
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
26 січня 2022 року м. Кропивницький Справа № 405/3424/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву державного виконавця про заміну вибулої сторони виконавчого провадження при примусовому виконанні рішення суду у справі
за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (адреса: вул. Архітектора Паученка 53/39, м. Кропивницький, 25006)
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Кіровоградського окружного адміністраивного суду перебувала адміністративна справа № за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням суду від 14 квітня 2021 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної ради у м. Кропивницькому щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язано Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної ради у м. Кропивницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Вказане рішення суду набрало законної сили; судом виданий відповідний виконавчий лист.
До суду надійшло подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Борисенко Л.П. про заміну вибулої сторони виконавчого провадження при примусовому виконанні рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/3424/20.
Ухвалою суду від 28 жовтня 2021 року заяву призначено до розгляду у судовому засіданні.
У судове засідання учасники справи не прибули, що відповідно до частини статті 379 КАС України не перешкоджає судовому розгляду, та обумовило перехід до розгляду заяви у письмовому провадженні.
Дослідивши у письмовому провадженні документи, надані на підтвердження обставин, викладених у заяві, матеріали адміністративної справи, суд дійшов до таких висновків.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" 02.06.2016 року №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно частин першої, другої статті 15 Закону №1404-VIII сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону №1404-VIIІ у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Із системного аналізу зазначених норм встановлено, що заміна сторони виконавчого провадження пов`язується не з припиненням, а вибуттям такої сторони, тобто неможливості здійснювати права та виконувати обов`язки визначені Законом України Про виконавче провадження.
Так, зважаючи на приписи частини другої статті 15 Закону України “Про виконавче провадження” одним із обов`язків боржника є виконання судового рішення.
Частиною першою статті 91 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.
За приписами частини четвертої статті 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
При цьому згідно з частинами першою, другою статті 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов`язаннями усім належним їй майном.
За змістом частин першої, п`ятої статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Згідно із пунктом 14 частини 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи: дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа та дані про юридичних осіб - правонаступників.
Відповідно до частини 8 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються .
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Судом встановлено, що Кропивницькою міською радою прийнято рішення №49 від 02.02.2021 "Про структуру та загальну чисельність виконавчих органів Кропивницької міської ради", пунктом 5 якого вирішено утворити виконавчий орган зі статусом юридичної особи - департамент соціальної політики Кропивницької міської ради, а пунктом 7 Подільський районній у місті Кропивницькому раді ліквідувати управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради.
Рішенням Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 26.02.2021 року №25 пунктом 1 вирішено припинити виконавчий орган зі статусом юридичної особи управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у місті Кропивницькому ради шляхом приєднання (реорганізації) до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради.
Пунктом 1 рішення Кропивницької міської ради від 25.03.2021 року №190 надано дозвіл на приєднання управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради. Пунктом 3 цього рішення затверджено Положення про департамент соціальної політики Кропивницької міської ради.
Згідно до пункту 1.2 Положення про департамент соціальної політики Кропивницької міської ради, останній утворений з метою задоволення потреб та інтересів територіальної громади у сфері соціального захисту населення, в тому числі надання соціальних послуг та є правонаступником управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 11.02.2021 року зареєстровано як юридичну особу Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради (25006, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 41/26, код ЄДРПОУ 43947572); управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради з 02.03.2021 в стані припинення.
У пункті 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" наголошено, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що боржник - Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради вибув зі спірних правовідносин, на стадії виконання судового рішення у відповідності до положень статті 379 КАС України він має бути замінений правонаступником - Департаментом соціальної політики Кропивницької міської ради, до якого перейшли функції і зобов`язання у цих публічно-правових відносинах.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 293-297, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про заміну сторони у виконавчому провадженні - задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження у справі №340/3424/20, а саме боржника: управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ 03197629) - його правонаступником - Департаментом соціальної політики Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 43947572).
Копію ухвали надіслати заявникові та учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. Кравчук