
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2022 року м. Житомир справа № 240/10643/21
категорія 109040000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства "Мрія" до Відділу у Коростишівському районі Головного управління Держгеокадастру Житомирської області, третя особа - Головне управління Держгеокадастру Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просить:
Визнати протиправними дії відділу у Коростишівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови Селянському (фермерському) господарству "Мрія" у реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розташованої на території Старосілецької сільської ради (Минійківський старостинським округ, за межами населеного пункту с. Минійки) Коростишівського району Житомирської області, загальною площею 19,71 га, у постійне користування для ведення фермерського господарства.
Зобов`язати відділ у Коростишівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області зареєструвати у Державному земельному кадастрі земельну ділянку загальною площею 19,71 га, для ведення фермерського господарства, розташованої на території Старосілецької сільської ради (Минійківський старостинським округ, за межами населеного пункту с. Минійки) Коростишівського району Житомирської області на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Селянському (фермерському) господарству "МРІЯ", на території Старосілецької сільської ради (Минійківський старостинським округ, за межами населеного пункту с. Минійки) Коростишівського району Житомирської області, загальною площею 19,71 га, у постійне користування для ведення фермерського господарства.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем відмовлено у реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розташованої на території Старосілецької сільської ради (Минійківський старостинським округ, за межами населеного пункту с. Минійки) Коростишівського району Житомирської області, загальною площею 19,71 га, у постійне користування для ведення фермерського господарства, оскільки земельна ділянка належить до земель водного фонду, тому потрібна згода власника. Вважає таку відмову протиправною, оскільки згідно відомостей управління водного господарства, земельна ділянка не відноситься до земель водного фонду та на обліку в управлінні не перебуває.
У відзиві на позов Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області зазначає, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки позивач у встановленому законом порядку не звертався до Центру надання адміністративних послуг із заявою встановленої форми та надання необхідних документів для реєстрації земельної ділянки.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Засновник Селянського (фермерського) господарства "Мрія" ОСОБА_1 , відповідно до рішення дев`ятої сесії Коростишівської районної ради народних депутатів двадцять першого скликання від 07 квітня 1992 року "Про надання земельних ділянок для ведення селянських (фермерських) господарств" отримав земельну ділянку площею 19,7 га на території Садівської сільської ради Коростишівського району Житомирської області.
На підставі вказаного рішення ним отриманий державний акт на право постійного користування землею серії Б №79777, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право користування землею за № 6 від 1992 року.
Вказана земельна ділянка, що належить засновнику позивача на праві постійного користування, стала підставою для реєстрації Селянського (фермерського) господарства "Мрія" (код ЄДРПОУ 25305077) .
У зв`язку з необхідністю упорядкування документації, щодо земельної ділянки та з метою присвоєння земельній ділянці кадастрового номера засновник звернувся від імені фермерського господарства "Мрія" до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області із заявою про надання дозволу на розроблення (виготовлення) технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розташованої на території Коростишівського району за межами населених пунктів Минійківської сільської ради Коростишівського району.
Третя особа відмовила у наданні такого дозволу з підстав відсутності повноважень щодо розпорядження землями водного фонду.
З метою поновлення порушених прав, засновником позивача подано позов до Житомирського окружного адміністративного суду до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії. Ухвалою від 18 вересня 2020 року у справі №240/10504/20 провадження у справі було закрито у зв`язку з тим, що відповідач добровільно виконав позовні вимоги .
Так, третьою особою видано наказ від 17 вересня 2020 року № 6-7620/14-20-СГ, яким надано згоду засновнику Селянського (фермерського) господарства "Мрія" на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває у користуванні на підставі Державного акту серія Б № 079777, розташованої на території Коростишівського району за межами населених пунктів Минійківської сільської ради, площею 19,71 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (01.02) .
Пунктом 2 наказу зобов`язано відділ у Коростишівському Держгеокадастру у Житомирській області при надходженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) забезпечити, в установленому законодавством порядку, реєстрацію земельної ділянки у державному земельному кадастрі відповідно до норм чинного законодавства України.
Позивач, у жовтні 2020 року з метою виконання вимог наказу та законодавства з метою реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі звернувся до сертифікованого інженера-землевпорядника для розробки відповідної технічної документації. Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 розроблено відповідні технічну документацію із землеустрою .
Водночас, вказана документація була передана відповідачу для проведення реєстрації земельної ділянки.
Листом від 17 травня 2021 року № 97-6-0.25-261/164-21 відповідач повідомив, що підстав для розробки технічної документації немає, оскільки на кадастровому плані відображені болота, які відносяться до земель водного фонду, тому необхідна згода не лише головного управління Держгеокадастру, але й власника земельної ділянки водного фонду .
