Постанова № 10301947, 30.04.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2010
Номер справи
8041/09/1570
Номер документу
10301947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-8041/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2010 року

о14год.50хв. м.Одеса

У залі судових засідань №8

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

СуддіХарченко Ю.В.

При секретаріГречаному В.С.

За участю представників сторін:

Представника позивача: Костенко Н.Д. за довіреністю №13-8 від 11.01.2010р.

Представника відповідача: не зявився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій за порушення встановленого порядку формування цін на продукти харчування, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області, в якому позивач просить суд стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 фінансові санкції за порушення встановленого порядку формування цін на продукти харчування у загальному розмірі 695,01грн., з яких - 231,67грн. сума необґрунтовано отриманої виручки та 463,34грн.- штраф.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованості по сплаті економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 695,01грн., з яких 231,67грн.- сума необґрунтовано отриманої виручки та 463,34грн.- сума штрафу, яка утворилася внаслідок несплати відповідачем, нарахованих Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області №684 від 20.11.2008р. економічних санкцій.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2009р. відкрито провадження у справі та запропоновано відповідачу у строк до 28.05.2009р. подати до суду письмові заперечення на позов та докази, які спростовують заявлені позовні вимоги.

Ухвалою від 28.05.2009р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в засіданні суду на 31.07.2009р.

Відповідач у судові засідання 31.07.2009р., 03.11.2009р., 16.12.2009р., 01.02.2010р, 01.03.2010р. та 28.04.2010р. не зявився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судових засідань повідомлений належним чином, заперечення на позов не надав, у зв'язку з чим справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів відповідно до ч.6 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, Фізична особа підприємець ОСОБА_2 зареєстрований Ширяївською районною державною адміністрацією 24.02.2004р., про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за №25510170000000110, про що свідчить наявна в матеріалах справи належним чином засвідчена копія Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серії В00 №117765.

Судом встановлено, що 05.11.2008р. на підставі посвідчення №568 від 31.10.2008р., виданого Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області, заступником начальника відділу Чернишовою З.Ф. та старшим інспектором Сутулою К.Ф., відповідно до ст..13 Закону України «Про ціни та ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1819 «Питання Держаної інспекції з контролю за цінами», пункту 34 Плану роботи на ІV квартал, проведена перевірка дотримання ОСОБА_2 діючого порядку формування та застосування цін, що підлягають державному регулюванню за період з 01.01.2008р. по 05.11.2008р., якою встановлено порушення порядку формування та застосування цін на ковбасні вироби варені, рис, крупу гречану, сметану, молоко, зокрема, реалізація вказаного товару за цінами, сформованими із застосуванням торговельних надбавок 15%, у розмірах вище, ніж передбачено Розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації від 02.10.2003р. №790/А-2003 "Про регулювання цін на основні продовольчі товари" (опубліковане в газеті "Одесские известия" від 16.10.03р. №192), що призвело до отримання ОСОБА_2 необґрунтованої виручки в сумі 231,67грн.

За наслідками зазначеної перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області був складений акт №000773 від 05.11.2008р., на підставі якого 20.11.2008р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області прийнято рішення №684 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у загальному розмірі 695,01грн. з яких 231,67грн. - сума необґрунтовано отриманої виручки та 463,34грн. - штрафу.

Крім того, Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 була направлена претензія від 20.11.2008р. №13-3557 щодо необхідності сплати до бюджету суми неправомірно одержаної виручки у розмірі 231,67грн. та суми штрафу у розмірі 463,34грн.

Вказане рішення №684 від 20.11.2008р. та претензія від 20.11.2008р. №13-3557 були отримані відповідачем 25.11.2008р., про що свідчить наявна у матеріалах справи копія поштового повідомлення про отримання поштового відправлення.

Відповідних належних доказів оскарження ФОП ОСОБА_2 означеного рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області №684 від 20.11.2008р. чи сплати визначеної ним суми заборгованості суду не надано.

Відповідно ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення»вiд 03.12.1990 №507-XII, державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями. Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", крім повноважень, передбачених пунктами 6-9 статті 11 вказаного Закону. Господарські субєкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін.

Підпунктом 3 пункту 4 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Одеській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами від 29.03.01р. №9 передбачено, що Держінспекція цін відповідно до покладених на неї завдань в межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.

Розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації "Про регулювання цін на основні продовольчі товари" від 02.10.2003р. №790/А-2003, зареєстрованого в Одеському обласному управлінні юстиції 03.10.2003р. №19/494, затверджено Граничні торговельні надбавки до оптово-відпускних цін товаровиробників (митної вартості) на основні продовольчі товари, відповідно до яких, гранична надбавка на ковбасні вироби варені, рис, крупу гречану, сметану, молоко складає 15%.

Згідно з п.3.1. Інструкції "Про порядок застосування економічних та фінансових с органами державного контролю за цінами", затвердженої спільним Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. №298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р. за №1047/6238, Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.

Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Пунктом 3.5. зазначеної Інструкції передбачено, що один примірник рішення, а також претензія направляються для виконання субєкту господарюванняпорушнику. Одночасно керівництву субєкта господарюванняпорушника направляються приписи (вимоги) щодо усунення виявлених порушень законодавства про порядок установлення і застосування цін.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Також, пунктом 1.3. Інструкції "Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами" передбачено, що відповідно до Закону України “Про ціни і ціноутворення” необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.

Згідно з п.1.4. вказаної Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання субєктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір.

Відповідно до п.1.6. Інструкції "Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами" необґрунтовано одержані субєктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються субєктами підприємницької діяльностіпорушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.

Згідно з п. 2.1. зазначеної вище Інструкції необгрунтовано одержана субєктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється, при включенні у вартість продукції та послуг, ціни на які регулюються, фактично не виконаних послуг (робіт) або виконаних не в повному обсязі як різниця між одержаною виручкою від реалізації і вартістю продукції та послуг, визначеною відповідно до нормативів, з урахуванням фактичних обсягів виконання.

Крім того, згідно з п.1.7. Інструкції "Про порядок застосування економічних та фінансових с органами державного контролю за цінами" вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

Таким чином, за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 рахується заборгованість по сплаті економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у загальному розмірі 695,01грн. з яких 231,67грн. сума необґрунтовано отриманої виручки та 463,34грн. штрафу, що також підтверджується наявним у матеріалах справи Розрахунком Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно зі ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до бюджету фінансових санкцій за порушення встановленого порядку формування цін на продукти харчування у загальному розмірі 695,01грн., з яких 231,67грн. сума необґрунтовано отриманої виручки та 463,34грн. штрафу.

Керуючись ч.6 ст.71, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій за порушення встановленого порядку формування цін на продукти харчування у загальному розмірі 695,01грн., з яких 231,67грн. - сума необґрунтовано отриманої виручки та 463,34грн. - сума штрафу, задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (код 21081100 на р/р 31115106700509 ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23214666) суму необґрунтовано отриману виручку у розмірі 231(двісті тридцять одна)грн.67коп. та штраф у розмірі 463 (чотириста шістдесят три) грн. 34коп.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано «30» квітня 2010р.

Суддя Харченко Ю.В.

1. Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій за порушення встановленого порядку формування цін на продукти харчування у загальному розмірі 695,01грн., з яких 231,67грн. - сума необґрунтовано отриманої виручки та 463,34грн. - сума штрафу, задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (код 21081100 на р/р 31115106700509 ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23214666) суму необґрунтовано отриману виручку у розмірі 231(двісті тридцять одна)грн.67коп. та штраф у розмірі 463 (чотириста шістдесят три) грн. 34коп.

30 квітня 2010 року