
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
______________
УХВАЛА
19 січня 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/3163/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом`якової В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції, задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області , зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення, що вказані в довідці Херсонського обласного військового комісаріату від 26.08.2020 № 6/2/341 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум пенсії. В решті вимог відмовити. Рішення суду набрало законної сили 13.05.2021.
06.12.2021 ОСОБА_1 (надалі - заявник) звернувся до суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України, в якій просить зобов`язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення по справі № 540/3163/20, за наслідками розгляду звіту про виконання рішення накласти на керівника ГУ ПФУ в Херсонській області штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 , суд встановив, що ухвалою від 03.12.2021 суд розглянув попередню заяву ОСОБА_1 , подану в порядку ст. 383 КАС України, про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 боргу по його пенсії за період з 01.04.2019 по 30.05.2021 в сумі 80 132,60 грн. та про зобов`язання поновити його порушені права, про постановляння постановити окрему ухвалу відносно Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та притягнення до відповідальності керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ОСОБА_2 та співробітників Управління ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 суд постановив ухвалу про встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області 60-ти денного строку для подання звіту про виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20 в частині виплати ОСОБА_1 80132 грн. 60 коп. перерахованої пенсії з доказами на підтвердження виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №540/3163/20. Суд дійшов висновку про те, що для направлення окремої ухвали на адресу пенсійного органу суд повинен встановити причини невиконання рішення суду. Якщо під час судового розгляду цього питання буде встановлено, що посадова особа або орган, відповідальні за виконання рішення, діяли добросовісно, то саме лише невиконання судового рішення не містить ознак протиправної бездіяльності, як обов`язкову умову для прийняття окремої ухвали. Тому були відсутні підстави для винесення окремої ухвали. Суд вирішив, що питання щодо винесення окремої ухвали суд розгляне після надання відповідачем звіту про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України.
До суду надійшло пояснення від ГУ ПФУ в Херсонській області , в яких відповідач вказує про те, що на виконання вище вказаного рішення суду у травні 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області проведено перерахунок пенсії позивача, розмір пенсії склав з 01.04.2019 - 9516,63 грн; з 01.12.2019 - 9551,88 грн., з 01.01.2020 - 10398,46 грн.; з 01.07.2020 - 10416,96 грн.; з 01.12.2020 - 10431,21 грн. Виплата пенсії в перерахованому розмірі здійснюється з червня 2021 року. Також було обраховано суму доплати по судовому рішенню з 01.04.2019 по 31.05.2021, яка становить 80132,60 грн. Відповідно до статті 8 Закону №2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок виплати пенсій за рішенням суду за цим Законом встановлено Законом "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 №4901-VI (далі - Закон №4901). Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №4901 бюджетні асигнування на погашення заборгованості за рішеннями суду визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
За рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням виплат, пов`язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду Пенсійним фондом України затверджено бюджет Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на 2020 рік на суму 3680100,00 грн, на 2021 рік - 4023400,00 грн. Фактично за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у 2020 році виплачено коштів 246 особам на суму 3680125,85 грн., у 2021 році - 163 особам на суму 4023402,79 грн. Виплата здійснена за рішеннями судів, які набрали законної сили по 11 листопада 2019 року (включно), за пенсійними програмами, фінансування яких передбачено з коштів державного бюджету (пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" тощо). Підтвердженням цього є реєстри судових рішень, по яких виплачені кошти у 2020, 2021 роках. Тому Головне управління звернулося з листом до Пенсійного фонду України з проханням надати дозвіл щодо позачергової виплати заборгованості за рішенням суду в розмірі 80132,60 грн. (лист від 10.12.2021 №2100-0307-5/60941). Крім цього, відповідач зазначив, що з 01.04.2021 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279 "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою передбачене централізоване перерахування коштів на фінансування пенсійних виплат. Зокрема, цією постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів від від 11 травня 2017 р. № 312 "Деякі питання казначейського обслуговування коштів загальнообов`язкового державного пенсійного страхування", а саме п.10 викладений в редакції: "Асигнування з державного бюджету, які виділяються для забезпечення пенсійних виплат, і кошти Пенсійного фонду України, що надходять на видатковий рахунок, Пенсійний фонд України розподіляє та спрямовує на фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а також видатків головним управлінням Пенсійного фонду України згідно з потребою на виплату допомоги на поховання, відрахувань з пенсії, недоотриманої пенсії, перерахування частини пенсії установам (закладам), у яких пенсіонери перебувають на повному державному утриманні, установам за місцем відбування покарання, на оплату послуг, пов`язаних з виплатою та доставкою пенсії уповноваженими організаціями, що здійснюють її виплату і доставку, на оплату послуг АТ "Ощадбанк" (комісійних винагород, витрат, пов`язаних з підкріпленням кас банку для пенсійних виплат і для забезпечення готівкою відокремлених підрозділів (філія, представництво, відділення тощо) уповноваженої організації, яким (якою) надаються послуги із безпосередньої виплати та доставки пенсій, грошової допомоги їх одержувачам за місцем проживання в межах України) та інших витрат".
Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить стягувачу, не є власністю відповідача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. Крім того, невиконання судового рішення Головним управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління не має фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення. нарахована позивачу сума різниці пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема ГУ ПФУ в Херсонській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. Сума заборгованості в розмірі 80132,60 грн. за судовим рішенням у справі №540/3163/20 обліковується в органах Пенсійного фонду, відповідний пакет документів надіслано до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України супровідним листом від 14.06.2021 за №2100-0404-5/28295. Таким чином, відповідач вважає, що невиконання судового рішення в частині виплатити ОСОБА_1 80132 грн. 60 коп. заборгованості по пенсії за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Позивач надав суду заперечення на пояснення відповідача, в яких вказує на те, що борг за пенсійними виплатами позивача в сумі 80 132,60 грн. не є предметом регулювання Закону № 4901 "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", не є бюджетним зобов`язанням.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Частинами 2-3 зазначеної статті встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Термін подання звіту про виконання судового рішення (60 днів) ще не настав, звіт відповідачем не поданий.
Суд дійшов до висновку, що заява позивача від 03.12.2021 про застосування до керівника ГУ ПФУ в Херсонській області штрафу, передбаченого ст. 382 КАС України буде розглянута після надання відповідачем звіту про виконання судового рішення.
Керуючись ст. 243, 248 , 256, 382 КАС України,
ухвалив:
Розглянути заяву ОСОБА_1 , подану в порядку ст. 382 КАС України, при надходженні звіту ГУ ПФУ в Херсонській області.
Ухвала окремо не оскаржується.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею .
Суддя В.В. Хом`якова