
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
25 січня 2022 р. Справа № 120/14123/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеногого позовного провадження падміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_2 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області (далі – ГУПФУ у Вінницькій області, управління, відповідач), яким просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 07.08.2018 р. з урахуванням щомісячної додаткової винагороди відповідно до довідки від 29.03.2021 р. №78, що була видана військовою частиною А2012 та з урахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки від 16.08.2021 р. №335, що була видана військовою частиною А2012;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області з 07.08.2018 р. перерахувати та виплатити пенсію (з врахуванням виплачених сум) із включенням до складу (розміру ) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової винагороди відповідно до довідки від 29.03.2021 р. №78, що була видана військовою частиною А2012 , у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» з включенням до місяців з урахуванням яких здійснюється перерахунок пенсії лютий - грудень 2016 року, січень — грудень 2017 року, січень — лютий 2018 р ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області з 07.08.2018 р. перерахувати та виплатити пенсію (з врахуванням виплачених сум) із включенням до складу (розміру ) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення відповідно до довідки від 16.08.2021 р. №335, що була видана військовою частиною А2012 з включенням до місяців з урахуванням яких здійснюється перерахунок пенсії лютий - грудень 2016 року, січень — грудень 2017 року, січень — лютий 2018 р .
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він є пенсіонером ЗС України та йому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Позивач вказує, що звернувся до управління із заявою, в якій просив перерахувати пенсію із урахуванням щомісячної додаткової грошової допомоги та індексації.
Однак, відповідач перерахунок не здійснив, що є протиправним та стало підставою для звернення до суду.
17.11.2021 р. відкрито провадження у справі та визначено здійснювати розгляд за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні.
02.12.2021 р. до суду надійшов відзив, який підписаний представником відповідача О.Лівандовською, однак такий не приймається до уваги, виходячи з наступного.
Частиною третьою статті 43 КАС України передбачено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Відповідно до частини першої статті 55 КАС України, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з частини третьої статті 55 КАС України, юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.
30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" від 02 червня 2016 року № 1401-VIII.
Відтак підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
Отже, законодавець розмежував поняття "самопредставництво" та "представництво інтересів", які, відповідно, передбачають участь, зокрема, органу державної влади у судовій справі через свого керівника, іншу уповноважену особу відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту), тобто в порядку самопредставництва, або ж через представника.
Таким чином, самопредставництво органу державної влади в адміністративній справі може здійснюватись лише особами, коло яких визначено у ч. 3 ст. 55 КАС України.
Водночас в силу положень ст.ст. 131-1, 131-2, абзацу 2 підпункту 11 пункту 16-1 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах з 01.01.2020 здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що у разі здійснення самопредставництва повноваження особи, яка від імені органу державної влади подає (підписує) заяву, клопотання, скаргу, мають бути підтверджені належними документами, наприклад статутом, положенням, трудовим договором (контрактом) або відомостями про займану посаду.
Відповідна правова позиція наведена, зокрема, в ухвалі Верховного Суду від 20.01.2020 у справі № 480/1886/19.
До відзиву відповідача не надано документів, які б підтверджували повноваження О.Лівандовської на здійснення самопредставництва чи представництва відповідного органу державної влади.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що від імені відповідача відзив подано (підписано) особою, права якої на вчинення відповідних дій не підтверджені у встановленому законом порядку, а відтак, доводи викладені в ньому не беруться судом до уваги.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 06.08.2018 р.
03.07.2021 р. представник ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою щодо перерахування пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової допомоги. До заяви додано довідку військової частини А2012 № 78 від 29.03.2021 р. про фактично отримане грошове забезпечення.
01.09.2021 р. позивач звернувся до управління із заявою щодо перерахування пенсії з урахуванням індексації. До заяви додано довідку військової частини А2012 № 355 від 16.08.2021 р. про фактично отримане грошове забезпечення.
Однак, перерахунок із урахуванням даних складових грошового забезпечення управлінням не здійснено.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю суб`єкта владних повноважень та вважаючи, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог в частині перерахування пенсії із урахуванням спірних виплат, суд вказує на наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Як передбачено ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України , а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з абз.1 преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цей закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення
Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовця входять основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Невід`ємною умовою пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі — КМУ).
Згідно пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що індексація та щомісячна додаткова грошова допомога, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Тобто при обчисленні пенсії не враховується лише такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постановах від 20.10.2015 року у справа №21-2942а15 та від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15, а також Верховного Суду у справах № 761/28228/15-а (постанова від 06.02.2018 року), № 346/2949/17 (постанова від 20.02.2018 року) та № 522/9660/16-а (постанова від 28.02.2018 року).
При цьому, як встановлено судом та зазначалось вище, всупереч нормам чинного законодавства відповідач не здійснив перерахунок пенсії на підставі довідок №78 від 29.03.2021 р. та №335 від 16.08.2021 р.. Отже відповідачем не вчинено дії, в той час , як надання відмови у перерахунку пенсії, передбачає вчинення активних дій.
Відтак, суд доходить висновку, що вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 07.08.2018 р. з урахуванням щомісячної додаткової винагороди та індексації відповідно до довідок від 29.03.2021 р. №78, від 16.08.2021 р. №335, що були видані військовою частиною А2012 не підлягають задоволенню.
При цьому, суд вважає за необхідне керуючись ст. 245 КАС України, визнати протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової винагороди відповідно до довідки від 29.03.2021 р. №78, що була видана військовою частиною А2012 та із урахуванням ндексації грошового забезпечення відповідно до довідки від 16.08.2021 р. №335.
Разом з тим, стосовно дати з якої слід провести перерахунок, то тут суд вказує, що строк перерахунку пенсії не обмежений лише у випадку , якщо з вини пенсійного органу не здійснено перерахунок.
При цьому, суд акцентує увагу , що позивач звернувся із довідкою №78 від 29.03.2021 р., лише 03.07.2021 р., отже пенсія із урахуванням щомісячної додаткової винагороди підлягає перерахунку та виплаті з 03.07.2020 р., оскільки вина пенсійного органу у не здійсненні перерахунку відсутня, так як довідка надана лише в липні 2021. Також, пенсія з урахуванням індексації не підлягає перерахунку з 07.08.2018 р., як просить позивач, а перерахунок та виплату пенсії слід здійснити з 01.09.2020 р., оскільки із заявою про здійснення щодо перерахунку позивач звернувся 01.09.2021 р.
Не підлягають задоволенню вимоги щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі оновлених довідок з включенням до місяців з урахуванням яких здійснюється перерахунок пенсії лютий - грудень 2016 року, січень — грудень 2017 року, січень — лютий 2018 р., оскільки такі вимоги на думку суду є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Разом з тим, відповідно до статті 5 Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору, відтак, такий не сплачувався, а отже не підлягає відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 03.07.2020 р. з урахуванням щомісячної додаткової винагороди відповідно до довідки від 29.03.2021 р. №78, що була видана військовою частиною А2012.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.09.2020 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки від 16.08.2021 р. №335, що була видана військовою частиною А2012.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області з з 03.07.2020 р. перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію (з врахуванням виплачених сум) із включенням до складу (розміру ) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової винагороди відповідно до довідки від 29.03.2021 р. №78, що була видана військовою частиною А2012 , у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області з 01.09.2020 р. перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію (з врахуванням виплачених сум) із включенням до складу (розміру ) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення відповідно до довідки від 16.08.2021 р. №335, що була видана військовою частиною А2012.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер за ДРФО — НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403).
Повний текст рішення сформовано: 25.01.2022 р.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна