Рішення № 103002808, 11.01.2022, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2022
Номер справи
120/13793/21-а
Номер документу
103002808
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

11 січня 2022 р. Справа № 120/13793/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до Фермерського господарства "ПІДКАЛЮК" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю)

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до Фермерського господарства "ПІДКАЛЮК" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що за результатами планової перевірки, яка оформлена актом №673 від 23.07.2021 виявлено ряд порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, у зв`язку із чим звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою від 25.10.2021 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

16.11.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Також відповідачем подано клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою від 24.11.2021 клопотання Фермерського господарства "ПІДКАЛЮК" про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін задоволено. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін.

11.01.2022 представником позивача подано до суду клопотання у якому повідомлено, що з 06 по 07.10.2021 Головним управлінням проведено позапланову перевірку відповідача за результатом якої складено акт від 07.12.2021 за №1322, яким встановлено, що усі порушення які вказані у позові та стали підставою для звернення до суду з метою застосування заходів реагування, господарством усунуто. У клопотанні представник позивача просив розглянути справу за його відсутності.

11.01.2022 представником відповідача подано заяву про розгляд справи без його участі. Окремо зазначено, що позовні вимоги останній не визнає з підстав, зазначених у наданому відзиві та акті від 07.12.2021 за №1322.

В судове засідання учасники справи не з`явились, будучи належним чином повідомленні про час, дату та місце судового засідання.

Відповідно до положень ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За наведеного вище, суд дійшов висновку про розгляд справи в письмовому провадженні за наявними матеріалами.

Суд, надавши оцінку аргументам сторін, що наведені у заявах по суті справи та поданим письмовим доказам, встановив наступне.

У період із 21 по 23 липня 2021 року Головним управлінням проведено планову перевірку Фермерського господарства "ПІДКАЛЮК". За результатами перевірки складено акт від 23.07.2021 №673, в якому зафіксовано ряд порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Вказаний акт вручено наручно голові фермерського господарства - Підкалюку І.А., про що свідчить його власноручний підпис. Зауважень або заперечень щодо змісту акта перевірки до Головного управління не надходило.

Порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які визначені в акті, стали підставою для звернення Головного управління до суду із цим позовом про застосування до господарства заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі зерноскладу №1, будівлі зерноскладу №2, адміністративної будівлі з гаражним боксом за адресою: Вінницька область, Літинський район, с. Микулинці, вул. Соборна, 2А, шляхом відключення від джерела електроживлення, опломбування вхідних дверей будівель, за винятком проведених робіт з усунення недоліків, зазначених в акті перевірки від 23.07.2021 №673 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України (далі – КЦЗ України) та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі – Закон від 05.04.2007 № 877-V).

Статтею 1 Закону від 05.04.2007 № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 4 Закону від 05.04.2007 № 877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 64, 65 та 66 КЦЗ України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Такий нагляд уповноважений здійснювати і позивач у справі - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, як територіальний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноваженої чинним законодавством на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно із п. 12 ч. 1 ст. 67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Частиною 1 ст. 68 КЦЗ України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.

В силу ч. 2 ст. 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 КЦЗ України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Частиною 2 ст. 70 КЦЗ України визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

З аналізу викладених положень закону слідує, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, якщо такі порушення створюють загрозу для життя та здоров`я людей.

При цьому, правовою підставою для застосування адміністративним судом заходів реагування є одночасна наявність таких умов: 1) факт порушення правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей; 2) звернення компетентного органу, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної і техногенної безпеки, із відповідним адміністративним позовом до суду; 3) наявність обов`язку у підконтрольного суб`єкта, зупинення експлуатації приміщень якого вимагає відповідний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, забезпечувати дотримання вимог пожежної безпеки у відповідному приміщенні.

Оцінюючи підстави для застосування до господарства заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі зерноскладу №1, будівлі зерноскладу №2, адміністративної будівлі з гаражним боксом за адресою: Вінницька область, Літинський район, с. Микулинці, вул. Соборна, 2А, суд встановив, що на момент ухвалення цього рішення порушення, які задокументовані актом перевірки від 23.07.2021 №673 та спонукали Головне управління звернутися до суду з метою застосування заходів реагування, повністю усунуті.

Ця обставина визнається представником позивача у клопотанні від 11.01.2022, де вказано про те, що в період з 06 по 07.10.2021 Головним управлінням проведено перевірку відповідача, якою встановлено, що порушення вказані у позові були усунуті господарством повністю, про що складено акт перевірки від 07.12.2021 № 1322.

Стосовно усунення порушень про які йдеться у позовній заяві зазначив і представник відповідача у клопотанні від 11.01.2022.

Підсумовуючи, суд зазначає, що на час прийняття цього рішення не встановлено підстав для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі зерноскладу №1, будівлі зерноскладу №2, адміністративної будівлі з гаражним боксом за адресою: Вінницька область, Літинський район, с. Микулинці, вул. Соборна, 2А, адже порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які були підставою позову про застосування до господарства заходів реагування усунуто. Тому, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

При розподілі судових витрат, суд керуючись ст. 139 КАС України, доходить висновку про відсутність підстав для його присудження на користь позивача. Понесення сторонами інших судових при розгляді цієї справи не встановлено.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 11, м. Вінниця, 21021, код ЄДРПОУ - 38635397); Фермерське господарство "ПІДКАЛЮК" (с. Микулинці, Вінницький район (Літинський район), Вінницька область, 22353, код ЄДРПОУ - 38298025).

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна