Рішення № 103003634, 20.01.2022, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2022
Номер справи
120/13597/21-а
Номер документу
103003634
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

20 січня 2022 р. Справа № 120/13597/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тростянецької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення,

в с т а н о в и в :

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Тростянецької селищної ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що 29.07.2021 в смт. Тростянець Гайсинського району Вінницької області відбулася 19 сесія 8 скликання Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області. На вказаній сесії відповідачем було прийнято рішення №275 "Про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу". Пунктом 3 рішення №275 відповідачем затверджено персональний склад виконавчого комітету. Позивач зазначає, що вказане рішення прийнято без попереднього обговорення кандидатур посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада депутатськими групами та фракціями, що є порушенням ч. 4 ст. 11 Регламенту Тростянецької селищної ради, ст. 28. Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

З огляду на зазначене, ОСОБА_1 вважає оскаржуване рішення в частині п. 3 протиправними та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою від 25.10.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в порядку, визначеному ст. 262 КАС України). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначив, що вказані позивачем обставини не можуть бути підставами для скасування спірного рішення, оскільки останнє прийнято з дотриманням визначеної Законом України "Про місцеве самоврядування" та Регламенту Тростянецької селищної ради порядку. Так, представник відповідача наголосив на тому, що виходячи з аналізу норм пункту 5 частини 4 статті 42 та частин 1-3 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" внесення пропозицій щодо персонального складу виконавчого комітету міської ради віднесене до виключної компетенції селищного голови, а їх затвердження - відповідної селищної ради. Проект оскаржуваного рішення Тростянецької селищної ради був оприлюднений на веб-порталі Тростянецької селищної територіальної громади 16.07.2021, тобто більш ніж за 10 днів до його голосування, що давало можливість депутатам та сформованим депутатським групам та фракціям попередньо обговорити запропоновані персональний склад виконавчого комітету.

Стороною відповідача також наголошено на тому, що теоретичне порушення процедури не є тією обставиною, з якою законодавство пов`язує можливість скасування рішення органу місцевого самоврядування. Більш того, законодавство не ставить у залежність здійснення депутатськими фракціями своїх прав (не обов`язків) щодо обговорення проектів рішень з можливістю прийняття Селрадою таких рішень. Не обговорення або обговорення проектів рішень депутатськими фракціями не є тією підставою, з якою законодавець пов`язує можливість скасування рішення.

Додатково, відповідач звернув увагу, що позивач був присутнім на засіданні 19 сесії 8 скликання Тростянецької селищної ради та мав можливість висловлювати свою позицію щодо питань, які розглядались Селрадою. Під час засідання був наявний правомочний кворум. При цьому, під час прийняття рішень будь-які права позивача порушені не були, він мав можливість представляти інтереси своїх виборців та голосувати. Позивач є членом постійної комісії з питань освіти, культури, спорту, духовного розвитку, молодіжної політики, якою проект оскаржуваного рішення був розглянутий. Відтак, позивач мав можливість попередньо ознайомитись з таким проектом, висловити свої міркування та доводи, та, у випадку необхідності, надати пропозиції до проекту.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що рішенням Тростянецької селищної ради 8 скликання від 29.07.2021 за № 275 "Про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу" у зв`язку з набранням постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі № 120/8018/20-а законної сили, яким рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17.03.2021 залишено без змін, розглянувши пропозицію Тростянецького селищного голови ОСОБА_2 , відповідно до підпункту 5 пункту 1 статті 26, статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Тростянецька селищна рада прийняла рішення:

1. Утворити виконавчий комітет Тростянецької селищної ради.

2. Встановити чисельність виконавчого комітету ради в складі 32 осіб.

3. Затвердити персональний склад виконавчого комітету (додається).

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на селищного голову (копія оскаржуваного рішення додається).

Позивач в позовній заяві вказує, що оскаржуване рішення Тростянецької селищної ради 8 скликання від 29.07.2021 в частині п. 3 прийнято з порушенням матеріальних норм права та грубим порушенням процедури, а саме: без забезпечення права депутатських груп та фракцій попередньо обговорити кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.

На переконання позивача, прийняття оскаржуваного рішення без забезпечення права депутатських груп та фракцій попередньо обговорити кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада порушує його права передбачені ст. 28 Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», як голови депутатської фракції «Всеукраїнське об`єднання Батьківщина» в Тростянецькій селищній раді, що й слугувало підставою звернення до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За частиною третьою статті 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

У відповідності до частини першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з частиною третьою статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради (частина четверта статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно із частиною десятою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

У відповідності до частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Аналізуючи частину 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вбачається імперативний її характер щодо обов`язкового оприлюднення органами місцевого самоврядування усіх проектів актів останніх, але з відсиланням на норми Закону України "Про доступ до публічної інформації" в частині регулювання порядку такого оприлюднення.

Відповідні висновки сформовані судом апеляційної інстанції в постанові від 12.07.2021 по справі №120/8018/20-а, прийняття якої слугувало підставою для прийняття оскаржуваного в даній справі рішення,

Також, згідно з пунктом 3 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", питання про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Пунктом 5 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільський, селищний, міський голова вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради.

Відповідні повноваження селищного голови продубльовані в п. 5 статті 118 Регламенту Тростянецької селищної Ради № 108 від 27.11.2020.

Також, відповідні повноваження селищного голови щодо визначення кількісного і персонального складу виконавчого комітету відповідної ради встановлено ч. 2 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою регламентовано, що кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Таким чином, аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для формування висновку про те, що саме до компетенції, в даному випадку, селищного голови належить право та обов`язок щодо внесення на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради.

З матеріалів справи встановлено, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 17.03.2021 прийнятим по справі №120/8018/20-а, окрім іншого, визнано протиправним та скасовано рішення 1 сесії Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області 8 скликання від 25.11.2020 року № 8 “Про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу”.

Вказане рішення набрало законної сили 12.07.2021 згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду.

У зв`язку з набранням постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.07.2021 у справі № 120/8018/20-а законної сили Тростянецьким селищним головою Червонецькою Л.І. сформовано та оприлюднено 16.07.2021 на веб-сайті Тростянецької селищної територіальної громади проект оскаржуваного рішення Тростянецької селищної ради, що підтверджується відомостями з відповідного веб-сайту (https://trostyanec-gromada.gov.ua/docs/?type=0&conv=0&sess=0&number=&from_date=16.07.2021+-+16.07.2021&title=&filter=y) та доданим до відзиву на позовну заяву викопіюванням з веб-сайту Тростянецької селищної територіальної громади.

Розгляд відповідного проекту рішення та його прийняття мало місце 29.07.2021 на 19 сесії 8 скликання Тростянецької селищної ради.

Таким чином, дослідивши наявні в матеріалах справи докази судом встановлено своєчасність оприлюднення проекту рішення “Про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу”, що свідчить про врахування відповідачем висновків судів першої та апеляційної інстанції, сформованих в рішенні від 17.03.2021 та постанові від 12.07.2021, прийнятих за наслідком розгляду адміністративної справи №120/8018/21-а .

Разом з тим, звертаючись до суду з даним адміністративним позовом позивач вказує на порушення відповідачем прав депутатських груп та фракцій попередньо обговорити кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.

З наданого приводу в першу чергу слід зазначити, що права депутатських груп, фракцій наведено в ст. 28 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”. Зокрема, вказаною статтею визначено право депутатських груп, фракцій попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.

Відтак, проект рішення про утворення виконавчого комітету селищної ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу підлягають обговоренню, а в свою чергу, відповідно до статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” cільський, селищний, міський голова вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на відповідну посаду.

В даному випадку, проект оскаржуваного рішення був оприлюднений на веб-сайті Тростянецької селищної територіальної громади 16.07.2021, а на розгляд відповідної ради винесений лише 29.07.2021, тобто більш ніж через десять днів з дня оприлюднення.

Отже, депутатським групам та фракціям було надано достатньо часу (дотримано вимог частини 4 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації") необхідного для реалізації визначеного ст. 28 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” права на попереднє обговорення кандидатур посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.

Як вже було зазначено вище, пленарне засідання, на якому, окрім іншого, було прийнято оскаржуване в даній справі рішення, відбулось 29.07.2021.

Згідно протоколу пленарного засідання 19 сесії 8 скликання Тростянецької селищної ради від 29.07.2021, на пленарному засіданні було присутні 16 депутатів від загальної кількості 26 депутатів. 10 депутатів не з`явились з поважних причин.

Згідно прийнятого за основу порядку денного, до пункту 18 останнього було віднесено вирішення питання про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу.

З даного питання було заслухано пропозицію депутат ОСОБА_1 , який виступає позивачем по даній справі та, як зазначає в позовній заяві, є головою депутатської фракції "Всеукраїнське об`єднання Батьківщина" в Тростянецькій селищній раді. Зокрема, позивач вніс пропозицію щодо розширення чисельності виконавчого комітету до 33 осіб та запропонував кандидатуру члена виконавчого комітету ОСОБА_3 .

Вказана пропозиція депутата була поставлена на голосування, однак була відхилена через не набрання достатньої кількості голосів ("за" -1, "проти" - 15, "утримався" - 1).

В подальшому, на голосування було внесено пропозицію проголосувати за проект рішення "Про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу". Дана пропозиція набрала голосів: "за" - 16, "проти" - 0, "утримався" - 1 (відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до результатів голосування включено голос селищного голови - "за").

Таким чином, прийняттю оскаржуваного в даній справі рішення №275 "Про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу" передувало оприлюднення його проекту з дотриманням строків визначених ч. 4 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", що давало можливість депутатам, депутатським групам та фракціям скористатись правом щодо попереднього обговорення кандидатур посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада, а також здійснено розгляд пропозиції, внесеної ОСОБА_1 (позивачем) з приводу кількісного та персонального складу виконавчого комітету.

Разом з тим, з урахуванням результатів проведеного депутатами Тростянецької селищної ради голосування, відповідачем було прийнято за основу та в цілому саме проект оскаржуваного рішення №275 від 29.07.2021, що свідчить про дотримання селищною радою визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламентом Тростянецької селищної ради процедури прийняття рішень.

Більш того, з доданих до відзиву на позовну заяву документів вбачається, що проект оскаржуваного рішення пройшов опрацювання постійними комісіями Тростянецької селищної ради, що додатково свідчить про наявність в депутатських групах та фракціях можливості реалізувати своє право щодо попереднього обговорення кандидатур посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.

В свою чергу, надаючи оцінку доводам сторони позивача щодо допущення з боку відповідача порушення норм матеріального права, як то застосування при прийнятті оскаржуваного рішення керувався положеннями п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", в той час як виключна компетенція сільських, селищних, міських рад щодо утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск передбачена п. 3 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", суд зазначає наступне.

Так, саме ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено перелік питань, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

До відповідних питань, окрім іншого віднесено:

- утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск (п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");

- затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання (п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Крім того, слід зазначити, що компетенція селищної ради та її голови щодо визначення кількісного та персонального складу виконавчого комітету ради, окрім ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначена ч. 2 ст. 51 вказаного закону.

Так, частиною другою статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Слід зазначити, що посилання на відповідну частину ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" також містяться в оскаржуваному рішення, що свідчить про вірне визначення відповідачем компетенції при прийнятті відповідного рішення.

При цьому, зазначення саме п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" замість вірного п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" лише свідчить про допущення технічної помилки під час документального оформлення прийнятого Тростянецькою селищною радою рішення №275 від 29.07.2021, та саме по собі не являється самостійною підставою для скасування вірного за змістом рішення.

Аналогічної позиції дотримується також Верховний Суд, зазначаючи, що окремі дефекти форми рішення контролюючого органу не повинні сприйматися, як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення, зокрема від 19 травня 2020 року у справі №820/2300/18, від 05 лютого 2021 року у справі № 815/6356/15.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до висновку Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» (рішення від 18 липня 2006 року), -кожен доречний і важливий аргумент особи має бути проаналізований і суд має надати відповідь на кожен з таких аргументів заявника.

Водночас, у пункті 23 цього рішення, Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.

Отже, за практикою Європейського суду з прав людини суд не зобов`язаний детально вивчати всі аргументи, якщо такі аргументи не стосуються предмету спору.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

З урахуванням положень ст. 139 КАС України відсутні підстав для відшкодування позивачу судових витрат пов`язаних як зі сплатою судового збору так із оплатою правничої допомоги адвоката.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Тростянецька селищна рада Вінницької області (вул. Соборна, 77, смт. Тростянець, Гайсинський район, Вінницька область, 24300, код ЄДРПОУ 04326224)

Повний текст рішення виготовлено та підписано: 20.01.2022

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна