Рішення № 102967660, 28.01.2022, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2022
Номер справи
620/17018/21
Номер документу
102967660
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/17018/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини Т0500 Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України, треті особи на стороні відповідача: Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України, Міністерство оборони України про визнання протиправним та скасування пункту протоколу, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 23.11.2021 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини Т0500 Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України (далі - в/ч Т0500, відповідач), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати підпункт 1 пункту 1 Протоколу №109 засідання житлової комісії в/ч Т0500 від 08.06.2021;

- зобов`язати житлову комісію в/ч Т0500 повторно розглянути питання щодо надання йому грошової компенсації та членам його сім`ї за належне їм для отримання жиле приміщення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №728, житлова комісія в/ч Т0500 не прийняла рішення про надання або відмову в наданні грошової компенсації, а постановила, що його заява подана передчасно, буде переглянута житловою комісією частини за наявності бюджетних призначень в порядку черговості за часом взяття заявника на квартирний облік, а також за умови представлення усіх недоданих до заяви документів.

Ухвалою судді від 02.12.2021 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 11.01.2022 у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін ОСОБА_1 відмовлено.

Від відповідача у встановлений судом строк надійшов відзив на позов, у якому в/ч Т0500 позовні вимоги не визнала, просила відмовити у їх задоволенні та зазначила, що протокол житлової комісії винесено з дотриманням вимог чинного законодавства, оскільки подана позивачем заява містила недоліки.

Позивачем подано відповідь на відзив, у якій він свою правову позицію підтримав та просив позов задовольнити.

Від третіх осіб пояснення по суті спору не надійшли.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення відповідача з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 проходив військову службу у в/ч То500 та був звільнений у запас за станом здоров`я наказом Голови Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту від 17.07.2020 №44 (а.с. 56).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», про що йому видано посвідчення серії НОМЕР_1 (строк дії до - до 01.11.2022) (а.с. 15). Відповідно до довідки до акту МСЕК серії ААВ №372683, захворювання позивача пов`язане із захистом Батьківщини (а.с. 43). Згідно із медичним висновком ОСОБА_1 страждає посттравматичним стресовим розладом зі стійкими вираженими морально-депресивними розладами, емоційною нестійкістю, у зв`язку із чим він не може проживати в комунальній квартирі чи в одній кімнаті з членами сім`ї (а.с. 59).

Згідно із довідкою в/ч Т0500 від 19.04.2021 №370 сім`я позивача складається із трьох осіб (дружина та донька), зареєстрованих у двокімнатній службовій квартирі за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 61).

Відповідно до матеріалів справи, позивач перебуває на квартирному обліку в списках позачергового отримання житла складом сім`ї з 3-х осіб (а.с. 47-58). Позивач у черзі другий, після військовослужбовця запасу ОСОБА_2 (а.с. 155).

Відповідно до довідки виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 13.04.2021 №600, позивач брав участь у приватизації житла за адресою: АДРЕСА_2 (приватизовано 20,80 кв.м. загальної площі при нормі 24,3 кв.м) (а.с. 71).

07.05.2021 ОСОБА_1 звернувся до в/ч Т0500 із заявою про виплату йому грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в сумі 1 305 302,40 грн. До заяви позивачем було додано пакет документів на підтвердження права отримання вказаної компенсації (а.с. 25-36, 41-79).

За наслідками розгляду поданої позивачем заяви та долучених до неї документів, житлова комісія Т0500 прийняла рішення, оформлене протоколом від 08.06.2021 №109, у якому зазначено, що ОСОБА_1 заяву надано передчасно та її буде переглянуто житловою комісією частини за наявності бюджетних призначень на грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення в порядку черговості за часом взяття заявника на квартирний облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, а також за умови представлення усіх недоданих до заяви документів (а.с. 39).

Про прийняте рішення позивача повідомлено листом від 10.06.2021 №848 (а.с. 37-38).

Вважаючи, що заява про виплату вказаної вище компенсації не розглянута в/ч Т0500 у визначений чинним законодавством спосіб, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає, що відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 29.09.2020 по справі №712/5476/19, спір, що виник між сторонами, належить до юрисдикції адміністративних судів,та враховує таке.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 12 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

Механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлено Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №728 (далі - Порядок).

Приписами пункту 3 цього Порядку зазначено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Відповідно до пункту 5 Порядку черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім`ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Згідно із пунктом 10 Порядку житлові комісії військових частин, військових комісаріатів та квартирно-експлуатаційних установ (організацій) (далі - житлові комісії) письмово інформують військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання жилих приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір.

Пунктом 11 Порядку визначено вичерпний перелік документів, що подаються житловій комісії для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру.

Відповідно до пункту 12 Порядку житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.

Рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, військовими комісарами та начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрацією Держприкордонслужби, СБУ, ДСНС, розвідувальними органами, Національною гвардією, Управлінням державної охорони, ДКА, Адміністрацією Держспецзв`язку, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно Міністрові оборони, Міністрові внутрішніх справ, Міністрові інфраструктури, Голові Держприкордонслужби, Голові ДСНС, Голові СБУ, керівнику розвідувального органу, начальнику Управління державної охорони, командувачу Національної гвардії, Голові ДКА, Голові Держспецзв`язку.

Із аналізу викладених вище положень законодавства слідує, що при надходженні від військовослужбовця заяви про отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, уповноважена комісія у визначений Порядком строк її розглядає та приймає відповідне рішення (про її надання або відмову в наданні).

Разом з тим, всупереч наведеного, житлова комісія в/ч Т0500 передбачене пунктом 12 Порядку рішення не прийняла, відтермінувавши розгляд заяви позивача, чим порушила його права та інтереси. Так, відсутність мотивованого рішення у спірних правовідносинах ставить позивача у правову невизначеність, що є неприпустимим у правовій державі.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення у повному обсязі адміністративного позову.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини Т0500 Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України, треті особи на стороні відповідача: Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України, Міністерство оборони України про визнання протиправним та скасування пункту протоколу, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати підпункт 1 пункту 1 протоколу засідання житлової комісії військової частини Т0500 Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України від 08.06.2021 №109.

Зобов`язати житлову комісію військової частини Т0500 Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та прийняти мотивоване рішення, передбачене пунктом 12 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №728.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 28 січня 2022 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Військова частина Т0500 Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 33111325, вул. Івана Мазепи, 18, м. Чернігів, 14017).

Треті особи: Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 33145904, вул. Червоноармійська, 50, м. Київ, 03150),

Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168).

Суддя С.В. Бородавкіна