
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7471/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРІСЕСТЕЙН" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,
встановив:
Головне управління Держпраці у Херсонській області (далі - позивач, ГУ Держпраці) звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРІСЕСТЕЙН" (далі - відповідач, ТОВ "АГРІСЕСТЕЙН", Товариство), у якому, з урахуванням відмови в частині позовних вимог, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ТОВ "АГРІСЕСТЕЙН" в частині заборони виконання робіт та експлуатацію (застосування) машин, механізмів і обладнання підвищеної небезпеки, а саме:
- заборонити вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів;
- заборонити виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В;
- заборонити експлуатацію електроустаткування напругою понад 1000 В,
до усунення порушень зазначених в пункті 1 Акту проведення позапланового заходу №51-188 від 09 вересня 2021 року, в пункті 1 Акту проведення позапланового заходу №60-252 від 09 вересня 2021 року, та пункті 1 Акту проведення позапланового заходу №64-192 від 09 вересня 2021 року.
Позов обґрунтований тим, що за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), а саме, перевірку виконання вимог приписів №№19-188, 18-188, 27-175, 24-192, винесених за результатами планового заходу, проведеного у квітні 2021 року щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки, встановлено, що відповідачем не усунено ряд порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Ухвалою суду від 29.11.2021 провадження відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29.12.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позов, згідно якого останній позов не визнає. Зазначає, що ТОВ "АГРІСЕСТЕЙН" усунуто порушення, виявлені під час перевірки. Так, укладено договір про надання послуг № 00432 від 08.12.2021 між ТОВ "АГРІСЕСТЕЙН" (Замовник) та ТОВ "ФМК" (Виконавець), за умовами якого Виконавець надає послуги Замовнику щодо експертизи стану охорони праці та промислового виробництва суб`єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної безпеки та експертизу стану охорони праці та промислового виробництва суб`єкта господарювання під час експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. За результатами проведеної експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва ТОВ "АГРІСЕСТЕЙН", який по готовності буде наданий уповноваженою особою Виконавця, відповідачем буде надано до Держпраці заяву на одержання дозволів.
Також, головний енергетик та електрик Товариства пройшли навчання в ПрАТ "Фірма Херсоноблагробуд" по Правилам технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕ) та по Правилам безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ПБЕ), про що видані посвідчення. Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що працівники Товариства допущені до роботи в електроустановках напругою до 1000 В і понад.
Зазначає, що позивачем не обґрунтована необхідність зупинення виконання робіт та використання обладнання, що і так не виконуються та не використовується, а також матеріали справи не містять доказів на підтвердження здатності цих обставин спричинити негативні наслідки для життя і здоров`я людини по кожному окремому порушенню.
За таких обставин просить суд позов не задовольняти.
05.01.2022 до суду надійшла відповідь на відзив, згідно якої позивач наполягає на позовних вимогах, просить суд позов задовольнити.
Ухвалою суду від 28.01.2022 закрито провадження у адміністративній справі за позовом Головного управління Держпраці у Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРІСЕСТЕЙН" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності в частині позовних вимог про заборону виконання робіт та експлуатацію (застосування) машин, механізмів і обладнання підвищеної небезпеки, а саме:
- щодо заборони відповідачу здійснювати допуск водіїв та трактористів підприємства до управління транспортними засобами;
- щодо заборонити експлуатацію вантажопідіймального крану КС 2561.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
На підставі наказу Головного управління Держпраці в Херсонській області від 25.10.2021 р. № 955 та згідно направлення від 07.09.2021 №829 посадовими особами позивача проведено позаплановий захід, а саме, перевірку виконання вимог приписів №№19-188, 18-188, 27-175 та 24/192, винесених за результатами планового заходу, проведеного у квітні 2021 року, з питань дотримання вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки у ТОВ "АГРІСЕСТЕЙН", розташованому за адресою: вул. Миру, б/н, смт. В.Лепетиха, Великолепетиського р-ну, Херсонської обл., за результатами якого складено акти від 09.09.2021 №№ 51-188, 60-252, 64-192.
Проведеним позаплановим заходом встановлено, що порушення, виявлені під час планової перевірки (акт від 13.04.2021 №65) та усунення яких вимагалося приписами від 13.04.2021 №19-188, 27/175 та 24-192, відповідач у повному обсязі та у встановлені строки не усунув.
Зокрема, відповідачем не виконано наступні вимоги:
- пункт 1 припису № 19-188 від 13.04.2021, а саме, відповідач не отримав дозвіл на проведення вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів зазначених у пункті 20 Групи А Додатку 2 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів підвищеної небезпеки" затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 №1107 (в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 №77), що є порушенням вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці" та пункту 6 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів підвищеної небезпеки" затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 №1107 (в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 р. № 77);
- пункт 16 Припису від 13.04.2021 року № 27/175, а саме, відповідач не отримав дозвіл на проведення робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 вольт, зазначених у пункті 9 Групи А Додатку 2 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки" та не отримав дозвіл на експлуатацію електроустаткування напругою понад 1000 вольт, зазначених у пункті 9 Групи А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки вищезазначеного у цьому пункті Порядку № 1107, що є порушенням вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці" та пункту 6 Порядку № 1107.
Оскільки вказані порушення несуть реальну загрозу життю та здоров`ю людей, Головне управління Держпраці у Херсонській області звернулося до суду з позовною заявою про вжиття до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ч.4 ст.43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулювання за участю відповідних органів державної влади відносин між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлення єдиного порядку організації охорони праці в Україні визначено Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694-XII).
Частиною 1 статті 4 Закону № 2694-ХІІ встановлено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Згідно ст.13 Закону № 2694-ХІІ роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, серед іншого, забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону № 2694-ХІІ державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Частиною 1 статті 39 Закону № 2694-XII передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V).
За приписами ч.5 ст.4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V закріплено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення № 96).
Пунктом 1 Положення № 96 передбачено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
У відповідності до пп.1 п.3 Положення № 96 основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Приписами п.4 Положення № 96 закріплено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Пунктом 7 Положення № 96 визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Відповідно до Положення про Головне управління Держпраці у Херсонській області, затвердженого наказом голови Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується, а одним із основних завдань Головного управління є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки та охорони праці.
З аналізу даних правових норм слідує, що чинним законодавством передбачено право Головного управління Держпраці у Херсонській області на звернення до суду із позовом про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду (контролю), у т.ч. щодо повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Суд зауважує, що ТОВ "АГРІСЕСТЕЙН" не заперечує порушень, виявлених під час перевірки, не оскаржує, обов`язкових до виконання приписів позивача від 13.04.2021 року №19/188, 18/188, 27/175, 24-192, а лише вказує на те, що ним вживаються заходи по їх усуненню, про що зазначено вище за текстом рішення.
В той же час, відповідачем не надано до суду доказів усунення виявлених під час заходів державного нагляду (контролю) порушень: дозволів на проведення вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів, на проведення робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 вольт та на експлуатацію електроустаткування напругою понад 1000 вольт відповідачем не отримано.
Натомість вчинення дій направлених на усунення порушень не є аналогічним їх усуненню. Посилання відповідача на те, що зазначений процес є тривалим не нівелює обов`язку відповідача як роботодавця забезпечити наявність відповідних дозволів. Обов`язок їх оформити виник не в результаті проведених заходів державного нагляду (контролю), а на підставі закону. Тому обов`язком відповідача було забезпечити оформлення дозволів до допуску осіб до виконання робіт. Вказаний обов`язок наразі не виконаний, що підтверджує актуальність поданого позивачем позову.
Відповідно до ст.3 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється, серед інших, за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
Згідно ст.1 Закону № 877-V ризик - ймовірність виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності та можливий розмір втрат від них, що вимірюється у кількісних та якісних показниках.
Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.
Суд зазначає, що виявлені під час позапланового заходу порушення, а саме: не отримано дозвіл на проведення вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів; не отримано дозвіл на проведення робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 вольт та на експлуатацію електроустаткування напругою понад 1000 вольт, зазначених, є такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підставами для вжиття до ТОВ "АГРІСЕСТЕЙН" заходів реагування у вигляді заборони вантажно-розвантажувальних робот за допомогою машин і механізмів, виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, експлуатації електроустаткування напругою понад 1000 В, до усунення порушень, зазначених у пунктах 1 актів проведення позапланового заходу від 09.09.2021 №№ 51-188, 60-252.
Водночас суд звертає увагу на те, що застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог у сфері охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Позивачем доведено наявність підстав для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а тому позовні вимоги ГУ Держпраці у є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРІСЕСТЕЙН" (74500, Херсонська область, смт. Велика Лепетиха, вул. Миру, б/н, ЄДРПОУ 31536544), а саме: заборонити вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; заборонити виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В; заборонити експлуатацію електроустаткування напругою понад 1000 В до усунення порушень, зазначених у пунктах 1 актів проведення позапланового заходу від 09.09.2021 №№ 51-188, 60-252.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Ковбій
кат. 108010200