
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2022 року м. Житомир справа № 240/20882/21
категорія 102000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Чуднівського районного сектору Управління Державної міграційної служби в Житомирські області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду в інтересах ОСОБА_2 з позовом до Чуднівського районного сектору Управління Державної міграційної служби в Житомирські області у якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у видачі ОСОБА_2 , у зв`язку із досягненням 16-річного віку, паспорту громадянина України у формі книжечки, що передбачена Положенням про паспорт громадянина України, яке затверджено Постановою ВРУ №2503 26.06.1992;
- зобов`язати відповідача оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у зв`язку із досягненням 16-річного віку у формі книжечки, що передбачена Положенням про паспорт громадянина України, яке затверджено Постановою ВРУ №2503 26.06.1992.
В обґрунтування позову вказує, що після досягнення 16-річного віку, ОСОБА_2 особисто звернувся з заявою про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки, що передбачена Положенням про паспорт громадянина України, яке затверджено Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N2503-ХП. Однак, отримав відмову, яку вважає протиправною.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач надав відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що заявником не було дотримано процедури звернення за отриманням паспорту та не надано необхідних документів. До Чуднівського сектору надійшло письмове звернення ОСОБА_2 , у вигляді заяви вільної форми, в якій він просив видати паспорт у формі книжечки у зв`язку із досягненням шістнадцятирічного віку. При цьому не долучивши жодних документів. Листом від 01.07.2021 №1834-206/1834.1-21 позивачу був роз`яснений порядок звернення та перелік документів, необхідних для оформлення паспорту громадянина України. З огляду на зазначене, відповідачем не відмовлено в оформленні та видачі неповнолітньому паспорту громадянина України у формі книжечки, оскільки позивачем не використано право на звернення до територіального підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою законодавчо-встановленої форми та необхідними документами. У зв`язку з цим, за результатами розгляду заяви про видачу позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки відповідачем була надана відповідь в порядку Закону України "Про звернення громадян" із роз`ясненням процедури оформлення паспорта громадянина України.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що для отримання паспорта позивач та неповнолітня дитина прибули до відповідача та принесли з собою всі необхідні документи.
Дослідивши матеріали справи та письмові докази і пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що 16.06.2021 ОСОБА_2 особисто звернувся із заявою (довільної форми) до Чуднівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області з приводу оформленню паспорта громадянина України. У заяві вказав, що відмовляється від паспорта громадянина України у форми пластику, просив надати паспорт громадянина України у формі паспорту-книжечки. Також просив надати відповідь на заяву згідно Закону України "Про звернення громадян".
За результатами розгляду вказаної заяви Чуднівським районним сектором Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області надано відповідь листом від 01.07.2021, в якій зазначено, що заява розглянута в порядку Закону України "Про звернення громадян". Роз`яснено порядок оформлення паспорту громадянина України, перелік документів, які необхідно надати до заяви, а також запропоновано звернутися до територіального підрозділу ДМС для оформлення паспорта у встановленому законодавством порядку.
ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , вважає відмову Чуднівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, викладену у листі такою, що порушує права її дитини, а тому звернулася в його інтересах до суду за їх захистом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам слід вказати наступне.
За змістом частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України, зокрема, визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; громадянство, правосуб`єктність громадян, засади регулювання демографічних та міграційних процесів.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 2011.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.
Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів.
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону №5492-VI, документами, оформлення яких встановлено цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення, є документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, яким є, зокрема, паспорт громадянина України.
За приписами ч. 3 ст. 13 Закону №5492-VI, паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Згідно з частинами першою, другою статті 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Перелік інформації, яка вноситься до паспорта громадянина України, визначено у частині сьомій статті 21 Закону № 5492-VI, відповідно до якої такий містить, зокрема, унікальний номер запису в Реєстрі; відцифрований образ обличчя особи; відцифрований підпис особи.
Відповідно до пунктів 1, 2, Положення №2503-ХІІ паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.
Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
Згідно з пунктами 12, 13 Положення №2503-ХІІ видача та обмін паспорта провадиться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина.
Для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35 х 45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
25 березня 2015 року № 302 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України".
26 жовтня 2016 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 745, якою внесено відповідні зміни до Постанови № 302. Указана постанова набрала чинності з 1 листопада 2016 року, і з цієї ж дати паспорт громадянина України оформляється у формі картки з безконтактним електронним носієм з використанням бланка, затвердженого Постановою № 302.
Згідно з підпунктом 1 пункту 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою № 302 (у редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Пунктом 131 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою № 302 також передбачено, що до безконтактного електронного носія, який міститься у паспорті, вноситься така інформація, зокрема, як: біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук) виключно за згодою особи. Безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразку містить відцифровані персональні данні особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302" (далі - Постанова № 398), що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України" від 06.06.2019 №456 відповідно до абзацу 5 пункту 3 Постанови № 302, Постанови № 398 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України.
Згідно з п.1 Порядку №456 цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до Постанови №302, Постанови №398, Положення №2503-XII, визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п.2 Тимчасового порядку №456, паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року № 353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України", дію якого відновлено постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.2013 року №415 "Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 р. № 185".
