
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
20 грудня 2021 р. Справа № 120/10720/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Альчука М.П.,
за участю секретаря судового засідання: Марисік В.Ю.
представника позивача: Бодачевського Р.В.
представників відповідача: Андріюк О.О., Тимошевської Ю.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: державної установи "Ладижинська виправна колонія (№ 39)"
до: головного управління ДПС у Вінницькій області
про: визнання протиправними та скасування рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Державна установа "Ладижинська виправна колонія (№39)" звернулась в суд з адміністративним позовом до головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлення-рішення від 16.08.2021 року № 0072280711 про сплату пені з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 537392,54 грн.; податкового повідомлення-рішення від 16.08.2021 року № 0072260711 про сплату штрафних (фінансові) санкцій (штрафу) у розмірі 1020 грн.; рішення № 0072320711 від 16.08.2021 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 314735,42 грн.; вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-0072310711 від 16.08.2021 року у розмірі 629470,85 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю вказаних рішень з підстав порушення податковим органом вимог п. 86.8 ст. 86 ПК України та не вручення акту перевірки для ознайомлення.
Відповідно до ухвали від 09.09.2021 року про відкриття провадження, розгляд справи здійснюється з порядку загального позовного провадження.
Під час підготовчого судового засідання згідно заяви про зміну предмету позову від 05.11.2021 року позивачем змінені позовні вимоги. З урахуванням чого просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0089580711 від 06.10.2021 року про сплату пені з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 537392,54 грн.; № 00895770711 від 06.10.2021 року про сплату штрафних санкцій у розмірі 1020 грн.; рішення № 0089600711 від 06.10.2021 року про застосування штрафних санкцій за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 314735,42 грн.; вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-0089590711 від 06.10.2021 року у розмірі 629470,85грн. Одночасно не погоджується з твердженнями контролюючого органу про настання подій, визначених ст. 60 ПК України, та відкликання попередніх рішень від 16.08.2021 року.
Відповідачем надано відзив на адміністративний, яким заперечує щодо заявлених позовних вимог. Посилається на висновки проведеної документальної виїзної перевірки ДУ "Ладижинська виправна колонія (№ 39)" з питань дотримання законодавства щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2017 року по 31.03.2021 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов та просив його задовольнити.
Представники відповідача просили суд відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 20, п. 77.1, п. 77.2 ст. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України, на підставі наказу ГУ ДПС у Вінницькій області від 10.06.2021 рік № 1781к, наказу від № 2141к від 09.07.2021 року про продовження строків, контролюючим органом проведено документальну планову виїзну перевірку державної установи "Ладижинська виправна колонія № 39" з питань достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.04.2017 року по 31.03.2021 року, дотримання вимог законодавства з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.03.2021 року, згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI та достовірності, повноти нарахування та сплати військового збору за період з 01.04.2017 року по 31.03.2021 року, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки /а.с. 25, 26/.
За результатами проведеної перевірки податковим органом складено акт перевірки від 26.07.2021 року № 6961/02-32-07-11/08562565 /а.с. 155-191
Зазначеною перевіркою встановлено порушення:
1. п. 176.2 "б" ст. 176 Податкового кодексу України, а саме: податкові розрахунки сум доходу нарахованих (сплачених) на користь платників податків і сум утриманих з них податків (форма 1-ДФ) за 1-4 квартали 2017 року, за 1-4 квартали 2018 року, 1 квартал 2019 року подано з недостовірними відомостями, а саме в звітах не зазначені доходи та ПДФО засуджених, які були залучені до праці відповідно ст. 118 КПК;
2. п. 2 ст. 6, ст. 7, ст. 8, п. 2 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", а саме: у період з 08.07.2016 року по 31.03.2021 рік занижено суму нарахованого єдиного внеску на суму 629470,85 грн. за рахунок не включення до бази нарахування єдиного внеску заробітної плати засуджених;
3. пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, п. 176.1 "е" ст.176, п. 176.2 "а" ст. 176 Податкового кодексу України, а саме:
- несвоєчасне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб за період з 01.04.2017 року по 31.03.2021 року в загальній сумі 176411,63 грн.;
- несплата (неперерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб за період з 01.04.2017 року по 31.03.2021 року в загальній сумі 374326,16 грн.
На підставі встановлених порушень, податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 16.08.2021 року № 0072280711 про сплату пені з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 537392,54 грн.; податкове повідомлення-рішення від 16.08.2021 року № 0072260711 про сплату штрафних (фінансові) санкцій (штрафу) у розмірі 1020 грн.; рішення № 0072320711 від 16.08.2021 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 314735,42 грн.; вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-0072310711 від 16.08.2021 року у розмірі 629470,85 грн. /а.с. 6-17/.
03.09.2021 року не погоджуючись з прийнятими податковими зобов`язаннями, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Управлінським рішенням ГУ ДПС у Вінницькій області від 13.09.2021 року оскаржені рішення від 16.08.2021 року відкликані контролюючим органом, про що платника податків повідомлено 27.09.2021 року /а.с. 54, 60-62/.
В подальшому, податковим органом на підставі акту № 6961/02-32-07-11/08562565 від 26.07.2021 року прийняті податкове повідомлення-рішення № 0089580711 від 06.10.2021 року про сплату пені з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 537392,54 грн., № 00895770711 від 06.10.2021 року про сплату штрафних санкцій у розмірі 1020 грн., рішення № 0089600711 від 06.10.2021 року про застосування штрафних санкцій за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на суму 314735,42 грн., вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-0089590711 від 06.10.2021 року у розмірі 629470,85 грн., які одночасно являються предметом оскарження у даній справі /а.с. 148-154/.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов`язаний його підписати.
Згідно п. 86.3 ст. 86 Податкового кодексу України акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п`яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) посадовими особами контролюючого органу складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати виїзної планової чи позапланової документальної перевірки у день його підписання або відмови від підписання вручається або надсилається платнику податків чи його законному представнику у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно із п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України, у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
Відповідно до п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
За наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та додаткових документів і пояснень, зокрема документів, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, поданих у порядку, встановленому цією статтею, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку та строки, визначені пунктом 86.7 цієї статті.
Як свідчать встановлені у даній справі фактичні обставини, акт документальної планової виїзної перевірки № 6961/02-32-07-11/08562565 від 26.07.2021 року не був вручений контролюючим органом позивачу до 16.08.2021 року, тобто до дати прийняття рішень.
У зв`язку з цим, управлінським рішенням ГУ ДПС у Вінницькій області від 13.09.2021 року оскаржені рішення від 16.08.2021 року були відкликані, а 27.09.2021 року до облікової картки платника податків внесені зміни, а саме відкликано та зменшено суми податкового зобов`язання за рішеннями від 16.08.2021 року /а.с. 70/.
За наслідками вручення 19.09.2021 року платнику податку акту документальної планової виїзної перевірки № 6961/02-32-07-11/08562565 від 26.07.2021 року, контролюючим органом прийняті аналогічні оскаржені рішення від 06.10.2021 року.
У даній справі позивач не погоджується із настанням подій, визначених п. 60.1 ст. 60 Податкового кодексу України, які свідчили б про законність відкликання контролюючим органом попередньо прийнятих рішень.
З даним твердженням позивача суд не погоджується у зв`язку з тим, що згідно із п. п. 60.1.2, 60.1.3 ст. 60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов`язання або податкову вимогу або/та контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов`язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.
В даному випадку податкові рішення від 16.08.2021 року є відкликаними, внаслідок прийнятого управлінського рішенням ГУ ДПС у Вінницькій області від 13.09.2021 року, з одночасним зменшенням нарахованої суми грошового зобов`язання за ними.
Щодо невідповідності форми управлінського рішення ознакам рішення для застосування вимог ст. 60 Податкового кодексу України, суд звертає увагу на те, що, по-перше: така форма не визначена ст. 60 Податкового кодексу України, а по-друге: наказом Головного управління ДПС у Вінницькій області від 03.10.2019 року № 1188 затверджено Збірник уніфікованих форм організаційно-розпорядчих та інформаційно-аналітичних документів ГУ ДПС у області, яким доповідна записка із грифами погодження та візування відповідними посадовими особами є уніфікованою формою з питань, що потребують прийняття управлінського рішення /а.с. 63-66/.
Що ж стосується суті зафіксованих в акті перевірки контролюючого органу порушень, останні не є підставами даного адміністративного позову, відповідно судовій оцінці у даній справі не підлягають.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, оцінивши у сукупності докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович