
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у прийнятті звіту
та встановлення нового строку для подання звіту
25 січня 2022 року м.Київ № 320/3780/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І.,
при секретарі судового засідання Єжелі А.О.,
за участю позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Курганської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засідання звіт про виконання судового рішення у межах адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
На розгляді в Київському окружному адміністративному суді перебував адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, з вимогами про:
- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у недоплаті пенсії, в перерахованому з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року розмірі, в період з 05.03.2019 до 31.12.2019,
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) нарахованої, проте недоплаченої суми підвищення до пенсії (пенсійна справа ФА-118915) за період з 05 березня 2019 року до 31 січня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року у щомісячному розмірі 1366,32 грн., загальною сумою 13486,9 грн., та у термін не пізніше 10 робочих днів після набрання законної сили рішенням суду надати відповідну довідку з підтвердженням вказаної суми недоплати;
- відповідно до вимог пункту 1 частини 2 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства стягнути з ГУ ПФУ в м. Києві частину присудженої виплати недоплаченої пенсії у межі суми стягнення за один місяць, що станом на 01.04.2020 складає 11561,46 грн.;
- відповідно до вимог частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства покласти на ГУ ПФУ в м Києві обов`язок забезпечити виконання рішення суду у строки не пізніше одного місяця з дня отримання офіційного повідомлення про набрання рішенням законної сили;
- відповідно до вимог частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства у зв`язку з тривалим порушенням відповідачем прав, свобод та інтересів, яке передувало зверненню до суду, а також, зважаючи на негативну тенденцію, яка виникла в Україні з невиконанням судових рішень про протиправність рішень і дій пенсійних органів у проведенні виплати нарахованої пенсії, зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 був задоволений частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в місті Києві щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 у період з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098365) здійснити виплату нарахованої, проте невиплаченої пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у період із 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року загальною сумою з урахуванням раніше виплачених сум. Допущено негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
На виконання рішення суду, 30.09.2020, був виданий виконавчий лист щодо негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії у межах стягнення за один місяць.
Ухвалою суду від 18.03.2021 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб`єктом владних повноважень, Головним управлінням Пенсійного фонду в м.Києві, щодо невиконання рішення суду, в порядку, передбаченому ст. 383 КАС України, було повернуто заявникові без розгляду.
Ухвалою суду від 26.03.2021 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про звернення до негайного виконання рішення суду про стягнення всієї суми боргу за рішенням суду про присудження виплати пенсії, відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.06.2021 ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 26.03.2021 залишено без змін.
Ухвалою суду від 20.07.2021 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві надати суду в тридцятиденний термін, з дня отримання копії даної ухвали, звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 в адміністративній №320/3780/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 04.08.2021 №2600-0904-8/124469 про виконання судового рішення від 07.08.2020 у справі №320/3780/20 відмовлено. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 07.8.2020 у справі №320/3780/20 - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Копію ухвали Київського окружного адміністративного суду від 01.10.2021 направлено відповідачу засобами електронного зв`язку. Електронне повідомлення, що вміщує файл з копією ухвали доставлено на адресу електронної пошти відповідача - 04.10.2021 о 14:24 год., що підтверджується звітом Інтернет провайдера (а.с. 193).
15.11.2021 через канцелярію суду представником Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві подано новий звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 26.10.2021 №2600-0904-8/170065 у справі №320/3780/20.
Вказаний звіт зареєстрований у комп`ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" Київського окружного адміністративного суду та був переданий для подальшого розгляду судді Лисенко В.І. 09.12.2021, що підтверджується Актом відділу канцелярії суду.
Ухвалою суду від 09.12.2021 призначено судове засідання з розгляду вищевказаного звіту Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на 16.12.2021 на 15.00 год.
У судове засідання, призначене на 16.12.2021, сторони не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, з заявами чи клопотаннями не зверталися, у зв`язку з чим суд відклав розгляд звіту на 25.01.2022.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 стверджував, що відповідач протиправно не виконує рішення суду у повному обсязі та наполягав на зобов`язанні відповідача виконати рішення суду.
Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що рішення суду у даній справі від 07.08.2020 внесено до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Головним розпорядником коштів державного бюджету за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України за КПКВК 2506080 “Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду” (далі програма 2506080), є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець та розпорядник коштів нижчого рівня. Пропозиції до бюджетних запитів на 2021 рік та на період 2022-2023 років за програмою 2506080 сформовані Пенсійним фондом України та подані головному розпоряднику бюджетних коштів листом від 14.08.2020 за № 2800-04-5/26077. Відтак, відповідач зазначив, що кошти на виконання рішення суду будуть виплачені у порядку черговості та в межах бюджетної програми.
Вислухавши пояснення учасників справи, розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Так, у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 у даній справі судом зобов`язано Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) нарахованої, проте недоплаченої суми підвищення до пенсії (пенсійна справа ФА-118915) за період з 05 березня 2019 року до 31 січня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року у щомісячному розмірі 1366,32 грн., загальною сумою 13486,9 грн., та у термін не пізніше 10 робочих днів після набрання законної сили рішенням суду надати відповідну довідку з підтвердженням вказаної суми недоплати.
У звіті від 26.10.2021 №2600-0904-8/170065 про виконання судового рішення, Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві зазначає, що у лютому 2021 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення Київського окружного адміністративного су 07.08.2020 у справі № 320/3780/20 з 05 березня 2019 року по 04 вересня 2019 року урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 та з урахуванням раніше виплачених сум. У частині зобов`язань до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць нарахована та виплачена різниця між виплаченим та перерахованим розміром пенсії за період з 05.03.2019 по 04.04.2019 в сумі 1366,32 грн. Після проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019 становить 11505,06 грн щомісячно. За період з 05.04.2019 по 04.09.2019 нараховані кошти у сумі 6837,48 грн, виплату яких буде здійснено в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету. Також зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснює виплати винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.
Після набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 щодо визнання протиправними та нечинними пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», обсяг бюджетних призначень Пенсійного фонду України на 2020 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду не переглядався. Згідно зі ст.ст.23, 116 Бюджетного кодексу будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Відповідач повідомив, що виплати пенсій можуть бути здійснені ГУ ПФУ у Київській області виключно за рахунок коштів Державного бюджету (код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету - 25060080) "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду", за рахунок коштів по перерозподілу власних надходжень, коштів розподіленого на загальнообов`язкове державне страхування єдиного внеску. Фінансування здійснюється відповідно до графіка фінансування, який складається з урахуванням щоденної потреби відповідно до сум у виплатних документах до установ. Враховуючи зазначені обставини, відповідач просить суд врахувати, що Головним управлінням було вжито всі можливі заходи, спрямовані на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 по справі №320/3780/20, однак фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Однак, розглянувши поданий відповідачем звіт від 26.10.2021 №2600-0904-8/170065 про виконання судового рішення, суд не може погодитися із вказаними доводами відповідача, виходячи з такого.
Як вже встановлено судом, відповідачем надано перерахунок пенсії за пенсійною справою №ФА118915, пенсію позивачу перераховано у лютому 2021 року за період з 05.03.2019 по 04.09.2019 у розмірі 80 % грошового забезпечення, з урахуванням 100% суми підвищення до пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. За наслідком здійсненого перерахунку розмір пенсії позивача (з надбавками) склав 11505,06 грн з урахуванням суми підвищення 4098,98 (виплата у повному розмірі).
Отже, до поточної виплати пенсії позивачеві з лютого 2021 року враховано 100% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум за період з 05.03.2019 по 04.09.2019.
Невиконаним залишилось рішення суду у частині виплати нарахованих коштів підвищення за період з 05.03.2019 по 04.09.2019 у сумі.
Так, з наданого розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №ФА 118915 за дорученням № Д ФА 118915/15 щодо позивача, наявного в матеріалах справи, сума доплати за період з березня 2019 року по вересень 2019 року становить 6837,48 грн.
Такі доводи відповідача свідчать про те, що відповідачем проведено дії із нарахування доплати до пенсії позивача за період з 05.03.2019 по 04.09.2019, розмір якої становить 6837,48 грн, проте виплати даної суми не відбулось.
Відповідно до частини 1 статті 10 Бюджетного кодексу України видатки та кредитування бюджету класифікуються за:
1) бюджетними програмами (програмна класифікація видатків та кредитування бюджету);
2) ознакою головного розпорядника бюджетних коштів (відомча класифікація видатків та кредитування бюджету);
3) функціями, з виконанням яких пов`язані видатки та кредитування бюджету (функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету).
Відповідно до частини 2 статті 10 Бюджетного кодексу України програмна класифікація видатків та кредитування бюджету використовується у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі. Програмна класифікація видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) формується Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом), за пропозиціями, поданими головними розпорядниками бюджетних коштів під час складання проекту закону про Державний бюджет України (проекту рішення про місцевий бюджет) у бюджетних запитах, при цьому визначається шляхом розподілу видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) за бюджетними програмами у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) і може бути уточнена під час виконання державного бюджету (місцевого бюджету) при внесенні змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) та у разі застосування положень частини шостої статті 23 та частини другої статті 24 цього Кодексу.
Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетний запит - документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.
При цьому, суд зазначає, що звернення відповідача з листами до Пенсійного фонду України з проханням про розгляд питання щодо виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 у справі №320/3780/20, не свідчить про виконання судового рішення у повному обсязі.
З приводу посилання відповідача у звіті на Постанову №649, суд зазначає наступне.
22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 8, зміни, що додаються.
Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 649 (в редакції чинній станом на 22.08.2018), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
У той же час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 у справі №640/5248/19 визнано протиправним та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 року змінено. Пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: "Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Отже, Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649, починаючи з 22 липня 2020 року до спірних правовідносин вже не може бути застосований і виконання рішення суду у даній справі повинно здійснюватись згідно вимог чинного законодавства в сфері виконання судових рішень.
Враховуючи викладене та у зв`язку з тим, що зазначена постанова КМ України, а саме її п.1 та 2, визнані нечинними, у відповідача відсутні правові підстави для виконання рішення суду у відповідності до зазначеної постанови КМ України.
У той же час, на час виникнення спірних правовідносин діяв Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України №20-1 від 26.09.2018, зареєстрований в Міністерстві юстиції України за №1189/32641 від 22.10.2018.
Згідно з п. 1 Порядку цей Порядок відповідно до пункту 3 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Порядок № 649), визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього.
У цьому Порядку терміни використовуються у значеннях, наведених у Законах України «Про виконавче провадження», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку № 649 (п.2).
У реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»: на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою; про стягнення коштів (п.3).
Відомості з реєстру можуть надаватися стягувачу щодо нього у вигляді витягу чи представнику стягувача на підставі документа, що підтверджує його повноваження (п.10).
Отже, зазначений Порядок №20-1 визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього, проте не визначає порядку виконання судових рішень.
Як вже зазначено судом, пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якими затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, та установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов`язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою, визнані протиправними та нечинними.
З урахуванням вищевикладеного, суд не може вважати виконаним рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 у справі №320/3780/20 та, як наслідок, прийняти звіт відповідача про виконання судового рішення.
Тому, з урахуванням вимог частини 2 ст. 382 КАС України, суд вважає за необхідне у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 26.10.2021 №2600-0904-8/170065 про виконання судового рішення від 07.08.2020 у справі №320/3780/20 у частині виплати нарахованої доплати до пенсії ОСОБА_1 за період з 05.04.2019 по 04.09.2019 у розмірі 6837,48 грн, - відмовити та з урахуванням ч.2 ст.382 КАС встановити новий строк для виконання судового рішення у вказаній частині - протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили даною ухвалою.
Керуючись статтями 243, 248, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 26.10.2021 №2600-0904-8/170065 про виконання судового рішення від 07.08.2020 у справі №320/3780/20 у частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 05.04.2019 по 04.09.2019, - відмовити.
2. Встановити для Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 07.08.2020 у справі №320/3780/20 у частині виплати нарахованої ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 05.04.2019 по 04.09.2019 у сумі 6837,48 грн. - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.
3. Копію ухвали надіслати учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Лисенко В.І.