Позивач вважає, даним листом, відповідач фактично відмовив у реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі без належних правових підстав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 року №3613 VI (далі - Закон №3613-VI) державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
У відповідності до ч.5 ст. 5 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.
Згідно з ч.1 ст. 9 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно із ч.4 ст. 9 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Відповідно до ч.6-7 ст. 9 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов`язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
У відповідності до ч.3-4 ст. 24 Закону № 3613-VI державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:
- особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;
- власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;
- органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності);
- замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву).
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Відповідно до ч.5 ст. 24 Закону № 3613-VI державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок 1051).
Згідно до пункту 67 Порядку внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України "Про Державний земельний кадастр".
Відповідно до ч.6 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:
розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;
невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
З аналізу наведених норм суд дійшов висновку, що Законом № 3613-VII та Порядком № 1051 чітко визначено підстави та порядок прийняття Державним кадастровим реєстратором рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру щодо державної реєстрації земельної ділянки. При цьому, перелік підстав для відмови у державній реєстрації земельної ділянки є вичерпним.
Судом встановлено, що ГУ Держгеокадастру у Житомирській області видано наказ від 17 вересня 2020 року № 6-7620/14-20-СГ, яким надано згоду засновнику Селянського (фермерського) господарства "Мрія" на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває у користуванні на підставі Державного акту серія Б № 079777, розташованої на території Коростишівського району за межами населених пунктів Минійківської сільської ради, площею 19,71 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (01.02) .
Позивач, у жовтні 2020 року з метою виконання вимог наказу та законодавства з метою реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі звернувся до сертифікованого інженера-землевпорядника для розробки відповідної технічної документації. Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 розроблено відповідні технічну документацію із землеустрою.
Вказана документація була передана відповідачу для проведення реєстрації земельної ділянки.
Однак, листом від 17 травня 2021 року № 97-6-0.25-261/164-21 відповідач повідомив, що на кадастровому плані відображені болота, які відносяться до земель водного фонду, тому необхідна згода не лише головного управління Держгеокадастру, але й власника земельної ділянки водного фонду .
Разом з тим, суд не погоджується з такою відмовою, з огляду на те, що відповідно до довідки Радомишльського міжрайонного управління водного господарства від 15.06.2020 року № 03-311, у якій повідомлено, що по виїзді на вказану земельну ділянку та комісійного обстеження було встановлено, що на даній земельній ділянці болота не виявлено, а ділянка не відноситься до земель водного фонду і на балансі управління не знаходиться.
Додаткового суд звертає увагу, що пунктом 2 наказу від 17 вересня 2020 року № 6-7620/14-20-СГ зобов`язано відділ у Коростишівському районі Держгеокадастру у Житомирській області при надходженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) забезпечити, в установленому законодавством порядку, реєстрацію земельної ділянки у державному земельному кадастрі відповідно до норм чинного законодавства України.
Посилання у відзиві на позов на те, що позивач у встановленому законом порядку не звертався до Центру надання адміністративних послуг із заявою встановленої форми суд не бере до уваги, оскільки зазначені обставини не були підставою для відмови у реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність спірних дії, а тому позов слід задовольнити.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії відділу у Коростишівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови Селянському (фермерському) господарству "Мрія" у реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розташованої на території Старосілецької сільської ради (Минійківський старостинським округ, за межами населеного пункту с. Минійки) Коростишівського району Житомирської області, загальною площею 19,71 га, у постійне користування для ведення фермерського господарства.
Зобов`язати відділ у Коростишівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Шевченка,1, м.Коростишів, Житомирська область, 12500, код ЄДРПОУ 39765513) зареєструвати у Державному земельному кадастрі земельну ділянку загальною площею 19,71 га, для ведення фермерського господарства, розташованої на території Старосілецької сільської ради (Минійківський старостинським округ, за межами населеного пункту с. Минійки) Коростишівського району Житомирської області на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Селянському (фермерському) господарству "Мрія" (с.Минійки, Коростишівський район, Житомирська область, 12514, код ЄДРПОУ 2530577), на території Старосілецької сільської ради (Минійківський старостинським округ, за межами населеного пункту с. Минійки) Коростишівського району Житомирської області, загальною площею 19,71 га, у постійне користування для ведення фермерського господарства.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка,45, м.Житомир, Житомирська область, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) на користь Селянського (фермерського) господарства "Мрія" (с.Минійки, Коростишівський район, Житомирська область, 12514, код ЄДРПОУ 2530577) судовий збір у розмірі 2270 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос