Рішення № 103020337, 27.01.2022, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2022
Номер справи
480/8720/21
Номер документу
103020337
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2022 р. Справа № 480/8720/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Буринської міської ради (далі - відповідач, Буринська міська рада), в якій просила:

1) визнати протиправну бездіяльність відповідача, яка полягає у неналежному розгляді заяви позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність земельної ділянки площею 1,8858га з кадастровим номером: 5920984100:04:001:1377, для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Клепалівської сільської ради Конотопського (Буринського) району Сумської області;

2) зобов`язати відповідача на найближчій сесії розглянути та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у власність позивачу земельну ділянку площею 1,8858 га з кадастровим номером: 5920984100:04:001:1377, для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Клепалівської сільської ради Конотопського (Буринського) району Сумської області.

Свої вимоги мотивувала тим, що відповідачем було допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у здійсненні неналежного розгляду заяви позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Клепалівської сільської ради (Конотопського) Бурииського району Сумської області, площею 1, 8858 га, кадастровий номер: 5920984100:04:001:1377, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та наданні цієї земельної ділянки у власність.

Ухвалою суду від 17.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Представник відповідача подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечував з огляду на те, що земельна ділянка, яка є предметом судового спору із кадастровим номером: 5920984100:04:001:1376, площею 1,8858 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території колишньої Клепалівської сільської ради Буринського району Сумської області за межами населених пунктів не перебуває у комунальній власності Буринської міської ради. У даному випадку, земельна ділянка сформована, проте на неї не зареєстроване право комунальної власності Буринської міської ради, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 29.09.2021 за №277165828. У зв`язку з цим, міська рада не має можливості розпоряджатись зазначеною земельною ділянкою у законний спосіб, у зв`язку з чим позивачу саме листом була надана відповідь з роз`ясненнями про те, що спірна земельна ділянка не перебуває у комунальній власності.

Станом на сьогодні відповіді на відзив позивачем до суду не надано.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області № 18-36134/16-20-СГ від 10.12.2020 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Клепалівської сільської ради Конотопського (Буринського) району Сумської області, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (а.с. 21).

На підставі вказаного наказу, ФОП ОСОБА_2 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (на момент розробки проекту), для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Клепалівської сільської ради Конотопського (Буринського) району Сумської області (а.с. 16-40).

У п. 8 Висновку про розгляд документації із землеустрою від 11.01.2021 №398/88-21 зазначено: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 , розташованої за межами населених пунктів на території Клепалівської сільської ради Буринського району Сумської області відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам (а.с.40).

Проект землеустрою був погоджений, про що в п. 10 Висновку про розгляд документації із землеустрою від 11.01.2021 №398/88-21 було зазначено: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_3 , розташованої за межами населених пунктів на території Клепалівської сільської ради Буринського району Сумської області, погоджується (а.с. 40).

Відділом у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області було сформовано та зареєстровано земельну ділянку, присвоєно кадастровий номер 5920984100:04:001:1377, для ведення особистого селянського господарства (а.с.13).

08.06.2021 позивач звернувся до Буринської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8858 га сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Клепалівської сільської ради Конотопського (Буринського) району Сумської області (а.с. 12).

Листом Буринської міської ради “Про надання відповіді” від 23.06.2021 за №1586 позивача було повідомлено, що відповідно до статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. В даний час на земельну ділянку кадастровий номер 5920984100:04:001:1377, площею 1,8858 га не зареєстроване право комунальної власності Буринської міської ради Сумської області (а.с.11).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, що склалися в даному випадку між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.116 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (тут і далі - в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі – Земельний кодекс України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок визначається статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, зокрема, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Порядок погодження і затвердження документації із землеустрою визначено статтею 186 Земельного кодексу України.

При цьому, слід відмітити, що відповідно до Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" (далі Закон - № 1423-ІХ), який набрав чинності 27.05.2021, статтю 186 Земельного кодексу України викладено у новій редакції, а статтю 186-1 вказаного кодексу виключено.

Так, відповідно до пункту 6 частини третьої статті 186 Земельного кодексу України (далі - в редакції Закону № 1423-ІХ) проекти землеустрою погоджуються та затверджуються в такому порядку: проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно з частиною сьомою статті 186 Земельного кодексу України Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб`єкти, визначені цією статтею, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії таких висновків є необмеженим.

Як визначено частиною восьмою статті 186 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Відповідно до частини дев`ятої статті 118 Земельного кодексу України (в редакції Закону № 1423-ІХ) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Отже, відповідно до статті 186 Земельного кодексу України (в редакції Закону №1423-ІХ) органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки у власність, надано повноваження на погодження та затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. При цьому, підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

У свою чергу відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі – Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні”) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1 ст.59 Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Згідно абзацу 2 частини 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (у редакції Закону №1423-IX) рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Натомість, як встановлено судом, відповідачем, за результатом розгляду поданої позивачем заяви про затвердження проекту землеустрою, не було прийнято взагалі жодного рішення (ні про затвердження проекту землеустрою, ні мотивованої відмови у його затвердженні), в той час, як останній протиправно направив позивачу відповідь у формі листа, яким повідомив, що на спірну земельну ділянку не зареєстроване право комунальної власності Буринської міської ради.

Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення відповідача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або про відмову у його затвердженні у формі рішення, не зважаючи на надсилання позивачу листа про розгляд заяви, свідчить про те, що відповідач не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

Суд визнає, що відповідач не розглянув заяву позивача про затвердження проекту землеустрою та не прийняв обґрунтованого рішення у відповідності до вимог Земельного кодексу України, а тому, в даному випадку, відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не здійсненні належного розгляду заяви позивача, оскільки вищезазначеними нормами права не закріплено за суб`єктом владних повноважень права утримуватись від прийняття відповідного рішення за результатом розгляду питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Така бездіяльність відповідача не відповідає вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відтак, суд, з урахуванням вимог ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає необхідним задовольнити позовні вимоги частково та визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не здійсненні належного розгляду заяви позивача від 08.06.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,8858 га з кадастровим номером: 5920984100:04:001:1377, для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Клепалівської сільської ради Конотопського (Буринського) району Сумської області, та зобов`язати відповідача на пленарному засіданні, розглянути таку заяву позивача та за результатами його розгляду прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Водночас, враховуючи, що відповідач не прийняв обґрунтованого рішення у відповідності до вимог Земельного кодексу України, чим допущено протиправну бездіяльність, вимоги про зобов`язання відповідача прийняти конкретного рішення - про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу не підлягають задоволенню, з підстав їх передчасності, оскільки відсутнє рішення відповідача щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вказане положення, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908грн., сплаченого ним за подання позовної заяви згідно квитанції від 10.09.2021 (а.с.49).

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Буринської міської ради (вул. Першотравнева, 1,м. Буринь,Конотопський район, Сумська область,41700, код ЄДРПОУ 04058025) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Буринської міської ради, яка полягає у не здійсненні належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.06.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,8858 га з кадастровим номером: 5920984100:04:001:1377, для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Клепалівської сільської ради Конотопського (Буринського) району Сумської області.

Зобов`язати Буринську міську раду на пленарному засіданні, розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.06.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,8858 га з кадастровим номером: 5920984100:04:001:1377, для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Клепалівської сільської ради Конотопського (Буринського) району Сумської області, та за результатами її розгляду прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Стягнути з Буринської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 27.01.2022.

Суддя І.Г. Шевченко