
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7051/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до комунального підприємства "Обрій" Білозерської селищної ради про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу,
встановив:
Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звернулося до суду з позовом, у якому просить стягнути кошти з рахунків комунального підприємства "Обрій" Білозерської селищної ради у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 92925,66 грн., а саме:
- по рентній платі за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення на суму 77233,81 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання води від підприємств житлово- комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) на суму 15691,85 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що за результатами здійснення фінансово-господарської діяльності за платником податків комунальним підприємством "Обрій" Білозерської селищної ради обліковується податковий борг на загальну суму 92925,66 грн. До боржника застосовувалися заходи стягнення визначені Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI. Проте, ці заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем.
Ухвалою від 15.11.2021 року позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.
Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.
Ухвалою від 29.11.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач відзиву на позовну заяву суду не надав.
Згідно з приписами ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
Комунальне підприємство "Обрій" Білозерської селищної ради (код ЄДРПОУ 31873953) - юридична особа, зареєстрована Білозерською районною державною адміністрацією Херсонської області 25.06.2002 року за №180, взята на облік до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі 25.06.2002 року за №40.
За результатами здійснення фінансово-господарської діяльності за платником податків Комунальним підприємством "Обрій" Білозерської селищної ради (код ЄДРПОУ 31873953) обліковується податковий борг на загальну суму 92925,66 грн., а саме:
1) податковий борг по рентній платі за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення на суму 77 233,81 грн., який виник починаючи з 19.11.2018 року за рахунок несплати узгоджених грошових зобов`язань, що нараховані згідно:
- податкової декларації з рентної плати за 3 квартал 2018 року від 29.10.2018 №9235509333 на суму 8976,50 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 4 квартал 2018 року від 18.01.2019 №9307378149 на суму 7938,60 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 1 квартал 2019 року від 07.05.2019 №9091315697 на суму 5538,75 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 2 квартал 2019 року від 19.07.2019 №9157491401 на суму 6525,00 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 3 квартал 2019 року від 24.10.2019 №9248332144 на суму 6937,50 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 4 квартал 2019 року від 21.01.2020 №9332401986 на суму 6240,00 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 1 квартал 2020 року від 28.04.2020 №9090711746 на суму 6072,00 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 2 квартал 2020 року від 23.07.2020 №9175585205 на суму 6874,00 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 3 квартал 2020 року від 28.10.2020 №9279803498 на суму 7700,00 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 4 квартал 2020 року від 25.01.2021 №9370484932 на суму 7636,05 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 1 квартал 2021 року від 19.04.2021 №9089913746 на суму 6858,50 гривень;
- податкових повідомлень-рішень від 28.12.2018 року №0055465112 на суму 62,43 грн., №0055475112 на суму 691,26 грн., прийнятих на підставі акту перевірки від 11.12.2018 року №3097/21-22-51-12/31873953;
- податкового повідомлення-рішення від 08.04.2019 року №0066835112 на суму 150,74 грн., прийнятого на підставі акту перевірки від 12.03.2019 року №2261/21-22-51-12/31873953;
- податкового повідомлення-рішення від 16.10.2019 року № 0190225104 на суму 30,15 грн., прийнятого на підставі акту перевірки від 12.03.2019 року № 8749/21-22-51-04/31873953;
- податкового повідомлення-рішення від 19.01.2021 року №202 на суму 15,08 грн., прийнятого на підставі акту перевірки від 15.12.2020 року № 13 79/21-22-04-03/31873953;
- нарахованої відповідно до положень ст. 129 ПК України пені за період з 18.02.2019 по 29.10.2019 на суму 9,69 гривень.
2) податковий борг по рентній платі за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) на суму 15 691,85 грн., який виник починаючи з 19.11.2019 року за рахунок несплати узгоджених грошових зобов`язань, які нараховані згідно:
- податкової декларації з рентної плати за 3 квартал 2019 року від 24.10.2019 № 9248332144 на суму 3924,45 грн., з якої залишок несплаченої суми становить 1989,01 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 4 квартал 2019 року від 21.01.2020 №9332401986 на суму 2511,65 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 1 квартал 2020 року від 28.04.2020 №9090711746 на суму 1438,97 грн.;
- податкової декларації з рентної плати за 2 квартал 2020 року від 23.07.2020 №9175585205 на суму 1831,41 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 3 квартал 2020 року від 28.10.2020 №9279803498 на суму 2877,51 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 4 квартал 2020 року від 25.01.2021 №9370484932 на суму 1857,57 гривень;
- податкової декларації з рентної плати за 1 квартал 2021 року від 19.04.2021 №9089913746 на суму 1438,97 гривень.
- нарахованої відповідно до положень ст. 129 ПК України пені за період з 18.02.2019 по 11.11.2020 на суму 1 746,76 гривень.
У зв`язку з виникненням заборгованості відповідачу була виставлена податкова вимога від 30.11.2018 року № 92371-17, відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків станом на 29.11.2018 року становить 12289,83 грн.
Відповідно до витягів з інтегрованої картки платника податків та розрахунку виникнення податкового боргу заборгованість КП "Обрій" Білозерської селищної ради по рентній платі за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення становить 77233,81 грн. та по рентній платі за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) 15691,85 грн.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст.36 ПК України податковим обов`язком платника податку визнається його обов`язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Такий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (п.56.11 ст.56 ПК України).
Положеннями пп.54.3.5 п.54.3 ст.54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Відповідно до п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок узгодження грошових зобов`язань, визначених контролюючим органом, врегульовано ст.56 ПК України. Так, згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.2 статті 56 ПК України визначено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Відповідно до п.56.3 ст.56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов`язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.56.15 ст.56 ПК України).
Згідно п. 56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань що оскаржувались. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов`язання платника податків.
Приписами п.56.18 ст.56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п.54.3.1-54.3.6 п.54.3 ст.54 вказаного Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Оскільки узгоджені грошові зобов`язання не сплачені КП "Обрій" Білозерської селищної ради у встановлений ПК України строк, вони стали податковим боргом платника податків у розумінні пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України.
Пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Контролюючим органом до боржника застосовувались заходи стягнення, зокрема, на виконання вимог ст.59 ПК України позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу від 30.11.2018 року № 92371-17 на суму 12289,93 грн.
Згідно пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до вимог абз.1 п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.4 ст. 95 ПК України).
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки, позивачем надано до суду документи, які підтверджують несплачену відповідачем суму податкового боргу, а відповідач не надав суду доказів погашення вищевказаної суми податкового боргу, тому суд приходить до висновку щодо правомірності вимог податкового органу, як суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків Комунального підприємства "Обрій" Білозерської селищної ради (код ЄДРПОУ 31873953, вул. Висоцької, буд. 59, с. Правдине, Білозерський район, Херсонська область, 75012) у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 92925 (дев`яносто дві тисячі дев`ятсот двадцять п`ять) грн. 66 коп., а саме:
- по рентній платі за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення на суму 77233 (сімдесят сім тисяч двісті тридцять три) грн. 81 коп. (отримувач - ГУК у Херсонській обл. /Білозерська СТГ/13030100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UA908999980333169366000021371, код бюджету - 13030100);
- по рентній платі за спеціальне використання води від підприємств житлово- комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) на суму 15691 (п`ятнадцять тисяч шістсот дев`яносто одна) грн. 85 коп. (отримувач - ГУК у Херсонській обл./Білозерська СТГ/13020401, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UA808999980333189359000021371, код бюджету - 13020401).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.О. Варняк
кат. 111020300