
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
31 січня 2022 р. Справа № 120/2737/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Ю.М., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Надбужжя Плюс" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Надбужжя Плюс" (далі – ТОВ "Надбужжя Плюс", позивач) з позовною заявою до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі – ГУ ДПС у Вінницькій області, відповідач).
За змістом позовних вимог позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення видане Головним управлінням ДПС у Вінницькій області від 12.11.2020 № 0010080713.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що податкове повідомлення - рішення №0010080713 від 12.11.2020, винесене на підставі п.73 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України. Відповідачем здійснено перерахунок розміру штрафної санкції, застосованої відповідно до податкового повідомлення - рішення від 23.10.2019 № 000103510 та визначено штрафні санкції за відсутність реєстрації податкових накладних в розмірі 42927,26 грн. При цьому, супровідним листом вих. № 14903/10/02-32-07-13 від 12.11.2020 ГУ ДПС у Вінницькій області повідомлено, що податкове повідомлення - рішення форми «ПН» від 23.10.2019 № 000103510 вважається скасованим (відкликаним). Окрім того, позивач вказує, що ТОВ «Надбужжя Плюс» оскаржило в адміністративному порядку податкове повідомлення-рішення від 12.11.2020 № 0010080713 до Державної податкової служби України, однак рішенням про результати розгляду скарги від 23.02.2021 № 4179/6/99-00- 06-99-01 залишено без змін податкове повідомлення – рішення від 12.11.2020 № 0010080713, а скаргу ТОВ «Надбужжя Плюс» без задоволення.
ТОВ "Надбужжя Плюс" вважає податкове повідомлення-рішення від 12.11.2020 № 0010080713 протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою від 05.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд останньої здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
26.04.2021 року до суду подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін, клопотання про заміну відповідача правонаступником та клопотання про зупинення провадження.
Окрім того, 26.04.2021 ГУ ДПС у Вінницькій області подано відзив на позовну заяву, за змістом якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Мотивуючи свою позицію вказує, що у зв`язку з внесеними змінами Законом України від 14.07.2020 №786-ІХ до Податкового кодексу України, а саме абзацу другого пункту 73 підрозділу 2 розділу XX, управлінням податкового аудиту зроблено перерахунок штрафних санкцій ТОВ «Надбужжя Плюс» відносно правопорушень зафіксованих в акті перевірки № 85/0510/ 33959183 від 17.09.2019 та винесено нове податкове повідомлення-рішення від 12.11.2020 №0010080713 на суму штрафних санкцій 42927,26 грн.
Підставою для нарахування штрафних санкцій стало порушення п. 198.5. ст. 198. п. 199.1. ст. 199 Податкового кодексу України, а саме ТОВ «Надбужжя Плюс» не нараховано податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну за товарами, необоротними активами, придбаними, виготовленими, з податком па додану вартість, які використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку всього на саму 1473577,26 грн.
З огляду на зазначене, ГУ ДПС у Вінницькій області вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.
Ухвалою від 27.04.2021 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін.
У свою чергу, ухвалою від 27.04.2021 задоволено вищезазначені клопотання відповідача та вирішено замінити відповідача Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 43142454) на його правонаступника Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ ВП 44069150) як належного відповідача у справі.
Окрім того, даною ухвалою провадження у справі за позовом ТОВ "Надбужжя Плюс" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення вирішено зупинити до набрання законної сили рішенням у справі №120/412/20-а.
11.10.2021 до суду подано клопотання про поновлення провадження у справі.
Ухвалою від 18.10.2021 вирішено поновити провадження у даній справі.
28.01.2022 на адресу суду надійшло клопотання ГУ ДПС у Вінницькій області про долучення доказів.
