
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" лютого 2022 р. Справа № 924/1253/21
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., при секретарі судового засідання Сарело Р.О., розглянувши матеріали справи
за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), м. Київ.
до товариства з обмеженою відповідальністю "Крафт Буд", м. Хмельницький
про стягнення грошей
за участю представників сторін: не з`явились
встановив:
Позивач у позові просить суд стягнути з відповідача в дохід державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в сумі 29 922, 01 грн.
Обгрунтовуючи позов, позивач зазначає, що 25.07.20 посадовими особами Укртрансбезпеки на а.д. Н-03 169 км. проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки DAF, модель ХF 105.460, державний номер НОМЕР_1 , що використовувався відповідачем для перевезення вантажу на підставі товарно-транспортної накладної по маршруту – м. Нетішин – м. Хмельницький Хмельницька область. За результатами зважування транспортного засобу зафіксовано перевищення вагових параметрів у порівнянні з нормативними.
Згідно чинного законодавства України рух транспортних засобів, навантаження на вісь або загальна маса та габарити яких перевищують нормативні дозволяється лише за погодженням з відповідними органами. При цьому, обов`язковим є відповідний дозвіл чи документ про внесення плати за проїзд великовагових (габаритних) ТЗ. Плата за проїзд автодорогами великовагового та/або великогабаритного ТЗ вноситься за затвердженими ставками виходячи з маси ТЗ, його габаритів та навантаження на вісь. При цьому, якщо рух ТЗ здійснюється без відповідного дозволу чи внесення плати, така плата визначається за пройдену частину маршруту, або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення хоча б одного вагового чи габаритного параметру.
На підставі викладеного, позивач нарахував відповідачу плату за проїзд на суму 928, 20 євро, що на день проведення розрахунку складало 29 922, 01 грн. Дана плата, згідно чинного законодавства має бути сплачена перевізником протягом 30 календарних днів з моменту її визначення.
11.08.20 позивач направив відповідачу лист про необхідність внесення плати. Проте, на час подання позову, плата не здійснена.
Позивач свого представника до суду не направив. У підготовчому засіданні 24.01.22 представник позивача позов підтримав. Належність повідомлення позивача про дату, місце та час підготовчого засідання підтверджується присутністю представника позивача в минулому засіданні суду, де відповідна інформація повідомлена представнику під розписку.
Відповідач свого представника до суду не направив, письмового відзиву не подав. Повідомляючи відповідача про дату, місце та час судового засідання, йому направлено ухвалу від 24.01.22 з відповідними відомостями за адресою, вказаною у позові. Дана ухвала повернута поштою з відміткою – „адресат відсутній за вказаною адресою”. Однак, суд виходить з того, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи судом, оскільки вищевказана адреса відповідача, згідно витягу з ЄДРПОУ є реєстраційною.
При цьому, суд прийняв до уваги положення ч. 7 ст. 120 ГПК України де вказано, що у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає. В даному разі слід вказати, що адреса відповідача, вказана у витягу з ЄДРЮОФОПГФ, є останньою відомою суду.
Крім того, згідно п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК, днем вручення судового рішення (за ст. 232 ГПК ухвала є одним з видів судового рішення) є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином, суд, в порядку ч. 9 ст. 165 ГПКУ, розглядає справу за наявними матеріалами.
Матеріалами справи встановлено.
25.07.20р. представниками управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, у присутності водія транспортного засобу (міститься підпис) складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким зафіксовано проведення перевірки на А/Д Н-03, 169 км. транспортного засобу марки DAF, державний номер НОМЕР_1 , який належить ТОВ „Крафт Буд”, під керуванням гр. ОСОБА_1 . В ході перевірки встановлено порушення – водій здійснював перевезення вантажу на договірних умовах із м. Нетішин до м. Хмельницький. На час перевірки повна маса ТЗ 50, 45 т., що на 26, 3 % перевищує дозволену. Навантаження на одиночну вісь 12, 85 т., що на 16, 82% перевищує дозволену, на строєну – 30,05 т., що на 36, 59% перевищує дозволену. Додано також чек зважування з підписом оператора вагового комплексу та печаткою.
Також, 25.07.20 складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю за підписом працівника Укртрансбезпеки та оператора вагового комплексу, де вказано результати вагового контролю: навантаження на осі, тонн: 1) 7, 55; 2) 12, 82; 3) 30, 05; повна маса автомобіля DAF, державний номер НОМЕР_1 – 50, 45 тонн.
Крім того, 25.07.20 управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області у присутності водія транспортного засобу (наявний підпис) складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів щодо автомобіля DAF, державний номер НОМЕР_1 , суб`єкт, що перевіряється – ТОВ „Крафт Буд”, яким (актом) зафіксовано: нормативно допустима маса – 40 т.; фактична – 50, 45 т.; осьові навантаження: нормативно допустиме 11, 11, 22, фактичне 7, 55; 12, 85; 30, 05.
Цього ж 25.07.20 здійснено розрахунок № 362 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування, де: платник – ТОВ „Крафт Буд”, Т/З - DAF, державний номер НОМЕР_1 ; до сплати – 928, 20 євро.
Згідно супровідного листа № 58554/38/24-20 від 06.08.20 позивач направляє відповідачу для сплати вищевказаний розрахунок. Також, листом від 06.08.20 № 58456/38/24-20, адресованим відповідачу, позивач повідомляє про час і місце розгляду справи про порушення, а саме: 25.08.20 о 10:00 год. Акт № 234281 від 25.07.20 в приміщенні Укртрансбезпеки.
Докази направлення листів: реєстр відправки від 07.08.20 з вказівкою вищевказаних листів; фіскальний чек від 11.08.20; список згрупованих відправлень.
Також до справи подано: товарно-транспортну накладну, де перевізником є ТОВ „Крафт Буд”, автомобіль DAF, державний номер НОМЕР_1 ; посвідчення водія ОСОБА_1 НОМЕР_2 ; реєстраційний документ ТЗ - DAF, НОМЕР_3 серії НОМЕР_4 ; свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 16.08.19 № 34-00/2925; сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки від 21.11.07 серії А номер 004666; щотижневий графік проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області в період з 20.07.20 по 26.07.20; направлення на рейдову перевірку від 20.07.20 № 003943; графік роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю у Хмельницькій області на липень 2020 року.
Дослідивши подані докази, давши їм оцінку в сукупності, при аналізі норм діючого законодавства, яке регулює спірні відносини, суд врахував таке.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями; великоваговий транспортний засіб - це транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження; великогабаритний транспортний засіб - це транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з габаритних параметрів якого перевищує встановлені на території України допустимі параметри.
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Положеннями ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі - Порядок).
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (п.6 Порядку).
Згідно з п. 20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Пунктом 21 Порядку встановлено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (п. 28 Порядку).
Відповідно до пункту 30 Порядку плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
За правилами пункту 31-1 Порядку якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.
Як вбачається з матеріалів справи (акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 25.07.20) працівниками Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області здійснено перевірку автомобіля DAF, державний номер НОМЕР_1 , який належить ТОВ „Крафт Буд” (відповідач). Перевіркою виявлено порушення, серед яких: повна маса ТЗ 50, 45 т., що на 26, 3% перевищує дозволену; навантаження на одиночну вісь 12, 85 т., що на 16, 82% перевищує дозволену; на строєну вісь 30,05 т., що на 36, 59% перевищує дозволену.
Вказані порушення вагових параметрів автомобіля встановлені за допомогою проведення габаритно-вагового контролю, здійснення якого підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 25.07.20 щодо транспортного засобу DAF, державний номерний знак НОМЕР_1 , де вказано результати вагового контролю, зокрема: навантаження на осі, тонн: 1) 7, 65; 2) 12, 85; 3) 30, 05. Повна маса ТЗ - 50, 45 т. (що відповідає даним, зазначеним в акті перевірки).
Безпосередньо перевищення вагових параметрів ТЗ, що належить відповідачу підтверджується також актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 25.07.20, де вказано, що: габаритно-ваговий контроль проводився відносно ТЗ - DAF, державний номерний знак НОМЕР_1 ; суб`єкт, що перевіряється – ТОВ „Крафт Буд”; фактична маса ТЗ – 50, 45 т.; нормативно допустима – 40 т.; осьові навантаження: фактичне (7, 55), (12, 85), (30, 05); нормативно допустиме (11), (11), (22) (що відповідає попереднім документам – акту перевірки та довідці).
Крім того, слід зазначити, що габаритно-ваговий контроль автомобіля відповідача здійснено 25.07.20 (дати акту перевірки, довідки про здійснення вагового контролю, акта про перевищення вагових параметрів), тобто, в період графіка проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області за період 20.07.20 – 26.07.20, затвердженого начальником Управління.
Отже, факт порушення вагових характеристик транспортного засобу відповідача документально підтверджений, а відомості щодо величини процентного перевищення допустимих вагових параметрів дають підстави для застосування п. 21 Порядку (у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування) щодо нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Така плата, як вбачається з наявних матеріалів справи, нарахована згідно розрахунку № 362 від 25.07.20, який у свою чергу, проведено в відповідності до п. 31-1 постанови КМУ № 879 від 27.06.07 (Порядок).
Згідно п. 31-1 Порядку перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Отже, враховуючи, що розрахунок плати проведено 25.07.20 (дата розрахунку), обов`язок щодо внесення такої плати мав бути виконаний відповідачем до 23.08.20. Відсутність же доказів проведення такої оплати, за відсутності також доказів щодо оскарження матеріалів перевірки, визнання їх недійсними чи скасування, свідчить про невиконання відповідачем покладених на нього обов`язків та про обґрунтованість доводів Укртрансбезпеки.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що вимога щодо стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Судові витрати, враховуючи правила ст. 129 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Крафт Буд” (29000, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 26/1, кв. 9, код ЄДРПОУ 42668784) в дохід державного бюджету України на р/р UA 078999980313151216000022490 (одержувач – ГУК у Хмел.обл/Хмельн. р-н/22160100, код одержувача 37971775, банк одержувача – Казначейство України, МФО 899998) 29 922, 01 грн. (двадцять дев`ять тисяч дев`ятсот двадцять дві грн. 01 коп.) плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Крафт Буд” (29000, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 26/1, кв. 9, код ЄДРПОУ 42668784) на користь державної служби України з безпеки на транспорті (пр.-т. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) 2 270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп.) судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддруковано/надіслано 3 прим.:
1- до справи
2- позивачу (contact@dsbt.gov.ua)
3 - відповідачу (29000, м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 26/1, кв. 9) рекомендованим з повідомленням