояснення, в яких зазначено, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року був здійснений на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 у справі № 480/9558/20 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/45475/127 від 20.01.2021, виданої Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (а.с. 24).

При цьому ненадання у встановлений ухвалою суду строк відзиву, суд, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства, кваліфікує як визнання позову.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 8).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 року по справі № 480/9558/20 було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо неправомірного повернення до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення № 11/45475/2926 від 25.11.2020 р. без виконання. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 р. відповідно до наданої Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки № 11/45475/2926 від 25.11.2020 р. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.04.2019 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки № 11/45475/2926 від 25.11.2020 р. з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2021 року змінено абзац 4 резолютивної частини рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 по справі № 480/9558/20 в цій частині та викладено його наступним чином: «Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.04.2019 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Сумського обласного центру комплектування та соціальної підтримки від 20.01.2021 року № 45475, з урахуванням раніше виплачених сум». В іншій частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 по справі № 480/9558/20 залишено без змін.

На виконання рішень суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року. При цьому під час даного перерахунку розмір пенсійної вплати зменшено з 90 відсотків до 70 відсотків суми грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком пенсії від 20.09.2021 року (а.с. 27).

В подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою від 05.10.2021 року, в якій, зокрема, просив здійснити перерахунок його пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 10).

Листом від 02.11.2021 року (№ не можливо встановити) Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, зокрема, повідомило позивача, що при виконанні рішення суду у справі №480/9558/21 від 09.03.2021, головним управлінням враховано зміст мотивувальної і резолютивної його частин, де конкретизовано встановлені судом зобов`язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують судові рішення. Таким чином, виплата пенсії у розмірі 90 % від сум грошового забезпечення, обчисленої на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 у справі № 1840/3497/18 головним управлінням здійснювалась до набрання законної сили рішення від 09.03.2021 у справі №480/9558/20, де застосовані норми законодавства, які діяли на проведення перерахунку на його виконання (а.с. 11).

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 4 липня 2002 року N 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".

В подальшому, Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно яких цифри “ 80” замінено цифрами “ 70”.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом N 51-IV, Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону N 51-IV, Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала.

З урахуванням викладеного, суд зазначає, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), а також у рішенні від 04.02.2019 року № Пз/9901/58/18 (зразкова справа № 240/5401/18).

З протоколу за пенсійною справою, суд вбачає, що позивачу була призначена пенсія з 01.08.2000 року за вислугу років в розмірі 90 відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 мав бути проведений з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення.

А відтак, враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 , є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до норм Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо відшкодування судових витрат у даній справі не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки від 20.01.2021р. № 11/45475/127 ( НОМЕР_1 ).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року, на підставі довідки від 20.01.2021р. № 11/45475/127 (45475) про розмір грошового забезпечення, виданої Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек