Рішення № 102965211, 17.01.2022, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2022
Номер справи
620/12766/21
Номер документу
102965211
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2022 року Чернігів Справа № 620/12766/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівської митниці про визнання протиправною та скасування картки відмови,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позов до Північної митниці ДМС, в якому просить визнати рішення відповідача від 27.05.2021 №UA102030/2021/00083 у формі картки відмови у митному оформленні задекларованого позивачем товару за митною декларацією №UA102030.2021.634767 протиправним та скасувати його.

В обґрунтування своїх вимог позивачем вказано, що документ про походження товару, у відповідності до Митного кодексу України позивач подавати не зобов`язаний, оскільки поданий до митного оформлення товар не належить до преференційних. Зі змісту картки відмови не вбачається наявності факту невиконання декларантом або уповноваженою ним особою визначеним законодавством умов, за яких митний орган має право відмовити у митному оформленні.

Суд ухвалою від 02.11.2021 відкрив провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду від 09.12.2021 замінено сторону у справі за позовом ОСОБА_1 до Північної митниці ДМС про визнання протиправною та скасування картки відмови, а саме відповідача Північну митницю ДМС замінено на Чернігівську митницю.

У встановлений судом строк, відповідач подав відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні та зазначив, що з метою забезпечення додержання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1147, в митній декларації повинна зазначатися країна походження товару та надаватися документ, що підтверджує країну походження.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій останній з позицією відповідача не погоджується, вважає її безпідставною та просить позов задовольнити.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Позивачем була подана митна декларація №UA102030.2021.634767 для здійснення митного контролю та митного оформлення товару «лекговий автомобіль: марка HONDA, модель JAZZ, кузов № НОМЕР_1 , що був у вжитку, календарний рік виготовлення – 2002, модельний рік виготовлення – 2002, тип двигуна – бензиновий, об`єм двигуна – 1246 см. кубічних, потужність – 57 кВт, тип кузова – Хетчбек, кількість місць, включаючи водія -5, колісна формула – 4х2. Призначений для пересування по дорогах загального користування, категорія ТЗ – М1. Виробник: HONDA JP.

Зазначену декларацію було зареєстровано за №UA102030/2021/634767 та прийнято для митного оформлення. Втім, відповідачем було прийнято письмове рішення про неможливість здійснення митного оформлення товару за цією декларацією та винесено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів від 27.05.2021 №UA102030/2021/00083, яка є предметом даного спору.

Підставою для відмови у картці зазначено:

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» (зі змінами та доповненнями) визначено Перелік товарів, заборонених до ввезення на митну територію України, що походять з Російської Федерації, зокрема 8703 - входить до вищезазначеного Переліку.

Відповідно до ч.2 ст.44 Митного кодексу України від 13.03.12 №4495-VI (зі змінами та доповненнями) (далі – МК України) у разі ввезення товару на митну територію України документ, що підтверджує країну походження товару, заявляється обов`язково у разі зокрема, якщо це необхідно для застосування заходів економічного або торговельного характеру, що здійснюються в односторонньої» порядку або відповідно до двосторонніх чи багатосторонніх міжнародних договорів, укладених відповідно до закону, або заходів, що здійснюються відповідно до закону для забезпечення здоров`я населення чи суспільного порядку, а також у разі, якщо в митного органу є підстави для підозри в тому, що товар походить з країни, товари якої заборонені до переміщення через митний кордон України згідно із законодавством України.

Відповідно до вимог ч.2 ст.4З МК України країна походження товару заявляється (декларується) митному органу шляхом зазначення назви країни походження товару та відомостей про документи, що підтверджують походження товару, у митній декларації.

Документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару.

У графі 34 наданої митної декларації не зазначено країну походження товару.

У графі 44 митної декларації не зазначено документ, що підтверджує країну походження товару.

Митний орган відмовляє у випуску товару, якщо цей товар походить з країни, товари якої заборонені до переміщення через митний кордон України згідно із законодавством України.

Позивач вважає таку відмову протиправною, внаслідок чого звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зважає на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов`язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються МК України та іншими законами України.

Відповідно до частини першої статті 318 МК України, усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України, підлягають митному контролю.

В силу пункту 24 частини першої статті 4 МК України, митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно - правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

Згідно частинами третьою, четвертою статті 318 МК України, митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу митними органамита інших законів України. Митний контроль передбачає виконання органами доходів і зборів мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.

Так, в силу частин першої - третьої статті 36 МК України, країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі.

Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених цим Кодексом.

Під країною походження товару можуть розумітися група країн, митні союзи країн, регіон чи частина країни, якщо є необхідність їх виділення з метою визначення походження товару.

За змістом статті 43 МК України, документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару. Країна походження товару заявляється (декларується) органу доходів і зборів шляхом подання оригіналів документів про походження товару. Сертифікат про походження товару - це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом даної країни або країни вивезення, якщо у країні вивезення сертифікат видається на підставі сертифіката, виданого компетентним органом у країні походження товару.

Статтею 44 МК України встановлено порядок підтвердження країни походження товару.

Так, для підтвердження країни походження товару митний орган у передбачених законом випадках має право вимагати та отримувати оригінали документів про походження такого товару.

У разі переміщення товарів через митний кордон України країна походження товару заявляється (декларується) митному органу в обов`язковому порядку лише у разі, якщо це необхідно для застосування митно-тарифних заходів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, кількісних обмежень (квот), інших заходів економічного або торговельного характеру, що здійснюються в односторонньому порядку або відповідно до двосторонніх чи багатосторонніх міжнародних договорів, укладених відповідно до закону, або заходів, що здійснюються відповідно до закону для забезпечення здоров`я населення чи суспільного порядку, а також у разі, якщо в митного органу є підстави для підозри в тому, що товар походить з країни, товари якої заборонені до переміщення через митний кордон України згідно із законодавством України.

У разі переміщення товарів через митний кордон України країна походження товару обов`язково заявляється (декларується) митному органу шляхом зазначення в митній декларації назви країни походження товару та відомостей про сертифікат про походження товару:

- на товари, до яких застосовуються преференційні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України;

- на товари, щодо ввезення яких в Україну застосовуються кількісні обмеження (квоти) або заходи, вжиті органами державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в межах повноважень, визначених законами України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну», «Про зовнішньоекономічну діяльність»;

- якщо це передбачено законами України та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Документи, які підтверджують країну походження товару, не вимагаються у разі, якщо:

товари, що переміщуються через митний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню відповідно до цього Кодексу;

товари ввозяться громадянами та оподатковуються за єдиною ставкою мита відповідно до розділу XII цього Кодексу;

товари ввозяться на митну територію України в режимі тимчасового ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування;

товари переміщуються митною територією України в режимі транзиту;

це передбачено міжнародним договором, згоду на обов`язковість якого надано Верховною Радою України;

через митний кордон України переміщуються зразки флори, фауни, ґрунтів, каміння тощо для наукових досліджень, відібрані на об`єктах України, які розташовані в полярних регіонах або на островах у нейтральних водах Світового океану, що знаходяться у сфері наукових інтересів України.

Згідно ст.48 МК України митний орган відмовляє у випуску товару, якщо цей товар походить з країни, товари якої заборонені до переміщення через митний кордон України згідно із законодавством України.

Товари, походження яких достовірно не встановлено, випускаються митним органом у вільний обіг на митній території України за умови сплати ввізного мита за повними ставками Митного тарифу України.

У разі неможливості достовірно встановити країну походження товарів, щодо яких застосовуються особливі види мита (антидемпінгове, компенсаційне, спеціальне або додатковий імпортний збір), такі товари випускаються у вільний обіг на митній території України за умови сплати особливих видів мита.

Так, Кабінетом Міністрів України 30.12.2015 прийнято постанову №1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації» (в редакції чинній на момент винесення оскаржуваного рішення).

У зв`язку з введенням Урядом Російської Федерації в дію рішення щодо заборони ввезення на митну територію Російської Федерації товарів сільськогосподарського призначення, продукції та сировини, що походять з України, що завдає значної шкоди та обмежує реалізацію законних прав та інтересів суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України, та відповідно до частини одинадцятої статті 29 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» Кабінет Міністрів України постановив заборонити до 31 грудня 2021 року (включно) ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації, за переліком згідно з додатком.

Втім, як вбачається з аналізу змісту картки відмови та поданого відзиву на позов, в якому викладена позиція відповідача щодо спірних правовідносин, повідомляючи про своє право відмовити у випуску товару, з посиланням на положення ст.44 МК України, відповідач жодним чином не доводить, що задекларований позивачем товар належить до товару, ввезення якого заборонено Постановою №1147 та він походить з Російської Федерації. Позаяк, країна походження товару взагалі відповідачем під сумнів не ставиться. Крім того, задекларований позивачем товар взагалі кордонів з Російською Федерацією не перетинав та з її території не ввозився.

Також варто звернути увагу на те, що у разі переміщення товарів через митний кордон України країна походження товару обов`язково заявляється (декларується) митному органу шляхом зазначення в митній декларації назви країни походження товару та відомостей про сертифікат про походження товару: на товари, до яких застосовуються преференційні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України; на товари, щодо ввезення яких в Україну застосовуються кількісні обмеження (квоти) або заходи, вжиті органами державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в межах повноважень, визначених законами України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну», «Про зовнішньоекономічну діяльність»; якщо це передбачено законами України та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідачем, в даному випадку, жодним чином не доведено що товар, який ввозиться позивачем, належить до тих товарів, до яких застосовуються преференційні ставки ввізного мита, або до інших, визначених ст.44 МК України. Також відповідачем не наведено пістав, за яких у позивача виникає обов`язок зазначати країну походження товару.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем, за відсутності достатніх правових підстав, винесено оскаржувану картку відмови від 27.05.2021 №UA102030/2021/00083. А отже остання є протиправною та підлягає скасуванню.

Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, позов слід задовольнити.

Згідно ч.1 та ч.3 ст.139 КАСУ при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 72-74, 77, 132, 134,139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Чернігівської митниці про визнання протиправною та скасування картки відмови – задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 27.05.2021 №UA102030/2021/00083.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської митниці на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 ).

Відповідач - Чернігівська митниця (проспект Перемоги, 6, м. Чернігів, Чернігівська область, 14017, код ЄДРПОУ ВП 43985581).

Повне рішення суду складено 17.01.2022.

Суддя Л.О. Житняк