Рішення № 103019644, 21.01.2022, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2022
Номер справи
460/10639/21
Номер документу
103019644
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

21 січня 2022 року м. Рівне №460/10639/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, за участю: секретаря судового засідання І.С. Ляшук; представника позивача – адвоката Й.М.Ошурко; представника відповідача 1 – не прибув; представника відповідача 2 – М.А. Вороновської; представника третьої особи – не прибув; розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України та Міністерства юстиції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Державної установи «Городоцький виправний центр (№131)», про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинення певних дій.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (далі – відповідач 1) та Міністерства юстиції України (далі – відповідач 2), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним рішення комісії Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового та начальницького складу щодо відміни виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку зі смертю, колишньому працівнику кримінально-виконавчої служби, старшому лейтенанту внутрішньої служби ОСОБА_2 , черговому помічнику начальника установи відділу нагляду і безпеки Державної установи “Городоцький виправний центр (№131)” та членам сім`ї, зазначеним у виписці з особової справи, в сумі 525500 грн, що оформлене Протоколом №6-20, затвердженим 28.08.2020 головою комісії ОСОБА_3 ;

зобов`язати Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України направити до Міністерства юстиції України кошторис щодо виділення асигнувань для виплати одноразової грошової допомоги у разі смерті чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки Державної установи “Городоцький виправний центр (№131)” старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_2 , членам сім`ї загиблого, відповідно до рішення комісії Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового та начальницького складу, оформленого Протоколом №3-20, затвердженого 27.04.2020 Головою комісії ОСОБА_3 ;

зобов`язати Міністерство юстиції України виділити асигнування для виплати одноразової грошової допомоги у разі смерті чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки Державної установи “Городоцький виправний центр (№131)” старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_2 та членам сім`ї загиблого;

зобов`язати Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України виплатити одноразову грошову допомогу у зв`язку зі смертю колишнього працівника кримінально-виконавчої служби, старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_2 , чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки Державної установи “Городоцький виправний центр (№131)” членам сім`ї, зазначеним у виписці з особової справи, в сумі 525500 грн: дружині ОСОБА_1 – 175166 грн 66 коп; сину ОСОБА_4 – 175166 грн 66 коп; дочці ОСОБА_5 – 175166 грн 66 коп.

Заяви по суті справи.

Позовна заява обґрунтована тим, що на підставі заяви позивача та оформлених Державною установою «Городоцький виправний центр (№131)» документів, комісія Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги прийняла рішення, оформлене Протоколом №3-20 від 27.04.2020 про призначення та виплату позивачу ОГД, через смерть чоловіка. Проте, позивач дізнався, що рішенням №6-20, оформлене протоколом від 28.08.2020, попереднє рішення №3-20 було скасоване. Після отримання інформації за адвокатськими запитами стало відомо, що підставою для прийняття рішення №6-20 слугував факт надходження Висновку експерта №682 від 26.12.2019, відповідно до якого ОСОБА_2 на день смерті перебував у стані алкогольного сп`яніння. Позивач вказує, що жодних правових підстав для прийняття рішення №3-20 не було, оскільки відповідачами не установлено факт того, що смерть ОСОБА_2 була саме наслідком учинення ним дій у стані алкогольного сп`яніння. Просив задовольнити позову у повному обсязі.

Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що листом від 25.05.2020 Міністерство юстиції України повідомило Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про те, що за результатами розгляду матеріалів Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо виділення асигнувань для виплати ОГД, вирішено повернути матеріали на доопрацювання, оскільки відповідно до Висновку експерта №682 від 26.12.2019 ОСОБА_2 на день смерті перебував у стані алкогольного сп`яніння. Жодних додаткових документів, які спростували б висновки експерта, не надано. Тому з урахуванням норм статті 101 Закону України «Про Національну поліцію» прийняте рішення №6-20, оформлене протоколом від 28.08.2020, про відміну підпункту 1.2 пункту 1 Протоколу №3-20 від 27.04.2020 в частині виплати ОГД. Відповідачі вказують, що при прийнятті рішення 3-20 не було відомо про факт існування Висновку експерта №682 від 26.12.2019, а тому після його отримання були усі підстави для прийняття рішення 6-20. Просили суд відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 03.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 31.08.2021.

Ухвалою суду від 31.08.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, підготовче засідання відкладене на 28.09.2021.

Ухвалою суду від 28.09.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, підготовче засідання відкладене на 19.10.2021 за клопотанням відповідача 1.

Ухвалою суду від 19.10.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, підготовче засідання відкладене на 18.11.2021.

Ухвалою суду від 18.11.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 03.12.2021.

Ухвалою суду від 03.12.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, судове засідання відкладене на 21.01.2022 за клопотанням позивача.

У судове засідання 21.01.2022 прибув представник позивача, підтримав заявлені позовні вимоги, та просив суд задовольнити позову у повному обсязі.

До суду також прибув представник відповідача 2, заперечив проти позовних вимог, та просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 21.01.2022, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, вирішено продовжити розгляд справи по суті за відсутності представників відповідача 1 та третьої особи, оскільки підстави для відкладення розгляду справи у порядку статей 205, 223 КАС України відсутні.

На підставі статей 243, 250 КАС України, вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 21.01.2022.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України із заявою від 16.06.2020 про виплату одноразової грошової допомоги (далі – ОГД) у зв`язку з тим, що її чоловік – ОСОБА_2 помер під час проходження служби на посаді чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки Державної установи «Городоцький виправний центр (№131)» (а.с. 10).

До заяви надані такі документи: Витяг з наказу про виключення із списків особового складу (а.с. 11); Витяг з особової справи про склад сім`ї (а.с. 12); Постанова ВЛК про визначення причинного зв`язку захворювання, що спричинило смерть (а.с. 13); Копія свідоцтва про смерть (а.с. 14); Копія свідоцтва про шлюб (а.с. 15); Копії сторінок паспорта; Копії свідоцтв про народження дітей (а.с. 16, 17); Копії РНОКПП (а.с. 18); Довідка НАСК «Оранта» (а.с. 19 зворот); Копія особового рахунку в Ощадбанку (а.с. 20).

У матеріалах справи міститься Висновок службового розслідування за фактом смерті чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки старшого лейтенанта служби ОСОБА_2 , затверджений начальником Державної установи «Городоцький виправний центр (№131)» від 07.02.2020 (а.с. 23), відповідно до якого комісією установлено: у відповідності до лікарського свідоцтва про смерть КЗ «Обласне бюро судово-медичної експертизи» Рівненської міської ради від 09.12.2019 №682, смерть ОСОБА_2 настала від гострої серцево-судинної недостатності внаслідок захворювання серця – кардіомеопатії нез`ясованого походження (лист КЗ «Обласне бюро судово-медичної експертизи» Рівненської міської ради від 24.12.2019); смерть настала в період проходження служби за обставин, не пов`язаних з виконанням службових обов`язків.

Відповідно до Акта, що свідчить про причини та обставини смерті чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_2 , затвердженого начальником Державної установи «Городоцький виправний центр (№131)» від 23.03.2020 (а.с. 25) установлено: у відповідності до лікарського свідоцтва про смерть КЗ «Обласне бюро судово-медичної експертизи» Рівненської міської ради від 09.12.2019 №682, смерть ОСОБА_2 настала від гострої серцево-судинної недостатності внаслідок захворювання серця – кардіомеопатії нез`ясованого походження; причини смерті ОСОБА_2 медична комісія, так, пов`язує з проходженням служби в поліції; в ході вивчення матеріалів установлено, що смерть ОСОБА_2 не є наслідком:

учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;

учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;

навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства.

Тобто, підстав, за яких призначення в виплата ОГД не здійснюється, відповідно до статті 101 Закону України «Про Національну поліцію», немає.

