
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К Р Е М А У Х В А Л А
01 лютого 2022 року м. Житомир справа № 240/10752/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Капинос О.В., розглянувши заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій,
встановив:
Позивач звернувся до суду із заявою , в якій просить:
визнати протиправними дії, вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 року у справі №240/10752/21 щодо проведення перерахунку та виплати з 01.05.2021 року пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, право на врахування яких встановлено рішеннями Житомирського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 року у справі № 240/3459/21, Верховного Суду від 17.12.2019 року та постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року у зразковій справі №160/8324/19;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати у встановлений судом строк звіт про належне виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 року у справі №240/10752/21 з урахуванням висновків суду щодо мого права на перерахунок пенсії в основному розмірі 90% сум грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років та а також додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок за кваліфікацію, роботу з таємними документами, особливості проходження служби та премії) чинного на 05.03.2019 року передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, право на врахування яких при перерахунку пенсії, визначено обов`язковими до виконання та застосування рішеннями Житомирського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 року у справі №240/3459/21, Верховного Суду від 17.12.2019 року та постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року у зразковій справі №160/8324/19.
Розгляд заяви здійснюється у порядку письмового провадження без виклику учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Зазначене положення Конституції України кореспондується з норами ст.ст. 14, 370 КАС України, відповідно до яких судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, судове рішення повинно виконуватися безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших додаткових судових рішень.
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював думку в контексті тлумачення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що без ефективної системи виконання судових рішень існування судової системи позбавлене будь-якого сенсу. Як неодноразово підкреслював Суд, органи державної влади є одним із компонентів держави й інтереси цих органів повинні збігатися з необхідністю належного здійснення правосуддя, кінцевим етапом якого є виконання судового рішення. Так, у рішенні по справі "Горнсбі проти Греції" (Hornsby v. Greece) від 19 березня 1997 року, Суд зазначив, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін.
Таким чином, своєчасне виконання рішення суду гарантує захист прав та свобод особи і є одним із показників утвердження принципу верховенства права у державі.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Водночас положення Кодексу адміністративного судочинства України не містять обмеження щодо стадій процесу, на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених частиною першою статті 382 КАС України. Тобто встановлення судом обов`язку суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення, можливе й після ухвалення такого рішення, за наслідком розгляду відповідного клопотання позивача.
Вказана позиція узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 20.06.2018 у справі № 800/592/17, а також правовою позицією Верховного Суду, наведеною у постанові від 18.04.2019 у справі № 286/766/17 та в ухвалі від 05.07.2018 у справі № 206/3911/17.
Так, у справі № 800/592/17 Велика Палата Верховного Суду змінила підхід до правил застосування судового контролю, роз`ясненого у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 3 від 13.03.2017 "Про огляд практики застосування адміністративними судами статті 267 Кодексу адміністративного судочинства". Зокрема, Вищий адміністративний суд вважав, що суд першої чи апеляційної інстанції може застосовувати судовий контроль за виконанням рішення суб`єкта владних повноважень-відповідачем лише під час прийняття рішення у справі. Натомість Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що клопотання про встановлення судового контролю може бути подане й після ухвалення судового рішення у справі.
Таким чином, необхідність встановлення судового контролю за виконанням судового рішення вирішується судом залежно від обставин кожної адміністративної справи та є його розсудом, а не обов`язком.
Суд виходить з того, що судовий контроль є важливою конституційною гарантією забезпечення обов`язковості судового рішення. Це означає, що судове рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (відповідно до приписів резолютивної та мотивувальної частини рішення).
З метою належного захисту прав особи щодо виконання судових рішень в адміністративному судочинстві законодавцем впроваджено правовий інститут судового контролю, в тому числі, в порядку, передбаченому ст.383 КАС України, що позбавляє особу-позивача необхідності повторно звертатися до суду з позовом для зобов`язання суб`єкта владних повноважень-відповідача належним чином виконувати рішення суду, що набрало законної сили.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії ОСОБА_1 до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.05.2021.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату з 01.05.2021 пенсії ОСОБА_1 у основному розмірі 90% сум грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осі" від 30.08.2017 №704, з урахуванням проведених виплат.
13.01.2022 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Корнєєвим Миколою Миколайовичем відкрито виконавче провадження №68125704 з примусового виконання виконавчого листа №401 2022 у справі №240/10752/21, виданого 11.01.2022 Житомирським окружним адміністративним судом.
ГУ ПФУ в Житомирській області на виконання рішення проведено і перерахунку пенсії з 01.05.2021 в основному розмірі 90% сум грошового забезпечення розрахованого лише з посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років, без врахування додаткових видів грошового забезпечення (надбавок за кваліфікацію, роботу з таємними документами, особливості проходження служби та премії), оскільки на думку відповідача при виконанні судового рішення у справі №240/10752/21 слід застосовувати грошове забезпечення (оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років), яке до 05.03.2019, було встановлено пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року за №103, на який посилався суд в мотивувальній частині Житомирського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 у справі №240/10752/21.
Разом з тим, суд звертає увагу, що при ухваленні рішення, в тому числі і в резолютивній частині, суд не вказував конкретні складові грошового забезпечення, які необхідно врахувати при перерахунку пенсії.
В той же час, у резолютивній частині суд зобов"язав відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01.05.2021 пенсії ОСОБА_1 у основному розмірі 90% сум грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, з урахуванням проведених виплат.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови №704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови №704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідачем не заперечується, що перерахунок пенсії із зменшенням відсоткового розміру, у зв"язку з чим позивач звернувся до суду з вказаним позовом здійснений з 01.05.2021 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 року у справі № 240/3459/21 .
Так, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 року у справі № 240/3459/21 зобов`язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести перерахунок позивачу пенсії з 01.04.2019 року, з урахуванням складових грошового забезпечення станом на 05.03.2019, зазначених в довідці Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.01.2021 року за особовою справою №Х335915.
При цьому, у рішенні суду було зроблено висновок про те, що з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XIІ, який є тотожним висновку Верховного Суду викладеному в рішенні від 17.12.2019 року та постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року у зразковій справі №160/8324/19.
Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, питання складових грошового забезпечення, які повинні враховуватися при перерахунку пенсії з 01.04.2019 було предметом розгляду у справі №240/3459/21. Тому, перерахунок пенсії у розмірі 90% повинен був відбуватися саме з врахуванням вказаного рішення.
При цьому загальновідомим є факт, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, які обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки.
Зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Разом з тим, проводячи з 01.05.2019 перерахунок пенсії позивачу з урахуванням 90% сум грошового забезпечення відповідачем було проігноровано рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/3459/21 та висновки Верховного Суду викладеному в рішенні від 17.12.2019 року та постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року у зразковій справі №160/8324/19.
Відповідно до приписів статті 383 КАСУ суд, виявивши під час розгляду заяви порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. За змістом статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
За таких обставин, суд дійшов висновку про неналежне виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 у справі №240/10752/21 щодо проведення перерахунку та виплати з 01.05.2021 пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 право на врахування яких встановлено рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 року у справі № 240/3459/21 та направлення до ГУ ПФУ у Житомирській області окремої ухвали для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону зі встановленням строку для повідомлення суду про їх усунення.
Керуючись статтями 243, 248, 249, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву про визнання протиправними дій та бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 у справі №240/10752/21 щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.05.2021 пенсії у розмірі 90% сум грошового забезпечення без врахування додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 право на врахування яких встановлено рішеннями Житомирського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 року у справі № 240/3459/21 .
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли неналежному виконанню рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 у справі №240/10752/21.
Направити окрему ухвалу до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області для реагування та вжиття заходів щодо усунення порушення, встановленого судом.
Встановити строк для надання відповіді щодо вжитих заходів 30 днів з дня отримання ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Капинос