Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія № 6.19
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 липня 2010 року Справа № 2а-4624/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Островської О.П.,
при секретарі Кірян О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська адміністративну справу за позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Міського комунального підприємства «Житлове експлуатаційно-ремонтне управління № 1» про стягнення суми штрафу в розмірі 1700 грн.,
ВСТАНОВИВ:
11 червня 2010 року прокурор м. Луганська в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому посилається на наступне. 30.01.2009 директору МКП «Житлове експлуатаційно-ремонтне управління № 1» було видано припис № 2-12-08-64807/П/ПП/0113, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення порушень, про виконання припису в цілому повинні були повідомити в строк до 04.05.2009. 09.09.2009 у присутності представника відповідача інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 30.01.2009 № 2-12-08-64807/П/ПП/0113 про усунення порушень законодавства про електроенергетику. Актом перевірки від 09.09.2009 № 02/26-0038 встановлено невиконання відповідачем пунктів № 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24 вищезазначеного припису. На підставі цього акту перевірки 21.09.2009 інспекцією прийнято постанову № 02/26-0038 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 1700 грн. у звязку з невиконанням припису від 30.01.2009 № 2-12-08-64807/П/ПП/0113. Відповідач отримав постанову 10.10.2009, до цього часу штраф не сплатив. Тому прокурор просить стягнути з відповідача до Держбюджету України суму штрафу 1700 грн. за постановою Інспекції Держенергонагляду в Луганській області від 21.09.2009 № 2-12-08-64807/П/ПП/0113.
Прокурор у судове засідання не зявився, про розгляд справи був повідомлений належним чином.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
ДП «НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий субєкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) що підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.
Таким чином, позивач є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є субєктом владних повноважень. Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі позивача на підставі та в межах повноважень, наданих законом.
Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Згідно п. 4.1.3 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.
Судом установлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області 30.01.2009 директору МКП «Житлове експлуатаційно-ремонтне управління № 1» було видано припис № 2-12-08-64807/П/ПП/0113, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення порушень, про виконання припису в цілому повинні були повідомити в строк до 04.05.2009 (а.с. 6-7).
09.09.2009 інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 30.01.2009 № 2-12-08-64807/П/ПП/0113 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що було складено акт № 02/26-0038 (а.с. 5). Вказаним актом встановлено невиконання відповідачем пунктів № 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24 вищезазначеного припису.
На підставі акту перевірки 21.09.2009 начальником Інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Вайнер В.Ю. прийнято постанову від 21.09.2009 № 02/26-0038 про накладення штрафу на відповідача за порушення вимог Закону України «Про електроенергетику» на суму 1700 грн. у звязку з невиконанням пунктів припису від 30.01.2009 № 2-12-08-64807/П/ПП/0113. Відповідач отримав постанову 10.10.2009, до цього часу штраф не сплатив.
Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
З огляду на наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Міського комунального підприємства «Житлове експлуатаційно-ремонтне управління № 1» про стягнення суми штрафу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Міського комунального підприємства «Житлове експлуатаційно-ремонтне управління № 1» (94517, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Хасанова, б. 28, р/р 26004585113841 в УСБ м. Красний Луч, МФО 304018, інд. код 32446593) на користь Державного бюджету України (п/р 31115106700039, Держбюджет м. Красний Луч, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, ін. код 24046797) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 1700 грн. (одна тисяча сімсот грн.).
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складено 05 липня 2010 року.
СуддяОстровська О.П.