Рішення № 103019849, 01.02.2022, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2022
Номер справи
460/15502/21
Номер документу
103019849
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

01 лютого 2022 року м. Рівне №460/15502/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1671 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинення певних дій, стягнення заборгованості з грошового забезпечення,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини А1671 (далі – відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати наказ військової частини А1671 від 20 серпня 2021 року № 86 «Про результати проведення службового розслідування» у частині застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді догани за неналежне виконання службових обов`язків, порушення вимог статей 11, 16, 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, вимог п. 1 Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 № 440; 2) визнати протиправним та скасувати наказ Військової частини А1671 від 20 серпня 2021 року № 86 «Про результати проведення службового розслідування» в частині притягнення ОСОБА_1 до обмеженої матеріальної відповідальності за завдану шкоду на суму 35685,00 гривень; 3) зобов`язати Військову частину А1671 розглянути питання про нарахування та виплату ОСОБА_1 премії за серпень місяць 2021 року; 4) стягнути з військової частини А1671 на користь ОСОБА_1 стягнуті суми заборгованості з грошового забезпечення ОСОБА_1 у розмірі 20 % від місячного грошового, забезпечення за серпень, вересень, жовтень місяць 2021 року. Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що наказом командира Військової частини А1671 № 182 від 13.08.2020 року позивача призначено па посаду начальника штабу – першого заступника командира військової частини А0252. 17 серпня 2021 року наказом командира військової частини А1761 № 289 призначено службове розслідування по факту нестачі військового майна у військовій частині А0252. За наслідками проведеного службового розслідування спірним наказом позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення вимог статей 11, 16, 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України у вигляді догани, а також притягнуто до обмеженої матеріальної відповідальності за завдану шкоджу на суму 35685грн та наказано проводити щомісячне стягнення з його грошового забезпечення у розмірі 20 %. Крім того, позивача позбавлено премії в повному обсязі за серпень 2021 року. Позивач стверджує, що службове розслідування проведено поверхнево, без з`ясування усіх обставин справи, відповідачем невстановлено в чому саме полягало невиконання позивачем його військових обов`язків, невстановлено причинного зв`язку між правопорушенням та неналежним виконанням обов`язку, вини позивача та які положення нормативно-правових актів ним порушено, що призвело до неправомірного притягнення позивача до дисциплінарної та матеріальної відповідальності. Також звертає увагу на рішення суду щодо притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності за ч. 2 ст. 175-15 КУпАП, яким провадження у справі закрито у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення. Просить позов задовольнити повністю.

Відповідач подав відзив на позовну заяву в якому заперечує проти позовних вимог. Свої заперечення аргументує тим, що в ході службового розслідування був встановлений факт неналежного виконання військового обов`язку позивачем, що стало наслідком прийняття спірного наказу. Такий наказ є правомірним та скасуванню не належить. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Позивач відповідь на відзив не подав.

Позовна заява надійшла до суду 15.11.2021 рокую. Одночасно із позовом позивачем подано заяву про забезпечення прозову.

Ухвалою суду від 16.11.2021 року в забезпеченні позову відмовлено.

Ухвалою суду від 19.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 17.12.2021 відмовлено позивачу в задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні.

Розглянувши позовну заяву, відзив на неї, з`ясувавши обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив такі обставини.

Наказом командира військової частини А1671(по стройовій частині) від 13.08.2020 № 182, старшого лейтенанта ОСОБА_1 було призначено на посаду начальника штабу - першого заступника командира військової частини А0252.

17 серпня 2021 року, відповідно до вимог статті 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, на підставі рапорту тимчасово виконуючого обов`язки командира військової частини А0252 ОСОБА_2 від 17.08.2021 та з метою встановлення причин та умов, що сприяли нестачі військового майна, наказом командира військової частини А1671 № 289 призначено службове розслідування.

За результатами даного службового розслідування складено акт службового розслідування від 20.08.2021. За змістом даного акту, відповідачем встановлено втрату військового майна, яке вказано у акті технічного стану радіостанції Р-161А2М № 500/21 від 16.08.2021 року, актах приймання-передачі від 16.08.2021 № 501/21; №502/21; № 503/21. Зокрема, щодо начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана- Кожуха А-Й зазначено, що не виконуючи належним чином своїх функціональних обов`язків даний військовослужбовець порушив статті 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, вимоги п. 1 Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої Міністерством оборони України від 17.08.17 р. № 440, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27. 09.2017 р. за № 1192/31060, що сприяло вчиненню правопорушення, а саме втрати військового майна старшим солдатом ОСОБА_3 .

Відповідно до висновку акту службового розслідування запропоновано, зокрема, за неналежне виконання службових обов`язків, і як наслідок, порушення вимог статей 11, 16, 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, вимог п. 1 Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 № 440, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за № 1192/31060 на підставі статті 45, керуючись статтями 48, 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана ОСОБА_1 притягнути до дисциплінарної відповідальності та накласти дисциплінарне стягнення у вигляді догани (п. 6 висновку акту); відповідно до вимог ч. ч. 2, 3 ст. 53 Закону України «Про мате відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 № 160-ІХ, начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана ОСОБА_1 притягнути до обмеженої матеріальної відповідальності за завдану шкоду у розмірі не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів установлених для працездатних осіб на суму 35685 (тридцять п`ять тисяч шістсот вісімдесят п`ять) гривень (п. 7 висновку акту). Помічнику командира військової частини з ФЕР – начальнику ФЕС облікувати суму нестачі в книзі стягнень та нарахувань військової частини А1671, зокрема, за капітаном ОСОБА_1 у сумі 35685грн; проводити щомісячне стягнення заборгованості з грошового забезпечення, зокрема, з капітана ОСОБА_1 у розмірі 20 % від місячного грошового забезпечення (п. 11 висновку акту).

Наказом командира військової частини А1671(з основної діяльності) від 20.08.2021 № 86 «Про результати проведення службового розслідування», зокрема, позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а саме:

згідно п. 3 цього наказу вирішено за неналежне виконання службових обов`язків, порушення вимог статей 11, 16, 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, вимог п. 1 Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 № 440, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за № 1192/31060 на підставі статті 45, керуючись статтями 48, 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана ОСОБА_1 притягнути до дисциплінарної відповідальності та накласти дисциплінарне стягнення «Догана»;

згідно із п. 4 даного наказу, відповідно до вимог ч. ч. 2, 3 ст. 53 Закону України «Про мате відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 № 160-ІХ, начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана Кожуха А-Й. притягнути до обмеженої матеріальної відповідальності за завдану шкоду у розмірі не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів установлених для працездатних осіб на суму 35685 (тридцять п`ять тисяч шістсот вісімдесят п`ять) гривень;

згідно п. 9 наказу, наказано помічнику командира військової частини з фінансово-економічної роботи - начальнику фінансово-економічної служби облікувати суму нестачі в книзі стягнень та нарахувань військової частини А1671, зокрема, за капітаном ОСОБА_1 у сумі 35685грн;

проводити щомісячне стягнення заборгованості з грошового забезпечення, зокрема, з капітана ОСОБА_1 у розмірі 20 % від місячного грошового забезпечення;

відповідно до пункту 5 розділу XVI «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана Кожуха А.-Й позбавити премії в повному обсязі за серпень 2021 року.

Рівненською спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері складено протокол відносно начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Постановою Рівненського міського суду від 11.11.2021 року у справі № 569/20522/21 провадження в справі відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП закрито у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Розглядаючи даний спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг, визначені Законом України «Про Дисциплінарний Статут Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року № 551-XIV.

Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.

Положення Статуту поширюються на громадян, звільнених з військової служби у відставку або у запас з правом носіння військової форми одягу, під час носіння ними військової форми одягу.

Дія цього Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі – Дисциплінарний Статут).

Відповідно до ст. ст. 1, 3, 4 Статуту, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Військова дисципліна досягається шляхом:

виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов`язку, вірності Військовій присязі;

особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов`язків, вимог статутів Збройних Сил України;

формування правової культури військовослужбовців;

умілого поєднання повсякденної вимогливості командирів і начальників (далі - командири) до підлеглих без приниження їх особистої гідності, з дотриманням прав і свобод, постійної турботи про них та правильного застосування засобів переконання, примусу й громадського впливу колективу;

зразкового виконання командирами військового обов`язку, їх справедливого ставлення до підлеглих;

підтримання у військових з`єднаннях, частинах (підрозділах), закладах та установах необхідних матеріально-побутових умов, статутного порядку;

своєчасного і повного постачання військовослужбовців встановленими видами забезпечення;

чіткої організації і повного залучення особового складу до бойового навчання ( ч. 3 Статуту).

Військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця:

Додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів;

бути пильним, зберігати державну таємницю;

додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство;

виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету;

поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків;

не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.

Загальні права та обов`язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов`язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах встановлені Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року № 548-XIV (далі – Статус ВС ЗСУ).

Згідно вимог ст. ст. 11, 16 Статуту ВС ЗСУ, необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов`язки:

свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок;

бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим;

беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини;

постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України;

знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно;

дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України;

поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини;

бути пильним, суворо зберігати державну таємницю;

вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання;

виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни;

додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.

Кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями (ст. 16 Статуту ВС ЗСУ).

Положенням ст. 45 Дисциплінарного Статуту, у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Відповідно до п. б) ч. 1 ст. 48 Дисциплінарного Статуту, на військовослужбовців може бути накладене таке дисциплінарне стягнення, як догана.

Порядок накладення дисциплінарних стягнень вставлений ст. 83-85 Дисциплінарного Статуту.

Згідно ст. 83 Дисциплінарного Статуту, на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини (ст. 84 Дисциплінарного Статуту).