На підставі заяви позивача та оформлених Державною установою «Городоцький виправний центр (№131)» документів, комісія Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги прийняла рішення, оформлене Протоколом №3-20 від 27.04.2020 (а.с. 40), відповідно до якого вирішено:

виплатити ОГД у зв`язку зі смертю колишнього працівника кримінально-виконавчої служби ОСОБА_2 членам сім`ї, зазначеним у виписці з особової справи, у розмірі 525500,00 грн: дружині – ОСОБА_1 ; сину ОСОБА_4 ; дочці ОСОБА_5 .

Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції листом від 27.04.2020 №4/252 надіслало Міністерству юстиції України матеріали для виплати ОГД (а.с. 35).

Листом від 25.05.2020 Міністерство юстиції України повідомило Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про те, що за результатами розгляду матеріалів Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо виділення асигнувань для виплати ОГД, вирішено повернути матеріали на доопрацювання, оскільки відповідно до Висновку експерта №682 від 26.12.2019 ОСОБА_2 на день смерті перебував у стані алкогольного сп`яніння (а.с. 36).

Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції звернулося до Державної установи «Городоцький виправний центр (№131)» з листом від 05.06.2020 №4/302, у якому вказало, що на підставі протокольного рішення від 27.04.2020 №3-20 комісією було належним чином підготовлено та скеровано до Міністерства юстиції України необхідні документи та висновок щодо виділення асигнувань для виплати ОГД; листом від 25.05.2020 Міністерство юстиції України повідомило Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про те, що за результатами розгляду матеріалів Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо виділення асигнувань для виплати ОГД, вирішено повернути матеріали на доопрацювання, оскільки відповідно до Висновку експерта №682 від 26.12.2019 ОСОБА_2 на день смерті перебував у стані алкогольного сп`яніння (а.с. 38).

У даному листі вказано, що згідно з висновком експерта №682 від 26.12.2019, виданого КЗ «Обласне бюро судово-медичної експертизи» Рівненської міської ради ОСОБА_2 на день смерті перебував у стані алкогольного сп`яніння; одночасно звернуто увагу на те, що при формуванні документів керівництвом Державної установи «Городоцький виправний центр (№131)» не було вказано на те, що ОСОБА_2 на день смерті перебував у стані алкогольного сп`яніння; з метою установлення факту, чи є алкогольне сп`яніння ОСОБА_4 наслідком його загибелі, матеріали щодо виплати ОГД повертаються на доопрацювання.

Листом від 31.08.2020 Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції повідомило Державну установу «Городоцький виправний центр (№131)» про те, що 28.08.2020 скасовано призначення та виплату позивачу ОГД через наявність висновку експерта №682 від 26.12.2019 про те, що ОСОБА_2 на день смерті перебував у стані алкогольного сп`яніння (а.с. 32 зворот).

Так, рішенням від 28.08.2020, оформлене Протоколом №6-20 (далі – Рішення №6-20), комісією Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з розгляду питань щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги вирішено: відмінити підпункт 1.2 пункту 1 Протоколу №3-20 від 27.04.2020 в частині виплати ОГД (а.с. 29).

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваного Рішення №6-20, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 97 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі – Закон №580-VIII), одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

За правилами частини другої статті 97 Закону №580-VIII, Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Відповідно до статті 98 Закону №580-VIII, у випадках, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої статті 97 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) поліцейського. Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) поліцейського визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

За правилами частини першої статті 100 Закону №580-VIII, визначення інвалідності та ступеня втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейським здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров`я відповідно до закону та інших нормативно-правових актів.

У разі встановлення факту настання смерті поліцейського, а також особи, звільненої зі служби в поліції, внаслідок обставин, зазначених у пунктах 3-6 частини першої статті 97 цього Закону, якщо смерть настала протягом шести місяців після отримання інвалідності чи травми, внаслідок отримання яких поліцейський раніше отримував одноразову грошову допомогу згідно із зазначеними пунктами, виплата одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання, зазначеним у цьому Законі, здійснюється з вирахуванням суми допомоги, отриманої померлим (частина друга статті 100 Закону №580-VIII).

