
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7711/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати протиправними та скасувати Рішення № 191 ХІІ сесії Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області від 27.05.2021 в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,9957 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області;
- зобов`язати Лазурненську селищну раду Скадовського району Херсонської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,9957 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області з урахуванням висновків суду;
- стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн. та витрати на правову допомогу в розмірі 5000,00 грн.
Обґрунтовуючи правову позицію, представник позивача зазначає, що в інтересах позивачки, ОСОБА_1 , звернувся до Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області із клопотанням щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянку у власність площею 1,9957 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в межах смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області. До клопотання були додані документи: копію нотаріально завіреної довіреності на представлення інтересів позивачки, копію паспорта та ідентифікаційного коду представника за довіреністю, копію паспорта та ідентифікаційного коду позивачки, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Рішенням від 27.05.2021 року № 191 XII сесії VIII скликання Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області відмовлено позивачці в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,9957 га для ведення особистого селянського господарства розташованої в межах смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області. Представник позивачки зазначив, що у вищевказаному рішенні відсутні вмотивовані підстави відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що на думку представника є порушенням ч.7 с. 118 Земельного кодексу України.
Ухвалою суду від 03 грудня 2021 року відкрито провадження у справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
20 грудня 2021 року представником відповідача подано до суду відзив на позов, у якому зазначено, що Лазурненська селищна рада визнає позовні вимоги позивачки у повному обсязі. Крім цього, представник відповідача виклав позицію стосовно стягнення витрат на правову допомогу на загальну суму 5000,00 грн. Вважає, що розмір витрат на правову допомогу, зазначений представником позивачки, є необґрунтованим та завищеним. Просить задовольнити позовні вимоги та з урахуванням наданих доказів понесення витрат на правничу допомогу, які на думку представника відповідача не є співмірними виконаним адвокатом роботам (наданим послугам), часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг) та суттєво зменшити витрати на правову допомогу.
Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.
Позивачка через свого представника звернулась до Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області із клопотанням щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянку у власність площею 1,9957 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в межах смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області.
Рішенням від 27.05.2021 року № 191 XII сесії VIII скликання Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,9957 га для ведення особистого селянського господарства розташованої в межах смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області на підставі частини 7, статті 118 Земельного кодексу України.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч.7 ст. 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі, якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень ст. 118 ЗК України.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 27 лютого 2018 року у справі за №545/808/17 та від 07 лютого 2019 року у справі за №814/702/17.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З матеріалів справи слідує, що рішенням від 27.05.2021 року № 191 XII сесії VIII скликання Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області відмовлено позивачці в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,9957 га без зазначення підстав відмови.
Крім того, Лазурненська селищна рада визнає позовні вимоги позивачки у повному обсязі.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд вважає, що з метою належного захисту пав та інтересів позивача необхідно зобов`язати Лазурненську селищну раду Скадовського району Херсонської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,9957 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області з урахуванням висновків суду.
Вирішуючи питання стягнення витрат на правову допомогу в розмірі 5000 грн. суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідач надав суду заперечення проти стягнення витрат на правничу допомогу у розмірі 5000 грн., вмотивовуючи позицію на незначною складністю спору та невеликиим обсягом доказів. Просить зменшити розмір витрат на правову допомогу.
Як вбачається з матеріалів справи, між Адвокатським об`єднанням «Казачук та партнери» та ОСОБА_1 укладено договір про надання правової допомоги за №25-10/20-2-ЗД-1/20 від 25.10.2020 року.
Позивачкою надано докази оплати витрат на правову допомогу у сумі 5000 грн. відповідно до квитанції №0.0.2310132914.1 від 20.10.2021 року.
При вирішенні питання щодо розміру витрат на правову допомогу суд ураховує, що справа даної категорії є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників сторін в письмовому провадженні; порушення є очевидними; витрати пов`язані з підготовкою, поданням позовної заяви та провадженням справи в суді становлять 5000 грн., тоді як справа є типовою, а правова позиція з даного питання є усталеною та незмінною.
Суд вважає, що співмірним ціні позову та актуальним складності справи є стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу в розмірі 2000 грн.
За приписами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене та враховуючи, що позов задоволений, судові витрати зі сплати судового збору підлягають оплаті відповідачем, шляхом стягнення коштів за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивачки в сумі 908,00 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати Рішення № 191 ХІІ сесії Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області від 27.05.2021 в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,9957 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області.
Зобов`язати Лазурненську селищну раду Скадовського району Херсонської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,9957 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області (код ЄДРПОУ 04526457, вул. Жовтнева, буд. 57, смт. Лазурне, Скадовський район, Херсонська область, 75722) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень) та витрати на правничу допомогу в розмірі 2000 грн. (дві тисячі гривень).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.І. Войтович
кат. 109020100