
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2022 року м. Житомир справа № 240/13959/21
категорія 112030400
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області щодо відмови призначити та виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім"ї ОСОБА_1 на період з 01.06.2021 по 30.11.2021, згідно повідомлення №393 від 08.06.2021.
зобов"язати призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім"ї ОСОБА_1 на період з 01.06.2021 по 30.11.2021 та виплатити її .
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно відмовив призначити та виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім"ї ОСОБА_1 на період з 01.06.2021 по 30.11.2021, згідно повідомлення №393 від 08.06.2021 з тих підстав, що у складі сім"ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці, що передують зверненню. Вважає таку відмову протиправно, оскільки її чоловік ОСОБА_2 не є безробітним, а є самозайнятою особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність (священнослужитель). Вказані обставини були предметом розгляду у іншій судові справі №279/2330/18.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач надіслав до суду відзив на позов. В обґрунтування відзиву зазначив, що в результаті отриманих відомостей з Пенсійного фону України та Державної податкової служби, рішенням від 08.06.2021 позивачу відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям у зв"язку з тим, що у складі сім"ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці, що передують зверненню.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками чотирьох дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
02.06.2021 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям .
Згідно повідомлення відповідача від 08.06.2021 №393 державна соціальна допомоги не призначена з таких причин: у складі сім"ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці, що передують зверненню.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" від 01.06.2020 № 1768-ІІІ (далі - Закон № 1768-ІІІ) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї;
малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї;
непрацююча працездатна особа - особа працездатного віку з числа членів малозабезпеченої сім`ї, яка за станом здоров`я здатна до активної праці і не працює, не проходить військову службу, не займається підприємницькою діяльністю чи професійною незалежною діяльністю, не здобуває освіту за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.
Відповідно до ст. 3 Закону № 1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
За приписами ч.1,2 ст. 4 Закону № 1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 1 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632, з наступними змінами; далі - Порядок № 250), цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.
Відповідно до п. 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
За приписами п. 3 Порядку № 250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:
заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;
декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).
Відповідно до п. 9 Порядку № 250 середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи). Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
За приписами пункту 21 Порядку № 250 рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис). Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.
Позивачу відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї, у зв"язку з тим, що у складі сім"ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці, що передують зверненню.
Позивач , посилаючись на протиправність відмови, вказує на те, що її чоловік ОСОБА_2 не є безробітним, а є самозайнятою особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність (священнослужитель). Вказані обставини були предметом розгляду у іншій судові справі №279/2330/18.
Суд такі доводи оцінює критично, з огляду на таке.
Згідно із пп. 1 п. 10 Порядку № 250 державна соціальна допомога не призначається, якщо: у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).
Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи:
сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців;
доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.
Разом з тим, докази того, що чоловік позивача ОСОБА_2 протягом 3-х місяців, протягом періоду, за який враховуються доходи (6 місяців, що передують даті звернення) був самозайнятою особою, який здійснює незалежну професійну діяльність та як зазначає позивач - священнослужителем, у матеріалах справи відсутні.
Крім того, відповідно до п.19 Порядку для призначення державної соціальної допомоги на запит органу соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються, зокрема,:
відомості про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування - Пенсійним фондом України (у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики);
відомості про доходи осіб із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків- ДПС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном).
З отриманих відповідачем від Пенсійного фонду України та Державної податкової інспекції відомостей слідує, що інформація щодо сплати єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування за ОСОБА_2 відсутня.
Суд не бере до уваги посилання позивача на рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №279/2330/18 від 04.10.2018, оскільки вказане рішення ухвалено за інших фактичних обставин справи, предметом розгляду питання щодо призначення позивачу державної соціальної допомоги був період з 01.09.2017 по 31.08.2018. Тобто, вказане рішення суду не може бути доказом того, що у період, який передував зверненню позивача від 02.06.2021 за призначенням спірної допомоги та за який враховуються доходи, ОСОБА_2 здійснював незалежну професійну діяльність.
Крім того, спірні правовідносини у період, що розглядався у справі №279/2330/18, регулювалися Порядком №250, в який неодноразово вносилися зміни та п.10,19 Порядку на даний час викладені у іншій редакції. Крім того, станом на час виникнення спірних правовідносин у даній справі, внесено зміни до Порядку та відмінено діяльність комісій, які діяли при виконавчих органах, що розглядали звернення громадян та надавали дозвіл на призначення допомоги у спірних випадках.
Відтак, оскільки у матеріалах справи відсутні докази того, що член сім"ї позивача ОСОБА_2 працював, провадив професійну незалежну діяльність сумарно протягом трьох місяців протягом періоду, за який враховувалися доходи (6 місяців, що передують даті звернення із заявою), суд вважає, що права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї ОСОБА_6 на період з 01.06.2021 по 30.11.2021 не має.
Відтак, відмова відповідача, викладена у повідомленні №393 від 08.06.2021 є правомірною.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частини друга статті 77 КАС України).
На думку суду, відповідачем як суб`єктом владних повноважень належними, достатніми та допустимими доказами доведено правомірності рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області (вул.Шевченка,8, м.Коростень, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 03192709) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос