Рішення № 102972256, 27.01.2022, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2022
Номер справи
540/5817/21
Номер документу
102972256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/5817/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватної фірми "Мис" до Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації, Конкурсного комітету з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внурішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі територі третя особа без самостійних вимог Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування протоколу від 20.08.2021 засідання робочої групи, п. 2.4 Наказу №101 від 25.08.2021, п. 9 рішення конкурсного комітету по визначенню переможця на об`єкт № 14 від 26.08.2021, Наказу від 10.09.2021 № 113,

встановив:

Приватна фірма "Мис" (далі - позивач, ПФ "Мис"), з урахуванням поданих до суду заяв від 21.10.2021 та від 08.11.2021 про доповнення підстави та предмету позову, звернулось до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати протокол від 20.08.2021 засідання робочої групи з питань перевірки поданих перевізниками - претендентами на відповідність обов`язковим і додатковим умовам конкурсу з визначення пасажирського авто перевізників на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області;

- визнати протиправним та скасувати п. 2.4 Наказу № 101 від 25.08.2021 Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації щодо не допуску до участі у конкурсі, який відбудеться 26.08.2021 (далі - відповідач - 1, Департамент інфраструктури ХОДА);

- визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації по визначенню переможця на об`єкт № 14 на конкурсі від 26.08.2021 (пункт 9);

- визнати протиправним та скасувати Наказ Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації від 10.09.2021 № 113 «Про прийняття рішення щодо переможця конкурсу з перевезення пасажирів по об`єкту конкурсу № 14».

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що за ст. 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначені критерії не допуску автомобільних перевізників до участі у конкурсі, який є вичерпним і не передбачає його розширення замовником перевезень або робочою групою. ПФ «МИС» було перевізником на маршруті Херсон АС «Югь» - Каховка АС багато років, проведення конкурсу на цьому маршруті та визначення переможця згідно чинного законодавства впливає на права та інтереси підприємства.

Позивач вказує, що першою датою конкурсу було 24.06.2021 згідно наказу № 53 від 12.05.2021, відповідно усі необхідні документи передбачені ст. 46 України «Про автомобільний транспорт» були надані на участь у ньому за вказаним маршрутом Херсон АС «Югь» - Каховка АС за об`єктом №25, наказом № 72 від 23.06.2021 підприємство було допущено до участі у конкурсі. Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 у справі № 540/2779/21 було зупинено дію наказів Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації від 12.05.2021 №53 «Про заходи щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути)», в частині визначення об`єктів конкурсу за номерами 18, 24, 25, 26 (Додаток 1), у зв`язку з чим вказаний конкурс було перенесено на 26.08.2021. Пакет документів, який був поданий і за яким ПФ «МИС» було допущено до конкурсу наказом № 72, залишився в Департаменті інфраструктури ХОДА. Даний пакет документів не змінювався та інші документи не додавались, але не зважаючи на це, рішенням робочої групи від 20.08.2021, яке носить рекомендаційний характер, після подачі документів рекомендовано не допускати позивача до участі у конкурсі призначеному на 26.08.2021, як наслідок наказом № 101 Департаменту інфраструктури ХОДА від 25.08.2021 п. 2.4 ПФ «МИС» не було допущено до участі у конкурсі з підстав неподання документів у повному обсязі - через відсутність сертифікату відповідності на автобус А09202 НОМЕР_3 зареєстрованого за № UA 1.003.0180098-11 виданого 01.12.2011, в той час як дата першої реєстрації зазначеного транспортного засобу 09.09.2011, а також враховуючи, що такий самий пакет документів був наданий ще в червні 2021 року, за яким робоча група рекомендувала підприємство до участі у конкурсі та наказом №72 така рекомендація була затверджена.

Позивач також зауважив, що під час оголошення в червні першого конкурсу серед претендентів не було ФОП ОСОБА_1 , останній з`явився в якості претендента вже в серпні 2021 року. Також, ПФ «МИС» вказує на те, що обґрунтованих причин щодо не допуску до участі не було надано, а тому вважає, що конкурс був проведений з грубими порушеннями чинного законодавства, акцентує увагу на тому, що автобус на який був виданий відповідний сертифікат UА 1.003.0180098-11 БОГДАН А09202 НОМЕР_3 є автобусом який відповідає всім умовам конкурсу, він не є переобладнаним, в техпаспорті вказані всі місця і сидячі, і стоячі, він є зареєстрований в відповідних органах і на нього виданий техпаспорт, а це вже є доказом того, що у нього є відповідний сертифікат, так без відповідного сертифікату автобуси не реєструються (частини 8, 10, 16 Постанови КМУ «Про затвердження порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів...» від 07.07.1998р. в редакції чинній на 28.09.2021р.). Сертифікат, який не сподобався робочій групі «з другої спроби» був виданий на партію автобусів, яка була випущена в 2011 році, коли був і зареєстрований даний автобус, а тому казати про його невідповідність немає законних підстав. У випадку сумніву у відповідності даного сертифікату робоча група повинна була звернутись до органу із сертифікації або до відповідного сервісного центру МВС України для його перевірки. В наданому підприємством сертифікаті зазначені всі вимоги передбачені Порядком №1081 від 03.12.2008 року та Додатком №1, а саме зазначені основні показники щодо конструкції автобусу та інше. Вказана підстава для відмови у допуску через неподання сертифікату є необґрунтованою, оскільки сертифікат був поданий, в даному випадку можна встановлювати його недійсність або як такий, що містить недостовірну інформацію, але цього встановлено не було робочою групою та до компетенції робочої групи це не входить, тому рекомендація робочої групи від 20.08.2021 та спірний наказ № 101 від 25.08.2021 є необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню.

Згідно п. 12 постанови Кабінету Міністрів України №1081 організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі у конкурсі перевізника-претендента, який подав до участі у конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також що містять недостовірну інформацію, та позивач усі необхідні документи подав до робочої групи, неналежність оформлення документів чи подання їх не в повному обсязі не було встановлено, конкурс 26.08.2021 із визначеним переможцем не є законним, оскільки проведений з порушенням норм діючого законодавства, у зв`язку з чим рішення від 26.08.2021 та наказ № 113 від 10.09.2021 про прийняття рішення щодо переможця конкурсу з перевезення пасажирів по об`єкту конкурсу № 14 підлягають скасуванню.

04.10.2021, ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , призначено судове засідання на 20.10.2021 о 09:30 год.

20.10.2021, суд протокольно на місці ухвалив відкласти розгляд справи на 01.11.2021 09:30 год. у зв`язку із неналежним повідомленням відповідача та третьої особи.

01.11.2021 до справи додано представником відповідача витребувані ухвалою суду від 04.10.2021 документи та ухвалою суду від 01.11.2021 подальший розгляд справи №540/5817/21 вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 12.11.2021 о 09:30 год., викликано повторно в судове засідання третю особу ФОП ОСОБА_1

02.11.2021 судом отримано відзив на позовну заяву від відповідача-1 Департаменту інфраструктури ХОДА, в якому зазначено про не погодження з пред`явленим позовом про визнання протиправними та скасування рішень за наслідками проведеного конкурсу по об`єкту № 14, вважає викладені вимоги в них необґрунтованими, незаконними та такими, що не відповідають дійсності та не підлягають задоволенню. Представник відповідача зазначив, що наказом від 14.07.2021 № 88 «Про заходи щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньо-обласні маршрути)», відповідно до умов конкурсу, Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку № 1081 було оголошено про проведення конкурсу, в додатках до якого, серед інших, зазначено об`єкт № 14 за маршрутами: Херсон АС «Югь» - Каховка АС (2824/2825, 2826/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841) та призначено дату проведення конкурсу на 26 серпня 2021 року. Відповідно до умов конкурсу позивачем було подано заяву в якій вказано, що подані ним документи є достовірними, відомості про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті, серед яких: БОГДАН А09201, державний номер реєстрації - НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_2 , рік випуску - 2007 та БОГДАН А09202, державний номер реєстрації - НОМЕР_3 , свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_4 , рік випуску - 2011. Також, позивачем, не вказано відомостей про рівень екологічної відповідності нормам т/з поданих автобусів. 20 серпня 2021 року відповідно до протоколу засідання робочої групи з питань перевірки поданих перевізниками-претендентами документів на відповідність обов`язковим і додатковим умовам конкурсу з визначення пасажирських автоперевізників на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, та наявності усіх документів було вирішено рекомендувати організатору з пасажирських перевезень прийняти рішення про недопущення перевізника-претендента ПФ «МИС» до участі у конкурсі - згідно документів, поданих у конверті з позначкою «№1», відповідно до ст. 45 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 12 постанови Кабінету Міністрів № 1081, у зв`язку з невідповідністю вимогам ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» та поданням документів не в повному обсязі.

Відповідно, 25 серпня 2021 року Департаментом інфраструктури ХОДА за п. 2.4 наказу за № 101 «Про допуск/недопуск перевізників-претендентів до участі у конкурсі, який відбудеться 26 серпня 2021 року», було не допущено до участі у вказаному конкурсі позивача, з мотивів поданням документів по автобусу БОГДАН А09202 не в повному, у зв`язку з чим п. 9 рішення Конкурсного комітету, оформленого протоколом засідання Конкурсного комітету від 26 серпня 2021 року, по об`єкту конкурсу № 14 визначено переможцем ФОГІ ОСОБА_1 та запропоновано організатору перевезень укласти з ним договір відповідно до п. 53 ПКМУ № 1081 строком на 5 років. Департаментом інфраструктури ХОДА з метою дотримання Порядку № 1081 та Закону України «Про автомобільний транспорт» за результати опрацювання протоколу рішення конкурсного комітету від 26 серпня 2021 року було прийнято наказ № 113 від 10.09.2021 «Про прийняття рішення щодо переможця конкурсу з перевезення пасажирів по об`єкту конкурсу № 14», в якому визначено ФОП ОСОБА_1 переможцем конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, який відбувся 26 серпня 2021 року, по об`єкту конкурсу № 14 за вказаними маршрутами Херсон АС «Югь» - Каховка АС.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування рішення Конкурсного комітету від 26.08.2021 по об`єкту конкурсу № 14 представник зазначив, що відповідно до положень ст. ст. 43, 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет. За ч.12 ст. 44 Закону №2344-ІІІ порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України, а саме Порядком №1081, яким визначена процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Пунктом 2 Порядку № 1081 визначено, що конкурсний комітет - це постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу. Згідно з пунктом 8 Порядку №1081 переможця чи переможців конкурсу визначає організатор перевезень на підставі рішення конкурсного комітету окремо щодо кожного об`єкта конкурсу. За приписами п. 17 Порядку № 1081, у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», а також умовам проведення відповідного конкурсу. Зокрема, за ст. 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону. До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб`єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Відповідно до пункту 3 Заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, визначеної додатком 1 до Порядку проведення конкурсу, передбачено вимогу щодо подання перевізником-претендентом на участь у конкурсі, серед інших документів, відомостей про автобуси, які будуть використовуватись на маршруті, разом з копіями сертифікатів відповідності та екологічності. Відповідно до пп. 1 п. 12 Порядку № 1081 Організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію. Згідно з п. 29 Порядку № 1081 для участі у конкурсі перевізник-претендент подає окремо щодо кожного об`єкта конкурсу документи, визначені статтею 46 закону України «Про автомобільний транспорт», за формою згідно з Додатками 1 - 4, їх перевіряє організатор перевезень.

Представник відповідача-1 зазначає, що відповідний конкурс проводиться у встановленому законодавством порядку, перевізник-претендент подає документи для участі у конкурсі зокрема: відомості за підписом суб`єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником та інші відповідно до законодавства. За приписами п. 67 Порядку № 1081 документи та зазначена в них інформація, що подані автомобільними перевізниками-претендентами для участі у конкурсі, повинні бути достовірними станом на дату подання таких документів на конкурс і на дату проведення самого конкурсу. Відповідно до п. 46 Порядку організатор перевезень визнає переможцем чи переможцями конкурсу з перевезення пасажирів на міжобласних автобусних маршрутах того перевізника чи перевізників, які відповідають вимогам статей 45 і 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» та цього Порядку. Пунктом 49 Порядку № 1081, зокрема в ч. 3, за наявності підстав вважати рішення конкурсного комітету про результати конкурсу такими, що прийняті з порушенням законодавства, приймається обґрунтоване рішення із зазначенням змісту порушень про скасування рішення конкурсного комітету щодо результатів конкурсу або скасування свого рішення як за окремими об`єктами конкурсу, так і в цілому всього конкурсу.

Зокрема, щодо поданих позивачем документів на вказані автобуси представник відповідача-1 зазначає та наполягає, що разом із заявою ПФ «МИС» на участь у конкурсі з перевезення пасажирів по об`єкту конкурсу № 14, який було призначено на 26.08.2021, надав відомості про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті (відповідно до умов конкурсу та законодавства), серед яких: БОГДАН А09201, державний номер реєстрації - НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_2 , рік випуску - 2007 та БОГДАН А09202, державний номер реєстрації - НОМЕР_3 , свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_4 , рік випуску - 2011. Документацію щодо вказаних автобусів позивачем було подано не в повному обсязі та є такими, що не відображають фактичну дійсність та достовірність станом на дату подання таких документів на конкурс і на дату проведення самого конкурсу, відповідно до приписів Порядку. По автобусу БОГДАН А09201, державний номер реєстрації - НОМЕР_1 взагалі відсутній сертифікат відповідності, який є обов`язковий для надання відповідно до умов конкурсу та приписів Порядку, Закону України «Про автомобільний транспорт», наданий сертифікат позивачем до зазначеного автобусу за № UА1.003.0115480-05 з терміном дії з 09 грудня 2005 року до 08 грудня 2007 року, виданий держаною системою сертифікації (УкрСЕПРО) на автобуси міські малі А092, А09202, що виготовлялись серійно у період з 09.12.2005 року по 08.12.2007 року, тобто зазначений сертифікат відповідності, як і інші, йому не належить та відсутній серед інших поданих позивачем документів. Таким чином, посилаючись також на ст. 29 Закону України «Про дорожній рух», п. 1, п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 №738 «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання», наказ Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 №521 про затвердження Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання і Порядку ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів та обладнання виходячи з вищевказаного сертифіката та інших, які надав позивач для проходження конкурсу, по зазначеному автобусу БОГДАН А09201 відсутній сертифікат відповідності, що фактично являє собою порушення пп. 1 п. 12 Порядку №1081, а саме подання документів не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.

Також, вказано про те, що наданий позивачем сертифікат відповідності щодо автобуса БОГДАН А09202, державний номер реєстрації - НОМЕР_3 , свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_4 , рік випуску - 2011, сертифікат відповідності UА 1.003.0180038-11 виданий 01.12.2011, в той час як дата першої реєстрації зазначеного транспортного засобу 09.09.2011 (свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_4 ). Враховуючи, що перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, можна дійти висновків що зазначений сертифікат відповідності по вказаному автобусу, документи які надав позивач організатору перевезень, йому не належить, тобто позивач перевізник-претендент подав документи для участі у конкурсі не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.

Звертає увагу, що відповідно до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Мінінфраструктури від 17.08.2012 №521, сертифікати відповідності, видані державною системою сертифікації «УкрСЕПРО», або сертифікати відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу, підтверджують тільки, що даний транспортний засіб може бути зареєстровано і допущено до участі у дорожньому русі на дорогах загального користування та вважає, що зазначені вище сертифікати відповідності можуть використовуватись для підтвердження відповідності транспортних засобів для здійснення перевезень пасажирів вимогам визначеним організаторами перевезень, але не обов`язково у повному обсязі. Отже організатори перевезень під час вивчення цих сертифікатів відповідності повинні враховувати не лише їх наявність, а і зазначену в них інформацію, чи підтверджують вони відповідність транспортного засобу встановленим вимогам або ні, під час публікації оголошень про проведення конкурсу повинні встановити вимоги до пасажиромісткості, класу, технічних та екологічних показників автобусу, у т.ч. вимог до автобусів, які повинні бути пристосовані для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, а автомобільні перевізники повинні звернутись до органів сертифікації на предмет проведення добровільної сертифікації автобусів на предмет підтвердження відповідності параметрів автобусів, що подаються для участі у конкурсі, встановленим організаторами перевезень вимог. У разі наявності сертифіката відповідності на транспортний засіб, у якому вказана інформація про рівень екологічності такого засобу, подання окремого сертифікату екологічності не потрібно для участі у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Позивач серед вказаного надав також сертифікати відповідності щодо автобуса БАЗ А079.14, державний номер реєстрації - НОМЕР_5 , рік випуску 2008, сертифікат відповідності UA1.009.0122274-07; щодо автобуса БОГДАН А09202, державний номер реєстрації - НОМЕР_6 , рік випуску 2008, сертифікат відповідності UA1.003.0173696- 07; щодо автобуса БОГДАН А09202, державний номер реєстрації - НОМЕР_7 , рік випуску 2010, сертифікат відповідності UA1.003.0173696-07; щодо автобуса БАЗ А079.14, державний номер реєстрації - НОМЕР_8 , рік випуску 2010, сертифікат відповідності UA1.009.0059796-09 - які не містять відомостей про рівень екологічної відповідності т/з. Відповідачі по справі діяли в межах норм діючого законодавства, прийнято законні та вмотивовані рішення, обґрунтовано визначено переможця ФОП ОСОБА_2 по об`єкту конкурсу № 14 на підставі п. 13 Порядку № 1081 - якщо перевізником-претендентом на один чи кілька об`єктів конкурсу є тільки один автомобільний перевізник, він визнається переможцем у разі його відповідності вимогам статей 45 і 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», в задоволенні позову просить суд відмовити.

12.11.2021, ухвалою суду задоволено клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи, відкладено та призначено підготовче судове засідання на 26.11.2021 о 09:30 год. та викликано для участі в підготовчому засіданні учасників справи (їх представників), третю особу ФОП ОСОБА_2

26.11.2021, ухвалою суду залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Конкурсний комітет з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внурішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області (далі - відповідач-2, Конкурсний комітет), відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 13.12.2021 о 09 год. 30 хв., продовжено підготовче засідання на тридцять днів, ухвалу надіслано сторонам по справі для відома та виконання.

10.12.2021 судом отримано від представника позивача заперечення на відзив відповідача-1, в якому зазначено про те, що підстави, зазначені у відзиві є безпідставними, незаконними та не повинні прийматись судом, всі необхідні документи до участі у конкурсі були надані ще під час оголошеного першого конкурсу в червні 2021 року, не допуск до участі у конкурсі 26.08.2021 є неправомірним, обґрунтування відповідача-1 щодо недостовірної інформації у поданих сертифікатах на автобуси є безпідставними та не підтвердженими належними доказами, наполягає на заявлених вимогах, просить їх задовольнити.

13.12.2021, ухвалою суду відкладено підготовче засідання на 18 січня 2022 року о 10 год. 00 хв., здійснено повторний виклик учасників по справі.

06.01.2022 до суду надійшов відзив на позовну заяву від представника відповідача - 2 Конкурсного комітету з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внурішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, в яких останнім, з посиланням на ст. 1, ст. 20 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.ст. 43, 44, 45, 46 Законом України від 05 квітня 2001 року №2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт», п. 17, п. 29, п. 37 Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081, зокрема зазначає, що за п. 67 Порядку № 1081 документи та зазначена в них інформація, що подані автомобільними перевізниками-претендентами для участі у конкурсі, повинні бути достовірними станом на дату подання таких документів на конкурс і на дату проведення самого конкурсу. За вказаним Порядком №1081 встановлено форми документів, які повинні подати перевізники-претенденти для участі у конкурсі, зокрема форма заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Заява) визначена у додатку 1 та згідно з п. 3 Заяви, перевізник-претендент зобов`язується додати до заяви: анкету про участь у конкурсі; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на маршруті, разом з копіями сертифікатів відповідності та екологічності; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; копію податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку (форма №1 ДФ) за останній квартал; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, у зв`язку з чим, чинним законодавством встановлено обов`язок перевізника-претендента подавати для участі у конкурсі сертифікати відповідності.

Представник відповідача-2 зазначив, що разом із заявою ПФ «МИС» на участь у конкурсі з перевезення пасажирів який було призначено на 26.08.2021, по об`єкту конкурсу № 14, позивач по вказаному об`єкту надав відомості про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті (відповідно до умов конкурсу та законодавства), серед яких: БОГДАН А09201, державний номер реєстрації - НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_2 , рік випуску - 2007 та БОГДАН А09202, державний номер реєстрації - НОМЕР_3 , свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_4 , рік випуску - 2011. Документацію щодо вказаних автобусів позивачем було подано не в повному обсязі та є такими, що не відображають фактичну дійсність та достовірність станом на дату подання таких документів на конкурс і на дату проведення самого конкурсу, відповідно до приписів Порядку. За відомостями, які надав позивач організатору перевезень, щодо автобуса БОГДАН А09201 та інших автобусів, взагалі відсутній сертифікат відповідності, який є обов`язковий для надання відповідно до умов конкурсу та приписів Порядку, Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, наданий сертифікат позивачем до зазначеного автобусу за № UА 1.003.0115480-05 з терміном дії з 09 грудня 2005 року до 08 грудня 2007 року, виданий держаною системою сертифікації (УкрСЕПРО) на автобуси міські малі А092, А09202, що виготовлялись серійно у період з 09.12.2005 року по 08.12.2007 року, тобто зазначений сертифікат відповідності, як і інші, йому не належить та відсутній серед інших поданих позивачем документів. Як наслідок, з вищевказаного сертифіката та інших, які надав позивач для проходження конкурсу, по зазначеному автобусу БОГДАН А09201 відсутній сертифікат відповідності, що є порушенням пп. 1 п. 12 Порядку № 1081, а саме подання документів не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.

Також, посилаючись на положення п.п. 1, п. 3 Порядку сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання затверджений постановою Кабінету Міністрів України №738 від 09.06.2011 «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання», позивачем було надано сертифікат відповідності щодо автобуса БОГДАН А09202, державний номер реєстрації - НОМЕР_3 , свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_4 , рік випуску - 2011, сертифікат відповідності UА 1.003.0180038-11 виданий 01 грудня 2011 року, в той час як дата першої реєстрації зазначеного транспортного засобу 09 вересня 2011 року (свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_4 ) та враховуючи, що перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, можна дійти висновків що зазначений сертифікат відповідності по вказаному автобусу, документи які надав позивач організатору перевезень, йому не належить, тобто позивач перевізник-претендент подав документи для участі у конкурсі не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.

Та зазначаючи пп. 1 п. 12 Порядку № 1081 вважає, що законодавством наділено Конкурсний комітет повноваженнями щодо прийняття ним рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, однією з підстав якої є подання неналежним чином оформлених документів, чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію, зауважив, що конкурс з перевезення пасажирів на автобусному сполученні загального користування, з огляду на мету його проведення, повинен забезпечити надання пасажирам найбільш якісних послуг з автобусного перевезення та однією з необхідних для цього умов є забезпечення маршрутів загального користування достатньою кількістю автобусів, які відповідатимуть (повністю або за більшістю показників) визначеним органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування умовам конкурсу щодо пасажиромісткості та класу, а також щодо технічних та екологічних показників, відповідно рішення робочої групи, Конкурсного комітету є правомірним та Департаментом інфраструктури ХОДА законно та вмотивовано не допущено ПФ «МИС» до участі у конкурсі за об`єктом №14, в задоволенні позову просить суд відмовити.

18.01.2022 судом отримано пояснення від представника третьої особи ФОП ОСОБА_2 - Вініченка О.В., в яких зазначено що позовні вимоги ПФ «МИС» є необґрунтованими та не підлягають задоволенню. Представник третьої особи вважає, що протокол робочої групи від 20.08.2021 та п. 2.4 наказу Департаменту інфраструктури ХОДА від 25.08.2021 № 101 щодо не допуску позивача щодо участі у конкурсі на об`єкт №14 обґрунтованим з підстав неподання підприємством копії сертифікатів відповідності та екологічності на вказані автобуси, що свідчіть про подання документів не в повному обсязі. Останній також зауважив, що положення ст. 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» має вимогу використання автомобільними перевізника сертифікованих автобусів відповідного класу та відповідно до положень Порядку №1081, який передбачає умови та порядок проведення спірного конкурсу та зокрема п. 3 Додатку до нього та ч. 1 ст. 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» вимагає разом із поданням заяви встановленого зразка на участь у конкурсі з копіями сертифікатів відповідності та екологічності на автобуси. За п. 12 та п. 37 Порядку №1081 саме організатор та/або робочий орган перевіряє достовірність поданої інформації викладеної в заяві та документах та приймає відповідне рішення. Представник третьої особи вважає, що відповідачі у справі обґрунтовано та у відповідності із діючим законодавством ухвалили спірні рішення та зауважив, що позивачем не доведено жодними доказами у справі наявність пріоритету своєї конкурсної пропозиції по об`єкту №14 перед конкурсною пропозицією третьої особи у справі ФОП ОСОБА_1 , що відповідно унеможливлює скасування рішення конкурсного комітету від 26.08.2021 та наказу №113 від 10.09.2021, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

18.01.2022, ухвалою суду закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 27 січня 2022 року о 09:30 год.

27.01.2022 представником позивача подано до суду заяву з проханням розглянути справу без участі представників позивача, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, зазначаючи, що всі необхідні докази і відзиви до суду подані.

Представником відповідача-1 подано до суду 27.01.2022 заяву з проханням розглянути справу в порядку письмового провадження, в задоволенні позовних вимог просить суд відмовити в повному обсязі.

Представником відповідача - 2 також надіслано 27.01.2022 клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, в задоволенні позову просить суд відмовити.

Представником третьої особи 27.01.2022 надано до суду заяву з проханням розглянути справу у порядку письмового провадження, без участі представника третьої особи на підставі наявних у справі матеріалів та просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі за необґрунтованістю.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Таким чином, за наявності клопотань та заяв від представників сторін по справі, суд вважає можливим розглянути дану справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів.

З`ясувавши позиції сторін, розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши витребувані судом додаткові докази по справі та оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

Спірні правовідносини виникли між сторонами за наслідками поданих позивачем документів 02.08.2021 як претендентом перевізником на участь у конкурсі призначеного на 26 серпня 2021 року з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), зокрема, щодо об`єкту конкурсу № 14 за маршрутами: Херсон АС «Югь» - Каховка АС (2824/2825, 2826/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841), опрацювання їх робочою групою, винесення рішень про не допуск до участі у конкурсі, визначення переможця по об`єкту № 14 фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 .

З наявних у справі матеріалів вбачається:

1) 06.05.2021 Департаментом інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації було видано наказ № 51 «Про внесення змін до автобусних маршрутів», яким внесені зміни постійного характеру до автобусних маршрутів загального користування згідно з додатком. Змінами, зокрема згідно Додатку до наказу передбачено, що пункт формування автобусних маршрутів, які відправляються з території залізничного вокзалу м. Херсона - це автостанція «Херсон АС (З/В)» (а.с. 88-90, Том ІІ).

Наказом Департаменту інфраструктури ХОДА № 53 від 12.05.2021 «Про заходи щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути)» було регламентовано проведення підготовчих дій щодо проведення конкурсу, а саме:

- пунктом 1 визначено об`єкти конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території області, згідно з додатком 1;

- пунктом 2 затверджені умови конкурсу та кошторис витрат, пов`язаних з підготовкою та проведенням конкурсу;

- пунктом 3 установлено дату проведення конкурсу - 24.06.2021р. та графік прийому документів;

- пунктом 4, 5 забезпечено оприлюднення наказу та оголошення про проведення конкурсу;

- пунктом 6 забезпечено прийом документів на конкурс (а.с. 91, Том ІІ).

Відповідно до Додатку 1 до наказу № 53 серед об`єктів конкурсу зазначено об`єкт №25 «Херсон АС (З/В) - Каховка АС» - ((2824/2825, 2826/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841) (а.с. 92-95, Том ІІ).

Також, відповідачем - 1 затверджені: умови конкурсу (Додаток 2 до наказу №53 від 12.05.2021), що містять обов`язкові та додаткові умови конкурсу для претендентів-перевізників (а.с. 96, Том ІІ); кошторис витрат, пов`язаних з підготовкою та проведенням вказаного конкурсу всього на суму 68 301,7 грн., який відбудеться 24.06.2021 (Додаток 3 до наказу №53 від 12.05.2021); оголошення про конкурс, який відбудеться 24.06.2021 (Додаток 4 до наказу №53 від 12.05.2021)

Зокрема, згідно Додатку 4 документи до участі у конкурсі подавались в робочі дні до 31.05.2021, з відповідним визначенням часу їх подачі та прийняття, вказано також, що реєстрація перевізників-претендентів, які приймають участь у конкурсі проводиться з 13:00 год. 24.06.2021 та інше (а.с. 99, Том ІІ).

2) 13.05.2021 за №30-31 в Надніпрянській Правді оголошено умови конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, в якому зазначено про зобов`язання перевізників-претендентів, зокрема за п. 5 необхідно помістити у конверт з позначкою «№1» документи для участі у конкурсі, визначені ст. 46 Закону, за формою згідно із додатками 2-4 до Порядку, а саме: - відомості про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; - відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; - анкету до заяви про участь у конкурсі з перевезення пасажирів; - копії документів підтверджуючих права використання транспортних засобів та копії сертифікатів відповідності на транспортні засоби, які пропонуються перевізником для використання на автобусному маршруті;…- помістити у конверт з позначкою «№2», відповідно до ст. 46 Закону, заяву на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування встановленого згідно з додатком №1 до Порядку зразка, із зазначенням автобусного маршруту загального користування на якому має намір працювати; - забезпечити достовірність поданих документів (а.с. 7, Том І).

3) Позивачем відповідно були подані заява та документи на об`єкт конкурсу №25, факт подання яких не оспорюється сторонами та не досліджувалось в даному судовому засіданні.

Суд зауважує, що копії заяви та документи для участі у конкурсі призначеному на 24.06.2021 представники сторін до матеріалів справи не надали.

4) За об`єктом №25, на який було першого разу подано документи позивачем, як стверджує останній є аналогічними поданим документам 02.08.2021, встановлено, що ТОВ «ВІВА ТІКЕТС» згідно Свідоцтва про атестацію автостанції від 21.05.2018, якому належить автостанція АС «Югь», що розташована за адресою: м. Херсон, вул. Привокзальна, 1, оскаржувало в судовому порядку зазначений вище наказ № 51 та № 53 з підстав того, що «Херсон АС (З/В)», зазначеної як пункт формування автобусних маршрутів за номерами об`єктів конкурсу 18, 24, 25, 26 в конкурсній документації 2021 року, в місті Херсоні не існує, 12.05.2021 Департамент інфраструктури ХОДА самовільно та без правових підстав здійснив зміну назви початкового/кінцевого маршруту (зупинки) та безпідставно оголосив конкурс з перевезення пасажирів, за маршрутами, схемою та розкладом, що безпосередньо впливає на порушення визначених умов розкладу руху з Автостанції «Югь».

Відповідно, ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 по справі № 540/2779/21 було задоволено клопотання представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю «ВІВА ТІКЕТС», забезпечено позов шляхом зупинення дії наказів Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації від 06.05.2021 № 51 «Про внесення змін до автобусних маршрутів» та від 12.05.2021 №53 «Про заходи щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути)», в частині визначення об`єктів конкурсу за номерами 18, 24, 25, 26 (Додаток 1) (а.с. 104, Том ІІ).

Дана ухвала суду набрала законної сили 18.06.2021.

5) Наказом № 72 від 23.06.2021 Департамент інфраструктури ХОДА «Про допуск/не допуск перевізників претендентів до участі у конкурсі, який відбудеться 24.06.2021» згідно п. 1.7 було допущено до участі у конкурсі «Приватну фірму «МИС» як такого, чиї документи, подані для участі в конкурсі, відповідають вимогам Закону України «Про автомобільний транспорт», ПМКУ №1081, переліку та достовірності.» (а.с. 47-49, Том І).

Зокрема згідно п. 2.3 наказу № 72 від 23.06.2021 було не допущено до участі у конкурсі призначеному на 24.06.2021 «Фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 відповідно до статті 45 Закону України «Про автомобільний транспорт», підпунктів 3, 4 пункту 12 ПКМУ № 1081, у зв`язку з відсутністю достатньої кількість транспортних для виконання перевезень, затвердженої обов`язковими умовами конкурсу, а також невідповідністю перевізника-претендента вимогам статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме не здійсненням утримання транспортних засобів у належному технічному стані.».

Таким чином, на підставі отриманої заяви та документів за Умовами конкурсу та на вимогу Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку № 1081, за наказом № 72 від 23.06.2021 ПФ «МИС» було допущено до участі у конкурсі призначеному на 24.06.2021.

3) Наступним наказом Департаменту інфраструктури ОДА від 24.06.2021 №73 «Про зупинення дії наказів від 06.05.2021 №51 та від 12.05.2021 №53», за пунктом 1 якого було зупинено дію наказів від 06.05.2021 №51 та від 12.05.2021 №53 в частині визначення об`єктів конкурсу за номерами - №18, №24, №25, №26, та пунктом 2 наказано Конкурсному комітету під час конкурсу, що відбудеться 24.06.2021 о 14:00, не розглядати конкурсні пропозиції, подані на об`єкти за номерами 18, 24, 25, 26 (а.с. 105, Том ІІ).

4) За протоколом засідання Конкурсного комітету з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області від 24.06.2021, на виконання ухвали Херсонського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 по справі № 540/2779/21, відповідно до наказу № 73 від 24.06.2021, яким зупинено дію наказів № 51 від 06.05.2021 «Про внесення змін до маршрутів» та від 12.05.2021 № 53 «Про заходи щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області (внутрішньо обласні маршрути)» в частині визначення об`єктів конкурсу за номерами, зокрема, за № 25 «Херсон АС (З/В) - Каховка АС (2824/2825, 2826/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841).

За вказаним протоколом від 24.06.2021 в пункті 2 Конкурсному комітету з визначення автомобільних перевізників під час конкурсу, що відбудеться 24 червня 2021 року о 14:00 год., не розглядати конкурсні пропозиції, подані на об`єкти за номерами 18, 24, 25, 26.

Також, в даному протоколі оголошено про прийняте рішення № 72 від 23.06.2021 Департаментом інфраструктури ХОДА «Про допуск/не допуск перевізників претендентів до участі у конкурсі за результатами проведеної перевірки документів перевізників-претендентів та протоколу засідання робочої групи з питань перевірки поданих перевізниками-претендентами документів на відповідність обов`язковим і додатковим умовам конкурсу з визначення пасажирських авто перевізників на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, та наявності усіх документів від 22.06.2021.» та оголошено про початок проведення конкурсу оголошеного 24.06.2021.

За порядком денним даного протоколу відбулось розкриття конвертів з позначкою «№2», розгляд питань, пропозиції перевізників-претендентів та рішення про результати конкурсу (а.с. 42-46, Том І).

Відповідно, конкурс 24.06.2021 було проведено, але не за всіма об`єктами, саме по об`єкту № 25 останній не відбувся, як наслідок конкурсні пропозиції перевізників-претендентів, зокрема за вказаним об`єктом не розглядались.

5) Відповідно, за наслідками винесеної Херсонським окружним адміністративним судом ухвали 18.06.2021 по справі № 540/2779/21, Департаментом інфраструктури ХОДА винесено наказ №78 від 06.07.2021 «Про внесення змін до автобусних маршрутів», п. 1 якого визнано таким, що втратив чинність наказ №51 «Про внесення змін до автобусних маршрутів», п. 2 внесено відповідні зміни постійного характеру до автобусних маршрутів загального користування, згідно із додатком (а.с. 106, Том ІІ).

Згідно Додатку до наказу №78 від 06.07.2021 попередню назву «Херсон (ЗВ) - Каховська АС» замінено на назву - «Херсон АС «Югь» - Каховка АС, номери рейсів є аналогічними зазначеними раніше, а саме: (2824/2825, 2826/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841) (а.с. 107, Том ІІ).

6) Наказом Департаменту інфраструктури ХОДА № 88 від 14.07.2021 «Про заходи щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути)» наказано за п. 1 визначити об`єкти конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території області, згідно із додатком 1; п. 2 затверджено кошторис витрат, пов`язаних з підготовкою та проведенням конкурсу… , згідно з додатком 2; п. 3 установити датою проведення конкурсу - 26.08.2021, прийом документів до 02.08.2021 включно із визначенням відповідного часу їх прийняття та інше (а.с. 108, Том ІІ).

Згідно Додатку №1 до вказаного наказу №88, в якому значиться об`єкт № 14 Херсон АС «Югь» - Каховка АС (2824/2825, 2826/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841), який є аналогічним та є заміною (зміна назви за наказом №78 від 06.07.2021 з Додатком) раніше визначеного Департаментом інфраструктури ХОДА об`єкту конкурсу №25, із протяжністю - 92, режим руху - експрес, періодичність - щоденно, щоденна кількість оборотних рейсів - 9, із зазначенім часу щодо відправлення з початкового пункту по час прибуття до початкового пункту, загалом 6 автобусів, категорії М2, М3, класу В, ІІ, ІІІ в тому числі 1 резервний (а.с. 109-11, Том ІІ).

Додатком 2 до наказу № 88 від 14.07.2021 затверджено кошторис витрат загальною сумою 40 380,50 грн. (а.с. 112, Том ІІ).

Відповідно до Додатку 3 до вказаного наказу №88 оголошено про проведення конкурсу 26.08.2021, документи до участі у конкурсі 26.08.2021 подаються до 02.08.2021, з відповідним визначенням часу їх подачі та прийняття, вказано також, що засідання конкурсного комітету відбудеться 26.08.2021 о 14:00 год. та реєстрація перевізників-претендентів, які приймають участь у конкурсі проводиться з 13:00 год. 26.08.2021 та інше (а.с. 113, Том ІІ).

Умови конкурсу з визначення пасажирських авто перевізників на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, затверджені розпорядженням голови Обласної державної адміністрації від 29.04.2021 №318, відповідно пунктом 2 Умов затверджені обов`язкові та додаткові умови конкурсу для перевізників претендентів (а.с. 69-71, Том І).

7) У газеті «Надніпрянська Правда» №48-49 (230171) від 15.07.2021 зроблено відповідне оголошення щодо умов конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, зокрема міститься об`єкт конкурсу №14 Херсон АС «Югь» - Каховка АС (2824/2825, 2826/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841) (а.с. 8, Том І).

8) Відповідно позивачем було подано 02.08.2021 до Департаменту інфраструктури ХОДА заяву на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом та оголошення у газеті «Надніпрянська Правда» №48-49 (230171) від 15.07.2021 з документами на претендування на маршрут Херсон АС «Югь» - Каховка АС (2824/2825, 2826/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841), за об`єктом конкурсу № 14 (а.с. 72, Том І).

За вказаною заявою від 02.08.2021 позивачем були подані до відповідача-1 документи на вимогу до Порядку - Додатки 2, 3, 4, реєстраційні відомості та інше.

Таким чином, ПФ «МИС» 02.08.2021 було подано до Організатора конкурсу заяву встановленого зразка та документи, що вимагаються Законом України «Про автомобільний транспорт» та Порядком № 1081, із засвідченням їх достовірності, та зазначена в них інформація на предмет достовірності підлягала встановленню в ході засідання робочої групи під час опрацювання конверта з позначкою «№1».

9) Протоколом засідання робочої групи з питань перевірки поданих перевізниками-претендентами документів на відповідність обов`язковим і додатковим умовам конкурсу з визначення пасажирських автоперевізників на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, та наявності усіх документів від 20.08.2021 на порядку денного якої було визначено:

- підведення підсумків за результатами проведеної перевірки документів перевізників - претендентів (по кожному перевізнику окремо) до участі у конкурсі з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, який відбудеться 26 серпня 2021 року на достовірність та відповідність законодавству України;

- висновки та рекомендації організатору з пасажирських перевезень з прийняття рішення по допущенню/не допущенню до участі в конкурсі перевізників-претендентів відповідно вимог статті 45 Закону України «Про автомобільний транспорт», пункту 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року № 1081 (зі змінами) (далі - ПКМУ №1081) та відповідно щодо підсумків перевірки, прийняття рекомендацій щодо перевізника - претендента ПФ МИС» (код ЄДРПОУ 24756040) зазначено, що «Має діючу ліцензію. Матеріально технічна база за даними Укртрансбезпеки: власна Бериславське шосе, 42, м. Херсон. Штрафні санкції накладені Укртрансбезпекою: відсутні. Несплачених штрафів накладених за статтею 130 КУпАП за даними управління патрульної поліції в Херсонській області ДПП: не зареєстровано. Дорожньо-транспортні пригоди, скоєні з вини водія перевізника-претендента, у яких є загиблі, доведені у судовому порядку, які сталися протягом року до дати проведення конкурсу за інформацією слідчого управління Головного управління Національної поліції в Херсонській області: відсутні.

Та, зокрема вказано, що «За даними Укртрансбезпеки всі автобуси подані на конкурс закріплені за автоперевізником, крім НОМЕР_7» та згідно конверту з позначкою «№1» - «Відсутня копія сертифікату відповідності та екологічності на транспортний засіб БОГДАН А09202 (державний номер НОМЕР_3 ), водночас подано копію сертифікату відповідності UА 1.003.0180098-11 виданий 01 грудня 2011 року, в той час як дата першої реєстрації зазначеного транспортного засобу 09 вересня 2011 року (свідоцтво про реєстрацій: НОМЕР_4 ).

Відповідна робоча група вирішили « - рекомендувати організатору з пасажирських перевезень прийняті рішення про недопущення перевізника-претендента ПФ «МИС» до участі конкурсі - згідно документів, поданих у конверті з позначкою «№1», відповідно до статті 45 Закону України «Про автомобільний транспорт», пункту 1 постанови КМУ № 1081, у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 34 Закон України «Про автомобільний транспорт» та поданням документів не в повної обсязі.

За результатами засідання робочої групи прийнято рішення оформлене протоколом в п. 4 якого зазначено « Рекомендувати організатору з пасажирських перевезень прийняти рішення про недопущення перевізника-претендента ПФ «МИС» до участі у конкурсі відповідно вимог статті 45 Закону України «Про автомобільний транспорт», підпункту 1 пункту 12 ПКМУ № 1081» (а.с. 171, 180, 186, Том І).

Таким чином, за наслідками опрацювання конверта з позначкою «№1» перевізника - претендента ПФ «МИС» було прийнято рішення щодо рекомендування Організатору не допускати дане підприємство до участі у конкурсі подання документів не у повному обсязі, а саме через відсутність у поданих документах сертифікату відповідності на транспортний засіб БОГДАН А09202, державний номер НОМЕР_3 .

Позивач наполягає, що усі документи були надані до Організатора, підстав для надання такої рекомендації представники не вбачають.

Щодо третьої особи у справи ФОП ОСОБА_2 перевірені документи, конверт з позначкою «№1.1» та робочою групою прийнято рішення за п. 8 рекомендувати організатору з пасажирських перевезень прийняти рішення та допустити до участі у конкурсі (а.с. 186 Том І).

10) Наказом Департаменту інфраструктури ХОДА прийнято наказ №101 від 25.08.2021 «Про допуск/не допуск перевізників - претендентів до участі у конкурсі, який відбудеться 26 серпня 2021 року» за яким пунктом 1.6 допущено «Фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 як такого, чиї документи, подані для участі в конкурсі, відповідають вимогам Закону України «Про автомобільний транспорт», ПКМУ № 1081, переліку та достовірності.» та згідно п. 2 наказано «Не допустити до участі у конкурсі з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, який відбудеться 26 серпня 2021 року, а саме згідно п. 2.4 - «Приватну фірму «МИС» відповідно до статті 45 Закону України «Про

автомобільний транспорт», підпункту 1 пункту 12 ПКМУ № 1081, у зв`язку з поданням документів не в повному обсязі, а саме відсутня копія сертифікату відповідності та екологічності на транспортний засіб БОГДАН А09202 (державний номер НОМЕР_3 ), водночас подано копію сертифікату відповідності UА 1.003.0180098-11 виданий 01 грудня 2011 року, в той час як дата першої реєстрації зазначеного транспортного засобу 09 вересня 2011 року (свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_4 ).

Відповідно, спірним наказом Департаменту інфраструктури ХОДА № 101 від 25.08.2021 ПФ «МИС» до участі у конкурсі, призначеного на 26.08.2021 не допущено.

11) Згідно протоколу засідання Конкурсного комітету з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області від 26.08.2021 14:00 год. оголошено про початок проведення конкурсу оголошеного на 26.08.2021, на порядку денному визначено п. 1 «Відкриття конвертів (пакетів) з позначкою «№2», пункт 2. «Розгляд питань, пропозицій перевізників-претендентів допущених до участі в конкурсі, нарахування балів, визначення переможців конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), прийняття рішень по кожному об`єкту окремо та п. 3 прийняття «Рішення про результати конкурсу.» (а.с. 191-194, Том І).

Зокрема, за розглядом конкурсних пропозицій перевізників-претендентів за об`єктом 14 на маршрут Херсон АС «Югь» - Каховка АС 2824/2825, 2826/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841, де претендентом був автомобільний перевізник 1 - ФОП ОСОБА_1 , член конкурсного комітету ОСОБА_3 проінформував, що відповідно до п.13 ПКМУ №1081 якщо перевізником-претендентом на один чи кілька об`єктів конкурсу є тільки один автомобільний перевізник, він визнається переможцем у разі його відповідності вимогам статей 45 і 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» та запропонував відповідно до п.13 ПКМУ №1081 визначити переможцем фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 на зазначеному об`єкті конкурсу та укладання з ним договору відповідно до п.53 ПКМУ №1081 строком дії на 5 років (а.с. 203, Том І).

Відповідно було прийнято рішення про результатами конкурсу а саме п. 9 якого вказано» «По об`єкту конкурсу № 14 визначено переможцем фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 та запроновано організатору перевезень укласти з ним договір відповідно до п. 53 постанови КМУ №1081 строком дії на 5 років (а.с. 206, Том І).

Протокол засідання Конкурсного комітету підписаний його складом, прошито та скріплено печаткою.

12) Як наслідок, Департаментом інфраструктури ХОДА винесено наказ №113 від 10.09.2021 «Про прийняття рішення щодо переможця конкурсу і перевезення пасажирів по об`єкту конкурсу № 14» за пунктом 1 якого «Визначити фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 переможцем конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області який відбувся 26 серпня 2021 року, по об`єкту конкурсу № 14 за маршрутами: Херсон АС «Югь» - Каховка АС (2824/2825, 2826/2827, 2828/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841) та пунктом 2 «Начальнику відділу повітряного, водного транспорту та сфери зв`язку управління транспорту та зв`язку Департаменту інфраструктури обласної державної адміністрації ОСОБА_4 підготувати проект договору про організацію перевезень пасажирів терміном на 5 років по об`єкту конкурсу визначеному в пункті 1 цього наказу.» (а.с. 209, Том І).

13) Згідно договору №2021/9/5-416 від 16.09.2021 «Про організацію перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території» між Департаментом інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації в особі директора Департаменту Діденка Романа Анатолійовича, який діє на підставі Положення про Департамент інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації від 18 травня 2020 року № 374 (далі - Організатор), з однієї сторони, та автоперевізник фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , що діє на підставі Свідоцтва, (далі - «Перевізник») в особі ОСОБА_2 , укладено Договір про організацію перевезень пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області (далі - Договір) за предметом обслуговування маршруту (маршрутів) загального користування, що не виходить (дять) за межі території Херсонської області на підставі Ліцензії АЕ № 267984 від 06 листопада 2013 року згідно із законодавством України та рішенням Організатора Наказ від 10 вересня 2021 року № 113 «Про прийняте рішення щодо переможця конкурсу з перевезення пасажирів по об`єкту конкурсу № 14» та рішення конкурсного комітету від 26 серпня 2021 року. Строк дії договору починається з= 08.10.2021 та закінчується - 07.10.2026 (а.с. 210-215, Том І).

Таким чином, за наслідками проведеного конкурсу 26.08.2021, зокрема, по об`єкту № 14 наказом № 113 від 10.09.2021 визначено переможця ФОП ОСОБА_2 з яким укладено договір №2021/9/5-416 від 16.09.2021 строком на 5 років.

30.08.2021 за вих. №0841 ПФ «МИС» було подано скаргу до Департаменту інфраструктури ХОДА щодо обставин проведеного конкурсу 26.08.2021 та оголошення переможця ФОП ОСОБА_2 , в якій зазначено про незгоду із рішеннями відповідача-1, акцентував увагу на тому, що підприємством було подано для участі у конкурсі призначеному на 24.06.2021 аналогічний пакет документів, зокрема надано сертифікат відповідності на автобус А09202, який відповідає ГОСТ ДСТУ та протоколам випробувань, ПФ «МИС» наказом № 72 від 23.06.2021 було допущено до участі у конкурсі, у зв`язку з чим просив створити відповідну робочу групу для розгляду даної скарги та переглянути результати по матеріалам конкурсних пропозицій та провести інший конкурс на спірний маршрут (а.с. 23, Том І).

З дослідженого судом листа відповіді Департаменту інфраструктури ХОДА від 17.09.2021 №6469-4/0/21/314-2111 на скаргу за №0841 від 30.08.2021 вбачається зазначення щодо проведеного конкурсу 26.08.2021, який відбувся з дотриманням організатором Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081. Зокрема, зазначено, що Порядком № 1081 встановлені чіткі вимоги щодо проведення перевірки документів та інформації поданої перевізниками - претендентами на достовірність, а також порядок й процедура проведення конкурсу та відповідно до п. 37 Порядку №1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу. З метою перевірки конкурсних пропозицій перевізників - претендентів Департаментом направлялись відповідні запити до регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Херсонській області, Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), Управління патрульної поліції в Херсонській області Департаменту патрульної поліції, Головного управління Національної поліції в Херсонській області, Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, сертифікаційних центрів та перевізників - претендентів. Відповідно до пункту 41 Прядку представники органів державного контролю несуть персональну відповідальність за достовірність поданої інформації відповідно до законодавства та повідомлено, що інформація викладена у скарзі № 0841 на сьогодні не знайшла свого підтвердження, відповідно у Департаменті на сьогодні відсутні підстави для перегляду прийнятих рішень по об`єкту конкурсу № 14 за спірним маршрутом, за результатами проведеного конкурсу 26 серпня 2021 року (а.с. 26, Том І).

Відповідно, ПФ «МИС», не погоджуючись із вказаними вище наказами про не допуск до конкурсу по об`єкту №14 та визначення за його наслідками переможця, звертався зі зверненнями до відповідача-1.

Відповідно до наявного у справі листа відповіді Департаменту інфраструктури ХОДА від 02.09.2021 № 6411-4/0/21/314/1979 на № 0839 від 27.08.2021, відповідачем-1 зазначено про те, що аудіо запис засідання робочої групи 20.08.2021 не здійснювався, конверти з позначками «№1» подані перевізниками претендентами до участі у конкурсі, який відбувся 26.08.2021 відповідно розглядались та застосовуючи положення Порядку №1081 та заяви претендентів про обробку їх персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних», останні згоду Департаменту на розповсюдження їх даних не надавали, а також положення Закону України «Про доступ до публічної інформації» вказано, що Департамент може надати запитувану інформацію стосовно третіх осіб, яка відображена в протоколі засідання робочої групи з питань перевірки поданих перевізниками-претендентами документів на відповідність обов`язковим і додатковим умовам конкурсу з визначення пасажирських автоперевізників на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, та наявності усіх документів від 20 серпня 2021 року, лише в порядку передбаченому законодавством (а.с. 19, Том І).

Згідно відповіді Департаменту інфраструктури ХОДА від 02.09.2021 №6410-4/0/21/314-1978 на №0840 від 27.08.2021 вбачається застосування положень ст. 19 Конституції України, ст. 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», п.п. 47, 48, 52 Порядку №1081 надано витяг з протоколу зазначено засідання по об`єкту 14, вказано про те, що було здійснено технічний аудіо запис засідання конкурсного комітету та зауважено, що рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні та не підлягає розголошенню, посилаючись на норми Закону України «Про доступ до публічної інформації» вказує про те, що частина технічного аудіозапису засідання конкурсного комітету, яка містить інформацію щодо закритого обговорення та прийняття рішення про результати конкурсу, відповідно до вимог Порядку, є такою інформацією, розповсюдження чи розголошення якої заборонено законом, Департамент може надати копію аудіозапису засідання конкурсного комітету з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області від 26 серпня 2021 року лише в порядку передбаченому законодавством (а.с. 20, Том І).

Таким чином, вбачається, що позивач по справі оскаржує протокол засідання робочої групи від 20.08.2021 щодо не допуску ПФ «МИС» до участі у конкурсі, призначеного на 26.08.2021, п. 2.4 наказу Департаменту інфраструктури ХОДА п.2.4 №101 від 25.08.2021 про не допуск ПФ «МИС» до участі у конкурсі, п. 9 рішення Конкурсного комітету оформленого протоколом від 26.08.2021 про оголошення переможцем конкурсу по спірному об`єкту №14 ФОП ОСОБА_2 , а також накази Департаменту інфраструктури ХОДА №113 від 10.09.2021 щодо визначення переможця по спірному об`єкту №14 ОСОБА_2 .

Відповідно судом встановлено, що Департаментом інфраструктури ХОДА було оголошено про конкурс на 24.06.2021, зокрема по об`єкту №25 «Херсон (ЗВ) - Каховська АС» маршрути - 2824/2825, 2826/2827, 2828/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841, на який претендував ПФ «МИС», але внаслідок встановлених обставин, за результатами виконання ухвали Херсонського окружного адміністративного суду 18.06.2021 по справі № 540/2779/21 було оголошено інший конкурс із визначенням об`єкта 14 - Херсон АС «Югь» - Каховка АС із аналогічними маршрутами - 2824/2825, 2826/2827, 2828/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841, який був призначений на 26.08.2021 та на який претендував ПФ «МИС».

