
Справа № 200/14074/18
Провадження № 2/932/1386/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2022 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого - судді Кондрашова І.А.,
за участю секретаря судового засідання Мотуз Я.А.,
представника відповідача – адвоката Кондратенко Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Дніпрогаз», про визнання недійсними актів та зобов`язання вчинити певні дії, –
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2018 року позивач – ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Дніпрогаз», в якому просила визнати недійсними акти ПАТ «Дніпрогаз» та зобов`язати відповідача відновити становище, яке існувало до порушення, а саме встановити новий лічильник газу за адресою: АДРЕСА_1 . В обґрунтування позовних вимог вказує, що їй на праві приватної власності належить домоволодіння АДРЕСА_1 , що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. 18 липня 2018 року у відсутність споживача та її представників було здійснено демонтаж лічильника газу в належному позивачу домоволодінні, про шо складено акт про виявлені порушення від 18.07.2018 року, акт про порушення (протокол) ПАТ «Дніпрогаз» від 18.07.18 р. про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. У зазначених актах було вказано, що споживач втрутився в роботу лічильника, а пломба заводу – виробника потребує додаткового огляду. Позивав вважає, що представниками ПАТ «Дніпрогаз» не було чітко зазначено в акті про вид, суть і обставини порушення, хоча їх можливо було виявити на місці, однак працівники відповідача обмежились некоректним описом виявленого порушення. Крім того, в оскаржуваних актах зазначено, що всі дії було проведено за участю представника споживача – ОСОБА_2 , яка підписала оскаржувані акти, однак позивач не уповноважувала цю особу на представництво її інтересів, тобто вона не є уповноваженим представником споживача і не могла підписувати ці акти. Відтак, оформлення порушення та складання актів відбулось у відсутність споживача, що суперечить законодавству. На момент складання актів позивач взагалі перебувала за кордоном. Таким чином, були порушені законні права та інтереси позивача, зокрема, її не було повідомлено про проведення експертизи лічильника газу, тому така експертиза проведення у її відсутність та є незаконною. З урахуванням наведених обставин, позивач вважає оскаржувані акти такими, що складені всупереч положенням чинного законодавства, тому просить суд визнати недійсним акт ПАТ «Дніпрогаз» про виявлені порушення за адресою: АДРЕСА_1 , від 18.07.2018 року, визнати недійсним акт ПАТ «Дніпрогаз» про порушення від 18.07.2018 року, визнати недійсним акт (протокол) про демонтаж лічильника газу за адресою: АДРЕСА_1 , від 18.07.2018 року, визнати недійсним акт експертизи лічильника газу від 26.07.2018 року, визнати недійсним акт про порушення № 140 від 26.07.2018 року та зобов`язати ПАТ «Дніпрогаз» встановити новий лічильник газу за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач подав до суду відзив, в якому зазначає, що 18.07.2018 року під час огляду газового лічильника за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено ознаки порушень конструкції лічильника, у тому числі справності лічильного механізму або порушень у роботі лічильника, що могло свідчити про несанкціоноване втручання у роботу лічильника. Представник споживача, який був присутній у даному домоволодінні, надав доступ до лічильника, який в подальшому було демонтовано та поміщено до спеціального пакету та опломбовано. Представнику споживача було залишено копії відповідних актів, які представник споживача підписав без зауважень. При складанні актів про порушення споживача було також повідомлено про дні засідання комісії оператора ГРМ з розгляду актів про порушення, але споживач не скористався правом присутності при розгляді акту. За результатами проведеної експертизи та розгляду акту, з урахуванням всіх обставин, було прийнято рішення про задоволення акту та проведено донарахування споживачу об`ємів газу за граничними об`ємами споживання. На адресу споживач було направлено рахунок на суму 44 065, 75 грн., яку позивач частково сплатила, тобто фактично визнала порушення. За результатами експертизи було встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника та доступу до цифрових колес, що викривило показання лічильника. Вважає, що їх дії в повній мірі відповідають нормам Положення про проведення експертизи та кодексу ГРМ, тому позовні вимоги є необґрунтованими. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 03 вересня 2018 року відкрито провадження у справі.
У зв`язку із звільненням за власним бажанням судді ОСОБА_3 справа передана судді ОСОБА_4 .
Ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 22 квітня 2019 року справа прийнята в провадження судді ОСОБА_4 .
У зв`язку із закінченням строку відрядження судді ОСОБА_4 , справа передана судді ОСОБА_5 .
Ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 15 жовтня 2019 року справа прийнята в провадження судді ОСОБА_5 .
Рішенням Третьої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 11 грудня 2019 року суддю Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_5 було відсторонено від здійснення правосуддя у зв`язку із притягненням до дисциплінарної відповідальності у вигляді подання про звільнення з посади.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу від 25.03.2020 року справа передана судді Сліщенко Ю.Г.
Ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 25 березня 2020 року, справа прийнята в провадження судді Сліщенко Ю.Г.
Рішенням Вищої ради правосудді від 07.07.2020 р. № 2049/0/15-20 суддю Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Сліщенко Ю.Г. було звільнено з посади судді у зв`язку з поданням заяви про відставку.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу від 16.02.2021 року, справа передана судді Кондрашову І.А.
Ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 12 квітня 2021 року, справа прийнята в провадження судді Кондрашова І.А.
Ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 28 вересня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про об`єднання справ.
В судове засідання позивач та представник позивача не з`явились. Представник позивача – адвокат Гудименко В.Г. подав заяву про відкладення судового засідання, однак до цієї заяви не долучено будь-яких доказів поважності причини неявки у судове засідання. Тому суд, з урахуванням думки представника відповідача, вирішив перейти до розгляду справи у відсутність позивача та уповноваженого представника.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог та пояснив, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту, оскільки акти про виявлені порушення, акт про демонтаж лічильника та акт про проведення експертизи – є процедурними документами, якими лише фіксується факт порушення. Ці акти не можуть бути оскаржені, тому що оскарженню підлягає виключно рішення ПАТ «Дніпрогаз» за результатами розгляду відповідних актів та проведення експертизи. Проте позивачем таке рішення взагалі не оскаржується. За таких обставин просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
В силу положень ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено, що позивачу – ОСОБА_1 належить на підставі договору купівлі – продажу ВРА № 080741, від 08.09.2010 року, що посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Грамс О.В. домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 є споживачем природного газу, оскільки приєдналась до умов договору на постачання природного газу побутовим споживачам.
18.07.2018 року до будинку позивача завітали представники ПАТ «Дніпрогаз» з метою перевірки газового лічильника. При цьому було виявлено, що будинок використовується з метою його надання в оренду іншим особам. Представникам відповідача був наданий доступ до лічильника особою, яка займала вказане житлове приміщення, а саме гр. ОСОБА_2 .
За результатами огляд лічильника було встановлено, що лічильник має ознаки несанкціонованого втручання, тому був складений акт про виявлені порушення від 18.07.2018 року, відповідно до змісту якого вказана підстава для перевірки лічильника, а саме наявність ознак порушень конструкції лічильника, у тому числі справності лічильного механізму або порушень у роботі лічильника. В акті також вказано, що пломба лічильника потребує додаткового огляду.
Згідно акту про порушення б/н від 18.07.2018 року, встановлено порушення кодексу ГРМ, а саме несанкціоноване втручання в роботу лічильника.
В подальшому лічильник Октава G6 № 716908 був демонтований згідно акту (протоколу) б/н від 18.07.2018 року.
За змістом п.п. 17, 23 п. 1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов`язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно з п. 1 гл. 2 розд. ІХ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до п.п. 2,6 гл. 6 розд. X Кодексу газорозподільних систем, протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять такі спільні дії, як перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ тощо.
Відповідно до п.1 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Отже, у разі виявлення при перевірці ознак пошкодження лічильника чи втручання в його корпус, пошкодження пломб і т.д., що може свідчити про втручання в роботу лічильника, оператор ГРМ має право скласти акт про виявлені порушення.
У пункті 6 Розділу 8 Кодексу газорозподільних систем зазначено, що зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірку на місці встановлення) здійснюється у присутності споживача (власника або наймача об`єкта побутового споживача). За необхідності розпломбування лічильника газу представник Оператора ГРМ складає акт розпломбування, який підписується споживачем (власником або наймачем об`єкта побутового споживача).
У п. 3.1.3 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Мінпаливенерго № 619 від 27 грудня 2005 року зазначено, що у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації: невідповідності показів лічильника об`ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.
У разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення.
Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації.
Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.
Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.
Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.
Особа (споживач або представник газопостачальної (газотранспортної) організації), якій довірено транспортування лічильника до місця проведення експертизи, відповідає за цілісність пломб на лічильнику газу та на пакувальному пакеті та за цілісність самого пакета.
18.07.2018 року представниками відповідача було складено акт про демонтаж лічильника, який направлений на експертизу.
Аналіз вищевказаних норм Кодексу газорозподільних систем свідчить про те, що оператору ГРМ надано повне право у разі виявлення ознак несанкціонованого втручання в роботу ВОГ скласти відповідні акти про порушення, демонтувати лічильник та направити його на експертизу. При цьому дані акти є документами, що лише засвідчують вид, обставини та суть правопорушення, але не створюють будь-яких правових наслідків для споживача, оскільки дані акти підлягають розгляду на засіданні комісії, яка приймає остаточне рішення.
Згідно вимог п. 3.1.3 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі, зокрема, у випадках: ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника.
Пунктом 3.2.2 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005 передбачено, що у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації. Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків. Акт про виявлені порушення реєструється в журналі реєстрації актів про виявлені порушення, демонтаж та експертизу лічильника газу, який веде газопостачальна (газотранспортна) організація.
Відповідно до п. п. 3.2.3, 3.2.4, 3.2.7 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005 при наявності акта про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов`язана протягом трьох робочих днів у містах та п`яти робочих днів у сільській місцевості від дати реєстрації заяви або акта про виявлені порушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу. Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи. У разі демонтажу лічильника газу на підставі акта про виявлені порушення на період проведення експертизи газопостачальна (газотранспортна) організація при демонтажі лічильника газу зобов`язана безкоштовно встановити на його місце лічильник газу з власного обмінного фонду.
Пунктом 2 гл. 10 розд. Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта); 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ.
Пунктом 3.2.5 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України №619 від 27.12.2005 передбачено, що акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи реєструється у журналі реєстрації актів про виявлені порушення, демонтаж та експертизу лічильника газу, - якщо ініціатором експертизи є газопостачальне (газотранспортне) підприємство.
Відповідно до п. п. 3.3.1, 3.3.2 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005 експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або вповноваженої ним особи.
Згідно п. 3 гл. 10 розд. Х Кодексу газорозподільних систем експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Згідно п. 4 гл. 10 розд. Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Пунктом 8 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до п. п. 11, 12 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Згідно п. 1 гл. 3 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Суд вважає, що в даному випадку відповідачем був дотриманий порядок та всі законодавчі вимоги при складанні акту про виявлені порушення, акту про демонтаж лічильника та акту експертизи лічильника газу.
Посилання позивача на те, що у акті детально не зазначено вид та суд правопорушення, суд відхиляє, оскільки зі змісту акту про виявлені порушення від 18.07.2018 року убачається, що відповідач підкреслив законодавчо визначену підставу для констатації факту порушення, а саме «наявність ознак порушень конструкції лічильника, у тому числі справності лічильного механізму або порушень у роботі лічильника». Допис про те, що пломба заводу – виробника потребує додаткового огляду є допоміжною інформацією, оскільки форма акту вимагає підкреслити законодавчо визначену підставу для перевірки або детально розписати порушення. Суд вважає, що відповідачем акт про виявлені порушення складений вірно, з посиланням на відповідні підстави.
З приводу неповноважності представника споживача, то в судовому засіданні установлено, що домоволодіння здається в оренду для розміщення готелю (будинку для літніх людей), а власник будинку на момент складання актів перебувала за кордоном.
Пункт 6 Розділу 8 Кодексу газорозподільних систем покладає обов`язок на оператора ГРМ складати акти, демонтувати лічильник для повірки чи проведення експертизи лише у присутності споживача. Однак в розумінні Кодексу ГРМ споживачем є власник або наймач об`єкта побутового споживача, тобто особа, яка на законних підставах перебуває/користується приміщенням. В даному випадку представник відповідача складав акти та здійснював демонтаж лічильника у присутності уповноваженої особи, яка на законних підставах перебувала у домоволодінні та надала доступ до об`єкту та ЗВТ. При цьому всі акти були підписані наймачем об`єкту без будь-яких зауважень чи застережень.
З огляду на викладене, суд відхиляє аргумент позивача про те, що акти складались у відсутність споживача чи її представника, оскільки даними актами лише фіксувалось певне порушення, а присутність під час демонтажу лічильника наймача ОСОБА_2 не вплинуло на порядок оформлення порушення та жодним чином не спотворило цю процедуру. Тому права власника домоволодіння не були порушені в даній ситуації.
Відповідно до акту експертизи лічильника газу № 871 від 26 липня 2018 року встановлено, що на лічильнику порушена пломба заводу-виробника, наявні механічні пошкодження в районі пломбувального гнізда, є вільний доступ до цифрових колес. Тобто факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника знайшов своє підтвердження.
Між тим, судом не встановлено порушень порядку проведення експертизи газового лічильника, у зв`язку з чим складено акт експертизи лічильника № 871 від 26 липня 2018 року.
Пунктом 8 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За змістом ст. ст. 12 та 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд відзначає, що оскарження актів про виявлені порушення та демонтажу лічильника, акту за результатами експертизи, не є належним способом захисту порушених прав та інтересів позивача, оскільки дані акти є проміжними документами та фіксують лише певні факти і обставини, а остаточне рішення приймається оператором ГРМ за результатами розгляду таких актів у сукупності.
Згідно п. 1 гл. 3 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Отже, якщо комісія оператора ГРМ на підставі всебічного аналізу даних актів дійде висновку, що дійсно мало місце порушення, то має право проводити нарахування обліку газу не за даними лічильника, а на підставі граничних обсягів споживання.
Проте позивачем не оскаржується рішення оператора ГРМ, а оскаржуються акти про виявлені порушення та акт експертизи, що не є ефективним способом захисту, та є самостійною підставою для відмови у позові. Однак судом всебічно та повно розглянута дана справа і надано правову оцінку спірним актам, які є законними та обґрунтованими. Порушень при складанні актів, під час розгляду справи не виявлено, тим більше, що в результаті проведеної експертизи лічильника були встановлені ознаки механічного пошкодження місця, де розташована пломба, тобто споживач міг втрутитись у роботу ЗВТ з метою викривлення показань.
Всі інші доводи позивача не спростовують висновків суду.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскаржувані акти складені у відповідності до вимог чинного законодавства, тому підстав для їх визнання недійсними не убачається. Відтак, ці позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги про відновлення становища, яке існувало до порушення, шляхом зобов`язання ПАТ «Дніпрогаз» встановити новий лічильник газу за адресою: АДРЕСА_1 , суд вказує, що оскільки не було встановлено будь-яких порушень процедури складання відповідних актів, і з боку відповідача не було допущено порушень, то немає підставі відновлювати становище, яке існувало до порушення, тому вимога про зобов`язання відповідача встановити новий лічильник, також задоволенню не підлягає.
Таким чином, у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Судові витрати у відповідності до ст. 141 ЦПК України суд відносить на рахунок позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 258, 259, 261, 263-265, 268, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Публічного акціонерного товариства «Дніпрогаз» (49000, м. Дніпро, вул. Олександра Кониського, 5, код ЄДРПОУ 20262860), про визнання недійсними актів та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів із дня його проголошення особами, що брали участь у судовому засіданні, а особами, які не брали участі в судовому засіданні – протягом 30 днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили протягом 30 днів з дня його проголошення, якщо не буде оскаржено у встановленому порядку.
Суддя Ігор КОНДРАШОВ