Правом на подання до суду відповіді на відзив та заперечення сторони не скористались.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив, що ТОВ "Надбужжя Плюс" зареєстровано, як юридична особа, 12.12.2005 за №11481020000000189 та являється платником податків і зборів, зокрема, податку на додану вартість.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основними видами діяльності ТОВ “Надбужжя Плюс” є:
- 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний);
- 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; 01.46 Розведення свиней;
- 01.49 Розведення інших тварин;
- 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві;
- 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів;
- 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості;
- 10.81 Виробництво цукру;
- 10.91 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах;
- 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин;
- 46.23 Оптова торгівля живими тваринами;
- 46.32 Оптова торгівля м`ясом і м`ясними продуктами;
- 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами;
- 46.36 Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами;
- 47.89 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами;
- 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами;
- 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
В період з 30.07.2019 по 27.08.2019 ГУ ДПС у Вінницькій області, на підставі направлень від 30.07.2019 №2482, 2483, 2484, виданих ГУ ДФС у Вінницькій області; направлень від 04.09.2019 №67, 68, 69, виданих ГУ ДПС у Вінницькій області, відповідно до наказу ГУ ДФС у Вінницькій області від 10.07.2019 за № 3619, наказу ГУ ДПС у Вінницькій області від 03.09.2019 №104 проведена планова виїзна документальна перевірка ТОВ “Надбужжя Плюс” з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.09.2016 по 31.05.2019, валютного законодавства за період з 01.09.2016 по 31.05.2019, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2016 по 31.05.2019, іншого законодавства за період з 01.09.2016 по 31.05.2019.
Результати перевірки оформлено актом від 17.09.2019 за №85/0510/33959183. На підставі вищезазначеного акту податковим органом 23.10.2019 прийнято податкові повідомлення-рішення, а саме:
- №000101510, відповідно до якого позивачу збільшено суму грошового зобов`язання по податку на додану вартість в загальній сумі 1533598,00 грн., в тому числі за основним платежем – 1226878,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 306720,00 грн. (порушення п. 185.1. ст. 185, п.189.9 ст. 189, п.198.5. ст. 198, п.199.1. ст. 199 ПК України);
- №000102510, яким ТОВ “Надбужжя Плюс” визначено суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за податком на додану вартість в сумі 334100,00 грн. (порушення п.185.1 ст.185, п.189.9 ст.189, п.198.5, ст.198, п.199.1 ст. 199 ПК України);
- №000103510, відповідно до якого застосовано штрафні санкції у розмірі 754712,22 грн., у зв`язку з не нарахуванням податкового зобов`язання виходячи з бази оподаткування, не складенням та не реєструванням в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних за товарами, необоротними активами, придбаними, виготовленими, з податком на додану вартість, які використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку всього на саму 1473577,26 грн. (порушення п. 198.5 ст. 198, п. 199.1 ст. 199, п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Вважаючи вищезазначені податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач оскаржив їх до суду. Під час розгляду справи №120/412/20-а, провадження в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000103510 закрито, з огляду на відмову ТОВ «Надбужжя Плюс» від частини позовних вимог, що зумовлено відкликання ГУ ДПС у Вінницькій області вищезазначеного податкового-повідомлення рішення.
У зв`язку з внесеними змінами Законом України від 14.07.2020 №786-ІХ до Податкового кодексу України, а саме абзацу другого пункту 73 підрозділу 2 розділу XX, управлінням податкового аудиту зроблено перерахунок штрафних санкцій ТОВ «Надбужжя Плюс» відносно правопорушень зафіксованих в акті перевірки № 85/0510/33959183 від 17.09.2019 та винесено нове податкове повідомлення-рішення від 12.11.2020 №0010080713 на суму штрафних санкцій 42927,26 грн.
Не погоджуючись із вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до ДПС України із скаргою, за наслідком розгляду якої прийнято рішення №4179/6/99-00-06-99-01 від 23.02.2021, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 12.11.2020 №0010080713, а скаргу ТОВ «Надбужжя Плюс» без задоволення.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 12.11.2020 №0010080713 протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
За приписами пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
Відповідно до п. 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Так, за результатом проведення планової виїзної документальної перевірки ТОВ “Надбужжя Плюс”, контролюючим органом складено акт перевірки від 17.09.2019 за №85/0510/33959183.