Згідно ст. 85 Дисциплінарного Статуту, службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.

Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.

Наказом Міністерства оборони України 21.11.2017 № 608, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2017 за № 1503/31371, затверджений Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України (далі – Порядлок).

Даним Порядком визначені підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), а також військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов`язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі.

Згідно із п. 2 розділу І Порядку, виконавська дисципліна - належне, своєчасне та якісне виконання військовослужбовцями службових обов`язків, наказів Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, командирів (начальників), доручень, рішень, планів, програм, які затверджуються в органах військового управління або надходять для виконання до Міністерства оборони України або інших органів військового управління (військових частин); службове розслідування - комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення.

Пунктом 7 розділу І Порядку передбачено, що службове розслідування за фактами завданої шкоди державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, проводиться з дотриманням вимог даного Порядку та положень Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі».

Відповідно до п. 2, 3 розділу ІІ Порядку, службове розслідування не призначається у разі надходження анонімних повідомлень, заяв, скарг;

якщо причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, розмір заподіяної матеріальної шкоди та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення, не потребують додаткового встановлення (уточнення) або їх встановлено під час проведення інспектування, інвентаризації, аудиту, за рішенням суду (п. 2).

Службове розслідування проводиться для встановлення:

неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення;

причинного зв`язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби;

ступеня вини військовослужбовця;

порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства;

причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення;

причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння) (п. 3).

Із викладених положень права слідує, що притягненню військовослужбовця до відповідальності повинне передувати проведення службового розслідування, у ході якого встановлюються обставини щодо неправомірних дій військовослужбовця, причинного зв`язку між правопорушенням та виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби, вини військовослужбовця, порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства, причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення, у разі виявлення факту заподіяння матеріальної шкоди - причин виникнення шкоди, її розміру та винних осіб, крім випадків, якщо причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, розмір заподіяної матеріальної шкоди та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення, не потребують додаткового встановлення (уточнення) або їх встановлено під час проведення інспектування, інвентаризації, аудиту, за рішенням суду.

За правилами п. 1 розділу ІV Порядку, особи, які проводять службове розслідування, зобов`язані:

дотримуватися вимог законодавства України, вживати всіх передбачених законодавством заходів для всебічного, повного, своєчасного і об`єктивного розслідування обставин вчиненого правопорушення;

виявляти (з`ясовувати) обставини, які підтверджують або спростовують інформацію щодо скоєння правопорушення, а також встановлювати обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність правопорушника;

розглядати заяви і клопотання військовослужбовця, правопорушення якого підлягає службовому розслідуванню, що були подані під час проведення службового розслідування та стосуються його проведення.

У разі відмови військовослужбовця надати письмові пояснення по суті службового розслідування особа, яка проводить службове розслідування, складає акт про відмову, який засвідчується підписами не менше двох присутніх осіб.

Оформлення результатів службового розслідування встановлені розділом V Порядку.

Положеннями пунктів 1, 3 розділу V Порядку встановлено, що за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини.

В описовій частині акта службового розслідування зазначаються:

посада, військове звання, прізвище, ім`я та по батькові, рік народження, освіта, термін військової служби та термін перебування на останній посаді військовослужбовця, стосовно якого проведено службове розслідування;

неправомірні дії військовослужбовця;

зв`язок правопорушення з виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби (якщо такий є);

вина військовослужбовця;

причинний зв`язок між неправомірними діями військовослужбовця та подією, що трапилась;

вимоги нормативно-правових актів, інших актів законодавства, які було порушено;

причини та умови, що сприяли правопорушенню;

заперечення, заяви та клопотання особи, стосовно якої проведено службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення.

За результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу ( п. 1 розділу VІ Порядку).

Матеріалами справи стверджується, що 17 серпня 2021 року, відповідно до вимог статті 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, на підставі рапорту тимчасово виконуючого обов`язки командира військової частини А0252 ОСОБА_2 від 17.08.2021 та з метою встановлення причин та умов, що сприяли нестачі військового майна, наказом командира військової частини А1671 № 289 призначено службове розслідування, за результатами якого складено акт від 20.08.2021.

За змістом даного акту, відповідачем встановлено втрату військового майна, яке вказано у акті технічного стану радіостанції Р-161А2М № 500/21 від 16.08.2021 року, актах приймання-передачі від 16.08.2021 № 501/21; №502/21; № 503/21.

Також даним актом встановлено, що відповідно до пояснень старшого солдата ОСОБА_4 від 18.08.2021 року, по факту нестачі майна зв`язку, яке відображено в актах приймання-передачі № 501/21, № 502/21, № 503/21 від 16.08.2021 та акті технічного стану радіостанції Р-161А2М № 500/21 від 16.08.2021, майно перед виїздом в ППД м. Рівне було в наявності та особисто ним перевірено. По прибуттю на 233 ЗВП с. Нова Любомирка, під час здачі майна лейтенанту ОСОБА_5 виявилась нестача. Причини відсутності даного майна пояснити не може. Провину визнає, майно втратив з власної необережності.

Втрачене майно було закріплене за старшим солдатом ОСОБА_6 про що свідчать акти приймання-передачі військової частини А1671.

Даним актом встановлено, що начальник штабу-перший заступник командира військової частини А0252 капітан ОСОБА_1 , не виконуючи належним чином своїх функціональних обов`язків, порушив статті 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, вимоги п. 1 Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої Міністерством оборони України від 17.08.17 р. № 440, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27. 09.2017 р. за № 1192/31060, що сприяло вчиненню правопорушення, а саме втрати військового майна старшим солдатом ОСОБА_3 .

Відповідно до висновку акту службового розслідування запропоновано, зокрема, за неналежне виконання службових обов`язків, і як наслідок, порушення вимог статей 11, 16, 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, вимог п. 1 Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 № 440, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за № 1192/31060 на підставі статті 45, керуючись статтями 48, 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана ОСОБА_1 притягнути до дисциплінарної відповідальності та накласти дисциплінарне стягнення у вигляді догани (п. 6 висновку акту); відповідно до вимог ч. ч. 2, 3 ст. 53 Закону України «Про мате відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 № 160-ІХ, начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана ОСОБА_1 притягнути до обмеженої матеріальної відповідальності за завдану шкоду у розмірі не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів установлених для працездатних осіб на суму 35685 (тридцять п`ять тисяч шістсот вісімдесят п`ять) гривень (п. 7 висновку акту). Помічнику командира військової частини з ФЕР – начальнику ФЕС облікувати суму нестачі в книзі стягнень та нарахувань військової частини А1671, зокрема, за капітаном ОСОБА_1 у сумі 35685грн; проводити щомісячне стягнення заборгованості з грошового забезпечення, зокрема, з капітана ОСОБА_1 у розмірі 20 % від місячного грошового забезпечення (п. 11 висновку акту).

Вказаний висновок акту став наслідок прийняття наказу командиром військової частини А1671(з основної діяльності) від 20.08.2021 № 86 «Про результати проведення службового розслідування», яким зокрема, позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а саме:

згідно п. 3 цього наказу вирішено за неналежне виконання службових обов`язків, порушення вимог статей 11, 16, 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, вимог п. 1 Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 № 440, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за № 1192/31060 на підставі статті 45, керуючись статтями 48, 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана ОСОБА_1 притягнути до дисциплінарної відповідальності та накласти дисциплінарне стягнення «Догана»;

згідно із п. 4 даного наказу, відповідно до вимог ч. ч. 2, 3 ст. 53 Закону України «Про мате відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 № 160-ІХ, начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана Кожуха А-Й. притягнути до обмеженої матеріальної відповідальності за завдану шкоду у розмірі не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів установлених для працездатних осіб на суму 35685 (тридцять п`ять тисяч шістсот вісімдесят п`ять) гривень;

згідно п. 9 наказу, наказано помічнику командира військової частини з фінансово-економічної роботи - начальнику фінансово-економічної служби облікувати суму нестачі в книзі стягнень та нарахувань військової частини А1671, зокрема, за капітаном ОСОБА_1 у сумі 35685грн;

проводити щомісячне стягнення заборгованості з грошового забезпечення, зокрема, з капітана ОСОБА_1 у розмірі 20 % від місячного грошового забезпечення;

відповідно до пункту 5 розділу XVI «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, начальника штабу-першого заступника командира військової частини А0252 капітана Кожуха А.-Й позбавити премії в повному обсязі за серпень 2021 року.

Досліджуючи даний акт, судом встановлено, що службове розслідування було проведено поверхнево, без вивчення всіх обставин справи, що призвели до втрати військового майна, без встановлення: вини військовослужбовця; причинного зв`язку між неправомірними діями військовослужбовця та подією, що трапилась; без конкретизації вимог нормативно-правових актів, інших актів законодавства, які було порушено; без з`ясування причин та умов, що сприяли правопорушенню.

Так, відповідно до статті 103 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України начальник штабу батальйону в мирний і воєнний час відповідає за організацію і підтримання управління підрозділами батальйону, за бойову та мобілізаційну готовність, успішне виконання батальйоном бойових завдань, за планування та облік бойової підготовки, за підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів, за стан обліку особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, матеріальних засобів батальйону.

Начальник штабу батальйону підпорядковується командирові батальйону, є його першим; заступником і прямим начальником усього особового складу батальйону.

Під час виконання рішень командира батальйону начальник штабу мас право віддавати накази підпорядкованим командирові батальйону особам від його імені. Про всі віддані ним накази начальник штабу доповідає командирові батальйону.

Згідно статті 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України начальник штабу батальйону зобов`язаний:

розробляти на основі плану бригади і вказівок командира батальйону план бойової підготовки батальйону та контролювати його виконання;

знати фактичний стан справ у підрозділах батальйону та хід виконання поставлених перед ними завдань;

проводити заняття з особовим складом батальйону і керувати підготовкою безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів;

знати ділові та морально-психологічні якості кожного військовослужбовця офіцерського, сержантського (старшинського) складу батальйону, постійно вести з ними індивідуально-виховну роботу та роботу з підвищення рівня їх підготовки за спеціальністю;

розподіляти між підрозділами поповнення, яке прибуло до батальйону;

організовувати зв`язок у батальйоні, перевіряти стан і бойову готовність засобів зв`язку, розробляти заходи для прихованого управління військами та здійснювати контроль за їх виконанням;

забезпечувати своєчасне і правильне доведення наказів командира батальйону та старших начальників до особового складу, перевіряти їх виконання;

організовувати несення внутрішньої служби у батальйоні, перевіряти-підготовку осіб, призначених у добовий наряд, і несення ними служби;

вести облік бойової підготовки;

знати наявність особового складу в підрозділах батальйону, не менше ніж один раз на три місяці перевіряти в підрозділах стан та облік озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, спорядження, статутів, порадників, навчальних посібників та інших матеріальних засобів, а облік особового складу - щомісяця, контролювати якість занять з питань додержання вимог безпеки на заняттях і під час роботи;

своєчасно готувати і надсилати до штабу бригади відповідні донесення.

Відповідно до частин першої, другої статті 3 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов`язків військової служби або службових обов`язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність (ч. 1 ст. 3).

Умовами притягнення до матеріальної відповідальності є:

1) наявність шкоди;

2) протиправна поведінка особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків;

3) причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою;

4) вина особи в завданні шкоди (ч. 2 ст. 3).

Приписами частин 2, 3 статті 5 цього ж Закону, командир (начальник), який своїм рішенням чи бездіяльністю порушив установлений порядок обліку, зберігання, використання військового та іншого майна або не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності, несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої, шкоди, але не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.

Розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, визначається на день видання наказу про притягнення особи до обмеженої матеріальної відповідальності.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, ліцеїстам та вихованцям військових оркестрів, а також порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби визначається Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України 11 червня 2008 року № 260 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329 (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 31.1 Інструкції командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби.

Командир військової частини має право позбавляти військовослужбовців премії повністю або частково.

Преміювання здійснюється згідно з інструкцією про преміювання військовослужбовців, яка розробляється у військових частинах виходячи зі специфіки та особливостей виконання завдань конкретної військової частини і затверджується вищим командуванням. Конкретні показники позбавлення військовослужбовців премії повністю або частково встановлюються в межах випадків, передбачених пунктом 31.5 цієї Інструкції.

Згідно пункту 31.5 Інструкції командир військової частини позбавляє військовослужбовців премії частково на:

10 % - у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення «догана»;

20 % - у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення «сувора догана»;

40 % - у разі накладення на військовослужбовця двох дисциплінарних стягнень «догана» («сувора догана»);

50 % - у разі накладення на військовослужбовця трьох дисциплінарних стягнень «догана» («сувора догана»).

Командир військової частини позбавляє премії частково за календарний місяць, у якому накладено дисциплінарне стягнення, або за місяць, у якому у військову частину надійшло повідомлення про накладання дисциплінарного стягнення вищим командиром (начальником).

Згідно пункту 31.6 Інструкції командир військової частини позбавляє військовослужбовців премії повністю:

за невихід на службу без поважних причин;

за вживання алкогольних напоїв (наркотичних речовин) на території військової частини як у службовий, так і в позаслужбовий час, прибуття на службу її нетверезому стані (у стані наркотичного сп`яніння);

у разі накладення дисциплінарного стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність, пониження в посаді, пониження військового звання на один ступінь, позбавлення військового звання (за місяць, у якому накладено Дисциплінарне стягнення, або за місяць, у якому у військову частину надійшло повідомлення про накладання дисциплінарного стягнення вищим командиром (начальником));

у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення за вчинення військового адміністративного правопорушення або адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією (за місяць, у якому така постанова надійшла у військову частину);

у разі накладення на військовослужбовця у календарному місяці більше трьох дисциплінарних стягнень, крім дисциплінарного стягнення «зауваження» (за місяць, у якому накладено дисциплінарне стягнення, або за місяць, у якому у військову частину надійшло повідомлення про накладення дисциплінарного стягнення вищим командиром начальником));

у разі відрахування з ад`юнктури або докторантури вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу або науково- дослідної установи через невиконання індивідуального навчального плану (індивідуального плану наукової роботи) або недисциплінованість (за місяць, у якому було здійснено відрахування);

у разі неуспішного закінчення ад`юнктури або докторантури вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу або науково-дослідної установи (за місяць, у якому закінчилося навчання).

Відповідно до пункту 31.7 Інструкції військовослужбовці не преміюються за той розрахунковий місяць, у якому вони допустили порушення чи проступок (за винятком випадків, передбачених абзацами четвертим - шостим пункту 31.6 розділу XXXI цієї Інструкції).

З наведеного вбачається про обов`язок командира військової частини позбавити військовослужбовців премії, зокрема, у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарних стягнень.

Як наведено вище по тексту та підтверджується матеріалами справи, наказом командира військової частини А1671 (по стройовій частині) від 13.08.2020 № 182 старшого лейтенанта ОСОБА_7 призначено на посаду начальника штабу - першого заступника командира військової частини А0252.

В подальшому відповідно до телеграми т.в.о. начальника штабу заступника командира військової частини А0796 від 09.09.2020, ОСОБА_8 був відряджений до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного за адресою: м. Львів, вул. Героїв Майдану, 32. Термін відрядження з 10.09.2020 по 05.12.2020.

Під час перебування ОСОБА_7 на навчанні, військова частина А0252 де останній проходив службу, з жовтня по грудень 2020 вибула для проходження бойового злагодження на Рівненському загальновійськовому полігоні, після чого приступила до виконання завдань за призначенням у складі угрупування військ ОК «Південь» та постійно дислокувалась в смт. Новомиколаївка Херсонської області до 30 липня 2021 року.

Тобто військова частина А0252 (95-й окремий батальйон) з жовтня 2020 року по 30.07.2021 фактично була відсутня за місцем постійної дислокації в м. Рівне.

В той же час, позивач по прибуттю з навчання знаходився за місцем постійної дислокації військової частини А0252 (95 окремого батальйону) в м. Рівне до 28.03.2021.

Відповідно до наказу командира військової частини А1671 від 29.03.2021 позивач вибув у відрядження та у підпорядкування командира військової частини А3369 для виконання завдань за призначенням у складі угрупування військ ОК «Південь» смт. Новомиколаївка, тобто до місця фактичної дислокації свого батальйону, звідки він в складі свого батальйону 30.07.2021 повернувся до місця постійної дислокації в м. Рівне.

Отже позивач перебував у складі свого батальйону з 28.03.2021 до 17.08.2021, тобто лише 4,5 місяці до моменту виявлення нестачі військового майна.

При цьому, суд зауважує, за час перебування на навчанні, а також під час перебування 95 окремого батальйону у складі угрупування військ ОК «Південь», позивач не міг фізично здійснювати контроль за діями своїх підлеглих в частині перевірки наявності військового майна, а тим більше закріпленого за іншим військовослужбовцем, матеріально-відповідальною особою ОСОБА_9 з незалежних від нього причин.

Однак, вказані обставини та факти відповідачем в ході службового розслідування не з`ясовувались та не встановлювались.

Також варто звернути увагу, що згідно пояснень ОСОБА_9 , наданих в ході службового розслідування 18.08.2021 року по факту нестачі майна зв`язку, яке відображено в актах приймання-передачі № 501/21, № 502/21, № 503/21 від 16.08.2021 та акті технічного стану радіостанції Р-161А2М № 500/21 від 16.08.2021, майно перед виїздом в ППД (пункт постійної дислокації) м. Рівне було в наявності та особисто ним перевірено. По прибуттю на 233 ППД с. Нова Любомирка, під час здачі майна лейтенанту ОСОБА_5 виявилась нестача. Причини відсутності даного майна пояснити не може. Провину визнає, майно втратив з власної необережності.

Отже, військове майно за час знаходження позивача у складі свого батальйону з 28.03.2021 до 17.08.2021 було в наявності і відбулася його втрата під час переїзду з смт. Новомиколаївка Херсонської області 31.07.2021 до ППД в м. Рівне.

Однак вказані обставини в ході проведення службового розслідування також не встановлювалися.

Доречним буде зауважити, що в оскаржуваному наказі зазначено про порушення позивачем вимог ст. ст. 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.

Вимогами даних статей передбачені обов`язки начальника штабу батальйону, зокрема в частині раз на три місяці перевіряти в підрозділах стан та облік озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки спорядження, статутів, порадників, навчальних посібників та інших матеріальних засобів.

Суд зазначає, що батальйон - основний тактичний підрозділ у сухопутних військах, повітряно-десантних військах та частинах морської піхоти, що входить до складу полку, бригади.

У випадку, якщо батальйон входить до складу з`єднання або об`єднання у дивізію/корпус/армію/флот - такий батальйон є окремим і має статус військової частини.

Військова частина А0252 є підрозділом сухопутних військ Збройних Сил України, який має назву - 95-й окремий батальйон.

Обов`язки начальника штабу окремого батальйону передбачені ст. ст. 68, 69 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.

Вимогами ст. ст. 68, 69 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України зокрема передбачено, що начальник штабу бригади (полісу, окремого батальйону) в мирний і воєнний час відповідає за організацію та підтримання керування підрозділами; за бойову та мобілізаційну готовність, успішне виконання бригадою (полком, окремим батальйоном) бойових завдань; за планування бойової підготовки; за підготовку штабу і підрозділів, що забезпечують керування бригадою (полком, окремим батальйоном), виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу штабу та безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів; за організацію вартової і внутрішньої служб; за організацію та здійснення заходів щодо охорони державної таємниці, прихованого керування; за забезпечення штабу та безпосередньо підпорядкованих підрозділів озброєнням і технікою; за стан обліку особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки бригади (полку, окремого батальйону); за стан пожежної безпеки штабу.

Начальник штабу бригади (полку, окремого батальйону) підпорядковується командирові бригади (полку, окремого батальйону) і є прямим начальником усього особового складу бригади (полку, окремого батальйону).

Під час виконання рішень командира бригади (полку, окремого батальйону) начальник штабу має право віддавати накази (розпорядження) підпорядкованим командирові бригади (полку, окремого батальйону) особам від його імені. Про всі віддані накази (розпорядження) начальник штабу доповідає командирові бригади (полку, окремого батальйону).

Начальник штабу бригади (полку, окремого батальйону) зобов`язаний:

організовувати роботу штабу й щоденно керувати нею; узгоджувати роботу заступників командира бригади (полку, окремого батальйону), начальників родів військ і служб;

знати про справжній стан справ у підрозділах бригади (полку, окремого батальйону), а також про хід виконання поставлених перед ними завдань;

розробляти план бойової та мобілізаційної готовності бригади (полку, окремого батальйону), заходи щодо захисту його від зброї масового ураження та звичайних засобів ураження, керувати мобілізаційною роботою у бригаді (полку, окремому батальйоні);

розробляти план бойової підготовки бригади (полку, окремого батальйону), заходи щодо охорони державної таємниці, план перевірки підрозділів і служб посадовими особами, безпосередньо підпорядкованими командирові бригади (полку, окремого батальйону), та офіцерами штабу: здійснювати контроль за виконанням цих планів і заходів;

організовувати зв`язок у бригаді (полку, окремому батальйоні), приховане управління військами, захист інформації від несанкціонованого доступу та протидію технічним засобам розвідки;

організовувати своєчасне й правильне доведення до підрозділів і служб усіх наказів командира бригади (полку, окремого батальйону) та старших, командирів (начальників), а також перевірку їх виконання; особисто доводити найважливіші накази та перевіряти їх виконання;

проводити заняття з офіцерами штабу бригади (полку, окремого, батальйону), керувати підготовкою штабів і підрозділів, що забезпечують керування бригадою (полком, окремим батальйоном), а також перевіряти стан і бойову готовність засобів зв`язку в бригаді полку, окремому батальйоні);

знати ділові та морально-психологічні якості кожного військовослужбовця офіцерського складу бригади (полку, окремого батальйону), головного сержанта бригади та головних сержантів підрозділів, до роти включно, а також усіх військовослужбовців сержантського (старшинського) складу штабу і безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів;

розподіляти за підрозділами поповнення, яке прибуло до бригади (полку, окремого батальйону);

організовувати охорону Бойового Прапора бригади (полку, окремого батальйону) (згідно з додатком 2 до цього Статуту), державних нагород, військових символів, документів та грошової скриньки бригади;

встановлювати і підтримувати порядок у розробленні, користуванні, зберіганні та розсиланні секретних документів;

організовувати й не менше ніж один раз на тиждень особисто перевіряти підготовку та несення вартової і внутрішньої служб у бригаді (полку, окремому батальйоні);

постійно знати про наявність особового складу, наявність і стан озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, матеріальних засобів, а також щоденно керувати веденням їх обліку в бригаді (полку, окремому батальйоні), забезпечувати додержання штатної дисципліни та раціональне службове використання особового складу відповідно до набутого фаху;

організовувати ведення обліку скарг, заяв та пропозицій військовослужбовців і членів їх сімей, здійснення прийому відвідувачів;

інструктувати перед заступанням у наряд чергового бригади (полку, окремого батальйону), його помічника, начальника варти, командира чергового підрозділу, чергового штабу, чергового контрольно-пропускного пункту, а також старших, машин, командирів підрозділів (начальників команд), які відбувають у відрядження; перевіряти забезпечення зазначених підрозділів (команд) усім необхідним;

вести облік бойової підготовки, кримінальних та інших правопорушень, а також надзвичайних подій, вчинених військовослужбовцями;

своєчасно подавати до вищого штабу необхідні донесення;

вести історичний формуляр бригади (полку, окремого батальйону);

організовувати й не менше ніж двічі на рік проводити перевірку наявності та стану озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, засобів зв`язку та майна у безпосередньо підпорядкованих йому службах і підрозділах.

Таким чином вказані вимоги передбачають організацію позивачем не менше ніж двічі на рік проведення перевірки наявності та стану озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, засобів зв`язку та майна у безпосередньо підпорядкованих йому службах і підрозділах, що враховуючи значний час перебування позивача поза межами дислокації батальйону з незалежних від останнього причин, не могло бути виконано.

До того ж, до позивача застосовано дисциплінарне стягнення на підставі порушення вимог статей 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, норми яких застосовуються до начальника штабу батальйону, а не до посади начальника окремого батальйону, яку обіймає позивач, а також не зазначено, які саме вимоги статей Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, як начальника штабу окремого батальйону порушено позивачем та не зазначено, у чому саме проявилося неналежне виконання ним службових обов`язків.

Крім того, відповідач стверджує про порушення позивачем вимог п. 1 Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої Міністерством оборони України від 17.08.17 р. № 440, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27. 09.2017 р. за № 1192/31060.

Суд звертає увагу, що вказана Інструкція містить у собі 23 розділи, кожний з яких починається з першого пункту. Тобто, відповідач, вказуючи на порушення позивачем вимог п. 1 Інструкції, не конкретизував якому розділу цієї Інструкції відповідає вчинене порушення.

Також матеріалами справи стверджується, що за час навчання позивача на фаховому курсі підвищення кваліфікації, останньому надана позитивна характеристика, яка відповідачем не досліджувалась взагалі та не була взята до уваги під час накладення адміністративного стягнення.

Крім того, постановою Рівненського міського суду від 11.11.2021 по справі № 569/20522/21 щодо розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме за порушення вимог ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. ст. 1, 3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» та п. п. 13, 15 Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах, п. 3.1.9 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України та ст. ст. 11, 16, 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, провадження у справі закрито у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Відповідно до ч. 6 ст.78 КАС України вирок суду в кримінальному. провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Предметом розгляду справи про адміністративне правопорушення № 569/20522/21 було встановлення в діях (бездіяльності) ОСОБА_1 порушень вимог нормативних актів, щодо втрати військового майна, що рахується за старшим солдатом ОСОБА_9 , яке було виявлено в ході здачі посади (у зв`язку з закінченням контракту) командиру взводу зв`язку лейтенанту ОСОБА_5 16.08.2021, тобто встановлення винних дій позивача, які є предметом заявленого позову.

Таким чином постановою Рівненського міського суду по справі № 569/20522/21 встановлено відсутність вини ОСОБА_1 у втраті військового майна старшим солдатом ОСОБА_9 .

З урахуванням викладеного суд констатує, що відповідачем порушено процедуру притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, у зв`язку чим оскаржуваний наказ військової частини А1671 (з основної діяльності) від 20 серпня 2021 року № 86 «Про результати проведення службового розслідування» в частині притягнення позивача до дисциплінарної та матеріально відповідальності, позбавлення премії за серпень 2021 року, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи вищевикладене в його сукупності, доводи позивача повністю відповідають обставинам справи, тому позовні вимоги належать до задоволення в повному обсязі.

В той же час, у позовних вимогах позивач просить стягнути з військової частини А1671 на його користь стягнуті суми заборгованості з грошового забезпечення ОСОБА_1 у розмірі 20 % від місячного грошового, забезпечення за серпень, вересень, жовтень місяць 2021 року. Суд зауважує, що спосіб захисту порушених прав, визначений як стягнення, безпосередньо передбачає стягнення конкретної суми. Однак, такої суми позивачем у позові не наведено. Доказів стягнення з позивача конкретної суми за серпень, вересень, жовтень місяць 2021 року не надано і відповідачем, що унеможливлює задоволення такої позовної вимоги позивача у спосіб ним визначений.

Положенням п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За наведеного, суд приймає рішення про інший спосіб захисту прав позивача, який не суперечить закону і забезпечить ефективний захист таких прав шляхом зобов`язання відповідача повернути позивачу стягнуті з його грошового забезпечення кошти у розмірі 20 % на виконання наказу відповідача від 20.08.2021 № 86, в повному обсязі.

Підстави для відшкодування судового збору у порядку ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Військової частини А1671 від 20 серпня 2021 року № 86 «Про результати проведення службового розслідування» у частині застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді догани за неналежне виконання службових обов`язків, порушення вимог статей 11, 16, 103, 104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, вимог п. 1 Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 № 440.

Визнати протиправним та скасувати наказ Військової частини А1671 від 20 серпня 2021 року № 86 «Про результати проведення службового розслідування» в частині притягнення ОСОБА_1 до обмеженої матеріальної відповідальності за завдану шкоду на суму 35685,00 гривень.

Зобов`язати Військову частину А1671 розглянути питання про нарахування та виплату ОСОБА_1 премії за серпень місяць 2021 року.

Зобов`язати Військову частину А1671 повернути ОСОБА_1 стягнуті у розмірі 20 % з його грошового забезпечення кошти на виконання наказу Військової частини А1671 від 20 серпня 2021 року № 86 «Про результати проведення службового розслідування», в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Військова частина А1671 (вул. Соборна, 231, м. Рівне, 33001, ЄДРПОУ/РНОКПП 07726579)

Повний текст рішення складений 01 лютого 2022 року.

Суддя Т.О. Комшелюк