
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2022 року м. Кропивницький Справа №340/4016/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яка полягає в неприйнятті рішень щодо звільнення ОСОБА_1 від сплати збору на обов`язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у зв`язку з придбаванням житла вперше та щодо повернення безпідставно сплачених коштів ОСОБА_1 ;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повернути безпідставно сплачені кошти (збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна) у розмірі 4 500,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 02.04.2020 р. ним придбано житловий будинок за договором купівлі-продажу, зареєстрованим у реєстрі за №191. Під час вчинення нотаріальної дії ним сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об`єкта купівлі-продажу, що становить 4 500,00 грн. Оскільки майно придбано позивачем вперше, він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо повернення безпідставно сплачених коштів, однак листом від 28.08.2020 р. №1100-0502-8/25292 Пенсійний фонд повідомив, що до його компетенції не входить визначення переліку документів, необхідних для звільнення громадян від сплати збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна осіб, які придбавають житло вперше. Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого не погоджується з позовними вимогами (а.с.41-42). Відповідач зазначає, що 20.08.2020 р. головним управлінням отримано заяву позивача про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 4 500,00 грн. До заяви додано копію квитанції про сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування №4583/з11 від 20.03.2020 р. та копію договору купівлі-продажу. Відповідач наголошує на тому, що будь-яка заява про повернення коштів розглядається за наявності оригіналу платіжного документа. Однак, оригінал платіжного документа позивачем не надавався. Відповідач вказує, що підставою для звільнення громадян від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла, є документ, виданий органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Дана інформація в будь-якому вигляді позивачем не надавалася. Крім того, до компетенції головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не входить ведення реєстрів осіб, які придбавають житло вперше, а також видача таких довідок. Відповідач вважає, що вимога позивача щодо повернення безпідставно сплачених коштів (збору на обов`язкове державне пенсійне страхування) у розмірі 4 500,00 грн не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки кошти від сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування зараховуються до Державного бюджету України, а о компетенції головного управління входить оформлення подання до органів Казначейства.
Позивачем подано відповідь на відзив у якій вказано, що відповідачем не зазначено норму законодавства, яка визначає необхідність подання оригіналу квитанції. Позивачем наголошено на тому, що він звернувся до відповідача із заявою щодо повернення безпідставно сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у зв`язку з придбанням житла вперше. Позивач зауважує, що відповідач не запитував у нього ніякої довідки. Окрім того, на думку позивача, не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами (а.с.45).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.16).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.36-37).
19.11.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.47).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
02 квітня 2020 року між ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (Продавцями) та ОСОБА_1 (Покупцем) укладено договір купівлі-продажу, який посвідчено приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області та зареєстровано у реєстрі за №191 (а.с.26-29). За вказаним договором ОСОБА_1 придбано житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
З огляду на квитанцію №4583\з11 від 20.03.2020 р. ОСОБА_1 сплатив 4 500,00 грн збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна (а.с.25).
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №225239772 від 23.09.2020 р. у власності ОСОБА_1 знаходиться один об`єкт житлової нерухомості – житловий будинок, розташований у АДРЕСА_1 (а.с.30-32).
20.08.2020 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 4 500,00 грн (а.с.33, 44).
Листом від 28.08.2020 р. №1100-0502-8/25292 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 , що для підтвердження обставин, що звільняють від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, надана інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. В зазначеному документі констатується факт набуття права власності на підставі договору купівлі-продажу №191 від 02.04.2020 р. Даний документ не містить інформації про те, що житло придбавалось вперше. Підставою для звільнення громадян від сплати збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна осіб, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла, є документ, виданий органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. До компетенції головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не входить визначення переліку документів, необхідних для звільнення громадян від сплати збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна осіб, які придбавають житло вперше (а.с.13).
Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначено Законом України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. №400/97-ВР 9далі за текстом – Закон №400/97-ВР).
Згідно з п.9 ч.1 Закону №400/97-ВР платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Суми збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками цього збору за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.2 Закону №400/97-ВР об`єктом оподаткування є: для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 р. №1740 (далі за текстом – Порядок №1740).
Згідно з абз.1 п.151 Порядку №1740 збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пунктом 153 Порядку №1740 визначено, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З аналізу зазначених норм встановлено, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 20.02.2018 р. у справі №819/1730/17 (провадження №К/9901/404/17).
Суд враховує, що на час придбання позивачем житлового будинку та звернення до відповідача із заявою про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, був відсутній механізм перевірки інформації щодо першого придбання нерухомості.
Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 р. №866 «Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» пункт 152 доповнено підпунктом «в» такого змісту: особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід`ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).
Судом встановлено, що згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №225239772 від 23.09.2020 р. ОСОБА_1 є власником лише одного об`єкта нерухомого майна – житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9-11).
Відповідачем не надано доказів, які б спростовували доводи позивача та надані ним докази.
Придбання позивачем житла вперше свідчить про звільнення від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу такого житла.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. №787 (далі за текстом – Порядок №787).
Пунктом 5 Порядку №787, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) – за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Відповідно до п.8 Порядку №787, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, подання складає орган, який здійснює облік заборгованості в розрізі позичальників, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Подання надається платником до відповідного головного управління Казначейства, Казначейства разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Разом з тим, пунктом 8 Порядку №787, у редакції, чинній на час розгляду справи, у разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства.
Згідно з пп.2 п.4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. №215. У редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема: здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
З огляду на додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 р. №106 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» контроль за справлянням надходжень бюджету, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна», покладений на Пенсійний фонд України.
Оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області покладено обов`язок щодо складання подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Викладене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, наведеною у постанові від 28.11.2018 р. №813/1126/17 (провадження №К/9901/34538/18).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, яка фактично відповідачем не вирішена, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не вжито заходів, спрямованих на повернення помилково сплаченого збору.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області допущено протиправну бездіяльність саме щодо не формування подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.
На підставі викладеного та з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не формування подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.
Позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повернути безпідставно сплачені кошти (збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна) у розмірі 4 500,00 грн не підлягає задоволенню, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не відповідає законодавчо встановленій процедурі повернення помилково сплаченого збору.
Натомість, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Кропивницькому подання про повернення помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4 500,00 грн відповідно до квитанції №4583\з11 від 20.03.2020 р.
Згідно з ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Під час звернення до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн (а.с.3), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не формування подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7 а, код ЄДРПОУ 20632802) сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Кропивницькому подання про повернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) помилково сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4 500,00 грн (чотири тисячі п`ятсот) відповідно до квитанції №4583\з11 від 20 березня 2020 року.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 420,40 грн (чотириста двадцять грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7 а, код ЄДРПОУ 20632802).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду – 14 січня 2022 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт