
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/8703/2110 год.55 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Морської Г.М.,
при секретарі: Кованій В.А.,
за участю: представника позивача - Пацалової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Іксора" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 21.12.2021 року №301600,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Іксора" (далі - позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач 1), Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - відповідач 2) у якому просить про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 21.12.2021 року №301600.
Ухвалою від 30.12.2021 відкрите спрощене провадження у справі.
У судовому засіданні 24.01.2022 проголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що співробітниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Херсонська область 31.10.2021 року проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складено акт № 311906 від 31.10.2021 року. В ході перевірки встановлено, що транспортним засобом марки «Мерседес Бенц», державний номер НОМЕР_1 , який належить ТОВ «Іксора» на підставі тимчасового реєстраційного талону ДАР054168, та перебував під керуванням водія ОСОБА_1 , здійснювались послуги з перевезення пасажирів на міжобласному маршруті «Херсон-Одеса». На час перевірки пасажирів на зазначеному міжобласному маршруті, час відправлення з АВ Херсон 10 год. 10 хв., в автобусі відсутній Витяг з дозволу, розклад руху на міжміському регулярному маршруті Херсон-Одеса на час відправлення з Херсона о 10 год. 10 хв. Порушено п. 30 ПКМУ від 18.02.1997 р. № 176, у тому числі порушено абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевезення пасажирів за відсутності, у момент перевірки, документів, визначених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: Витяг з дозволу, розклад руху на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті Херсон-Одеса на час відправлення з АВ Херсон о 10 год. 10 хв. На підставі зазначеного акту відповідачем 1 було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу серії № 301600 від 21.12.2021 р., якою на Позивача за порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» накладено адміністративно - господарський штраф у сумі 17 000,00 грн.
Позивач вважає спірну постанову незаконною та стверджує наступне: «…При зупинці представником Відповідача 1 для здійснення перевірки транспортного засобу марки «Мерседес Бенц», державний номер НОМЕР_1 , водієм ОСОБА_1 було надано пояснення, що даний автобус виїхав для здійснення зазначеного рейсу не очікувано, в зв`язку з раптовою технічною несправністю іншого автобусу, який повинен був здійснювати даний рейс. Пасажирів на автостанції Херсон терміново було пересаджено у автобус «Мерседес Бенц» і у поспіху, щоб не порушити розклад руху, при відправленні автобусу, водієм несправного автобусу не було передано водію ОСОБА_1 . Витяг з дозволу та розклад руху. Водій автобусу ОСОБА_1 також повідомив, що диспетчер автостанції ОСОБА_2 вже виїхав слідом для того, щоб наздогнати автобус та передати необхідні документи і прибуде з хвилини на хвилину. Через декілька хвилин дійсно під`їхав диспетчер автостанції ОСОБА_2 ; який привіз необхідні документи. Ознайомившись з наданими документами представник Відповідача 1 повідомив, що всі документи в порядку і претензії до ТОВ «Іксора» відсутні, після чого автобус прослідував за маршрутом. Отже, акт проведення перевірки № 311906 у присутності водія ОСОБА_1 представниками Відповідача 1 не складався і останній не відмовлявся від надання пояснень та від підпису. Інформація зазначена у акті не відповідає дійсності. Зазначені обставини може підтвердити водій, який керував вказаним автобусом - ОСОБА_1 та диспетчер автостанції - ОСОБА_2 …».
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов повністю.
Відповідачі не скористались правом подання відзиву на позовну заяву.
Розглянувши наявні у справі документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
Згідно Ліцензії Серії АВ № 550452 від 21.09.2010 дозволеним видом роботи Товариства з обмеженою відповідальністю «Іксора» є внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів автобусами.
Згідно направлення на перевірку від 25.10.2021 № 012530 співробітниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Херсонській області 31.10.2021 проведена перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складено акт № 311906 від 31.10.2021 року.
Під час перевірки встановлено, що транспортним засобом марки «Мерседес Бенц», державний номер НОМЕР_1 , що належить ТОВ «Іксора» на підставі тимчасового реєстраційного талону ДАР054168, та перебував під керуванням водія ОСОБА_1 , надавались послуги з перевезення пасажирів на міжобласному маршруті «Херсон-Одеса». На час перевірки пасажирів на зазначеному міжобласному маршруті, час відправлення з АВ Херсон 10 год. 10 хв., в автобусі відсутній Витяг з дозволу, розклад руху на міжміському регулярному маршруті Херсон-Одеса.
Порушено п. 30 ПКМУ від 18.02.1997 р. № 176, у тому числі порушено абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевезення пасажирів за відсутності, у момент перевірки, документів, визначених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: Витяг з дозволу, розклад руху на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті Херсон-Одеса на час відправлення з АВ Херсон о 10 год. 10 хв.
На підставі зазначеного акту Відповідачем 1 винесена постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу серії № 301600 від 21.12.2021 р., якою на позивача за порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» накладений адміністративно - господарський штраф у сумі 17 000,00 грн.
Не погодившись із спірною постановою, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку позовним вимогам, суд застосовує наступні правові норми.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері організації та діяльності автомобільного транспорту є Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. (далі - Закон).
Статтею 3 Закону передбачено, що він регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Відповідно до ст. 5 цього ж Закону основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Згідно ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок № 1567).
Цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних
договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками- нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Пунктами 2, 3 Порядку № 1567 встановлено, що Державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Відповідно до п. 4 Порядку № 1567 визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 14 Порядку № 1567 передбачено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно ч.1 абз. 3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно до ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують регулярні пасажирські перевезення: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії,
реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Пунктом 30 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176 (далі - Правила), передбачено, що перевезення пасажирів за приміськими та міжміськими маршрутами, які виходять за межі території областей (міжобласні маршрути), здійснюється на підставі дозволу, який видається в установленому законодавством порядку. Витяг з дозволу повинен перебувати в автобусі.
Із аналізу наведених правових норм слідує, що до обов`язкового пакету документів автомобільного перевізника, які дають право на здійснення перевезень пасажирів автомобільним транспортом входить дозвіл (витяг) на перевезення пасажирів на міжміському міжобласному автобусному маршруті загального користування.
Судом встановлено, що Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті було виданий позивачу Витяг з дозволу на перевезення пасажирів на міжміському міжобласному автобусному маршруті загального користування серії ВТБ№ 001134 від 02.11.2020 р., на зворотному боці Витягу з дозволу розміщено розклад руху на міжобласному маршруті «Херсон-Одеса».
Із приводу твердження позивача у позові, що зазначений витяг був довезений та наданий інспекторам під час перевірки, суд зазначає наступне.
У судовому засіданні в якості свідків були допитані водій автобусу, який здійснював рейс Херсон - Одеса ОСОБА_1 та диспетчер ТОВ «Іксора» ОСОБА_2 .
Так ОСОБА_1 суду повідомив, що він працює водієм у ТОВ «Іксора» та 30.10.2021 перебував у резерві. Йому подзвонив диспетчер, що він терміново вийшов на маршрут Херсон-Одеса на 10:10 год. ОСОБА_1 на автостанції здійснив посадку пасажирів та вирушив до Одеси. У дорозі за с. Чорнобаївка Херсонської області його зупинили інспектори Укртрансбезпеки та попросили пред`явити документи на право здійснювати пасажирські перевезення. Інспектори зробили копії наявних документів. Під час перевірки з`ясувалось, що ОСОБА_1 поспішаючи не взяв із собою копію витягу з дозволу на перевезення пасажирів на міжміському міжобласному автобусному маршруті загального користування серії ВТБ№ 001134 від 02.11.2020 р., на зворотному боці якого розміщений розклад руху. ОСОБА_1 передзвонив диспетчеру ОСОБА_2 , щоб той підвіз необхідні документи.
На питання суду чи привіз диспетчер витяг із дозволу, свідок повідомив, що не дочекався його та поїхав за маршрутом в Одесу. Витяг із дозволу йому передав водій наступного автобусу вже в Одесі.
ОСОБА_2 суду повідомив, що працює диспетчером у ТОВ «Іксора», 30.10.2021 не приїхав автобус на маршрут Херсон-Одеса на 10:10 год, тому передзвонив резервному. Приїхав ОСОБА_1 , після посадки пасажирів вирушив до Одеси. Через деякий час ОСОБА_1 передзвонив та повідомив, що забув взяти із собою витяг із дозволу та попросив привезти на пост ДАІ в с. Чорнобаївка. Коли свідок приїхав на пост ДАІ, ні ОСОБА_1 , ні інспекторів Укртрансбезпеки там вже не було. Йому повідомили де знаходяться інспектори і він їх знайшов та показав витяг із дозволу. Інспектори погодились, що документ є. ОСОБА_1 свідок передав витяг із дозволу в Одесу наступним автобусом.
Отже свідки підтвердили факт, що 30.10.2021 під час здійснення рейсу о 10:10 Херсон-Одеса у перевізника був відсутній витяг із дозволу на перевезення пасажирів на міжміському міжобласному автобусному маршруті загального користування протягом усього часу здійснення рейсу. Такий витяг водію ОСОБА_1 був переданий лише в м. Одесі після закінчення рейсу.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що спірна постанова є законною та обґрунтованою.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що доводи позивача про незаконність спірного рішення не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, у зв`язку із чим у задоволенні позову належить відмовити.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26 січня 2022 р.
Суддя Г.М. Морська
кат. 113070200