ПФ «МИС» як першого так і другого разу подавало до Департаменту інфраструктури ХОДА заяву та документи відповідно до положень Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку №1081.

До першого конкурсу, призначеного 24.06.2021 позивача було допущено наказом №72 від 23.06.2021, але наказом №73 від 24.06.2021 зупинено дію перелічених вище наказів № 51 від 06.05.2021 та № 53 від 12.05.2021, конкурсному комітету наказано не розглядати конкурсні пропозиції по об`єктам відповідно по №25, наказом № 78 від 06.07.2021 внесено відповідні зміни щодо назви об`єкту та наступним наказом № 88 від 14.07.2021 було установлено нову дату конкурсу із визначенням об`єкта 14 згідно наказу № 88 від 14.07.2021, та позивачем також подані документи 02.08.2021 на конкурс оголошений 26.08.2021, які були перевірені робочою групою та засіданням останньої 20.08.2021 рекомендовано організатору (Конкурсному комітету) прийняти рішення про недопущення до участі у конкурсі ПФ «МИС» через те, що документи подані у конверті із позначкою «№1» не відповідають вимогам ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» та подані не в повному обсязі. Як наслідок, позивача не було допущено до конкурсу та його заявка Конкурсним комітетом 26.08.2021 не розглядалась.

Позиція позивача по справі ґрунтується на тому, що до участі у конкурсах 24.06.2021 та 26.08.2021 було подано один і той же пакет документів, у зв`язку з чим є незрозумілим підстави не допуску до участі у конкурсі призначеному на 26.08.2021, оскільки подані сертифікати є належними, всі документи подані відповідно до положень та вимог чинного законодавства, встановлення недостовірної в них інформації не відноситься до компетенції відповідача. Представники вважають, що рішення відповідачів порушують права позивача як раніше булого перевізника, рішення щодо ПФ «МИС» та визначення переможця по об`єкту № 14 ФОП ОСОБА_2 вважає незаконним, директор підприємства здійснював запити до відповідача щодо отримання інформації стосовно поданих документів претендентами-перевізниками на конкурс по спірному об`єкту № 14, на що отримав відмову, спірні рішення вважає протиправними та незаконними, такими, що порушують його права як перевізника, у зв`язку з чим звернувся до суду з вказаними позовними вимогами.

В свою чергу відповідачі по справі та представник третьої особи вважають спірні рішення прийняті за наслідками призначеного та проведеного конкурсу 26.08.2021 по об`єкту № 14 законними, відсутні підстави для їх скасування.

Таким чином, предметом розгляду у даній справі є рішення відповідачів, які здійснювали оголошення, визначали порядок подання та перевірку поданих заяв з документами претендентами - перевізниками до конкурсу, оголошеного наказом № 88 від 14.07.2021 на 26.08.2021 з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, відповідно по спірному об`єкту № 14, а також визначали переможця за результатами проведеного конкурсу, претендентом на який виступало, зокрема, ПФ «МИС», у зв`язку з чим суд вважає необхідним встановити законність чи протиправність прийнятих спірних рішень відповідачами по справі в межах оголошеного конкурсу на 26.08.2021 по спірному об`єкту у справі, дотримання відповідачами норм діючого законодавства під час опрацювання поданої заяви та матеріалів позивачем та прийняття відповідних рішень.

Суд зазначає наступне.

За ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

До основних засад (принципів) адміністративного судочинства за ч. 3 ст. 2 КАС України віднесно: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі; 5) обов`язковість судового рішення; 6) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 7) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом; 8) розумність строків розгляду справи судом; 9) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 10) відшкодування судових витрат фізичних та юридичних осіб, на користь яких ухвалене судове рішення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Вирішуючи даний спір, суд зазначає, що вказані правовідносини регулюються положеннями Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 № 586-XIV, Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081, а також іншими нормативно-правовими актами, розпорядженнями.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 № 586-XIV (далі - Закон № 586-XIV), виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Відповідно до ст. 20 Закону № 586-XIV, місцева державна адміністрація забезпечує організацію обслуговування населення підприємствами, установами та організаціями транспортного обслуговування незалежно від форм власності.

Зокрема, відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, врегульовано Законом України від 05.04.2001 №2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-ІІІ).

Відповідно до основних термінів, які передбачені в даному Законі №2344-ІІІ віднесено автобус - транспортний засіб, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння більше ніж дев`ять з місцем водія включно; автобусний маршрут загального користування - автобусний маршрут, на якому здійснюють регулярні пасажирські перевезення; пасажирські перевезення - перевезення пасажирів легковими автомобілями або автобусами; перевезення пасажирів в експресному режимі руху - перевезення пасажирів автобусами на маршруті загального користування, на якому є звичайний режим руху, з дотриманням зупинок, кількість яких за розкладом руху не перевищує 25% кількості зупинок при звичайному режимі руху.

За ст. 35 Закону №2344-ІІІ послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення.

Послуги з перевезення пасажирів автобусами можуть надаватися за видами режимів організації перевезень: регулярні, регулярні спеціальні, нерегулярні.

Перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Автобусні маршрути за видами сполучень поділяються на: міські, приміські, міжміські, міжнародні.

Автобусні маршрути за видами перевезень поділяються на: загального користування, спеціальних перевезень, нерегулярних перевезень.

Перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування може здійснюватися у режимах: звичайному, експресному, маршрутного таксі.

Вимоги щодо використання автобусів за видами сполучень, режимами руху та протяжністю маршрутів, за параметрами пасажиромісткості, комфортності, технічних та екологічних показників установлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

Згідно зі ст. 43 Закону №2344-ІІІ визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об`єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.

За ч. 1 та ч. 2 ст. 44 Закону № 2344-ІІІ організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

До обов`язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.

Розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації від 15.01.2020 № 37 «Про делегування деяких повноважень організатора пасажирських перевезень», виконання функцій організатора пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, покладено на Департамент інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації.

Розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації №318 від 29.04.2021 затверджено Умови конкурсу з визначення пасажирських автоперевізників на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області (далі - Умови), які розроблено відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт» та нормативно-правових актів України у сфері автомобільного транспорту; Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року № 1081; Порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимами руху, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 12 квітня 2007 року № 285, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 травня 2007 року за № 499/13766, та визначають умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені переможцями на відповідному об`єкті конкурсу.

Ці Умови затверджують обов`язкові та додаткові умови конкурсу (п. 2 Загальні положення Умов).

Організатором проведення конкурсу з визначення пасажирських автоперевізників на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області, є Херсонська обласна державна адміністрація (далі - Організатор) (п. 4 Загальні положення Умов).

Конкурс з визначення пасажирських автоперевізників на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області (далі - Конкурс), проводиться відповідно до вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку № 1081, інших нормативних актів у сфері транспортного обслуговування (п. 5 Загальні положення Умов) та ці Умови є обов`язковими для Організатора, членів конкурсного комітету та перевізників-претендентів (п. 6 Загальні положення Умов).

Відповідно до п.1 розділу ІІ Умов обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, повинні за технічними та екологічними показниками, пасажиромісткістю відповідати вимогам законодавства України у сфері автомобільного транспорту: на приміських автобусних маршрутах - автобуси категорії М2 та М3 класу А, В, I, II, III, на міжміських автобусних маршрутах (протяжністю до 150 км) - автобуси категорії М2 та М3 класу А, В, II, III.

Також зазначено інші обов`язкові умови для перевізників - претендентів щодо виконання соціальних нормативів у сфері транспортного обслуговування населення, забезпечення пільгового перевезення пасажирів, осіб з інвалідністю, щодо достатньої кількості транспортних засобів.

Згідно п. 6 розділу ІІ Умов до участі в Конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які визначені в статті 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» та пункті 12 Порядку № 1081.

За п. 7 розділу ІІ Умов подання документів для участі у Конкурсі; проведення Конкурсу і визначення переможця серед перевізників-претендентів, які беруть участь у Конкурсі, та оформлення подальших відносин з ним, а також фінансування проведення Конкурсу та розгляд спорів здійснюється відповідно до Порядку № 1081.

Організатор укладає з переможцем Конкурсу договір про перевезення пасажирів на 5 років, у разі відсутності в нього автотранспортних засобів, що відповідають Умовам - на 1 рік (п. 8 розділу ІІ Умов).

Автомобільний перевізник - переможець Конкурсу самостійно забезпечує перевезення п. 9 розділу ІІ Умов).

Відповідно до розділу ІІІ Умов в п. 4 передбачено, що для об`єктивного підходу до конкурсної процедури та зменшення можливих зловживань перевізниками-претендентами в частині використання заявлених транспортних засобів перевізник-претендент надає на Конкурс по кожному об`єкту Конкурсу в паперовому вигляді інформацію, зокрема фото автобусів, що пропонуються до використання на об`єкті Конкурсу (державний номерний знак, загальний вигляд, салон), та фото матеріально-технічної бази (загальний вигляд, оглядова канава, кімната працівників, які здійснюють щоденний огляд технічного стану автобусів та здійснюють огляд стану здоров`я водіїв, територія зберігання автобусів, ремонтна територія).

Таким чином, за встановленими та зазначеними вище обставинами, вказані Умови конкурсу, затверджені розпорядження голови Херсонської ОДА відображені в наказі № 88 від 14.07.2021, яким призначено датою конкурсу 26.08.2021 та зазначено порядок прийому документів.

Суд зазначає, що дані Умови конкурсу є обов`язковими та підлягають виконанню не лише Організатором конкурсу, але й членами конкурсного комітету та перевізниками-претендентами. Зокрема структура парку автобусів, які працюватимуть на маршрутах мають відповідати технічним та екологічним показникам, пасажиромісткістю та іншим вимогам законодавства України у сфері автомобільного транспорту. Заперечень з даного приводу представники позивача суду не виклали.

Відповідно до ч.ч. 9, 12 ст. 44 Закону №2344-ІІІ для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.

Згідно ч. 13 та ч. 14 ст. 44 Закону №2344-ІІ для організації забезпечення і підготовки матеріалів для проведення засідань конкурсного комітету органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування на конкурсних умовах за договором залучають підприємство (організацію), що має фахівців та досвід роботи не менше трьох років з питань організації пасажирських перевезень. Конкурс проводиться із залученням представників відповідних органів виконавчої влади, а також представників громадських організацій. Залучене для проведення засідань конкурсного комітету підприємство (організація) готує матеріали щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інші матеріали.

Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області (внутрішньообласний маршрут), автобусному маршруті, що не виходить за межі території району (внутрішньорайонний маршрут), автобусному маршруті, що проходить у межах населеного пункту (міський маршрут), та автобусному маршруті, що проходить у межах об`єднаної територіальної громади (далі - конкурс), а також процедуру визначення автомобільного перевізника для роботи на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласний маршрут) визначена Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081 (далі - Порядок № 1081).

Пунктом 2 Порядку № 1081 визначено, що конкурсний комітет - це постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу; організатор - це орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, який самостійно або із залученням робочого органу проводить конкурс; перевізник-претендент - автомобільний перевізник, який в установленому порядку подав заяву та документи для участі в конкурсі; умови конкурсу - встановлені організатором (обов`язкові та додаткові) умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені на відповідному об`єкті конкурсу.

За п. 4 Порядку №1081 встановлено, що організатором перевезень на міжміському і приміському автобусних маршрутах, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласний маршрут), у тому числі таких, що проходять від населених пунктів Київської області до м. Києва є Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації.

Згідно до п. 5 Порядку № 1081 метою визначення автомобільного перевізника на конкурсних засадах є: реалізація основних напрямів розвитку галузі автомобільного транспорту; створення безпечних умов для перевезення пасажирів автомобільним транспортом; покращення якості та доступності пасажирських перевезень; створення конкурентного середовища; забезпечення оновлення рухомого складу; підвищення рівня безпеки перевезень пасажирів; забезпечення виконання соціально значущих перевезень.

Відповідно до пп. 1 п. 12 Порядку №1081 організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який, серед іншого, подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.

Згідно п. 17 Порядку № 1081, у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», а також умовам проведення відповідного конкурсу.

Щодо оголошення про проведення конкурсу за п. 28 Порядку №1081 визначено, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію, серед іншого, порядковий номер та основні характеристики кожного об`єкта конкурсу… умови конкурсу; порядок одержання необхідної інформації про об`єкт конкурсу; кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі; найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі; місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету…

Відповідно до п. 29 Порядку №1081, для участі у конкурсі перевізник-претендент подає окремо щодо кожного об`єкта конкурсу документи, визначені статтею 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», за формою згідно з додатками 1-4.

Статтею 46 Закону №2344-ІІІ визначено, що для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи:

заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент;

відомості за підписом суб`єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником;

відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

В пункті 30 Порядку №1081 визначено, що документи для участі в конкурсі подаються перевізником-претендентом у двох закритих конвертах (пакетах). Конверт (пакет) з позначкою "№ 1", який містить документи для участі в конкурсі, відкривається наступного дня після закінчення строку їх прийняття. Конверт (пакет) з позначкою "№ 2", який містить документи з інформацією про те, на який об`єкт конкурсу подає документи перевізник-претендент, відкривається під час засідання конкурсного комітету.

Приписами п. 37 Порядку №1081 встановлено, що достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Приписами п. 67 Порядку №1081 встановлено, що документи та зазначена в них інформація, що подані автомобільними перевізниками-претендентами для участі у конкурсі, повинні бути достовірними станом на дату подання таких документів на конкурс і на дату проведення самого конкурсу.

Вказаний Порядок № 1081 передбачає в собі форми документів, які повинні подати перевізники-претенденти для участі у конкурсі, зокрема форма заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Заява) визначена у Додатку 1.

Згідно з п. 3 передбаченої Додатком 1 Заяви, перевізник-претендент зобов`язується додати до заяви: анкету про участь у конкурсі; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на маршруті, разом з копіями сертифікатів відповідності та екологічності; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; копію податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку (форма №1 ДФ) за останній квартал; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

Таким чином, вказаними вище нормами діючого законодавства, розпорядженнями, Порядком № 1081 та Умовами визначено право Організатору в особі Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації оголошувати та проводити конкурс з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області та відповідно, для проведення такого конкурсу створюється робоча група, яка здійснює перевірку поданих заяв та документів претендентами-перевізниками поданих у конверті (пакет) з позначкою "№ 1" та виносить відповідні пропозиції Організатору, Конкурсний комітет (Організатор) який уповноважений проводити саме конкурс, розкриває конверт з позначкою «№2» та визначає його переможця за результатами голосування членів конкурсного комітету. Як наслідок, Конкурсний комітет визначає переможця, а Департамент інфраструктури ХОДА виносить наказ про визначення переможця та укладає договір із останнім щодо надання відповідних послуг на визначений Договором строк.

Згідно зі ст. 45 Закону №2344-ІІІ у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб`єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Із зазначеного вище суд наголошує, що за п. 37 Порядку №1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом.

Як встановлено судом, відповідачем-1 по справі було винесено спірний наказ від 25.08.2021 №101 про не допуск ПФ «МИС» до участі у конкурсі саме з підстав зазначених в ст. 45 Закону №2344-ІІІ, а саме подання документів не в повному обсязі, що визначено вказаною статтею та пп. 1 п. 12 Порядку № 1081.

Неподання зазначених документів не у повному обсязі було встановлено та зафіксовано в протоколі засідання робочої групи від 20.08.2021, якою пунктом 4 протоколу рекомендовано Департаменту інфраструктури ХОДА не допускати ПФ «МИС» до участі у конкурсі відповідно до вимог ст. 45 Закону №2344-ІІІ та пп. 1 п. 12 Порядку № 1081 та як наслідок, Департаментом інфраструктури ХОДА прийнято до уваги вказану рекомендацію та винесено спірний наказ від 25.08.2021 № 101.

На підставі поданих представником відповідача-1 до справи копій заяви та документів поданих ПФ «МИС» до участі у конкурсі на 26.08.2021 по об`єкту № 14 встановлено, що документи претендентом-перевізником ПФ «МИС» було подано 02.08.2021 у вигляді заяви за формою визначною Додатку 1 до Порядку №1081 та документи які вимагаються п. 29 Порядку № 1081, визначені ст. 46 Закону №2344-ІІІ.

Зокрема, до матеріалів справи надано копії вказаних документів серед яких містяться (а.с. 72-170, Том І):

- заява від 02.08.2021, в якій зокрема в п. 2 вказано, що подаючи цю заяву та документи представник ПФ «МИС» своїм підписом засвідчив, серед іншого, що подані документи є достовірними. Також в п. 3 Заяви визначено, що до неї надано: анкету про участь у конкурсі; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на маршруті, разом з копіями сертифікатів відповідності та екологічності; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; копію податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) за останній квартал; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі;

- встановлено відповідно подання анкети до заяви про участь у конкурсі з перевезення пасажирів або продовження строку дії договору (дозволу) Додаток 4;

- відомості про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті:

1. БАЗ А079.14 ВТ 0555 ТТ, 2008 року випуску, пасажиромісткість 40/19, свідоцтво про реєстрацію автобуса НОМЕР_9 ;

2. БОГДАН НОМЕР_10 , 2007 року випуску, пасажиромісткість 43/21, свідоцтво про реєстрацію автобуса НОМЕР_11 ;

3. БОГДАН НОМЕР_12 , 2011 року випуску, пасажиромісткість 43/21, свідоцтво про реєстрацію автобуса НОМЕР_4 ;

4. БОГДАН НОМЕР_13 , 2008 року випуску, пасажиромісткість 43/21, свідоцтво про реєстрацію автобуса НОМЕР_14 ;

5. БОГДАН НОМЕР_15 , 2009 року випуску, пасажиромісткість 43/21, свідоцтво про реєстрацію автобуса НОМЕР_16 ;

6. БАЗ А079.14 НОМЕР_17 , 2010 року випуску, пасажиромісткість 38/22, свідоцтво про реєстрацію автобуса НОМЕР_18 .

- копії тимчасового реєстраційного талону НОМЕР_19 на БАЗ А079.14, НОМЕР_5 , 2008 року випуску, згідно копії посвідчення НОМЕР_20 , транспортний засіб зареєстровано 14.10.2008 на гром. ОСОБА_5 . Зазначений тимчасовий талон видано ПФ «МИС» 25.02.2021;

протокол перевірки технічного стану ВС №238110 за № 00793-02282-21 від 18.05.2021 транспортного засобу БАЗ А079.14 ВТ 0555 ТТ (дата державної реєстрації 19.02.2021, дата чергового проходження обов`язкового технічного контролю не пізніше 18.11.2021),

фото даного БАЗ А079.14 ВТ 0555 ТТ (датовано 18.05.2021) із зазначенням характеристики гальмової системи,

сертифікату відповідності № UA 1.009.0122274-07 на автобуси БАЗ-А079.13, БАЗ-А079.14, БАЗ -А079.17, БАЗ-А079.19 (клас ІІ), з терміном дії з 10.09.2007 до 02.09.2009,

Додатки А до вказаного сертифікату відповідності № UA1.009.0122274-07 від 10.09.2007, категорія М3, клас ІІ (Аркуш 2/10); до сертифікату відповідності/свідоцтва про визнання від 10.09.2007 на двигну ТАТА 697ТС55L (Аркуш 3/10, 4/10); Додатки А до сертифікату відповідності/свідоцтва про визнання від 10.09.2007 на БАЗ А079.13, на БАЗ А079.14, на БАЗ А079.17, на БАЗ А079.19,

Додатки В до сертифікату відповідності/свідоцтва визнання із переліком нормативних документів, органів з специфікації (випробувальних лабораторій) та документів щодо підтвердження відповідності № UA 1.009.0122274-07 від 10.09.2007 із зазначенням протоколів випробувань за 2006 та 2007 рр.,

Додаток Б до сертифікату відповідності/свідоцтва визнання із переліком нормативних документів, органів з специфікації (випробувальних лабораторій) та документів щодо підтвердження відповідності № UA 1.009.0122274-07 від 10.09.2007 із зазначенням протоколів випробувань за 2005, 2006 та 2007 рр.,

- тимчасовий талон ХХТ № 019988 на БОГДАН А09201, НОМЕР_1 . Згідно копії посвідчення НОМЕР_21 транспортний засіб зареєстровано 27.02.2007 на гром. ОСОБА_5 . Зазначений тимчасовий талон видано ПФ «МИС» 01.10.2020;

протокол перевірки технічного стану транспортного засобу ВС № 332593, № 00793-02725-21 від 04.06.2021 М3 БОГДАН А-09201, номерний знак НОМЕР_1 , дата державної реєстрації 03.06.2020, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу 17.02.2007 НОМЕР_22 , вказана дата чергового проходження обов`язкового технічного контролю не пізніше 04.12.2021),

фото БОГДАН А09201, НОМЕР_1 , (датовано 04.06.2021) із зазначенням характеристик гальмової системи,

сертифікат відповідності Серії ДЖ № 856935, зареєстровано в реєстрі за № UA1.003.0115480-05 термін видачі 09.12.2005 до 08.12.2007 на автобуси міські малі А092, А09202, що виготовляються серійно згідно з ТУ У 34.1-05390419-003-2003, Автобус міський малий А092 (технічні характеристики автобусів згідно з додатком 1 до сертифіката відповідності),

Додаток 1 до сертифіката відповідності/свідоцтва про визнання Серії ГЕ (номер не переглядається) за номером реєстрації UA 1.003.0115480-05 від 09.12.2005 на автомобілі А092 та А09202, категорії М3,

Додаток 2 до сертифіката відповідності/ свідоцтва про визнання Серії ГЕ № 008915 від 09.12.2005 із переліком чинних в Україні нормативних документів, відповідність вимогам яких підтверджується відповідними протоколами за 2004, 2005;

- копія посвідчення НОМЕР_23 на БОГДАН А-09202 НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_6 (прізвище не читаємо), тимчасовий талон ХХТ № 055033 на БОГДАН А-09202, НОМЕР_3 виданий ПФ «МИС» 12.02.2021,

протокол перевірки технічного стану транспортного засобу ВР №946457 за № 00793-00611-21 від 13.02.2021 на БОГДАН А-09202, НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_24 , дата державної реєстрації 12.02.2021, екологічний рівень за документами затвердження конструкції, вантажність, суть переобладнання, найменування, дата і номер документа, яким погоджено переобладнання не вказано, дата чергового походження обов`язкового технічного контролю не пізніше 13.08.2021,

фото БОГДАН А-09202, НОМЕР_3 , (датовано 13.02.2021) із зазначенням характеристик гальмової системи,

сертифікат відповідності Серії ВВ, зареєстрований в Реєстрі за № UA 1.003.0180038-11, термін дії з 01.12.2011 до 01.12.2013, на автобуси міські малі А09202. В додатковій інформації вказано, що автобуси міські малі НОМЕР_25 , що виготовляються серійно з ТУ У34.1-05390419-003:2006 «Автобуси міські малі А092. Технічні умови» (загальні технічні характеристики згідно з додатком 1 до сертифіката відповідності) у період з 02.12.2011 до 01.12.2013. Технічний нагляд згідно з договором №G01140 від 17.11.2011 - 1 раз на рік. Сертифікат видано на підставі акту № 130-D40/11 - «О» від 17.11.2011 про результати обстеження виробництва ОС ДП «Укрметртестстандарт», м. Київ, вул. Метрологічна, 4. Перелік протоколів випробувань згідно з додатком 2 до сертифіката відповідності,

Додаток 1 Серії ГЕ № 462896 до сертифікату відповідності/свідоцтва про визнання № UA 1.003.0180038-11 від 01.12.2011 на БОГДАН А-09202, категорії М3 із зазначенням загальних технічних характеристик,

Додаток 2 Серії ГЕ № 462897 до сертифікату відповідності/свідоцтва про визнання № UA 1.003.0180038-11 від 01.12.2011 на БОГДАН А-09202 з переліком чинних в Україні нормативних документів, відповідність вимогам яких підтверджується за 1998, 2004, 2006, 2007, 2010, 2011 рр.,

- посвідчення НОМЕР_26 видане на ім`я ОСОБА_7 від 12.03.2008, рік випуску авто 2008 рік, тимчасовий талон ДАР № 054147 на БОГДАН А-09202, реєстраційний номер НОМЕР_6 , 2008 року випуску, дата реєстрації за ПФ «МИС» не проглядається, номер кузова НОМЕР_27 ,

протокол перевірки технічного стану транспортного засобу ВС №238019 № 00793-02190-21 складений 14.05.2021 на БОГДАН А-09202, НОМЕР_6 , М3, номер кузова НОМЕР_27 , дата державної реєстрації 12.03.2008 та щодо переобладнання транспортного засобу, екологічного рівня за документами затвердження конструкції, вантажності останнього відомості не зазначені, дата чергового проходження обов`язкового технічного контролю вказана не пізніше 14.11.2021,

фото БОГДАН А-09202, НОМЕР_6 (датоване 14.05.2021) із зазначенням характеристик гальмової системи,

сертифікат відповідності Серії ВВ, номер не проглядається, зареєстроване в Реєстрі за № UA 1. 003.0173696-07, термін дії з 06.12.2007 до 05.12.2009 на Автобуси міські малі А09202, виданого на підставі протоколів випробувань згідно з додатком 2 до сертифіката відповідності №207-2-В40/07 - «О» від 06.07.20207 за результатами технічного нагляду результати обстеження виробництва «Укрметртестстандарт», м. Київ, вул. Метрологічна, 4,

Додаток 1 Серії ГЕ №281553 до сертифікатів відповідності/свідоцтва про визнання в Реєстрі за № UA 1.003.0173696-07 від 06.12.2007 із зазначенням загальних характеристик транспортного засобу БОГДАН А09202, категорії М3 та технічних параметрів автомобіля,

Додаток 2 Серії НОМЕР_28 до сертифікатів відповідності/свідоцтва про визнання в Реєстрі за № UA 1.003.0173696-07 від 06.12.2007 із переліком чинних в Україні нормативних документів, відповідність вимогам яких підтверджується, дати документів не проглядаються,

- посвідчення НОМЕР_29 видане на ім`я ОСОБА_8 на БОГДАН А-09202, реєстраційний номер НОМЕР_7 , 209 року випуску, зареєстрований 01.12.2012. Тимчасовий реєстраційний талон ДАР №054069 на автобус БОГДАН А-09202, реєстраційний номер НОМЕР_7 , 2009 року випуску, дата реєстрації ПФ «МИС» 30.10.2015,

протокол перевірки НОМЕР_30 технічного стану транспортного засобу № 00793-01482-21 від 02.04.2021 транспортного засобу БОГДАН А09202, категорії М3, НОМЕР_6 , дата державної реєстрації вказана 06.10.2015, та щодо переобладнання транспортного засобу, екологічного рівня за документами затвердження конструкції, вантажності останнього відомості не зазначені, дата чергового проходження обов`язкового технічного контролю вказана не пізніше 02.10.2021,

фото БОГДАН А09202, НОМЕР_6 датоване 02.04.2021 із характеристиками гальмівної системи,

сертифікат відповідності Серії ВВ номер не проглядається, зареєстрований в Реєстрі за № UA1.003.0173696-07, термін дії 06.12.2007 до 05.12.2009, виданого на підставі протоколів випробувань згідно з додатком 2 до сертифіката відповідності №207-2-В40/07 - «О» від 06.07.20207 за результатами технічного нагляду результати обстеження виробництва «Укрметртестстандарт», м. Київ, вул. Метрологічна, 4,

Додаток 1 Серії ГЕ № 281553 до сертифіката відповідності/свідоцтва про визнання № UA1.003.0173696-07 від 06.12.2007 із зазначенням загальних характеристик дорожнього транспортного засобу А09202, категорії М3 та технічних параметрів автомобіля,

Додаток 2 Серії НОМЕР_31 до сертифіката відповідності/свідоцтва про визнання № UA1.003.0173696-07 від 06.12.2007 із переліком чинних в Україні нормативних документів, відповідність вимогам яких підтверджується, дати документів не проглядаються,

- посвідчення НОМЕР_32 видане на ім`я ОСОБА_9 , 2010 року випуску, перша реєстрація 11.06.2013. Тимчасовий реєстраційний талон НОМЕР_33 на автомобіль БАЗ А079.14, реєстраційний номер НОМЕР_17 , дата реєстрації за ПФ «МИС» 12.11.2020,

протокол ВС №168984 перевірки технічного стану транспортного засобу №00782-00619-21 від 20.05.2021 транспортного засобу БАЗ А079.14, реєстраційний номер НОМЕР_17 , номер кузова НОМЕР_34 , модель М3, дата державної реєстрації вказана 11.11.2020, та щодо переобладнання транспортного засобу, екологічного рівня за документами затвердження конструкції, вантажності останнього відомості не зазначені, дата чергового проходження обов`язкового технічного контролю вказана не пізніше 20.11.2021,

фото БАЗ А079.14 ВТ 5259 СМ датоване 20.05.2021 із зазначенням характеристики гальмової системи,

сертифікат відповідності Серії ВВ номер не проглядається, зареєстрований в Реєстрі за № UA 1.009.0059796-09 з терміном дії з 02.09.2009 до 01.09.2011, на автобуси БАЗ-А079.13, БАЗ-А079.14, БАЗ-А079.17, БАЗ-А079.19, клас ІІ (перелік загальних характеристик згідно до Додатком А), виданий на підставі повідомлень про офіційне затвердження типу та протоколів випробувань згідно з Додатком Б; акта обстеження виробництва від 22.08.2007 № 2294П/0222/М3; звіту за результатами технічного нагляду від 18.08.2009 №1792Т/0222/М3/К,

Додаток Серії ГЕ № 382639 до сертифіката відповідності/свідоцтва визнання за № UA 1.009.0059796-09 від 02.09.2009 на БАЗ А079.13, А079.14, А079.17, А079.19, М3, клас ІІ із зазначенням загальних характеристик дорожнього транспортного засобу,

Додаток Серії ГЕ № 572640 до сертифіката відповідності/свідоцтва визнання за № UA 1.009.0059796-09 від 02.09.2009 на транспортний засіб БАЗ моделі ТАТА 697ТС55L,

Додаток Серії НОМЕР_35 до сертифіката відповідності/свідоцтва визнання за № UA 1.009.0059796-09 від 02.09.2009 на БАЗ,

Додатки Серії ГЕ № 582642, № 582643, № 582644, № 582645 до сертифіката відповідності/свідоцтва визнання за № UA 1.009.0059796-09 від 02.09.2009 на БАЗ А079.13, БАЗ А079.14, БАЗ А079.17, БАЗ А079.19,

Додатки Серії ГЕ № 582646, №582647 до сертифіката відповідності/свідоцтва про визнання № UA 1.009.0059796-09 від 02.09.2009 з переліком нормативних документів, органів сертифікації (випробувальних лабораторій) та документів щодо підтвердження відповідності у вигляд зазначених протоколів за 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 рр.,

- відомості про додаткові умови обслуговування маршруту ПФ «МИС» dsl 02/08/2021, зазначено про вартість проїзду за 1 км. у розмірі 0,71 грн. відповідно до додаткової угоди до договору № 2018-11/10 від 30.05.2018; планування щодо забезпечення водіїв форменим одягом; обладнання відеорегістраторами, кондиціонерами та Wi-Fi; забезпечення встановлення GPS-системи на транспортних засобах,

- Конкурсні пропозиції та зобов`язання ПФ «МИС» від 02.08.2021,

- копії податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податків-фізичних осіб, і сум отриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 2 квартал 2021 року, поданого 01.08.2021,

- Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам за 2 квартал 2021 року, подані за перші-треті місяці у кварталі 29.07.2021,

- Відомість про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору за 2 квартал 2021 року, подані за перші-треті місяці у кварталі 29.07.2021, 01.08.2021,

- Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби за 2 квартал 2021 року, поданої за перший місяць у кварталі 29.07.2021,

- квитанція №2 про прийняття податкової звітності ПФ «МИС» 01.08.2021,

- квитанція ПН 148060С1 від 29.07.2021 щодо сплати ПФ «МИС» 2692,00 грн. за участь у конкурсі 26.08.2021,

- Ліцензія Серії АД №033474 Міністерства транспорту та зв`язку України Головної державної інспекції на автомобільному транспорті на внутрішні перевезення пасажирів автобусами ПФ «МИС» № 10 від 10.04.2012 з необмеженим строком,

- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПФ «МИС» станом на 07.06.2021 за номером справи 149900223809,

- договір купівлі-продажу від 06.11.2003 на предмет купівлі будівель та споруд, складського приміщення, що знаходиться за адресою Бериславське шосе, 42 в . Херсоні,

- витяг з рішення Херсонської міської ради від 26.02.2021 № 112 «Про дозвіл суб`єктам господарювання на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду та припинення права постійного користування земельною ділянкою»,

- договір 22-2/02-1-1 від 04.01.2021 що організації навчання водіїв у кількості 50 одиниць з надання домедичної допомоги учасникам дорожнього руху,

- договір про надання послуг з технічного обслуговування GPS приладів № 040121 від 04.01.2021.

З досліджених судом документів судом встановлено, що на спірний автобус БОГДАН А-09202, НОМЕР_3 наявна копія посвідчення НОМЕР_23 із зазначенням дати реєстрації транспортного засобу 09.09.2021, та тимчасовий талон НОМЕР_36 виданий на ПФ «МИС» 12.02.2021. Відповідно ПФ «МИС» на підставі тимчасового талону мав у користуванні зазначений транспортний засіб з 12.02.2021, в той час як зареєстровано БОГДАН А-09202, НОМЕР_3 ще 09.09.2021.

Досліджений судом сертифікат відповідності Серії ВВ (номер не вбачається), зареєстрований в Реєстрі за № UA 1.003.0180038-11, термін дії з 01.12.2011 до 01.12.2013, на автобуси міські малі А09202. З додаткової інформації вказано, що автобуси міські малі А09202 виготовляються серійно з ТУ У34.1-05390419-003:2006 «Автобуси міські малі А092, технічні умови» (загальні технічні характеристики згідно з додатком 1 до сертифіката відповідності) у період з 02.12.2011 до 01.12.2013, технічний нагляд згідно з договором №G01140 від 17.11.2011 - 1 раз на рік та вказаний сертифікат видано на підставі акту № 130-D40/11-«О» від 17.11.2011 про результати обстеження виробництва ОС ДП «Укрметртестстандарт», м. Київ, вул. Метрологічна. Також наявний перелік протоколів випробувань згідно з додатком 2 до сертифіката відповідності.

Суд вважає необхідним зазначити, що згідно зі ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII (далі - Закон № 3353-XII) до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам.

Згідно п. 2 ст. 30 Закону № 3353-XII зазначено, що перед початком серійного виробництва транспортних засобів або їх складових частин проводяться спеціальні випробування і за їх позитивними наслідками видається сертифікат встановленої форми. Сертифікаційні випробування проводяться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що Порядок сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання затверджений постановою КМУ №738 в 09.06.2011 «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання (далі - Постанова №738).

Зокрема, відповідно до п.п.1 Постанови № 738, пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в територіальному органі з надання сервісних послуг МВС (далі - транспортний засіб) на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.

Пунктом 3 Постанови №738 визначено, що сертифікат відповідності видається: виробником або його уповноваженим представником - резидентом України (далі - виробник) на кожний транспортний засіб, тип якого відповідає вимогам єдиних технічних приписів (Правил Європейської Економічної Комісії Організації Об`єднаних Націй, що є додатками до Угоди), що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу; уповноваженими органами або визначеними Міністерством інфраструктури органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, на кожний новий транспортний засіб, який відповідає вимогам єдиних технічних приписів (Правил Європейської Економічної Комісії Організації Об`єднаних Націй, що є додатками до Угоди), але відповідність типу якого не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу, а також на той, що був у користуванні.

За п. 4 Постанови №738 реєстр виданих сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання, що формується за повідомленнями уповноважених органів, і сертифікатів відповідності нових транспортних засобів, виданих виробником, веде Міністерство інфраструктури, яке забезпечує доступ до зазначеного реєстру Міністерству внутрішніх справ, Державній службі з безпеки на транспорті та Державній фіскальній службі.

На виконання абзац. 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 № 738 "Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання" Наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 №521 затверджено Порядок затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання і Порядок ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання даних виробникам сертифікатів відповідності транспортних засобів та обладнання (далі - Порядок №521).

Відповідно до п. 1.2 Порядку №521 вбачається, що на кожен КТЗ або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, виробник або його уповноважений представник - резидент України видає сертифікат відповідності та за п. 1.3 даного Порядку № 521 на кожен новий КТЗ або партію обладнання, які відповідають вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на КТЗ, що були у користуванні, сертифікат відповідності видають уповноважені органи або органи із сертифікації, акредитовані відповідно до законодавства, призначені Міністерством інфраструктури України.

Порядком №521 визначено, що сертифікат відповідності - документ, яким виробник підтверджує, що окремо взятий КТЗ або партія обладнання відповідають затвердженому типу та уповноважений орган - визначений компетентним органом орган із сертифікації, акредитований відповідно до законодавства України і нотифікований ООН згідно з Угодою, який видає сертифікати типу та сертифікати відповідності щодо індивідуального затвердження (п. 1.10 Загальних положень).

Відповідно на законодавчому рівні передбачено процедуру видачі сертифікатів відповідності на окремо взятий транспортний засіб або партію обладнання які мають відповідати затвердженому типу, та відповідно такий сертифікат видається уповноваженим на те органом.

В даній справі представники позивача не заперечували щодо обов`язку подання на транспортні засоби заявлені на участі у конкурсі сертифікатів відповідності та екологічності, але наполягали на тому, що поданий пакет документів 02.08.2021 нічим не відрізнявся від пакету поданого до першого конкурсу, на який ПФ «МИС» було допущено.

Суд зазначає, що до даної справи представниками позивача не надано копії документів поданих до Конкурсного комітету як першого так і другого разу, причини неможливості такого не надання останніми не надано.

Згідно п. 10 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09. 1998 № 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 № 1371) (далі - Порядок №1388) перша державна реєстрація транспортних засобів в Україні проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану певної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов`язковим вимогам правил та нормативів, що підтверджується сертифікатом відповідності, виданим згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, або відомостями Державного реєстру сертифікатів відповідності транспортних засобів, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації, та реєстру виданих сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання, що формується за повідомленнями уповноважених органів, і сертифікатів відповідності нових транспортних засобів, виданих виробником.

Пунктом 16 Порядку №1388 визначено, що на зареєстровані в уповноважених органах МВС транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію, а також номерні знаки (крім тимчасово ввезених на митну територію України транспортних засобів особистого користування), що відповідають вимогам, установленим МВС.

Суд звертає увагу, що автобуси БОГДАН А09201, А092 та А09202 виготовлялись серійно, зокрема випущена їх партія за сертифікатом зареєстрованому в Реєстрі за № UA 1.003.0180038-11 з терміном дії з 01.12.2011 - 01.12.2013 випускались партіями, серійно, за матеріалами справи вбачається, що БОГДАН А09202 державний номер НОМЕР_3 є таким, що випущений в партії раніше, потім здійснено було його реєстрацію у вересні 2011 року, та відповідно позивач мав надати до Конкурсного комітету сертифікат відповідності з терміном дії сертифіката на час випуску даного транспортного засобу. Але такого сертифікату на БОГДАН А09202 державний номер НОМЕР_3 позивачем а ні до Конкурсного комітету ані до суду не надано.

Відповідно до Порядку №521 сертифікати відповідності, що видані уповноваженим на те органом, підтверджують саме те, що даний транспортний засіб може бути зареєстровано і допущено до участі у дорожньому русі на дорогах загального користування, а надані позивачем до конкурсу сертифікати, що досліджені судом, використовуються для підтвердження відповідності транспортних засобів для здійснення перевезень пасажирів вимогам визначеним організаторами перевезень. Також за встановленими сертифікатами неможливо встановити їх на предмет відповідності та екологічності щодо поданих в заяві автобусів.

Враховуючи вищезазначене, вбачається, що перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється саме за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з Порядком №521, вказаний робочою групою сертифікат відповідності № UA 1.003.0180038-11 по автобусу БОГДАН А-09202, НОМЕР_3 та з урахуванням посвідчення НОМЕР_23 із зазначенням дати реєстрації транспортного засобу 09.09.2021, які надав позивач організатору конкурсу перевезень, не належить даному підприємству, тобто позивач перевізник-претендент не надав сертифікат відповідності на вказаний транспортний засіб, а подав документи для участі у конкурсі не в повному обсязі та такі, що містять недостовірну інформацію - сертифікат не відноситься до автобусу БОГДАН А-09202, НОМЕР_3 .

Представники позивача не заперечували проти того, що без сертифікатів відповідності не реєструється уповноваженим органом транспортний засіб, але наполягав на наданні усіх необхідних документів до участі у конкурсі. В свою чергу, представниками позивача в ході розгляду справи не надано до суду копії сертифікату відповідності на спірний транспортний засіб на спростування доводів робочої групи вказаних у спірному рішенні від 20.08.2021 та рішенні відповідача-1 № 101 від 25.08.2021.

Щодо твердження позивача, які покладені в обґрунтування доводів до заявлених позовних вимог, а саме подання до Конкурсного комітету пакету документів, що були ідентичні поданим документа на перший конкурс 24.06.2021 по об`єкту № 25, суд зазначає, що дана позиція по справі позивача є необґрунтованою, оскільки за встановленими обставинами по спірному об`єкту конкурсу № 14 за маршрутами: Херсон АС «Югь» - Каховка АС (2824/2825, 2826/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841), який замінено у зв`язку із невірним визначенням Департаментом інфраструктури ХОДА автостанції по об`єкту № 25, було визначено дату 26.08.2021, відповідно даний конкурс є новим, із іншим номером об`єкту, на який розповсюджується нова процедура подання документів претендентами - перевізниками, їх аналіз на достовірність зазначеної в них інформації, вирішення допуску чи не допуску до участі у конкурсі та інші послідуючі дії та рішення за наслідками конкурсу, що виключає за собою право врахування Конкурсним комітетом, Організатором раніше подані претендентом-перевізником документи.

Суд зауважує для представників позивача, що згідно положень п. 37 Порядку №1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється саме організатором та/або робочим органом, відповідно мається на увазі перевірка достовірності інформації в документах, аж ніяк не встановлення факту недостовірності останніх. Відповідальність за достовірність інформації в поданих документах несе претендент-перевізник відповідно до п. 67 Порядку № 1081, що посвідчено також поданою Заявою 02.08.2021 за підписом представника позивача. В даному випадку робочим органом було перевірено надані документи на автобуси та встановлено подання їх не в повному обсязі, а саме не надання сертифікату відповідності на БОГДАН А09202 державний номер НОМЕР_3 .

Судом встановлено у справі зазначення у спірних протоколі від 20.08.2021 та наказі №101 від 25.08.2021 номер реєстрації в Реєстрі спірного транспортного засобу № UA 1.003.0180098-11 замість № UA 1.003.0180038-11, на чому не акцентували представники сторін та зокрема не наполягали представники позивача, відповідно суд вважає дану різницю в номерах як допущену технічну помилку, оскільки марка БОГДАН А09202 та державний номер НОМЕР_3 є відповідними за предметом спору.

Суд також зазначає, що викладені представником відповідача-1 зауваження у відзиві на адміністративний позов позивача щодо наявності недоліків у інших сертифікатах на автобуси БОГДАН А09201 ВТ 2852 СС 2007 року випуску, Богдан А09202 НОМЕР_7 , 2009 року випуску, а саме не надання необхідних сертифікатів відповідності та екологічності, та дані твердження суд враховує але не приймає до уваги як предмет на перевірку судом дотримання позивачем вимог вказаного вище розпорядження, Умов, Закону №2344-ІІІ, Порядку № 1081, оскільки у спірних рішеннях зазначено про не подання сертифікату лише на автобус БОГДАН А09202 та державний номер НОМЕР_3 .

В такому разі, якщо в ході перевірки документів позивача в конверті з позначкою «№1» було встановлено дані порушення, вони на думку суду мали бути відображені у протоколах, рішеннях та наказах.

Виходячи з вищевикладеного суд приходить до висновку, що позивачем по справі не спростовано зазначені висновки у протоколі робочої групи від 20.08.2021 та наказі №101 від 25.08.2021, у зв`язку з чим суд відмовляє у визнанні останніх протиправними та їх скасуванні. Інші доводи представників позивача не спростовують встановлені обставини по справі та зроблені висновки суду.

Щодо інших рішень, які позивач оскаржує у даній справі суд зазначає, що згідно з пунктом 8 Порядку №1081 переможця чи переможців конкурсу визначає організатор перевезень на підставі рішення конкурсного комітету окремо щодо кожного об`єкта конкурсу. У разі, коли щодо одного чи кількох об`єктів конкурсу встановлено, що рішення конкурсного комітету прийнято з порушенням законодавства, організатор перевезень приймає рішення про скасування такого рішення конкурсного комітету щодо цих об`єктів та виносить його для повторного розгляду на наступному засіданні конкурсного комітету.

Переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу (п. 19 Порядку№1081) .

Відповідно до п. 40 Порядку № 1081 під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів на підставі інформації, поданої ними в конвертах № 1 і 2.

Під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента. Представники органів державного контролю несуть персональну відповідальність за достовірність поданої інформації відповідно до законодавства (п. 41 Порядку № 1081).

За п. 42 Порядку № 1081 у разі коли на один з об`єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень.

Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, є підставою для подання пропозицій організатору перевезень для визначення переможця конкурсу.

У разі подання на участь у конкурсі з перевезення пасажирів за одним із об`єктів конкурсу на міжобласних автобусних маршрутах двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет подає організатору перевезень пропозицію щодо визначення переможцями конкурсу всіх перевізників, які відповідають вимогам статей 45 і 46 Закону України "Про автомобільний транспорт" та цього Порядку.

Згідно п. 43 Порядку № 1081 під час проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах запрошуються перевізники-претенденти, у присутності яких оголошуються конкурсні пропозиції. Перевізникам-претендентам надається право на обґрунтування запропонованих ними конкурсних пропозицій. Під час проведення конкурсу додаткові пропозиції від перевізників-претендентів не приймаються.

Конкурс з перевезення пасажирів на міжобласних автобусних маршрутах проводиться за відсутності перевізників-претендентів.

У разі відсутності на конкурсі представника перевізника-претендента на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах конкурсний комітет розглядає конкурсні пропозиції, викладені в поданих претендентом документах (п. 45 Порядку № 1081).

Відповідно до п. 46 Порядку № 1081 організатор перевезень визнає переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом.

У разі коли перевізники-претенденти під час участі у конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах набрали однакову кількість балів, переможець конкурсу визначається шляхом голосування.

Перевізника-претендента, визнаного переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, може бути визнано таким, лише у разі, коли набрана ним за окремим об`єктом конкурсу кількість балів вища ніж нуль.

Організатор перевезень визнає переможцем чи переможцями конкурсу з перевезення пасажирів на міжобласних автобусних маршрутах того перевізника чи перевізників, які відповідають вимогам статей 45 і 46 Закону України "Про автомобільний транспорт" та цього Порядку.

Якщо перевізником-претендентом на один чи кілька об`єктів конкурсу є тільки один автомобільний перевізник, він визнається переможцем у разі його відповідності вимогам статей 45 і 46 Закону України «Про автомобільний транспорт» (п. 13 Порядку №1081).

За п. 47 Порядку №1081 рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, в тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого.

Відповідно до п. 49 Порядку № 1081 рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п`яти робочих днів.

Організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу конкурсного комітету опрацьовує матеріали проведеного конкурсу з перевезення пасажирів та у разі відсутності зауважень до порядку проведення конкурсу приймає рішення окремо за кожним об`єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, а також того, хто зайняв друге місце у разі проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах.

За наявності підстав вважати рішення конкурсного комітету про результати конкурсу такими, що прийняті з порушенням законодавства, приймається обґрунтоване рішення із зазначенням змісту порушень про скасування рішення конкурсного комітету щодо результатів конкурсу або скасування свого рішення як за окремими об`єктами конкурсу, так і в цілому всього конкурсу.

Рішення про результати конкурсу та визначення переможців та протокол засідання конкурсного комітету організатор перевезень опубліковує на своєму офіційному веб-сайті (п. 51 Порядку № 1081).

Витяги з протоколу засідання конкурсного комітету подаються на підставі письмової заяви перевізника-претендента протягом п`яти днів з дня її надходження. У разі надходження письмової заяви перевізника-претендента до моменту оформлення протоколу строк подання витягів з протоколу засідання конкурсного комітету відраховується з моменту оформлення протоколу відповідно до пункту 49 цього Порядку (п. 52 Порядку № 1081).

Організатор перевезень на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах не пізніше десяти робочих днів з дня опублікування свого рішення на офіційному веб-сайті укладає з переможцем конкурсу договір згідно з обов`язковими та додатковими (за наявності) умовами конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом (абз. 1 п. 53 Порядку № 1081).

Договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами (ч. 1 ст. 42 Закону №2344-ІІІ).

Позивач в даній справі також оскаржує рішення відповідачів щодо визначення переможця за наслідками проведеного конкурсу 26.08.2021, відповідно до позиції представників позивачів суд зазначає, що згідно встановлених обставин по справі, положень вказаних вище Закону №2344-ІІІ, Порядку №1081 та вказаних висновків суду, суд не вбачає підстав для дослідження правомірності чи протиправності дій та рішень суб`єкта владних повноважень за результатами подій, що відбулись під час конкурсу 26.08.2021, оскільки в даній справі суд розглядає та встановлює факт чи відсутність такого щодо порушених прав ПФ «МИС» на участь у конкурсі, відповідно на стадії, коли даний перевізник виступав претендентом та подавав відповідну заяву з документами на участь у запропонованому заході.

Статус претендента - перевізника на участь у конкурсі вбачається на першій стадії коли останніми подаються заяви та документи на об`єкт по оголошеному конкурсу та призначений склад робочого органу Департаменту інфраструктури ХОДА перевіряє отримані документи та готує рекомендації. Претендент-перевізник засвідчує достовірність документів на момент їх подання до конкурсу та робочий орган безпосередньо несе відповідальність за достовірність зазначеної в них інформації претендентами перевізниками. Рішення робочого органу оформлюється відповідним протоколом засідання робочого органу.

Статус відповідно учасника набувається на стадії винесення наказу Департаменту інфраструктури ХОДА за рекомендацією робочої групи щодо допущення претендента-перевізника до участі у конкурсі, розгляду Конкурсним комітетом поданих ними пропозицій, нарахування їм балів та визначення серед претендентів переможця.

Як наслідок статус переможця конкурсу набувається за наказом Департаменту інфраструктури ХОДА про визначення переможця за наслідками нарахованих балів в результаті голосування членів комітету.

Та, оскільки проведення такого конкурсу передбачено вказаними вище нормами, які визначають не лише процедуру з підготовки проведення конкурсу, суб`єктів що їх проводять, а також об`єкти конкурсу, але й визначають коло відповідно тих суб`єктів які можуть та мають право бути претендентами - перевізниками, учасниками конкурсу, визнані переможцем, порядок подачі ними документів та заяв на участь у вказаному конкурсі та відповідно вимоги до документів та наслідки недотримання таких вимог.

Як встановлено судом під час розгляду конкурсних пропозицій перевізників-претендентів за об`єктом № 14 на маршрут Херсон АС «Югь» - Каховка АС 2824/2825, 2826/2829, 2830/2831, 2832/2833, 2834/2835, 2836/2837, 2838/2839, 2840/2841 виступив лише 1 претендент автомобільний перевізник ФОП ОСОБА_1 , якого було допущено до участі у конкурсі.

Відповідно до положень п. 13 Порядку №1081 визначено переможцем ФОП ОСОБА_2 з подальшим укладанням з ним договору відповідно до п.53 ПКМУ №1081 строком дії на 5 років, Департаментом інфраструктури ХОДА винесено належний наказ №113 від 10.09.2021 «Про прийняття рішення щодо переможця конкурсу і перевезення пасажирів по об`єкту конкурсу № 14» та укладено договір №2021/9/5-416 від 16.09.2021 «Про організацію перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території» строком з 08.10.2021 по 07.10.2026.

Суд зазначає, що дослідження законності обрання відповідачем-1 переможцем ФОП ОСОБА_2 є перевищенням наданого процесуальним та діючим законодавством права суду щодо втручання у рішення та дії суб`єкта владних повноважень та переможця на стадії проведення конкурсу, розкриття конвертів з позначкою «№1» та «№2» та голосування представників конкурсного комітету. Позивач не був відповідно учасником конкурсу, що відбувся 26.08.2021 та його недопуск до участі у даному конкурсі судом, за вказаними вище висновками, визнано правомірним.

Враховуючи встановлені судом обставини по справі, відсутності підстав для визнання протиправними та скасування протоколу робочого органу від 20.08.2021 та рішення Конкурсного комітету № 101 від 25.08.2021 щодо не допуску ПФ «МИС» до участі у конкурсі 26.08.2021, суд вважає відсутніми підстави для встановлення обставин щодо проведеного конкурсу 26.08.2021 та прийнятих за його наслідками рішень суб`єкта владних повноважень, відповідно у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування пункту 9 рішення Конкурсного комітету Департаменту інфраструктури ХОДА по визначенню переможця на об`єкт № 14 на конкурсі від 26.08.2021 наказу Департаменту інфраструктури ХОДА від 10.09.2021 № 113 «Про прийняття рішення щодо переможця конкурсу з перевезення пасажирів по об`єкту конкурсу № 14» суд відмовляє.

За ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України) та суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90 КАС України).

Судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_10 Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Стосовно інших посилань сторін, то суд вважає їх такими, що не впливають на правильність висновків суду та зазначає, що згідно п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Виходячи з висновків суду, підстави щодо розподілу судових витрат по справі за ст.139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

вирішив:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя І.І. Войтович

кат. 113070200