Рішення № 103019137, 27.01.2022, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2022
Номер справи
460/15354/21
Номер документу
103019137
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

27 січня 2022 року м. Рівне №460/15354/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 4 Територіального вузла урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до 4 Територіального вузла урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України (далі – відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо неправильного нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення позивачу з 01.01.2014 року по 31.12.2020 року, з встановленням базового місяця - січень 2008 року та березень 2018 року; 2) зобов`язати відповідача донарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2014 року по 31.12.2020 року з врахуванням проведеної виплати, з встановленням базового місяця - січень 2008 року та березень 2018 року. Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивач проходив військову службу у відповідача. Наказом командира 4 Територіального вузла урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України № 147-ОС від 08.12.2020 року був звільнений у запас та виключений зі списків особового складу, з усіх видів забезпечення. Позивач стверджує, що відповідач здійснював нарахування та виплату індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2014 року по 31.12.2020 неправильно визначивши базові місяці, у занижених розмірах, у зв`язку з чим, 12.10.2021 позивач звернувся із заявою щодо виплати індексації грошового забезпечення за обумовлений період з встановленням базового місяця – січень 2008 року та березня 2018 року, однак у вказаному йому було фактично відмовлено. Такі дії відповідача позивач уважає протиправними та просить позов задовольнити повністю.

Відповідач подав відзив на позовну заяву із доказами, в якому заперечує проти позовних вимог. Свої заперечення аргументує тим, що у Держспецзв`язку, на відміну від інших органів, були наявні кошти, тому індексація грошового забезпечення здійснювалась вчасно, в повному обсязі і без затримок згідно чинного законодавства України. За наведеного просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою від 15.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Розглянувши позовну заяву, відзив на неї, з`ясувавши обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.

Позивач проходив військову службу у 4 Територіальному вузлі урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України з 01.01.2007 року по 31 грудня 2020 року.

Наказом командира 4 Територіального вузла урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України № 147-ОС від 08.12.2020 року, позивач був звільнений у запас за пунктом «а» частини першої, підпункту «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та пункту 173 Положення про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та виключений зі списків особового складу, з усіх видів забезпечення з 31.12.2020.

12.10.2021 року позивач звернувся із заявою до відповідача щодо надання інформації по питаннях виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2020 року та із яким встановленням базових місяців. Крім того, просив нарахувати й виплатити індексацію за вказаний період з встановленням базових місяців січень 2008 року та березень 2018 року.

Відповідач листом від 25.10.2021 року за № 55/13-2064 надав запитувану інформацію та зазначив, що починаючи з квітня 2014 року по 31 грудня 2020 року позивачу було нараховано і виплачено індексація згідно довідки, що додасться, в повному обсязі.

Не погодившись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.91 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно із абзацом 1 частини першої статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно із статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 № 2017-III (далі - Закон № 2017-III) законами України, з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян, встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Статтею 19 Закону № 2017-III передбачено, що державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.91 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII).

Статтею 2 Закону № 1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статей 4 та 6 Закону № 1282-XII (в редакції, яка в цілому діє з 01.01.2015, а щодо відсоткового значення порогу індексації - з 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсоток (з 01.01.2016 - 103 відсотка).

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Згідно з пунктом 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (з 01.01.2016 - 103 відсотка).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

За змістом пункту 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Пунктом 5 Порядку № 1078 (в редакції, чинній до 01.12.2015) було визначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

З 01.12.2015 редакція пункту 5 Порядку № 1078 передбачає, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Аналіз редакцій пункту 5 Порядку № 1078 дозволяє прийти до висновку, що до грудня 2015 зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів було визначено як підстава для зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для визначення наявності або відсутності підстав для нарахування індексації.

Отже, до 01.12.2015 року будь-яке зростання доходів громадян, в тому числі військовослужбовців, мало наслідком зміну базового місяця для нарахування індексації.

Таким чином, базовий місяць для обрахунку індексації не був прив`язаний до події зростання тарифних окладів працівника.

Редакція ж вказаної норми, яка діє з 01.12.2015, покладає обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення військовослужбовців) на підприємства, установи, організації у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації з урахуванням базового місяця, в якому відбулося підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання тарифних ставок (окладів).

Тобто, лише з 01.12.2015 на зміну базового місяця для нарахування індексації стало впливати виключно підвищення тарифних ставок (окладів).

При цьому, в якості підстави для зміни базового місяця Порядок № 1078 визначає саме зміну тарифних окладів, що відбулось після набрання чинності новою редакцією пункту 5 Порядку, передбаченою Постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Так, з довідки відповідача від 25.10.2021 № 91 про нараховану і виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 , судом встановлено, що позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по листопад 2015 з врахуванням листопада 2014 – у зв`язку з встановленням надбавки за класну кваліфікацію; січня 2015 року – із збільшенням надбавки за вислугу років; травня 2015 року – у зв`язку із встановленням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, як базових місяців. Вказане підтверджується також листом відповідача від 25.10.2021 № 55/13-2064, наданим на запит позивача та відзивом відповідача у справі.

Як зазначалося вище, до 01.12.2015 базовим місяцем є місяць збільшення заробітної плати.

З урахуванням викладеного, оскільки у даному періоді відбувалася зміна грошового забезпечення позивача, то застосування відповідачем листопада 2014, січня 2015 року, травня 2015 року, як базових місяців для нарахування індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2014 по листопад 2015 року є правомірним. Тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними. Доказів зворотного позивачем суду не надано і судом не встановлено.

Також судом встановлено, що позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року з врахуванням листопада 2015 року, як базового місяця.

Вказане підтверджується листом відповідача від 25.10.2021 № 55/13-2064, наданим на запит позивача. Позаяк, посилання у відзиві відповідача на те, що у спірному періоді застосований базовий місяць для нарахування та виплати позивачу індексації січень 2016 року, не підтверджені належними і допустимими доказами, то такі твердження не беруться судом до уваги.

В той же час, суд уважає, що за період з 01.12.2015 по лютий 2018 року індексація грошового забезпечення позивачу виплачена з невірним застосуванням базового місяця – листопад 2015, з огляду на таке.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 (далі Постанова № 1294), встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком № 1 до Постанови № 1294.

Отже, з 01.12.2015 базовим місяцем для нарахування індексації став січень 2008 року, враховуючи редакцію п. 5 Постанови № 1078.

Згідно п. 3 постанови KM України № 1013 від 09.12.2015p. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», відповідно до якого, зокрема, Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Отже, Міністерство оборони України зобов`язане було вжити заходів для підвищення з 01.12.2015р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Згідно абз. 2 п. 3 цієї постанови, для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.

Разом з тим, як встановлено судом, посадовий оклад позивача у період з 01.12.2015 по лютий 2018 року не змінився і складав 65,00грн, що підтверджується довідками відповідача від 23.12.2021 року за №№ 99, 100, 101, 102.

При цьому, зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадового окладу не впливає на розмір індексації грошового забезпечення у зазначеному періоді, відтак виплата індексації за наведений період повинна була здійснюватися за розрахунками попереднього базового місяця - січня 2008 року.

В такому порядку нарахування індексації здійснюється до наступного підвищення розміру посадового окладу військовослужбовця.

З огляду на викладене, суд вважає доводи та твердження відповідача з приводу правильності визначення базового місяця для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення у вказаному періоді з 01.12.2015 по лютий 2018 року – листопад 2015 року, помилковими, оскільки під час нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивача у наведеному періоді слід застосовувати базовий місяць січень 2008 року.

Щодо періоду з 01.03.2018 по 31.12.2020р.

Після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала законної сили 01.03.2018), якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації грошового забезпечення став березень 2018 року, що не заперечується відповідачем.

За період березня 2018 по 31.12.2020 року не відбувалося підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто відсутні підстави для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації.

Таким чином, березень 2018 року (з 01.03.2018 по 31.12.2020), є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача.

Відповідно до наданої довідки відповідача № 91 від 25.10.2021р. щодо нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, відповідачем було нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення, починаючи з грудня 2018 року по грудень 2021року включно і до розрахунку брався базовий місяць – березень 2018 року. Тому, позовні вимоги позивача про визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання його вчинити дії у вказаний період є безпідставними.

Проте, як встановлено судом та підтверджується довідкою від 25.10.2021 № 91, з березня 2018 по листопад 2018 року грошова індексація позивачу не виплачувалась. Будь-яких доводів, чи обґрунтувань, підтверджених належними доказами, відповідач з даного приводу суду не надав. А відтак, беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що дії по не нарахуванню та невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення за періоди з 01.03.2018 по 30.11.2018 є протиправними, тому відповідача слід зобов`язати нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за зазначений період із застосуванням базового місяця березень 2018 року.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи вищевикладене в його сукупності, доводи позивача частково не відповідають обставинам справи, тому позовні вимоги належать до часткового задоволення.

Підстави для відшкодування судових витрат у порядку ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву задовольнити частково.

Визнати протиправними дії 4 Територіального вузла урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року з встановленням базового місяця – січень 2008 року та з 01 березня 2018 року по 30 листопада 2018 року з встановленням базового місяця – березень 2018 року.

Зобов`язати 4 Територіальний вузол урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року з встановленням базового місяця – січень 2008 року та з 01 березня 2018 року по 30 листопада 2018 року з встановленням базового місяця – березень 2018 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - 4 Територіальний вузол урядового зв`язку Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України (вул.Соборна, 227-Д, м. Рівне, 33001, ЄДРПОУ/РНОКПП 34781331)

Повний текст рішення складений 27 січня 2022 року

Суддя Т.О. Комшелюк