
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
26 січня 2022 року м. Рівне №460/7102/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), за змістом якого просив суд: визнати протиправною відмову відповідача від 09.04.2021 у перерахунку пенсії позивача; зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити призначену позивачу пенсію з 03 грудня 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на його заяву від 10.03.2021 про призначення/перерахунок пенсії відповідач листом від 09.04.2021 повідомив про відмову у проведенні такого перерахунку з врахування до страхового стажу періоду з 01.12.2012 по 31.12.2020, оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків за нього як застраховану особу страхувальником ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне». Проте, як вважає позивач, ще рішенням Рівненського районного суду від 14.11.2017 стягнуто з обласного комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Рівне» (код ЄДРПОУ 31620337) на користь Пенсійного фонду України своєчасно не нараховані та не сплачені суми страхових внесків за вказаний період. На виконання вказаного рішення Державною виконавчою службою прийнято розпорядження від 07.08.2018 щодо сплати єдиного соціального внеску на рахунок Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області в сумі 26822 грн 55 коп. для подальшого зарахування коштів на облікову картку застрахованої особи ОСОБА_1 .
Позивач вважає, що роботодавцем повністю погашено заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є протиправною.
Зазначене слугувало ОСОБА_1 підставою для звернення до суду із позовною заявою.
Ухвалою від 17.06.2021 позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків.
У встановлений судом строк позивач недоліки позовної заяви усунув, у зв`язку з чим, ухвалою від 16.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку письмового провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що згідно з даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків за позивача як застраховану особу страхувальником ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» за період з 01.12.2012 по 31.12.2020. Таким чином, враховуючи вимоги статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», підстав для перерахунку пенсії з врахуванням страхового стажу за період з 01.12.2012 по 31.12.2020 немає, оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків за позивача як застраховану особу страхувальником ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне».
З таких підстав відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Рішенням Рівненського районного суду Рівненської області від 14.11.2017 у справі №569/2577/16-ц позовні вимоги ОСОБА_1 до ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» про стягнення коштів задоволено частково.
Стягнуто з ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» на користь Пенсійного фонду України своєчасно не нараховані та не сплачені суми страхових внесків для пенсії відносно ОСОБА_1 за листопад, грудень 2012 року, повні 2013, 2014, 2015, 2016 роки і за січень-жовтень 2017 року.
Стягнуто з ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» страхові внески направити на рахунок зі сплати єдиного соціального внеску у Рівненській ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області для подальшого виконання, яке полягає в зарахуванні коштів на облікову картку № НОМЕР_1 в Пенсійному Фонді України застрахованої особи ОСОБА_1 .
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення набрало законної сили 20.02.2018 (а.с.7-9).
Сторони визнали, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсійні виплати.
На заяву позивача від 10.03.2021 щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи в ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» відповідач листом від 09.04.2021 №2282-1702/С-02/8-1700/21 повідомив про те, що за результатами розгляду сплати страхових внесків страхувальником ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» встановлено, що за період, зокрема, з 01.12.20132 по 31.12.2020 на даний час внески до Пенсійного фонду України не сплачено. Відповідно, враховуючи вимоги чинного пенсійного законодавства, підстави для зарахування зазначеного періоду до страхового стажу відсутні (а.с.5).
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 8 Закону №1058-ІV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг, яке, в силу положень ст.2 Закону №1058-ІV гарантується, зокрема, солідарною системою загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до ст.1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із ч.1 ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч.3 ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
У силу приписів ч.1 ст.15 Закону №1058-IV, платниками страхових внесків до солідарної системи є, зокрема, страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Відповідно до п.1 ст.14 Закону №1058-IV страхувальниками відповідно до цього Закону є, зокрема, роботодавці.
Згідно із ч.2 ст.20 Закону №1058-IV, обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
За приписами ч.6 ст.20 Закону №1058-IV, страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частина дванадцята статті 20 Закону №1058-IV).
Відповідно до положень статті 106 Закону №1058-IV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).
Згідно з п.10 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI, страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема ч.1 ст.4 Закону №2464-VI встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Отже, обов`язок щодо сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника - роботодавця, оскільки він здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи - працівника.
Застрахована особа не повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства за страховими внесками не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу такої особи періодів її роботи.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а, від 20.03.2019 у справі №688/947/17, від 30.09.2019 у справі №414/736/17, від 23.07.2019 у справі №617/927/17.
Таким чином, усі місяці роботи, в тому числі ті, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі-працівнику заробітну плату та нараховувало відповідні страхові внески з неї, повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески чи ні або незалежно від того, чи обліковуються вказані страхові внески відповідачем у реєстрі застрахованих осіб.
Відповідно до змісту наданого позивачем розпорядження Державного виконавця Іщук Н.В., грошові кошти у сумі 367609,98 грн, що надійшли 01.08.2018, 2099826,11 грн, що надійшли 02.08.2018 на рахунок з обліку депозитних сум при примусовому виконанні виконавчого документа №570/2577/16-ц, виданого 14.11.2017, суд загальної юрисдикції (Рівненський районний суд Рівненської області), зведеного виконавчого провадження від 28.02.2017 про стягнення грошових коштів з ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне», керуючись ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження», необхідно перерахувати: 26822,55 грн – на рахунок зі сплати єдиного соціального внеску у Рівненській ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області для подальшого зарахування коштів на облікову картку № НОМЕР_1 в Пенсійному фоні України застрахованої особи ОСОБА_1 (а.с.6).
Таким чином, матеріалами справи підтверджено перерахунок коштів державним виконавцем на користь Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області з метою відображення страхових внесків, сплачених за ОСОБА_1 за листопад, грудень 2012 року, повні 2013, 2014, 2015, 2016 роки і за січень-жовтень 2017 року.
Згідно з нормами п.4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону №1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
На підставі п.4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Водночас, відповідачем не надано суду доказів здійснення своїх повноважень щодо отримання додаткових документів чи допомозі позивачу в їх отриманні, які були б достатніми для зарахування до страхового стажу вказаного вище періоду роботи в ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне». Так, відповідачем не надіслано запит до податкових органів з метою перевірки відображення у відомостях про застраховану особу достовірної інформації щодо сплати внесків.
Відповідно до п.1 ст.12-1 Закону №2464-VI, Пенсійний фонд України формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У частині 2 статті 20 Закону №2464-VI зазначено, що персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що за спірний період роботи позивача в ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне» державний виконавець своїм розпорядженням перерахував Рівненській ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області кошти в сумі 26822,55 грн з метою зарахування їх в подальшому у облікову катку застрахованої особи ОСОБА_1 .
Відповідачем не надано суду індивідуальних відомостей застрахованої особи, які би свідчили про відсутність відображення відомостей про сплату єдиного соціального внеску впродовж спірного періоду за ОСОБА_1 .
Враховуючи наведені норми та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу у зарахуванні до його страхового стажу роботу за листопад, грудень 2012 року, повні 2013, 2014, 2015, 2016 роки і за січень-жовтень 2017 року, страхові внески за які розпорядженням державного виконавця перераховані уповноваженому органу, який здійснює адміністрування страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, як, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, заяву про перерахунок пенсії із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи, за які державний виконавець сплатив страхові внески, подано позивачем 10.03.2021.
Таким чином, вказані періоди роботи позивача мали бути зараховані до страхового стажу позивача з дня подання ним заяви про перерахунок пенсії з урахуванням ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV – з 01.03.2021.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України передбачено кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень частково не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє часткове підтвердження в ході судового розгляду.
Враховуючи встановлені обставини справи в їх сукупності, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути судовий збір в сумі 454,00 грн, пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 березня 2021 року, зарахувавши до його страхового стажу періоди роботи в Обласному комунальному підприємстві «Міжнародний аеропорт Рівне» за період з 01 листопада 2012 року по жовтень 2017 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи із 01.03.2021, зарахувавши до його страхового стажу періоди роботи в Обласному комунальному підприємстві «Міжнародний аеропорт Рівне» за період з 01 листопада 2012 року по жовтень 2017 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 454,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 26 січня 2022 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Д.П. Зозуля