Рішення № 103018593, 24.01.2022, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2022
Номер справи
460/10973/21
Номер документу
103018593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

24 січня 2022 року м. Рівне №460/10973/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просила суд:

1.Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у призначенні та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, яка призначається вперше, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки.

2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплатити з 15.06.2021 пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, яка призначається вперше, виходячи із заробітної плати за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 та із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 15.06.2021 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.03.2003. До того, вона отримувала пенсію за нормами Закону України “ Про службу в органах місцевого самоврядування ” від 16.12.1993. Однак, відповідачем відмовлено у задоволенні заяви позивача за недоцільністю, оскільки вказаний перерахунок призведе до зменшення розміру пенсії. Разом з тим, при визначені розміру пенсії відповідачем безпідставно не здійснено перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки. У зв`язку з чим, позивач звернулася до суду та просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 09.08.2021 прийнято позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На адресу суду 10.09.2021 надійшов відзив на адміністративний позов. В обґрунтування відзиву управління зазначило, що позивача з 15.06.2021 не переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” на пенсію за віком на умовах Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, оскільки розмір пенсійної виплати у такому випадку зменшиться. Зауважив, що звертаючись до управління з заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України “ Про службу в органах місцевого самоврядування ”, позивач використав своє право первинного призначення пенсії по Україні, а тому немає підстав для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018 та 2020 роки. Позивачу вперше призначено пенсію згідно з Законом України “Про державну службу”, тому перехід на інший вид пенсії, зокрема, на пенсію за віком здійснюється, відповідно до Закону №1058, яким визначено, що застосування середньої заробітної плати (дохід), визначеної частиною другою статті 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” здійснюється для первинного призначення пенсії. Отже, твердження позивача про протиправність дій управління є безпідставними та недоведеними. З мотивів наведених у відзиві, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 24.09.2007 згідно із заявою, призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “ Про службу в органах місцевого самоврядування ”, що не заперечується учасниками справи.

15.06.2021 позивачем подано заяву до відповідача про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України “ Про службу в органах місцевого самоврядування ” на пенсію за віком на умовах Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (а.с. 9-10).

У заяві ОСОБА_1 та просила здійснити з 15.06.2021 розрахунок та виплачувати пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2018, 2019, 2020 роки, відповідно до ст.27, ч.2 ст.40 Закону №1058-ІV від 09.03.2003, з врахуванням раніше виплачених сум.

Відповіддю від 06.07.2021 № 5869-5786/Ш-02/8-1700/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відмовило ОСОБА_1 , у переведенні з 15.06.2021 на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 та проведенні перерахунку пенсії за недоцільністю. Відповідач вказав, що перерахунок пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення, пенсії, станом на 01.10.2017, а саме 3764,40 грн., на коефіцієнти 1,17, 1,11 та 1,11 (тобто 3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 – 5426,60 грн.). Оскільки позивач реалізував своє право на призначення пенсії за віком (24.09.2007) та, відповідно до пункту 13 Прикінцевих положень Закону, обрала отримання пенсії за віком, згідно із Законом України “ Про службу в органах місцевого самоврядування ” з 24.09.2007, підстави для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 відсутні (а.с.11-13).

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, в частині не здійснення перерахунку та виплати призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні на одну застраховану особу за 2018-2020 роки, позивач звернулася до суду з даним позовом.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Як встановлено ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон України №1058-ІV від 09.03.2003) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.27 цього Закону, розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп - Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За приписами ч. 2 ст. 40 Закону України № 1058-ІV від 09.03.2003, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

В ч. 3 ст. 45 цього Закону також зазначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що ч. 3 ст. 45 Закону України № 1058-IV від 09.03.2003 установлюється порядок переведення з одного виду пенсії на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України №1058-IV від 09.03.2003.

Позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та обчислено згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, які передбачають інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що визначені Законом України №1058-IV від 09.03.2003.

Отже, у даному випадку позивачу призначено іншу пенсію за іншим Законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком на умовах Закону України № 1058-IV від 09.03.2003).

Відповідно до правової позиції Верховного Суду висловленій у постанові від 14.02.2018 (справа № 465/5246/17), постанові від 23.10.2018 у справі № 334/2653/17, постанові від 13.12.2018 у справі № 185/860/17, постанові від 06.02.2019 у справі № 333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно із Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV.

В силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.

Отже, судом встановлено, що призначення пенсії за віком з 15.06.2021, відповідно до Закону України №1058-ІV від 09.03.2003 ОСОБА_1 мало бути здійснено вперше.

Відтак, відповідач мав призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV від 09.03.2003.

Водночас, відповідачем неправомірно застосовано розмір середньої заробітної плати – 5426,60 грн. та не враховано приписи ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV від 09.03.2003 від 09.03.2003.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимоги позивача та необхідність їх задоволення шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, щодо не урахування ч.1 ст.27, ст.40, Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та відмови застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки, при відмові у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з 15.06.2021.

Враховуючи наведене позовна вимога про зобов`язання Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 15.06.2021 призначення та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до ч. 1 ст.27, ч.2 ст. 40 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки, з урахуванням вже отриманих сум пенсії, також підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищенаведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області судові витрати на суму 908,00 грн. сплачені згідно із квитанції від 02.08.2021 № 18 (а.с. 5а).

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправної відмови та зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, яка призначається вперше, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати з 15.06.2021 пенсію за віком ОСОБА_1 , відповідно до частини 1 статті 27, частин 1, 2 статті 40 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” виходячи із заробітної плати за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки, з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судові витрати на суму 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 24 січня 2022 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя Д.П. Зозуля