Приписами пункту 3 Тимчасового порядку №456 передбачено, що оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС), зокрема, особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта. Заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи (п.п. 4, 5 Тимчасового порядку №456).
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на видачу паспорта у формі книжечки, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до територіального підрозділу ДМС в установленому порядку.
Разом з тим, наказ Міністерства внутрішніх справ України №456 від 6 червня 2019 "Про затвердження Тимчасового порядку оформленні і видачі паспорта громадянина України" хоч і містить форму заяви про видачу паспорта громадянина України (додаток 1), проте цей наказ, виходячи із його суті і змісту, не може бути застосовано у спірних правовідносинах, оскільки на дату подання документів відсутнє на користь заявника рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Разом з тим, як зазначалося вище, пунктом 13 Положення про паспорт громадянина України встановлено, що для одержання паспорта громадянин подає: (1) заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; (2) свідоцтво про народження; (3) дві фотокартки розміром 35 х 45 мм; (4) у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
Форма такої заяви, зазначеної у підпункті 1 пункті 13 Положення, була затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України №320 від 13 квітня 2012 року "Про затвердження порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України", а саме Додаток 1. Однак вказаний наказ втратив чинність на підставі наказу цього ж Міністерства від 1 березня 2018 року №161. Відтак на час виникнення спірних правовідносин немає іншого зразка форми про видачу паспорта громадянина України, встановленого Міністерством внутрішніх справ України для реалізації пункту 13 Положення про паспорт.
Водночас Верховний Суд наголошував, що реалізація волевиявлення особи на отримання паспорта, незалежно від його форми, здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви-анкети до компетентного органу разом із об`єктивно необхідними для цього документами, зокрема для паспорта зразка 1994 року - двома фотокартками і свідоцтвом про народження. При цьому, дотримання особою певних правил, пов`язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, зокрема щодо дотримання форми заяви, є обов`язковим.
Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суд від 21 листопада 2018 року у справі №821/1974/17, від 26 червня 2019 року у справі №0840/3992/18, від 19 липня 2019 року у справі №2340/2876/18, від 25 липня 2019 року у справі №807/85/18, від 7 серпня 2019 року у справі №520/11053/18, від 29 листопада 2019 року у справі №260/1414/18, від 10 грудня 2020 року у справі №240/575/20.
Між тим, в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_2 звертався до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України із заявою для видачі паспорта у формі книжечки з доданим до неї обов`язковим переліком документів, що є передумовою для розгляду питання про оформлення та видачу паспорта громадянина України вперше.
Крім того, як свідчить зміст заяви перелік додатків до заяви відсутній, відтак доводи позивача про надання відповідачу необхідного переліку документів суд ставить під сумнів.
Тобто, заявниками не дотримано встановленого порядку звернення за видачею паспорта у формі книжечки, оскільки такий не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка та з наданням необхідного переліку документів, про що свідчить копія звернення, така заява подана у порядку Закону України "Про звернення громадян".
Суд відмічає, що у заяві ОСОБА_2 сам просив надати відповідь відповідно до Закону України "Про звернення громадян", що і було зроблено відповідачем.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскільки при зверненні до відповідача заявниками не було дотримано необхідної процедури, передбаченої законодавством, розгляд поданої заяви відповідно до Закону України "Про звернення громадян" №393/96-ВР не є порушенням прав заявників з боку відповідача. Лист останнього, з яким висловила незгоду позивач, не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні КАС України.
Відтак, відповідач не відмовляв позивачу в оформленні та видачі паспорта у формі книжечки.
Верховний Суд у справі №807/447/18 06 лютого 2020 року зробив висновок про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки при зверненні до відповідачів заявниками не було дотримано необхідної процедури, передбаченої законодавством. Розгляд поданих заяв та скарги відповідно до Закону України "Про звернення громадян" не є порушенням прав заявників з боку відповідачів. Листи останніх, з якими висловила незгоду позивачка, не є рішеннями суб`єктів владних повноважень у розумінні КАС України.
Сама по собі незгода позивача зі змістом відповідей не спростовує факту розгляду вказаних звернень в установленому законом порядку та не може бути підставою для визнання протиправними дій відповідачів і задоволення позовних вимог щодо зобов`язання останніх видати позивачу паспорт у формі книжечки, навіть у разі наявності в нього такого права, оскільки заявниками не було дотримано процедури звернення за паспортом та не надано необхідних для цього документів.
Заявник не позбавлений права на звернення до суду за судовим захистом у разі, коли ним буде дотримано всіх необхідних процедур, проте за наслідками буде відмовлено у видачі паспорта у формі книжечки.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що відсутні підстави для визнання протиправною відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки та зобов`язання відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
При ухваленні рішення у справі враховано правову позицію Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі № 240/2936/21 від 12.01.2022.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки в задоволенні позову відмовлено.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 256 КАС України,
вирішив:
У задоволенні позову Скрипник Інни Петрівни, яка діє в інтересах ОСОБА_2 , (с.Бабушки,Чуднівський район, Житомирська область,13225) до Чуднівського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Героїв Майдану, 125, м.Чуднів, Житомирська область,13200. РНОКПП/ЄДРПОУ: 37808497) про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос