Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2010 р. № 2а-4455/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді Потабенко В.А.
при секретарі судового засідання Іваськевич С.В.,
з участю представників:
позивача Кельбас Р.А., згідно довіреності,
відповідача Фрик Г.Я., згідно наказу,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції (надалі ДПІ) у Франківському районі м. Львова до Приватного підприємства «Західна ліфтова компанія»про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
ДПІ у Франківському районі м. Львова звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з ПП «Західна ліфтова компанія»59446,34 грн. податкового боргу.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що ПП «Західна ліфтова компанія»має заборгованість перед бюджетом в розмірі 59446,34 грн., з яких: з податку на додану вартість 53162,15 грн. (29986 грн. - основний платіж, 23176,15 грн. штрафні (фінансові) санкції); з єдиного податку на підприємницьку діяльність з юридичних осіб 6267,11 грн. (5483,07 основний платіж, 784,04 грн. штрафні (фінансові) санкції); з податку на рекламу 17,08 грн. Станом на момент подання позову до суду сума заборгованості є узгодженою, але у встановленому законом порядку відповідачем не сплачена, відтак, визнається сумою податкового боргу і підлягає примусовому стягненню.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав, пояснив, що заборгованість виникла в зв'язку з важким матеріальним становищем підприємства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані представником позивача докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.
Приватне підприємство «Західна ліфтова компанія»зареєстроване Виконавчим комітетом Львівської міської ради 09.02.2009 року за адресою: м. Львів, вул. Нагірних, 24, код ЄДРПОУ 36361676, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
На підставі акту №135/15-2/36361676 від 25.01.2009 року за порушення підприємством пп.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»ДПІ винесено податкові повідомлення-рішення №0000971530/0 від 04.02.2010 року щодо податкового зобовязання підприємства з ПДВ за штрафними санкціями на суму 1003,8 грн., №00961510/0 від 04.02.2010 року на суму 85,10 грн. та № 0000981530/0 від 04.02.2010 року на суму 25172,00 грн.
Крім цього заборгованість ПП «Західна ліфтова компанія»з податку на додану вартість включає самостійно задекларовані платежі на суму 16747 грн., що підтверджується поданими відповідачем до ДПІ деклараціями по податку на додану вартість №6316 від 28.02.2010 р., №13407 від 22.03.2010 р. та №28482 від 20.04.2010 року.
Як вбачається з зворотного боку облікової картки платника ПП «Західна ліфтова компанія»станом на 01.03.2010 року, враховуючи переплату в розмірі 3084,75 грн., податковий борг підприємства складає 53162,15 грн.
Згідно поданого відповідачем розрахунку сплати єдиного податку №16122 від 02.04.2010 року заборгованість ПП «Західна ліфтова компанія»з єдиного податку на підприємницьку діяльність з юридичних осіб складає 13477,00 грн.
Крім цього на підставі акту №1059/15-1 від 24.03.2010 року про порушення пп.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»ДПІ у Франківському районі м. Львова винесено податкове повідомлення рішення №0004211510/0 від 12.04.2010 року щодо податкового зобовязання ПП «Західна ліфтова компанія»з єдиного податку за штрафними санкціями на суму 784,04 грн.
Згідно зворотного боку облікової картки платника ПП «Західна ліфтова компанія», враховуючи переплату в розмірі 7993,93 грн., борг підприємства з єдиного податку на підприємницьку діяльність з юридичних осіб становить 6267,11 грн.
У відповідності до податкового розрахунку №28478 від 20.04.2010 року та зворотного боку облікової картки платника, ПП «Західна ліфтова компанія»має заборгованість з податку з реклами в розмірі 17,08 грн.
Згідно п.п. 6.2.1 п. 6.2. ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21 грудня 2000 року, із змінами і доповненнями (надалі Закон № 2181), ДПІ у Франківському районі Львівської області виставило ПП «Західна ліфтова компанія»податкові вимоги:
-І податкова вимога № 1/163 від 26.01.2010 року;
-ІІ податкова вимога № 2/469 від 10.03.2010 року на суму 27492,16 грн.
Зі слів представника позивача, ПП «Західна ліфтова компанія»не оскаржувало ні податкові повідомлення-рішення, ні податкові вимоги.
Згідно норм Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями, платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законом терміни.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, з наступними змінами та доповненнями (надалі закон № 2181), податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону № 2181, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Згідно з підпунктом 5.4 статті 5 Закону № 2181, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобовязання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону № 2181.
Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону № 2181, контролюючий орган державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю і повнотою нарахування податків і зборів (обовязкових платежів) та погашенням податкових зобовязань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обовязкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181, активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу.
У будь-яких інших випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обовязковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обовязкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Усупереч наведеним нормам чинного законодавства, платник податків не вжив жодних заходів для погашення податкового зобовязання.
На даний час сума податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій, нарахована відповідачу, є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у термін) і підлягає стягненню в примусовому порядку.
Згідно наявної в матеріалах справи довідки про суми податкового боргу платника податків по ПП «Західна ліфтова компанія»станом на 30.04.2010 року, сума податкового боргу відповідача становить 59446,34 грн., з яких податкові зобовязання 35486,15 грн., штрафні санкції 23960,19 грн.
Відтак, дану суму слід стягнути з відповідача на користь державного бюджету.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства «Західна ліфтова компанія», код ЄДРПОУ 36361676, що зареєстроване за адресою: 79057, м. Львів, вул. Нагірних, буд. 24а, в користь бюджету податковий борг в сумі 59446 (пятдесят девять тисяч чотириста сорок шість) гривень 34 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 30.06.2010 року.
Суддя Потабенко В.А.