
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2022 року Чернігів Справа № 620/14872/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Північного офісу Держаудитслужби до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області про зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Північного офісу Держаудитслужби (далі також – Держаудитслужба, позивач) до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області (далі також – ТУ ДСА у Чернігівській області, відповідач), про зобов`язання відповідача виконати пункти 1,2 вимоги від 05.07.2021 № 262508-14/2710-2021 в частині усунення допущених порушень законодавства.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за період не здійснення повноважень, судді отримували до посадового окладу доплату за вислугу років та надбавку за науковий ступінь на загальну суму 270618,34 грн, що є порушенням ч. 10 статті 135 Закону України від 02.06.2016№ 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів». При цьому в період з травня по липень 2020 року діяли обмеження при нарахуванні суддівської винагороди. Вказані порушення призвело до завищення асигнувань та збитків на загальну суму 270618,34 гривень. Відповідач в добровільному порядку вимоги позивача не виконує, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 17.11.2021 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач у відзиві позов не визнав, посилаючись на те, що Конституційний Суд України у рішенні від 04.12.2018 у справі № 11 -р/2018 дійшов висновку, що юридичне регулювання, встановлене положенням частини десятої статті 133 Закону № 2453 у редакції Закону № 192, яке поширюється на суддів, які не здійснюють правосуддя через обставини, що не залежать від них особисто або не обумовлені їхньою поведінкою, звужує зміст та обсяг гарантій незалежності суддів, створює загрозу для незалежності як суддів, так і судової влади в цілому, а також передумови для впливу на суддів. Отже, положення частини десятої статті 133 Закону № 2453 у редакції Закону № 192 для цілей застосування окремих положень Закону № 1402 суперечить частинам першій, другій статті 126 Конституції України. Вказане рішення Конституційного Суду України є обов`язковим до виконання всіма органами державної влади на всій території України, тому врахована відповідачем при нарахуванні спірних сум.
Позивач подав відповідь на відзив та заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
На виконання п. 8.17 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби на І квартал 2021 року на підставі направлень від 23.02.2021 №125, від 01.03.2021 №132,133,213 від 13.04.2021 та від 19.04.2021, виданих начальником управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ТУ ДСА у Чернігівській області за період з 01.01.2019 по 31.12.2020.
Ревізією встановлені фінансові порушення, що відображено в акті ревізії від 25.05.2021 № 08-30/3. Зокрема суддям, які не здійснювали повноваження за січень- березень та серпень-грудень 2020 року (в період з травня по липень 2020 року діяли обмеження при нарахуванні суддівської винагороди) нарахована та виплачена доплата за вислугу років та надбавки на загальну суму 227387,85 грн, нарахування єдиного соціального внеску на ці кошти в сумі склали 43230,49 грн, що є порушенням ч. 10 ст. 135 Закону України від 02.06.2016№ 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів».
05.07.2021 на підставі п.1 ч. 1 ст. 8 , п.7, ст.10, ч. 2 ст. 15 Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" на адресу ТУ ДСА у Чернігівській області позивачем направлено вимогу № 262508-14/2710-2021 щодо усунення виявлених порушень в строк до 05.08.2021.
У п. 2 вимоги № 262508-14/2710-2021 вказано забезпечити відшкодування відповідно до норм ст.130-136 КЗпПУ зайво виплачених надбавок за вислугу років та науковий ступінь суддям, які не здійснювали повноважень на загальну суму 227387,85 грн, провести коригування зайво сплаченого єдиного соціального внеску на загальну суму 43230,49 гривень;
Вказані порушення призвело до завищення асигнувань та збитків на загальну суму 270618,34 грн.
На час звернення до суду вимоги позивача в цій частині відповідачем не виконані.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Конституцією України та спеціальними законодавчими актами визначено гарантії незалежності суддів, що є невід`ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом.
Серед таких гарантій виділено: особливий порядок його призначення, притягнення до відповідальності, звільнення та припинення повноважень; недоторканність та імунітет судді; незмінюваність судді; порядок здійснення правосуддя, таємниця ухвалення судового рішення; заборона втручання у здійснення правосуддя; відповідальність за неповагу до суду чи судді; функціонування органів суддівського врядування та самоврядування; забезпечення особистої безпеки судді, членів його сім`ї, майна, а також іншими засобами їх правового захисту; право судді на відставку, а також окремий порядок фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, зокрема надання суддям за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо).
Так, Рішенням Конституційного Суду України від 04.12.2018 №11-р/2018 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), зокрема, положення частини десятої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 №2453-VI у редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015 №192-VІІІ, за яким суддя, який не здійснює правосуддя (крім випадків тимчасової непрацездатності, перебування судді у щорічній відпустці), не має права на отримання доплат до посадового окладу.
В підпункті 3.4 Рішення Конституційного Суду України зазначено, що питання отримання суддею винагороди до проходження ним кваліфікаційного оцінювання регулюється Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 №2453-VI у редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015 №192-VІІІ, а випадки, коли такий суддя не здійснює правосуддя, визначається Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402.
Рішенням Конституційного Суду України, встановлено, що випадки нездійснення правосуддя поділяються на дві категорії. До першої категорії належать випадки, коли нездійснення правосуддя обумовлене поведінкою самого судді, зокрема відсторонення судді від посади у зв`язку з притягненням до кримінальної відповідальності, застосування до судді дисциплінарного стягнення у виді тимчасового відсторонення від здійснення правосуддя. Друга категорія охоплює випадки, коли суддя не здійснює правосуддя через обставини, що не залежать від нього особисто або не обумовлені його поведінкою. Наприклад, згідно із Законом №1402 нездійснення суддею правосуддя у зв`язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, припиненням роботи суду у зв`язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами та із неприйняттям, з незалежних від судді причин, у встановлені строки рішення про його відрядження до іншого суду (частина перша статті 55); з обов`язковим проходженням підготовки для підтримання кваліфікації у Національній школі суддів України (частина восьма статті 56, частини перша, друга статті 89); з неприйняттям, з незалежних від судді причин, у встановлені строки рішення про переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого або нижчого рівня у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді (частина третя статті 82, частини шоста, сьома статті 147).
Суддя, який не здійснює правосуддя через обставини, що не залежать від нього особисто або не обумовлені його поведінкою, має право на отримання доплат до посадового окладу з дня ухвалення Рішення Конституційним Судом України від 04.12.2018 №11-р/2018 у справі №1-7/2018 (4062/15).
В зв`язку з чим, Рада суддів України зазначила, що суддя, який не здійснює правосуддя через обставини, що не залежать від нього особисто або не обумовлені його поведінкою, має право на отримання доплат до посадового окладу з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України від 04.12.2018 №11-р/2018 у справі №1-7/2018 (4062/15).
Питання оплати праці судді, зокрема отримання чи не отримання ним доплат до посадового окладу, в одних випадках нездійснення ним правосуддя законодавство врегульовані, а саме: відсторонення судді від посади у зв`язку з притягненням до кримінальної відповідальності, тимчасове відсторонення судді від посади у зв`язку з притягненням до кримінальної відповідальності, тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя у випадку застосування до судді дисциплінарного стягнення, відрядження судді для роботи у Вищій раді правосуддя, Вищий кваліфікаційній комісії суддів України (у разі призначення судді членом цих органів), Раді суддів України, а також за заявою судді відрядження для роботи у Національній школі суддів України, мобілізація. Щодо інших випадків, коли суддя не здійснює правосуддя, зокрема з незалежних від нього причин або через обставинами, що не обумовлені його поведінкою, відповідного законодавчого регулювання немає, а отже, за положенням частини десятої статті 133 Закону №2453 у редакції Закону №192 у таких випадках суддя не має права на отримання доплат до посадового окладу.
Конституційний Суд України, в своєму рішенні зазначив, якщо позбавлення судді права на отримання доплат до посадового окладу може бути визнане доцільним та виправданим, зокрема, у випадку притягнення його до кримінальної чи дисциплінарної відповідальності, наслідком якого є відсторонення судді від посади чи від здійснення правосуддя, то позбавлення судді цього права, коли він не здійснює правосуддя через обставини, що не залежать від нього особисто або обумовлені його поведінкою, як випливає зі змісту положення частини 10 статті 133 Закону №2453 у редакції №192, є несправедливим, невиправданим та необґрунтованим.
Крім того, застосований законодавцем у положенні частини десятої статті 133 Закону №2453 у редакції Закону №192 підхід до об`єднання усіх випадків, коли суддя, який не здійснює правосуддя, не має права на отримання доплат до посадового окладу, не можна визнати виправданим, справедливим та домірним, оскільки такий підхід не враховує особливостей кожної категорії підстав нездійснення правосуддя, ступеня обумовленості таких підстав поведінкою судді та інших законодавчо визначених обставин, а отже, невиправдано призводить до зауваження обсягу гарантій незалежності суддів у виді зниження рівня їх матеріального забезпечення.
В ході ревізії позивач встановив, що у 2-х суддів закінчились повноваження, як таких, що були вперше призначені на посади:
- у судді Ніжинського міськрайсуду Чернушенко Є.А. закінчились повноваження 17.01.2019, та станом на 01.01.2021 - повноваження не надані;
- у судді Щорського райсуду Чигвінцева М.С. закінчились повноваження 27.06.2018, та станом на 01.01.2021 - повноваження не надані.
Суддя Ріпкинського райсуду Яхно Ю.Л. була призначена на посаду ще в 2016 році, проте присягу прийняла лише 28.07.2020, тобто до 28.07.2020 не здійснювала повноважень.
Тобто, перебуваючи на посаді вказані судді тривалий час не здійснювали правосуддя через обставини, що не залежать від них, а тому мають право на отримання доплат до посадового окладу з дня ухвалення Рішення Конституційним Судом України від 04.12.2018 №11-р/2018 у справі №1-7/2018 (4062/15).
Крім того, Рада суддів України в Рішенні №21 від 19.04.2019 щодо права суддів на отримання доплат до посадового окладу з дня ухвалення Рішення Конституційним Судом України від 04.12.2018 №11-р/2018 у справі №1-7/2018 (4062/15) зазначила, що у пункті 3.4 Рішення від 04.12.2018 №11-р/2018, у справі №1-7/2018 (4062/15) Конституційний Суд України зазначив, якщо позбавлення судді права на отримання доплат до посадового окладу може бути визнане доцільним та виправданим, зокрема, у випадку притягнення його до кримінальної чи дисциплінарної відповідальності' наслідком якого є відсторонення судді від посади чи від здійснення правосудця, то позбавлення судці цього права, коли він не здійснює правосуддя через обставини, що не залежать від нього особисто або не обумовлені його поведінкою, як випливає зі змісту положення частини десятої статті 133 Закону №2453 у редакції Закону №192 є несправедливим, невиправданим та необґрунтованим.
Конституційний Суд України зазначає, що конституційне закріплення гарантій незалежності суддів спрямоване на унеможливлення будь-яких спроб впливу на суддю. Такий вплив є неприпустимим з огляду на положення частини другої статті 126 Конституції України.
Конституційний Суд України, зазначає, що юридичне регулювання, встановлене положенням частини десятої статті 133 Закону №2453 у редакції Закону №192, яке поширюється на суддів, які не здійснюють правосуддя через обставини, що не залежать від них особисто або не обумовлені їхньою поведінкою, звужує зміст та обсяг гарантій незалежності суддів, створює загрозу для незалежності як суддів, так і судової влади в цілому, а також передумови для впливу на суддів. Отже, положення частини десятої статті 133 Закону №2453 у редакції Закону №192 для цілей застосування окремих положень Закону №1402 суперечить частинам першій, другій статті 126 Конституції України.
Відповідно до частини другої статті 151-2 Конституції України рішення та висновки Конституційного Суду України є остаточними і обов`язковими до виконання. Обов`язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України, яка має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів (пункти 3, 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 14.12.2000 № 15-рп/2000 у справі про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: Північний офіс Держаудитслужби вул.Січових Стрільців, 18,м.Київ,04053, код ЄДРПОУ 40479560.
Відповідач: Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області вул.Кирпоноса, буд.16,м.Чернігів,14000 код ЄДРПОУ 26295412.
Повний текст рішення виготовлено 17 січня 2022 року.
Суддя І.І. Соломко