Ухвала суду № 102998776, 11.01.2022, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
11.01.2022
Номер справи
925/1110/18
Номер документу
102998776
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

11 січня 2022 року Черкаси справа №925/1110/18

Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І. із секретарем судового засідання Юхименко О.В.,

за участю представника стягувача Гравченко І.А., за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду заяву Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про зміну способу та порядку виконання рішення у справі №925/1110/18 за позовом Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» до Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Черкаській області про стягнення 78410,66 грн,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019, яке набрало законної сили 19.07.2019, позов Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» до Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Черкаській області про стягнення 78410,66 грн задоволено частково та стягнуто з Управління державної автомобільної інспекції УМВС України у Черкаській області на користь Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» 45773 грн 88 коп боргу, 869 грн 67 коп інфляційних втрат, 206 грн 92 коп - 3% річних та 1762,00 грн судового збору.

15.12.2021 до суду надійшла заява Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019 у справі №925/1110/18 за наказом від 09.08.2019. У заяві заявник просить суд змінити встановлений рішенням Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019 у справі №925/1110/18 і вказаний у наказі від 09.08.2019 порядок та спосіб його виконання і стягнути присуджені на користь Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» 45773 грн 88 коп боргу, 869 грн 67 коп інфляційних втрат, 206 грн 92 коп - 3% річних та 1762,00 грн судового збору з Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Черкаській області за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.

Заява мотивована тим, що Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Черкаській області, з якого за рішенням Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019 у справі №925/1110/18 стягнуто на користь Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» 45773 грн 88 коп боргу, 869 грн 67 коп інфляційних втрат, 206 грн 92 коп - 3% річних та 1762,00 грн судового збору, за своєю організаційно-правовою формою є органом державної влади та належить до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, фінансування закладу здійснюється за рахунок Державного бюджету. 09.03.2021 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області повернуто наказ Господарського суду Черкаської області від 09.09.2019, у зв`язку з відсутністю відкритих асигнувань боржника. За доводами заявника вказане унеможливлює виконання рішення суду у встановлені судом порядку та спосіб, тому заявник звернувся до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019 у справі №925/1110/18 шляхом стягнення наявного у боржника боргу за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України. При цьому боржником залишиться Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Черкаській області, а кошти, за рахунок яких виконуватиметься рішення суду є кошти Державного бюджету, головним розпорядником яких є Міністерство внутрішніх справ України.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 20.12.2021 заяву Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про зміну способу та порядку виконання рішення призначено до розгляду у судовому засіданні на 14:30 11 січня 2022 року.

06.01.2022 від Міністерства внутрішніх справ України до суду надійшли заперечення проти заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду, у якій Міністерство внутрішніх справ України, у яких заявник не погоджується з доводами стягувача та заперечує проти їх задоволення. Заперечення мотивовані тим, що згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.11.2015 №1532 було прийнято рішення, зокрема, про ліквідацію Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Черкаській області. Нормами Цивільного кодексу України визначено, що ліквідація юридичної особи є способом припинення, який не передбачає правонаступництва. Проте як вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань боржник перебуває у стані припинення з 08.12.2015, однак відомості про державну реєстрацію припинення зазначеної юридичної особи у реєстрі відсутні. Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 13.01.2017 №10 фінансування Головного управління Міністерства внутрішніх справ України та Управлінь Міністерства внутрішніх справ України в областях та місті Києві здійснюється за рахунок видатків, затверджених для Національної поліції України. За доводами Міністерства внутрішніх справ України задоволення заяви Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про зміну способу та порядку виконання рішення призведе до порушення бюджетного законодавства та фінансової дисципліни і буде вважатися як нецільове використання коштів державного бюджету, а тому у задоволенні заяви Міністерство внутрішніх справ України просило відмовити.

Представник Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» у судовому засідання заяву підтримав у повному обсязі та просив суд її задовольнити.

Інші учасники справи у судове засідання не з`явились, хоча про розгляд заяви про зміну способу та порядку виконання рішення були повідомленні судом у встановленому законом порядку, про що є відомості у матеріалах справи, про причини неявки у судове засідання суд не повідомили, що не перешкоджає розгляду заяви комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго».

У судовому засіданні 11.01.2022 оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Дослідивши наявні у справі №925/1110/18 матеріали, суд дійшов висновку, що заява Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про зміну способу та порядку виконання рішення підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019, яке набрало законної сили 19.07.2019, позов Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» до Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Черкаській області про стягнення 78410,66 грн задоволено частково та стягнуто з Управління державної автомобільної інспекції УМВС України у Черкаській області на користь Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» 45773 грн 88 коп боргу, 869 грн 67 коп інфляційних втрат, 206 грн 92 коп - 3% річних та 1762,00 грн судового збору.

09.08.2019 Господарський суд Черкаської області на виконання свого рішення від 19.02.2019у справі №925/1110/18 видав наказ про стягнення з Управління державної автомобільної інспекції УМВС України у Черкаській області на користь Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» 45773 грн 88 коп боргу, 869 грн 67 коп інфляційних втрат, 206 грн 92 коп - 3% річних та 1762,00 грн судового збору.

09.03.2021 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області було повернуто без виконання наказ Господарського суду Черкаської області від 09.08.2019 у справі №925/1110/18 на підставі підпункту 11 пункту 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 03.08.2011 №845.

Повернення наказу Господарського суду Черкаської області від 09.08.2019 у справі №925/1110/18, Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області обґрунтувало у своєму листі №04-17-02-10/1692 від 09.03.2021, у якому зазначило, що оскільки держава не гарантує виконання поданого Комунальним підприємством «Смілакомунтеплоенерго» наказу Господарського суду Черкаської області від 09.08.2019 у справі №925/1110/18, протягом двох місяців судовий наказ не виконано, у зв`язку з відсутністю відкритих асигнувань боржника, а тому виконання судового рішення за рахунок коштів, передбачених за бюджетною прогримаю для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів не передбачено чинним законодавством.

Частиною 1 статті 11 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.

Відповідно до частини 1 статті 239 Господарського процесуального кодексу України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Згідно з частинами 1, 2 статті 331, статті 239 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Частиною 3 статті 331 Господарського процесуального кодексу України визначено, що підставою для встановлення зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відповідно до частини 7 статті 331 Господарського процесуального кодексу України про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.

Зміна способу і порядку виконання рішення полягає у заміні одного заходу примусового виконання іншим (пункти 7.1.3, 7.2 Пленуму Вищого господарського суду України у своєї постанови №9 від 07.10.2012 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України»).

Частиною 2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

За приписами пунктів 16-21 Порядку органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів:

1) для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів та інших доходів бюджету;

2) що надійшли в результаті повернення бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії;

3) що надійшли від реалізації конфіскованого або зверненого судом у дохід держави майна, іншого майна, у тому числі валютних цінностей, що переходять у власність держави, вилученого уповноваженими державними органами;

4) що надійшли в результаті конфіскації національної або іноземної валюти;

5) що надійшли в інший установлений законодавством спосіб;

6) з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку.

Стягувач, на користь якого прийняте судове рішення про стягнення надходжень бюджету, подає до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.

Під час виконання виконавчого документа суду про стягнення надходжень бюджету, крім бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, орган Казначейства повідомляє протягом п`яти робочих днів після надходження такого документа відповідному органові, що контролює справляння надходжень бюджету (в разі безспірного списання коштів місцевого бюджету - також відповідному фінансовому органу), про надходження зазначеного виконавчого документа.

У разі потреби орган Казначейства звертається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, за інформацією про підтвердження зарахування коштів до державного та місцевих бюджетів або встановлення залишку неповернутих з державного та місцевих бюджетів коштів чи узгодження реквізитів рахунків, на яких обліковуються надходження бюджету, кодів бюджетної класифікації тощо та визначає строк її подання, який становить не більш як 15 робочих днів.

Орган, що контролює справляння надходжень бюджету, до закінчення зазначеного строку подає органові Казначейства таку інформацію в письмовій формі.

У разі неподання зазначеної інформації орган Казначейства вживає заходів до виконання виконавчого документа про стягнення надходжень бюджету на підставі наявних даних.

Виконання виконавчих документів щодо стягнення судового збору, зарахованого до державного бюджету, здійснюється органами Казначейства без звернення до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, за відповідною інформацією.

Безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

У разі коли рахунок, з якого необхідно здійснити безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, на дату прийняття виконавчого документа про стягнення надходжень бюджету до виконання або надходження інформації, зазначеної у пункті 18 цього Порядку, змінено у зв`язку з внесенням змін до відповідних нормативно-правових актів, безспірне списання таких коштів здійснюється із зміненого рахунка, на якому обліковуються надходження бюджету та на який в поточному бюджетному періоді зараховується відповідний вид надходжень, з урахуванням пропозицій органу, що контролює справляння надходжень бюджету.

Якщо законом відповідний вид надходжень у поточному бюджетному періоді не передбачений, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється з рахунка, на якому обліковуються кошти за кодом класифікації доходів бюджету «Інші надходження».

Якщо встановлена у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету сума коштів, що підлягає безспірному списанню, перевищує обсяг коштів, зарахованих до бюджету, виконання такого виконавчого документа здійснюється відповідно до пункту 19 цього Порядку в межах зарахованих до бюджету коштів. На виконавчому документі робиться відмітка із зазначенням обсягу безспірно списаних коштів бюджету.

Пунктом 1 частини 2 статті 22 Бюджетного Кодексу України визначено, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Служба безпеки України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.

Відповідно до абзацу 3 пункту 26 Порядку, у разі коли у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів зазначений код не передбачений або за таким кодом до кінця бюджетного періоду сума бюджетних асигнувань менша, ніж сума списання, або відсутні відкриті асигнування (залишки коштів на рахунках), безспірне списання судових витрат, штрафів здійснюється за кодом економічної класифікації видатків бюджету, за яким здійснюється стягнення коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів.

Управління державної автомобільної інспекції УМВС України у Черкаській області за своєю організаційно-правовою природою є органом державної влади та належить до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, фінансування закладу здійснюється за рахунок державного бюджету.

З огляду на викладене, суд вважає, що відсутність у Управління державної автомобільної інспекції УМВС України у Черкаській області відкритих асигнувань дійсно унеможливлює виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019 у справі №925/1110/18 у встановлені цим рішенням порядку та спосіб.

Запропоновані Комунальним підприємством «Смілакомунтеплоенерго» як стягувачем зміни порядку та способу виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019 у справі №925/1110/18 спрямовані на усунення обставин, що роблять неможливим виконання цього рішення, при цьому при зміні порядку та способу виконання рішення, боржником залишається Управління державної автомобільної інспекції УМВС України у Черкаській області, а кошти, за рахунок яких підлягає виконанню рішення Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019 у справі №925/1110/18, є коштами державного бюджету, видатки за якими здійснює Міністерство внутрішніх справ України, як розпорядник бюджетними коштами, за рахунок яких ним безпосередньо здійснюється фінансування боржника.

За таких обставин, заява Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019 у справі №925/1110/18 є обґрунтованою та підлягає задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 233-235, 331 Господарського процесуального кодексу України,

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019 у справі №925/1110/18.

Змінити порядок та спосіб виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 19.02.2019 у справі №925/1110/18, і також у виданому на виконання цього рішення наказі від 09.08.2019, замінивши у резолютивній частині цього рішення і в наказі слова:

«Стягнути з Управління державної автомобільної інспекції УМВС України у Черкаській області (вул. Лесі Українки, 21, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 08681904) на користь Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» (вул. В.Чорновола, 72 А, м. Сміла Черкаська область, код ЄДРПОУ 33648312) 45773 грн 88 коп боргу, 869 грн 67 коп інфляційних втрат, 206 грн 92 коп - 3% річних та 1762,00 грн судового збору».

на слова:

«Стягнути з Управління державної автомобільної інспекції УМВС України у Черкаській області (вул. Лесі Українки, 21, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 08681904) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» (вул. В.Чорновола, 72 А, м. Сміла Черкаська область, код ЄДРПОУ 33648312) 45773 грн 88 коп боргу, 869 грн 67 коп інфляційних втрат, 206 грн 92 коп - 3% річних та 1762,00 грн. судового збору».

Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня набрання нею чинності.

Повна ухвала складена 07.02.2022.

Суддя О.І.Кучеренко