
Провадження номер 3/741/155/22
Єдиний унікальний номер 741/140/22
ПОСТАНОВА
іменем України
31 січня 2022 року м. Носівка
Суддя Носівського районного суду Чернігівської області Крупина А.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Головного управління ДПС у Чернігівській області, щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , працює керівником ТОВ «Кондитерська фабрика «Десна»,
за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
УСТАНОВИВ:
28 січня 2022 року до Носівського районного суду Чернігівської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, який згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями переданий у провадження судді Крупини А.О.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 217 від 21 січня 2022 року головним державним інспектором відділу контролю та відшкодування ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Чернігівській області Совою Л.Г. при проведенні камеральної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за вересень 2021 року платника ТОВ «Кондитерська фабрика «Десна», (податковий номер 32995681), Чернігівська область, м. Носівка, вул. Садова, буд. 39, результати якої оформлено актом від 18 листопада 2021 року № 8011/Ж5/25-01-18-03-09/32995681, встановлено, що ОСОБА_1 , керівник ТОВ «Кондитерська фабрика «Десна», вчинив правопорушення ведення податкового обліку з порушенням норм, визначених Податковим кодексом, а саме порушено платником податків: п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого платником завищено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту на ступного звітного періоду за вересень 2021 р. на 19983 грн., чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Вивчивши зміст вказаного протоколу про адміністративне правопорушення та матеріали, додані до нього, роблю висновок про необхідність їх повернення для належного оформлення органу, який їх направив, з таких підстав.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об`єктивного дослідження доказів у справі та з`ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами.
Згідно з ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу порушникові роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені ст.268 цього Кодексу, про що робиться відмітка в протоколі.
Однак, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення було грубо порушено права ОСОБА_1 , оскільки в матеріалах справи відсутні дані про те, що особі, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, було відомо про його складання, вказана особа не ознайомлена зі змістом даного протоколу та матеріалами справи в цілому, йому не роз`яснено процесуальні права, а також позбавлено можливості дати пояснення по суті правопорушення. Крім того, ОСОБА_1 не ознайомлений також і зі змістом акту про результати камеральної перевірки ТОВ «Кондитерська фабрика «Десна» від 18 листопада 2021 року № 8011/Ж5/25-01-18-03-09/32995681.
Суд зазначає, що обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративного правопорушення, є наявність достовірних відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення).
Із протоколу про адміністративне правопорушення № 217 від 21 січня 2022 року вбачається, що адміністративне правопорушення вчинене керівником ТОВ «Кондитерська фабрика «Десна» ОСОБА_1 . Однак, до матеріалів справи не долучено жодних підтверджуючих документів того, що ОСОБА_1 займає зазначену посаду та чи взагалі є працівником цього товариства, разом з тим і суб`єктом відповідальності.
Як зазначено в частині 2 статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи.
Ураховуючи вищевикладене, суддя позбавлений можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення в справі про адміністративне правопорушення.
Тому матеріали справи про адміністративне правопорушення не можуть бути розглянуті судом і підлягають поверненню для належного оформлення.
При поверненні справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, суд керується постановою Пленуму Верховного суду України №14 від 23 грудня 2005 року в якій зазначено, що визнається правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Також, постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» відповідно до якої звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 163-1, 245, 256, 278, 280, 283 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Чернігівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.О. Крупина