У зв`язку з виявленими порушеннями складено, зокрема, податкове повідомлення-рішення від 23.10.2019 №000103510, відповідно до якого застосовано штрафні санкції у розмірі 754712,22 грн., у зв`язку з не нарахуванням податкового зобов`язання виходячи з бази оподаткування, не складенням та не реєструванням в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних за товарами, необоротними активами, придбаними, виготовленими, з податком па додану вартість, які використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку всього на саму 1473577,26 грн.
Підставою для нарахування штрафних санкцій стало порушення п. 198.5. ст. 198. п. 199.1. ст. 199 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Згідно з п. 199.1 ст. 199 ПК України у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Відповідно до підпункту 201.10. статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю факту прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Положеннями п. 120-1.2. ст. 120-1 визначено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.
Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
У разі відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, та/або податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3400 гривень.
У свою чергу, з зв`язку із внесенням змін до Податкового кодексу України, Законом України від 14.07.2020 №786-ІХ, абзацом другим пункту 73 підрозділу 2 розділу XX ПК України визначено, що штрафи, застосовані через відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних за операціями, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, операціями, що оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою, операціями, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а також податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", строк сплати грошових зобов`язань за якими не настав або грошові зобов`язання за якими неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов`язання за ними не сплачено) станом на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", застосовуються в розмірі 2,5 відсотка обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1700 гривень.
Відповідно до змісту акту перевірки ТОВ «Надбужжя Плюс» не нараховано податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну за товарами, необоротними активами, придбаними, виготовленими, з податком па додану вартість, які використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку всього на саму 1473577,26 грн.
Вказана сума складається із :
- списання зерна у зв`язку із процесом доробки, на загальну суму 5218677,45 грн., в т.ч. ПДВ 1043735,49 грн.;
- використання палива в обсязі 51797,23 л. на суму 1203672,30 в т.ч. ПДВ 240734,46 грн. не в господарській діяльності;
- придбання товарів у ТOB «Сільськогосподарське підприємство «Деметра», Черкаська державна сільськогосподарська дослідна станція Національного наукового центру «Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України», ДП «Дослідне господарство «Оленівське» Національного наукового центру «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства», ТОВ «Брокард-Україна», ТОВ «Глобал СП», ТОВ «Європа Арм Спорт» «Ізюмінка», ТОВ «Епіцентр К», Супермаркет «Епіцентр К» №2 м. Kиїв, ТOB «Аміата», ПП «Ярослав», ТОВ «Об`єднана торгівельна компанія «Європлюс», ТOB «Розетка. УА», ДП ДГ «Артеміда Інституту Картоплярства Національної академії аграрних наук України», ТОВ «РОШЕН ТРЕЙД», ТОВ «Гаджет Трейдінг» на загальну суму 830324,95 грн., в т.ч. ПДВ 166064,99 та використання їх не у господарській діяльності;
- використання придбаних товарів планшет Apple iPad 9.7, навігаційний прилад NVT-15, приймач навігаційний, ноутбук Асеr Swift 1 SF114-32, ноутбук Аsus Vivobook Pro N705UN, ноутбук HP Omen 17 не в господарській діяльності на загальну суму 138253,92 в т.ч. ПДВ 23042,32 грн.
Суд зазначає, що спірним господарським операціям, по яким на позивача покладено обов`язок скласти та зареєструвати податкові накладні, нанадано оцінку під час розгляду справи №120/412/20-а.
Так, постановою Сьомий апеляційний адміністративний суд від 25.05.2021 вирішено задовольнити частково апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Вінницькій області. Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 01.02.2021 у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Надбужжя Плюс" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень скасувати. Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.10.2019 № 000101510 винесене Головним управлінням ДПС у Вінницькій області в частині суми 37453 грн. 75 коп. (з них основне зобов`язання в сумі 29963 грн. 00 коп. та штрафна санкція в сумі 7490 грн. 75 коп.). В задоволенні решти вимог адміністративного позову відмовити.