У разі визначення інвалідності або часткової втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейському, особі, звільненій зі служби в органах поліції, який (яка) на день отримання інвалідності, визначення відсотка часткової втрати працездатності без визначення інвалідності або на день його (її) звільнення з органів поліції займав (займала) посаду в державному органі, установі, організації або у вищому навчальному закладі, які виконують роботу в інтересах держави та її безпеки, із залишенням на службі в поліції, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів тих органів державної влади, до яких вони були відряджені.

Виплата одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання в разі загибелі (смерті) працівника поліції, якщо поліцейський на день загибелі (смерті) займав посаду в державному органі, установі, організації або у вищому навчальному закладі, які виконують роботи в інтересах держави та її безпеки, із залишенням його на службі в поліції, здійснюється в порядку, визначеному цією статтею (частина третя статті 100 Закону №580-VIII).

Одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у частині другій цієї статті, призначається і виплачується за останнім місцем проходження служби поліцейським (частина четверта статті 100 Закону №580-VIII).

Відповідно до частини першої статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» від 23.06.2005 №2713-IV, держава забезпечує соціальний захист персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України.

Наказом Міністерства внутрішніх справи України від 11.01.2016 №4 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 р. за № 163/28293), відповідно до статей 97 - 101 Закону України «Про Національну поліцію» та з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі – Порядок №4).

Відповідно до пункту 1 Розділу І. Загальні положення Порядку №4, Порядок та умови визначають механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), поліцейських в т.ч. слухачів та курсантів вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - навчальних закладів), поліцейських, відряджених до інших органів державної влади, установ, організацій (далі - інших органів).

За правилами пункту 4 Розділу І. Загальні положення Порядку №4, випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського:

1) під час виконання службових обов`язків (пункт 1 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов`язаний з виконанням службових обов`язків, спрямованих на реалізацію повноважень та основних завдань поліції, у тому числі під час участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) під час виконання службових обов`язків (пункти 3, 5 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов`язаний із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;

3) під час проходження поліцейським служби (пункт 2 частини першої статті 97 Закону) - випадок, який не пов`язаний із безпосереднім виконанням службових обов`язків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту;

4) пов`язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту;

5) пов`язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 6 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності, крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.

Відповідно до пункту 1 Розділу IIІ. Оформлення документів для виплати ОГД Порядку №4, формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у органах поліції, навчальних закладах здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП) органів поліції та навчальних закладів, а також фахівцями військово-лікарської комісії (далі - ВЛК).

СДНОП визначають обставини настання події та відповідають за правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно із законодавством України.

ВЛК відповідають за перевірку матеріалів на відповідність діагнозу, за яким установлено втрату працездатності, переліку хвороб, отриманих під час проходження служби, згідно із законодавством України.

Підрозділи кадрового забезпечення відповідають за достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи та правильність визначення випадків для виплати грошової допомоги, згідно із законодавством України.

Фінансові підрозділи відповідають за правильність обчислення та перерахування до установ банку ОГД згідно з реквізитами, зазначеними в заяві (рапорті) особою, яка має право на цю виплату, згідно із законодавством України.

Керівники органів поліції, навчальних закладів відповідають за правильність призначення сум ОГД, згідно із законодавством України.

Пунктом 4 Розділу IIІ. Оформлення документів для виплати ОГД Порядку №4, визначено, що для виплати ОГД у випадку загибелі (смерті) поліцейського за останнім місцем проходження служби подаються такі документи:

1) особами, які мають право на цю виплату:

заява кожного члена сім`ї (повнолітнього), батьків та утриманців загиблого (померлого), а в разі наявності малолітніх, неповнолітніх дітей - іншого з батьків, опікунів чи піклувальників інших законних представників цих дітей про виплату грошової допомоги;

2) кадровим підрозділом:

витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) поліцейського із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) поліцейського;

3) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) поліцейського, зокрема про те, що вона не пов`язана з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства, за формою, що затверджується МВС.

У разі смерті від захворювання акти розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) та акти, що свідчать про причини та обставини смерті поліцейського не подаються;

4) копію постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв`язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть поліцейського;

5) копію свідоцтва про смерть поліцейського;

6) копію посвідчення члена сім`ї померлого (загиблого) ветерана війни (за наявності);

7) копію свідоцтва про народження поліцейського - для виплати грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

8) копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

9) копії сторінок паспортів повнолітніх членів сім`ї, батьків та утриманців загиблого (померлого) з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації;

10) копії свідоцтва про народження дитини, паспорта дитини, у разі його наявності - для виплати грошової допомоги дитині;

11) копії документів членів сім`ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), що підтверджують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті);

12) копію рішення районної, районної у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчого органу міської, районної в місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування у разі здійснення опіки або піклування над дітьми поліцейського, влаштування у прийомну сім`ю, дитячий будинок сімейного типу;

13) копію рішення суду, нотаріально посвідченого правочину або довідки органу місцевого самоврядування, що підтверджує факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім`ї загиблого (померлого) або перебували на його утриманні).

Засвідчення копій документів, зазначених у підпунктах 3, 4, здійснює керівник підрозділу, установи, організації, що видав(ла) документ. Копії документів, зазначених у підпунктах 5-12, засвідчує своїм підписом фізична особа, що подає документи, та перевіряє особа, що їх приймає.

Як зазначалося вище, на підставі заяви позивача та оформлених Державною установою «Городоцький виправний центр (№131)» документів, комісією Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції прийняте Рішення №3-20 про призначення та виплату позивачу ОГД.

При цьому, документи були оформлені в установленому законом порядку та містили усі відомості і інформацію про наявність правових підстав для призначення та виплати ОГД, зокрема, в Акті що свідчить про причини та обставини смерті чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки старшого лейтенанта внутрішньої служби Радчені Р.В., затвердженого начальником Державної установи «Городоцький виправний центр (№131)» від 23.03.2020 установлено: у відповідності до лікарського свідоцтва про смерть КЗ «Обласне бюро судово-медичної експертизи» Рівненської міської ради від 09.12.2019 №682, смерть ОСОБА_2 настала від гострої серцево-судинної недостатності внаслідок захворювання серця – кардіомеопатії нез`ясованого походження; причини смерті ОСОБА_2 медична комісія, так, пов`язує з проходженням служби в поліції; в ході вивчення матеріалів установлено, що смерть ОСОБА_2 не є наслідком:

учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;

учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;

навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства.

Як свідчать матеріали справи, у подальшому Рішення №3-20 було направлено до Міністерства юстиції України для виділення асигнувань для виплати ОГД, яке повернуло пакет документів на доопрацювання через надходження висновку експерта №682 від 23.12.2019 про те, що ОСОБА_2 на день смерті перебував у стані алкогольного сп`яніння.

При чому, відповідач 1 вказує, що документів на спростування інформації, зазначеної у висновку експерта №682 від 23.12.2019, не надано, тому Рішенням №6-20 скасовано Рішення №3-20 в частині призначення та виплати позивачу ОГД.

Оскаржуване Рішення №6-20 прийняте у порядку статті 101 Закону №580-VIII.

Так, відповідно до статті 101 Закону №580-VIII, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:

а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;

б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);

г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.

Відповідно до Розділу IV. Призначення і виплата ОГД Порядку №4, у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).

У разі надсилання запитів до інших органів (підрозділів) поліції, підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.

Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє:

1) по центральному органу управління поліції, керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій;

2) у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

3) у навчальних закладах - керівник відповідного органу, закладу або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п`ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.

Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції, навчальними закладами до фінансового підрозділу Міністерства внутрішніх справ за встановленою формою (додаток 3).

ОГД призначається і виплачується рівними частинами членам сім`ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) поліцейського.

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання ОГД, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Заява про відмову від отримання ОГД має бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.

У Департаменті поліції охорони Національної поліції України та територіальних органах поліції охорони, висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів, а також керівником територіального органу поліції охорони за місцем проходження поліцейським служби, або особами, які виконують їх обов`язки.

Висновок органу поліції охорони про призначення ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, разом з оригіналами документів та розрахунком потреби в коштах для виплати ОГД (додаток 3), копії довідки про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, завірені належним чином, надсилаються для перевірки до Департаменту поліції охорони Національної поліції України.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє начальник Департаменту поліції охорони Національної поліції або особа, яка виконує його обов`язки.

У разі затвердження/відмови висновок, разом з оригіналами документів надсилається Департаментом поліції охорони Національної поліції України до відповідного органу поліції охорони.

Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД, в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, разом із копією висновку про призначення ОГД та копією довідки про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, завіреними належним чином, направляється Департаментом поліції охорони Національної поліції України, в межах бюджетних асигнувань встановлених органам поліції охорони на зазначені цілі, до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції супровідним листом, з підтвердженням проведення перевірки отриманих матеріалів стосовно призначення допомоги та клопотанням щодо виділення асигнування органу поліції охорони, в якому проходив (проходить) службу поліцейський.

Керівник органу поліції охорони у п`ятнадцятиденний термін після надходження затвердженого висновку приймає рішення про призначення виплати ОГД, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - надсилає особі письмове повідомлення із зазначенням підстав такої відмови.

Виділення коштів органам поліції для виплати ОГД здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.

Виділення коштів навчальним закладам для виплати ОГД здійснюється фінансовим підрозділом Міністерства внутрішніх справ відповідно до законодавства.

Поліцейським або членам сім`ї загиблого поліцейського нарахування та виплата ОГД здійснюється після надходження коштів на зазначені цілі до відповідного органу поліції, навчального закладу. Виплата проводиться фінансовим підрозділом за останнім місцем проходження служби поліцейським шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку або через касу органу поліції, навчального закладу. Реквізити для проведення операції переказу коштів на поточний рахунок (МФО, код за ЄДРПОУ, номер транзитного рахунку, номер карткового рахунку, реєстраційний номер облікової картки платника податків) зазначаються у заяві (додаток 4).

ОГД виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п`яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

Якщо поліцейському після встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Підставою для такої виплати є довідка органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати, видана фінансовим підрозділом цього органу, установи, організації, підрозділу, за останнім місцем отримання ОГД.

У разі коли одержувачі ОГД одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про Національну поліцію», та одноразової грошової допомоги відповідно до інших актів законодавства України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав, за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.

Суд зазначає, що норми Закону №580-VIII та приписи Порядку №4 не передбачають взагалі такої процедури, як скасування раніше прийнятого рішення про призначення та виплату ОГД.

Скасування раніше прийнятого Рішення №3-20 про призначення та виплату позивачу ОГД ставить позивача у становище правової невизначеності, оскільки для прийняття такого Рішення №3-20 були надані усі належні та необхідні документи для призначення та виплати ОГД.

Відповідач 1 не мав правових підстав для прийняття Рішення №6-20 про скасування Рішення №3-20 лише з підстав надходження висновку експерта №682 від 23.12.2019, оскільки прийняття будь-якого рішення визначає необхідність оформлення документів саме третьою особою – Державною установою «Городоцький виправний центр (№131)».

Суд звертає увагу на те, що відповідач 1 не мав жодних правових підстав для прийняття оскаржуваного Рішення №6-20, оскільки КЗ «Обласне бюро судово-медичної експертизи» Рівненської обласної ради листом від 24.07.2020 повідомило: згідно висновку експерта №682 від 26.12.2019 смерть ОСОБА_2 настала від гострої серцево-судинної недостатності внаслідок захворювання серця; згідно висновку від 16.12.2019 №1931 у крові ОСОБА_2 знайдено етиловий спирт в концентрації 1,24 проміле, що відповідає легкому ступеню алкогольного сп`яніння.

У даному випадку визначальним фактором є те, що КЗ «Обласне бюро судово-медичної експертизи» Рівненської обласної ради у листі від 24.07.2020 зазначено: «Питання, чи є причини та обставини смерті ОСОБА_6 наслідком учинення ним дій у стані алкогольного сп`яніння, може бути вирішене у ході проведення додаткової судово-медичної експертизи з урахуванням даних кримінального провадження. Про призначення вказаної експертизи можете клопотати перед слідчим відділом Рівненського ВП ГУ НП в Рівненській області».

Тобто, відповідач 1 не мав жодних законних підстав для прийняття Рішення №6-20 про скасування Рішення №3-20 лише через наявність висновку експерта №682 від 23.12.2019, оскільки, як зазначив КЗ «Обласне бюро судово-медичної експертизи» Рівненської обласної ради у листі від 24.07.2020, питання чи є причини та обставини смерті ОСОБА_6 наслідком учинення ним дій у стані алкогольного сп`яніння, може бути вирішене у ході проведення додаткової судово-медичної експертизи з урахуванням даних кримінального провадження.

Суд зазначає, що відповідач 1 не надав жодних належних та допустимих доказів наявності факту проведення додаткової судово-медичної експертизи з урахуванням даних кримінального провадження, за результатами якої було б установлено факт, що причини та обставини смерті ОСОБА_6 є наслідком учинення ним дій саме у стані алкогольного сп`яніння.

Вказане вище свідчить про протиправність оскаржуваного Рішення №6-20, а тому позовна вимога про визнання протиправним та скасування такого рішення підлягає до задоволення.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача 1 направити до Міністерства юстиції України кошторис щодо виділення асигнувань для виплати ОГД на підставі Рішення №3-20; зобов`язання Міністерство юстиції України виділити асигнування для виплати ОГД; зобов`язання відповідача 1 виплатити ОГД; суд зазначає, що такі вимоги не підлягають до задоволення, з огляду на таке.

За правилами частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

У розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав позивача, оскільки право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Якщо позивач не довів факту порушення особисто своїх прав, то навіть у разі, якщо дії суб`єкта владних повноважень є протиправними, підстав для задоволення позову немає, оскільки звернення до суду є способом захисту порушених суб`єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.

Враховуючи наведене, обов`язковою умовою захисту в адміністративному суді прав, свобод, інтересів фізичних або юридичних осіб є одночасна наявність двох факторів: існування публічно-правових відносин між позивачем - фізичною (юридичною) особою та відповідачем - суб`єктом владних повноважень; наявність факту порушень прав, свобод, інтересів позивача, вчинених або допущених відповідачем у таких правовідносинах.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Суд зазначає, що у даному випадку скасування Рішення №6-20 призводить до обставини дійсності та чинності Рішення №3-20, за яким відповідачі безумовно зобов`язані вчинити дії щодо фактичної виплати позивачу ОГД, тому підстав для задоволення таких позовних вимог зобов`язального характеру немає.

Факт скасування Рішення №6-20 має правовим наслідком вчинення відповідачами дій щодо фактичної виплати позивачу ОГД.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачами не доведено правомірності оскаржуваного Рішення №6-20 в порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправним і скасування такого рішення суб`єкта владних повноважень.

Тому заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

За правилами частини четвертої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов`язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов`язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.

На користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн 00 (нуль) коп, сплачена відповідно до квитанції від 27.07.2021 №МР_АВ210698GVN_20418077 (оригінал знаходиться у матеріалах справи).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (вулиця Архипенка, 1, місто Львів, 79005; код ЄДРПОУ 40867243) та Міністерства юстиції України (вулиця Архітектора Городецького, 13, місто Київ, 01001; код ЄДРПОУ 00015622), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Державної установи «Городоцький виправний центр (№131)» (вулиця Барона Штейнгеля, 92А, село Городок, Рівненський район, Рівненська область, 35331; код ЄДРПОУ 08575616), про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинення певних дій – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, оформлене Протоколом №6-20 від 28.08.2020.

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн 00 (нуль) коп за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень – Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 31 січня 2022 року

Суддя К.М. Недашківська