Рішення № 102972048, 25.01.2022, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2022
Номер справи
540/7472/21
Номер документу
102972048
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7472/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Херсонській області до Комунального підприємства "Азовкомунсервіс" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,

встановив:

Головне управління Держпраці у Херсонській області (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Комунального підприємства "Азовкомунсервіс" (далі - відповідач), в якій просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки в частині проведення робіт в траншеях та котлованах; заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки в частині проведення вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів; заборонити використання у виробничо-господарській діяльності переносного електроінструменту, кабелів-подовжувачів, переносних світильників, знижувальних трансформаторів до усунення порушень, зазначених в п.п.1, 3 акту проведення позапланового заходу (перевірки) від 27.10.2021 р. № 60-188.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки виявлено порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.

Ухвалою від 26.11.2021 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.

Відповідач у встановлений суддею строк відзив на позовну заяву не надав.

28.12.2021 р. від відповідача надійшла заяву, в якій вказує, що на даний час КП "Азовкомунсервіс" усуває недоліки, визначені у позовній заяві. Так, між підприємством та ТОВ "ФМК" укладено договір від 06.12.2021 р. № 00335 про надання послуг у сфері охорони праці та експертного обстеження експертизи стану охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки та стану охорони праці під час експлуатації устаткування підвищеної небезпеки на загальну суму 35400 грн. та договір від 06.12.2021 р. № 00334 про експертне обстеження та позачерговий технічний огляд підйомника автомобільного на суму 1800 грн. З урахуванням наведеного до позивача направлено заяву про відкликання позову.

Положеннями ст.258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління Держпраці в Херсонській області від 25.10.2021 р. № 955 та згідно направлення від 25.10.2021 р. № 1050 посадовими особами позивача проведено позаплановий захід, а саме (перевірку виконання вимог приписів за № 48-188 та 50-188, винесених за результатами планового заходу, проведеного у серпні 2021 року), з питань дотримання вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки у КП "Азовкомунсервіс", розташованому за адресою: вул.Гоголя, буд.196-В, м.Генічеськ, Генічеського р-ну, Херсонської обл., за результатами якого складено акт від 27.10.2021 р. № 60-188.

Проведеним позаплановим заходом встановлено, що порушення, виявлені під час планової перевірки (акт від 25.08.2021 р. № 157) та усунення яких вимагалося приписами від 25.08.2021 р. № 48-188 та 50-188, відповідач у повному обсязі та у встановлені строки не усунув.

Зокрема, відповідачем не виконано наступні вимоги:

- п.1 припису від 25.08.2021 р. № 48-188: не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: на проведення робіт в траншеях, котлованах; на виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів, що зазначені у п.7 та п.20 групи А Додатку 2 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки", затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 (в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 р. № 77), що є порушенням вимог ст.21 Закону України "Про охорону праці" та п.6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 (в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 р. № 77);

- п.2 припису від 25.08.2021 р. № 48-188: не складено та не подано декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки в частині виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 м зазначених у п.3 групи Б Додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107, що є порушенням вимог ст.21 Закону України "Про охорону праці" та п.6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 (в редакції постанови КМУ від 03.02.2021 р. № 77);

- п.10 припису від 25.08.2021 р. № 50-188: не проведена періодична перевірка переносного електроінструменту, кабелів-подовжувачів, переносних світильників, знижувальних трансформаторів, що є порушенням вимог ст.13 Закону України "Про охорону праці", п.п.6.7.23, 6.7.24 НПАОП-40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів.

Оскільки вказані порушення несуть реальну загрозу життю та здоров`ю людей, Головне управління Держпраці у Херсонській області звернулося до суду з позовною заявою про вжиття до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до ч.4 ст.43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулювання за участю відповідних органів державної влади відносин між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлення єдиного порядку організації охорони праці в Україні визначено Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 р. № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694-XII).

Частиною 1 статті 4 Закону № 2694-ХІІ встановлено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Згідно ст.13 Закону № 2694-ХІІ роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, серед іншого, забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону № 2694-ХІІ державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Частиною 1 статті 39 Закону № 2694-XII передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон №877-V).

За приписами ч.5 ст.4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частиною 7 статті 7 Закону №877-V закріплено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення № 96).

Пунктом 1 Положення № 96 передбачено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

У відповідності до пп.1 п.3 Положення № 96 основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Приписами п.4 Положення № 96 закріплено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Пунктом 7 Положення № 96 визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Відповідно до Положення про Головне управління Держпраці у Херсонській області, затвердженого наказом голови Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 р. № 84, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується, а одним із основних завдань Головного управління є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки та охорони праці.

З аналізу даних правових норм слідує, що чинним законодавством передбачено право Головного управління Держпраці у Херсонській області на звернення до суду із позовом про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду (контролю), у т.ч. щодо повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.

Суд зауважує, що КП "Азовкомунсервіс" не заперечує порушень, виявлених актом позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 27.10.2021 р. № 60-188, а лише вказує на те, що ним вживаються заходи по їх усуненню. Зокрема, між підприємством та ТОВ "ФМК" укладено договір від 06.12.2021 р. № 00335 про надання послуг у сфері охорони праці та експертного обстеження експертизи стану охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки та стану охорони праці під час експлуатації устаткування підвищеної небезпеки та договір від 06.12.2021 р. № 00334 про експертне обстеження та позачерговий технічний огляд підйомника автомобільного.

В той же час відповідачем не надано до суду доказів усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 27.10.2021 р. № 60-188.

Відповідно до ст.3 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється, серед інших, за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Згідно ст.1 Закону № 877-V ризик - ймовірність виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності та можливий розмір втрат від них, що вимірюється у кількісних та якісних показниках.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.

Суд зазначає, що виявлені під час позапланового заходу порушення, а саме: не отримано дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки (на проведення робіт в траншеях та котлованах, на виконання вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів); не складено та не подано декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки в частині виконання робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 м; не проведена періодична перевірка переносного електроінструменту, кабелів-подовжувачів, переносних світильників, знижувальних трансформаторів), є такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підставами для вжиття до КП "Азовкомунсервіс" заходів реагування у вигляді заборони виконання робіт підвищеної небезпеки в частині проведення робіт в траншеях та котлованах; заборони виконання робіт підвищеної небезпеки в частині проведення вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів; заборони використання у виробничо-господарській діяльності переносного електроінструменту, кабелів-подовжувачів, переносних світильників, знижувальних трансформаторів до усунення порушень, зазначених в п.п.1, 3 акту проведення позапланового заходу (перевірки) від 27.10.2021 р. № 60-188.

Водночас суд звертає увагу на те, що застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог у сфері охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Позивачем доведено наявність підстав для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а тому позовні вимоги Головного управління Держпраці у є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву Головного управління Держпраці у Херсонській області (73026, м.Херсон, вул.Тираспольська, 1, код ЄДРПОУ 39792699) до Комунального підприємства "Азовкомунсервіс" (75500, Херсонська область, м.Генічеськ, вул.Гоголя, буд.196-В, код ЄДРПОУ 32368086) про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства "Азовкомунсервіс" (75500, Херсонська область, м.Генічеськ, вул.Гоголя, буд.196-В, код ЄДРПОУ 32368086), а саме: заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки в частині проведення робіт в траншеях та котлованах; заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки в частині проведення вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою машин і механізмів; заборонити використання у виробничо-господарській діяльності переносного електроінструменту, кабелів-подовжувачів, переносних світильників, знижувальних трансформаторів до усунення порушень, зазначених в п.п.1, 3 акту проведення позапланового заходу (перевірки) від 27.10.2021 р. № 60-188.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 108010200