
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2022 року м. Житомир справа № 260/1462/21
категорія 108010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" про застосування заходів реагування,
встановив:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області звернулось до суду з позовом в якому просить:
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) шляхом опечатування входу та відключення від джерел енергоживлення автозаправної станції ТОВ «Ойлгазтрейд» № 24 розташованої за адресою: 90400, Закарпатська область, місто Хуст, вул. А. Волошина, б/н до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами перевірки встановлено порушення суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 27.04.2021 (а.с.24-25) відкрито провадження у справі за даним позовом та справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 24.06.2021 (а.с.44-45) справу № 260/1462/21 передано за підсудністю на розгляд до Житомирського окружного адміністративного суду.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 18.08.2021 позовну заяву прийнято до провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову у зв`язку з повним усуненням порушень.
Позивач відповіді на відзив на позовну заяву не подав.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області проведено позаплановий захід державного нагляду щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки АЗС № 24 ТОВ «Ойлгазтрейд» № 24, розташованої за адресою: 90400, Закарпатська область, місто Хуст, вул. А. Волошина, б/н, за результатами якої складено акт від 13.04.2021 № 62 (а.с. 9-17).
В Опису виявлених порушень вказаного акту зазначено порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки (Правил пожежної безпеки в України), у зв`язку із наявністю яких позивач подав даний позов.
Акт отримано відповідачем 13.04.2021 (а.с. 17).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Основними завданнями ДСНС є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (підпункт 1, 2 пункту 3 Положення).
Пунктом 7 Положення визначено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
У відповідності до приписів п. 1 ч. 1, ч. 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, яке здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду, є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Судом встановлено, що актом від 13.04.2021 №62 за результатами перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Ойлгазтрейд» було зафіксовано ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, актом від 26.08.2021 №278, складеним Головним управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області за результатами проведення позапланового заходу державного нагляджу (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки АЗС № 24 ТОВ «Ойлгазтрейд» № 24, розташованої за адресою: 90400, Закарпатська область, місто Хуст, вул. А. Волошина, б/н, зафіксовано факт відсутності порушень вимог законодавства.
Тобто порушення, які стали підставою для звернення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування на даний час відсутні, а тому в задоволенні позову належить відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області (вул. Болгарська, 2, м. Ужгород, 88000, код 38629032) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" ( вул. Шепетівська, 29, м. Новоград-Волинський, Житомирська обл., 11708, код 39698290) про застосування заходів реагування.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк