
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7511/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо ненадання ОСОБА_1 оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року;
- зобов`язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір його грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року, у відповідності до ст. 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням щомісячного додаткового виду грошового забезпечення у вигляді надбавки за особливості проходження служби в розмірі 50% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, надбавки за кваліфікаційну категорію у розмірі не менше 3 % до посадового окладу та підвищення посадового окладу у розмірі 15 % до посадового окладу для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії;
- стягнути з Департаменту з питань виконання кримінальних покарань на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років.
Пенсія позивачу була призначена на підставі грошового атестату з наступних видів грошового забезпечення, які він отримував перед звільненням: посадового окладу, окладу за військовим званням (майор внутрішньої служби), надбавки за вислугу років - 35%, надбавки за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань 50%, надбавки з кваліфікаційну категорію 2,5 %, підвищення посадового окладу за режим у розмірі 7,5 %, підвищення посадового окладу за шкідливі умови роботи 7,5 %, премії 15%.
У відповідь на запит, Департаментом з питань виконання кримінальних покарань, позивачу була надана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача № 9/3-457 від 12.08.2021 до складу якої включено: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням - майор внутрішньої служби, надбавка за вислугу років (45%), надбавка за особливості проходження служби 9,8 %, премія 43 %.
Разом з тим, надбавка за особливості проходження служби вказана у нижчому розмірі, ніж була врахована ОСОБА_1 при призначенні пенсії та при усіх попередніх перерахунках а саме 50 %.
ОСОБА_1 обіймав посаду лікаря-фтизіатра туберкульозного відділення.
Відповідно до п. 1 р. 10 Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5, особам рядового і начальницького складу, які займають посади медичного та фармацевтичного персоналу, що мають кваліфікаційну категорію, присвоєну в установленому порядку, виплачується надбавка за кваліфікаційну категорію у відсотках до посадового окладу в розмірах: 3 відсотки - за другу кваліфікаційну категорію; 5 відсотків - за першу кваліфікаційну категорію; 7 відсотків - за вищу кваліфікаційну категорію.
Так, ОСОБА_1 як особі, яка має відповідну кваліфікаційну категорію, та якій у всіх попередній перерахунках пенсії враховувалась вищевказана надбавка, необхідно вказати її в оновленій довідці станом на 05.03.2019.
Також, Департаментом не враховано ОСОБА_1 підвищення посадового окладу у розмірі 15 % за шкідливі умови роботи, а саме в туберкульозній лікарні.
У зв`язку з цим, діючи в інтересах позивача, 06.11.2021 звернулась до відповідача із
Документ сформований в системі "Електронний суд" 22.11.2021року представник позивача звернулася з адвокатським запитом, у якому просила надати повідомити наступну інформацію:
1. З яких правових підстав до довідки № 9/3-457 від 12.08.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавка за особливості проходження служби у розмірі 50 % від посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, надати цьому документальне підтвердження.
2. З яких правових підстав до довідки № 9/3-457 від 12.08.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 не включена надбавка за кваліфікаційну категорію, надати цьому документальне підтвердження.
3. З яких правових підстав до довідки № 9/3-457 від 12.08.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 не включене підвищення посадового окладу у розмірі 15 % за шкідливі умови роботи, а саме в туберкульозній лікарні, надати цьому документальне підтвердження.
4. У разі помилкового не включення до довідки № 9/3-457 від 12.08.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 усіх вищевказаних надбавок - прошу включити такі надбавки у зазначеному розмірі та повторно надіслати довідку ОСОБА_1 .
Відповідач листом № 9/3-21266/Нс від 12.10.2021 відмовив позивачу у видачі запитуваної довідки.
Ухвалою від 30.11.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
19.01.2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що в жовтні 2021 року представник позивача звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати інформацію щодо неправомірного зменшення надбавки за особливості проходження служби з 50 % до 9,8 %, та не включення надбавку за кваліфікаційну категорію у розмірі 3% та підвищення посадового окладу у розмірі 15% для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.
Водночас, Міністерством юстиції України своїм листом від 22.03.2021 № 2336/16.3.2/32-21 доведено відповідачу інформацію щодо середнього розміру окремих видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які фактично виплачені за березень 2019 року.
Так відповідачем розглянуто заяву позивача за результатами якої відповідачем підготовлено надіслано на адресу ГУПФУ в Херсонській області позивача довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019, про що не заперечується позивачем.
Розмір грошового забезпечення позивача згідно вказаної довідки складає 11536,18 грн., в тому числі посадовий оклад - 4650,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2695,50 грн. (розміри цих складових не оскаржуються позивачем), надбавка за особливості проходження служби (9,8 %) - 851,18 грн. та премія (43%) - 1999,50 грн.
Складові додаткових видів грошового забезпечення та розміри, зокрема надбавка за особливості проходження служби (9,8 %) зазначені відповідачем у новій довідці відповідно до Інформації щодо середнього розміру окремих видів грошового забезпечення за посадами осіб рядового і начальницького складу установ виконання покарань та державних підприємств, слідчих ізоляторів, які фактично виплачені за березень 2019 року, за доведеними відповідачу Міністерством юстиції України розмірами, визначеними у листі від 22.03.2021 № 2336/16.3.2/32-21 за посадою начальника відділу, яку позивач обіймав на день звільнення.
З огляду на викладене твердження позивача про недостовірність складових грошового забезпечення є хибним.
Як вбачається з позовної заяви позивач просить встановити йому надбавка за роботу надбавка за особливості проходження служби (50 %), та включити надбавку за кваліфікаційну категорію у розмірі 3% і підвищення посадового окладу у розмірі 15% для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії розмір яких він визначив на власний розсуд за сумлінне ставлення до служби.
Ані Порядок № 45, ані жоден інший нормативно - правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, включати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
Згідно з приписами ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
З 01.04.2008 ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII на підставі подання Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Херсонській області Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області призначено пенсію за вислугу років за посадою лікаря-фтизіатра туберкульозного відділення Херсонської виправної колонії № 61 УДДУПВП в Херсонській області.
Пенсія ОСОБА_1 була призначена на підставі грошового атестату з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років - 35%, надбавки за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавки за кваліфікаційну категорію - 2,5 %, підвищення посадового окладу за режим - 7,5 %, підвищення посадового окладу за шкідливі умови роботи - 7,5 %, премії - 15 %.
З 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 позивачу перераховано пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4650 грн., оклад за військовим званням (майор внутрішньої служби) - 1340 грн., процентна надбавка за вислугу років 45 % - 2695,50 грн.
05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
У зв`язку із набранням 05.03.2019 законної сили рішення у справі №826/3858/18, у відповідь на запит, Департаментом з питань виконання кримінальних покарань, позивачу була надана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії № 9/3-457 від 12.08.2021 до складу якої включено: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням - майор внутрішньої служби, надбавка за вислугу років (45%), надбавка за особливості проходження служби 9,8 %, премія 43 %.
06.11.2021 року представник позивача - ОСОБА_2 звернулася до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань із адвокатським запитом.
Листом Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 12.10.2021 року № 9/3-21266/Нс на запит щодо розміру окремих видів грошового забезпечення, включених до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 05.03.2019 року повідомлено, що довідку Департаменту від 12.08.2021 № 9/3-457 підготовлено на підставі листів Міністерства юстиції України від 22.03.2021 № 2336/16.3.2/32-21, від 30.06.2021 № 245/16.3.2/32-21.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).
Ст. 43 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентована статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку. З метою встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку Кабінет Міністрів України постановою № 45 від 13.02.2008 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1 і 5 Порядку № 45 у редакції, що діяла до 24 лютого 2018 року, передбачалося наступне. Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
При цьому, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 для перерахунку пенсії уповноважені органи мали готувати довідки про розмір грошового забезпечення кожної відповідної особи за формою згідно із додатком 2. Такі довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В подальшому, 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України на виконання вимог ст. 63 Закону №2262-ХІІ була прийнята Постанова № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою були внесені зміни до Порядку №45.
Так, за змістом п. 1 Порядку № 45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103) було визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також премії.
Відповідачем була складена довідка від 05.03.2018 № 3.3/2270/Ярм про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 , яке передбачало посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, що відповідало діючому на той час законодавству. В подальшому, 05.03.2019 набрало законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 12.12.2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. З дня набрання законної сили судового рішення діє попередня редакція додатку 2 до Порядку № 45, при цьому, порядок дій, який повинен вчинити, зокрема, відповідач, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Відтак з 05.03.2019 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, а також діє редакція пункту 5, згідно якої додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. Тобто, з набуттям чинності вказаного судового рішення довідка про розмір грошового забезпечення позивача для проведення з 01.03.2018 перерахунку пенсії позивача є такою, що не відповідає вимогам додатку 2 до Порядку № 45.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт, в тому числі постанова КМ України, втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно із п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тобто, на відповідача, як на уповноважений орган, покладені функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45. Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Судом встановлено, що Департаментом з питань виконання кримінальних покарань складено оновлену довідку № 9/3-457 від 12.08.2021 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, в якій зазначені додаткові види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби (9,8 %), премія (43 %), усього 11536,18 грн.
Разом з тим, довідка не містить таких додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за кваліфікаційну категорію 2,5 % та підвищення посадового окладу за шкідливі умови праці 7,5 %. Крім того, у довідці зазначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби - 9,8 %.
Відповідно до грошового атестату № 6 надбавка за особливості проходження служби складає 50 %.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Зокрема, цією постановою установлено такий додатковий вид грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абз. 4 пп. 1 п. 5 Постанови № 704).
Механізм виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України станом на 05.03.2019 визначає Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5 (далі - Порядок № 925/5). Відповідно до п. 3 Порядку № 925/5 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
Перерахунок пенсії здійснюється з розміру грошового забезпечення військовослужбовця за аналогічною посадою станом на момент здійснення перерахунку, відтак, при перерахунку пенсії повинні враховуватися ті види грошового забезпечення, які існують на сьогодні та виплачуються працюючим військовослужбовцям.
Згідно з пунктами 1-12 Розділу ІІ Порядку № 925/5 (в ред. від 30.11.2018) грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, підвищення посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за почесні звання, надбавки за спортивні звання, надбавки за кваліфікаційну категорію, доплати за науковий ступінь, доплати за вчене звання.
Відповідно до п.п. 1, 2 п. 5 Розділу ІІ Порядку № 925/5 особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень встановлюється надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Розмір надбавки за особливості проходження служби визначається залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків особою рядового або начальницького складу за посадою. У разі несвоєчасного або неякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.
Із аналізу нормативно-правових актів, на підставі яких здійснювалася виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, а саме: Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджену наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07.10.2009 № 222 та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджену наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2018 № 326/5, суд встановив, що вказані акти містили такий вид грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, передбачені п. 6 та п. 5 Розділу ІІ вказаних Інструкцій відповідно.
Так, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, у попередніх редакціях Інструкцій про порядок виплати грошового забезпечення передбачала, що особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи встановлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Порядок, умови виплати та розмір надбавки за особливо важливі завдання визначається залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань особою рядового або начальницького складу. У разі несвоєчасного або неякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.
Таким чином, суд, здійснивши системний аналіз законодавства та дослідивши правову природу такого виду додаткового грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання, встановив, що у діючому Порядку № 925/5 вказана надбавка збережена, при цьому змінилася не суть, а назва цієї надбавки - надбавка за особливості проходження служби. Відтак, вказаний додатковий вид грошового забезпечення в розмірі 50% підлягає включенню до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 1 р. 10 Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5, особам рядового і начальницького складу, які займають посади медичного та фармацевтичного персоналу, що мають кваліфікаційну категорію, присвоєну в установленому порядку, виплачується надбавка за кваліфікаційну категорію у відсотках до посадового окладу в розмірах:
3 відсотки - за другу кваліфікаційну категорію;
5 відсотків - за першу кваліфікаційну категорію;
7 відсотків - за вищу кваліфікаційну категорію.
Особам рядового і начальницького складу надбавка за кваліфікаційну категорію виплачується з дня присвоєння (підвищення, пониження) у встановленому порядку кваліфікаційної категорії, призначення на відповідні посади і до дня звільнення з цих посад або підписання наказу про зняття кваліфікаційної категорії у зв`язку із закінченням установленого строку переатестації.
Щодо інших видів надбавок, то суд погоджується з доводами відповідача про відсутність такого виду додаткового грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Відповідно до пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Враховуючи викладене вище, суд вважає протиправними дії відповідача щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби у розмірі 9,8 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Суд зауважує, що у даному випадку, належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби у розмірі 9,8 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та зобов`язання відповідача підготувати та надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про щомісячний додатковий вид грошового забезпечення у вигляді надбавки за особливості проходження служби в розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії.
Приписами ч.1 ст.90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з приписами ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судом встановлено, що позивачем сплачений судовий збір у сумі 908,00 грн., що підтверджується квитанції від 22.07.2021 року.
З врахуванням пропорційності задоволених позовних вимог, суд вважає, що сплачений позивачем судовий збір у сумі 454,00 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо видачі довідки № 9/3-457 від 12.08.2021 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, із зазначенням відомостей про щомісячний додатковий вид грошового забезпечення у вигляді надбавки за особливості проходження служби у розмірі 9,8 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії.
Зобов`язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань (код ЄДРПОУ 43501242, вул. Юрія Іллєнка, 81, м. Київ, 04050) підготувати та надати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) нову довідку про розмір його грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 у відповідності до ст. 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням щомісячного додаткового виду грошового забезпечення у вигляді надбавки за особливості проходження служби в розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (код ЄДРПОУ 43501242, вул. Юрія Іллєнка, 81, м. Київ, 04050) судовий збір у сум 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.О. Варняк
кат. 112010201