Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія № 6.19
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 червня 2010 року Справа № 2а-3657/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Островської О.П.,
при секретарі Кірян О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська адміністративну справу за позовом прокурора Кремінського району Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» про стягнення суми штрафу в розмірі 5100 грн.,
ВСТАНОВИВ:
12 травня 2010 року прокурор Кремінського району Луганської області в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому посилається на наступне. У січні 2009 року позивачем було обстежено КП «Креміннатеплокомуненерго», за результатами якого відповідача було зобовязано вжити заходів щодо усунення порушень законодавства з метою безпечного та раціонального використання тепловикористовуючого устаткування. Термін виконання вересень 2009 року. 28.10.2009 за невиконання п. п. 1, 3, 5 припису від 24.01.2009 ЛСД 158 № 01/2 у встановлені терміни складено протокол № 02/23-0573. 17.11.2009 винесено постанову № 02/23-0573 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на КП «Креміннатеплокомуненерго» в сумі 5100 грн. Відповідач мав сплатити суму штрафу протягом 30 днів з дня винесення постанови, однак, до цього часу штраф не сплатив. Прокурор просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму штрафу 5100 грн.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив стягнути з відповідача суму штрафу 5100 грн.
Представник позивача у судовому засіданні також підтримав позовні вимоги, дав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судове засідання 30.06.2010 не зявився, про розгляд справи був повідомлений належним чином. У попередніх судових засіданнях проти позовних вимог заперечував, посилаючись на таке. ДП НЕК «Укренерго» не наділено повноваженнями органу виконавчої влади, а є самостійним господарюючим субєктом. Тому прокурор не може бути представником позивача. Крім того, про порушення на підприємстві «Креміннатеплокомуненерго» позивачеві було відомо у січні 2009 року, оскільки припис про усунення порушень було винесено 24.01.2009. А позов був предявлений лише 05.05.2010, що є порушенням ст. 99 КАС України. Крім того, порушено строки, визначені ст. 250 ГК України. Тому відповідач просить відмовити в задоволенні позову.
Вислухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
ДП «НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий субєкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) що підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.
Таким чином, позивач є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є субєктом владних повноважень. Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі позивача на підставі та в межах повноважень, наданих законом.
Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Згідно п. 4.1.3 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.
Судом установлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було обстежено КП «Креміннатеплокомуненерго», за результатами якого було винесено припис від 24.01.2009 ЛСД 158 № 01/2 про зобовязання вжити заходів щодо усунення порушень законодавства з метою безпечного та раціонального використання тепловикористовуючого устаткування. Термін виконання вересень 2009 року (а.с. 7-8).
У жовтні 2009 року інспектором Державної інспекції з енергонагляду проведено перевірку виконання відповідачем вимог вищевказаного припису. За результатами перевірки було складено протокол від 28.10.2009 № 02/23-0573, яким установлено невиконання п. п. 1, 3, 5 припису (а.с. 6).
На підставі зазначеного протоколу постановою начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Вайнер В.Ю. від 17.11.2009 № 02/23-0573 на відповідача накладено штраф за невиконання вимог пунктів 1, 3, 5 припису в розмірі 5100 грн. (а.с. 5). Копію постанови відповідач отримав 23.11.2009 (а.с. 10). Однак, сума штрафу в добровільному порядку відповідачем сплачена не була.
Постанова в установленому законом порядку також не була оскаржена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, відтак є чинною, але штраф згідно даної постанови до теперішнього часу до бюджету відповідачем не перераховано.
За таких обставин, суд вважає встановленим, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума штрафу.
Посилання відповідача на те, що позивачем пропущено встановлений законом строк звернення до суду з позовом, на увагу суду не заслуговують з огляду на таке.
Згідно положень ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» відповідальність у вигляді штрафних санкцій застосовується за невиконання припису Держенергонагляду.
Невиконання пунктів припису виявлено у жовтні 2009 року, про що було складено протокол від 28.10.2009. Постанову про накладення штрафу на відповідача винесено 17.11.2009. Відповідач мав сплатити суму штрафу протягом 30 днів з дня винесення постанови.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Адміністративний позов до суду подано 12.05.2010. Таким чином, позивачем не пропущено встановлені законом строки накладення штрафних санкцій та звернення до суду з адміністративним позовом.
З огляду на наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 30.06.2010 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 02.07.2010, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора Кремінського району Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» про стягнення суми штрафу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» (92900, Луганська область, м. Кремінна, пров. Гастелло, 20, р/р 26005301282 в Кремінському відділенні Ощадбанку № 6783, МФО 364252, ід. код 33587903) на користь Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100, поточний рахунок 31112106700151, МФО 804013, УДК у Кремінському районі, ін. код 24048615) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 5100 грн. (пять тисяч сто грн.).
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складено 02 липня 2010 року.
СуддяОстровська О.П.