З приводу заниження податкових зобов`язань за операціями використання товарів не в господарській діяльності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про порушення ТОВ "Надбужжя Плюс" п. 198.5. ст.198, п. 199.1 ст.199 ПК України.
Щодо придбання ТОВ "Надбужжя плюс" основних засобів, у постанові від 25.05.2021 зазначено, що колегія суддів дійшла висновку, що придбані товари, а саме: планшет Apple iPad 9.7 128Gb space gray 2018 (вартість 13749,17 грн.), навігаційний прилад NVT-15 (вартість 23718,67 грн.), приймач навігаційний (вартість 8448 грн.), ноутбук Acer Swift 1 SF114-32 (NX.GZLEU.022) Sakur (вартість 14256,67 грн.), ноутбук Asus Vivobook Pro N705UN (Н705Ш-СС049Т) - вартість 26706,67 грн., ноутбук НP Omen 17 (3GC44EA) Black (вартість 28332,50 грн.) не було використано в господарській діяльності ТОВ "Надбужжя Плюс".
З приводу використання палива в обсязі 51797,23 л. на суму 1203672,30 в тому числі ПДВ 240734,46 грн. в господарській діяльності, Сьомий апеляційний суд дійшов висновку про те, що позивачем в порушення п. 198.5 ст. 198, п. 199.1 ст. 199 ПК України, не нараховано податкові зобов`язання, виходячи з бази оподаткування, не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних зведену накладну за товарами (бензин А-95), придбаними з податком на додану вартість, які використано в операціях, що не є господарською діяльністю.
Окрім того, у постанові від 25.05.2021 Сьомий апеляційний адміністративний суд щодо не включення позивачем у до складу податкового зобов`язання податку на додану вартість в сумі 1043735,49 грн., нарахованого на втрати зерна при прийомі, накопиченню, відвантаженні та зберіганні, дійшов висновку про порушення ТОВ "Надбажжя Плюс" п. 198.5 ст. 198 ПК України.
Отже, враховуючи викладене, матеріалами справи підтверджується факт заниження позивачем в період, що перевірявся податку на додану вартість, у зв`язку з чим висновок податкового органу щодо порушення ТОВ «Набужжя Плюс» п. 185.1. ст. 185, п. 189.9 ст. 189, п. 198.5. ст. 198, п. 199.1. ст. 199 ПК України підтверджується матеріалами справи та встановленими під час судового розгляду обставинами.
Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відтак, постановою суду, яка набрала законної сили спростовано обставини на які посилається позивач, як на підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 12.11.2020 № 0010080713, тому суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафні санкції.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до наданого відповідачем розрахунку щодо суми нарахувань в розрізі порушень, вбачається, що відповідачем не нараховувались штрафні санкції за порушення п. 198.5 ст. 198 ПК України щодо основних засобів (не нараховано податкові зобов`язання при ліквідації (списання з балансу) основних засобів із залишковою балансовою вартістю, зокрема, приміщення, споруди - 29963 грн., інші основні засобі - 56654 грн.).
Відтак, визнання Сьомим апеляційним адміністративним судом, за результатами розгляду справи №120/412/20-а, протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.10.2019 № 000101510 в частині суми 37453,75 грн. щодо списання основних засобів не впливає на суму штрафних санкцій, визначених податковим повідомленням-рішенням від 12.11.2020 № 0010080713.
За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень, та докази, надані представником позивача, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Надбужжя Плюс" (вул. Шевченка, 22, с. Чернятка, Гайсинський район, Вінницька область; код ЄДРПОУ 33959183).
Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, код ЄДРПОУ ВП 44069150).
Рішення суду у повному обсязі виготовлено: 31.01.2022.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна