Рішення № 102962645, 20.01.2022, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2022
Номер справи
340/3057/21
Номер документу
102962645
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3057/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (далі-позивач) до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (також-відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить, з урахуванням уточнення позовних вимог (т.1 а.с.114-128) та заяви про збільшення обсягу позовних вимог (т.1 а.с.228-232), визнати протиправними та скасувати:

- рішення №00008740711 від 15.12.2020 про застосування штрафних санкцій на суму 211548,15 грн.;

- вимогу №Ю-1078-13 від 21.01.2021 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 167015,28 грн..

В обґрунтування позовні вимоги зазначено, що Головне територіальне управління, діючи на підставі Положення, нараховуючи та виплачуючи премії завідувачам, державним нотаріусам державних нотаріальних контор та державного нотаріального архіву Кіровоградської області за попередній період, відповідно до Закону №2464-VI своєчасно та в повному обсязі нараховувало, обчислювало і сплачувало єдиний соціальний внесок; подавало звітність та сплачувало до органу доходів і зборів єдиний внесок у строки, порядку та формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. Враховуючи, що кошти Головним територіальним управлінням сплачені у повному обсязі, у встановлені законом строки та надійшли до державного бюджету, висновки зазначені в акті перевірки щодо порушення п.9 розд. IV Порядку №435 є необґрунтованими та помилковими, а застосування штрафних санкцій у порядку і розмірах, визначених розділом VII Інструкції №449 – безпідставними.

Представник відповідача у поданому до суду відзиві позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні, обґрунтовуючи це тим, що позивачем було донараховано єдиний внесок за попередні періоди з відображенням донарахованих сум в таблиці 6 додатка 4 Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, чим порушено п.9 розд. ІV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 (зі змінами і доповненнями). Таким чином, за допущене порушення на підставі п.3 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" прийнято оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій на загальну суму 211 548,12 грн. (т.1 а.с.213-214).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

09.10.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 870 "Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції", якою вирішив ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (в т.ч. Головне територіальне управління юстиції у Кіровоградській області) та утворити як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції (в т.ч. Південно-Східне міжрегіональне управління (м. Дніпро)), повноваження яких розповсюджуються на території декількох адміністративно-територіальних одиниць.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2019 №870, Міністерством юстиції України прийнято наказ від 16.10.2019 №3173/5 "Про утворення міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції України".

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 18.10.2019 було внесено запис про перебування юридичної особи – Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (код 34894735) в процесі припинення, а 29.10.2019 – внесено запис про створення нової юридичної особи – Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (код – 43314918).

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України №4362/5 від 28.12.2019 року "Про можливість забезпечення здійснення повноважень та виконання функцій" погоджено пропозицію Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) щодо можливості забезпечення здійснення ним повноважень та виконання функцій, визначених Положенням про міжрегіональні управління Міністерства юстиції України від 23.06.2011 №1707/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.06.2011 за № 759/19497, та іншими нормативно-правовими актами, з 28.12.2019.

Враховуючи повну ліквідацію Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (надалі – ГТУЮ у Кіровоградській області), на підставі наказу ГУДПС у Кіровоградській області від 04.11.2020 №1474-к була проведена, відповідно до затвердженого плану, документальна позапланова виїзна перевірка ГТУЮ у Кіровоградській області з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 09.11.2020, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 09.11.2020, з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 09.11.2020, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 09.11.2020.

За результатами вищевказаної перевірки складено Акт документальної позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи №457/11-28-07-01/34894735 від 25.11.2020 (т.1 а.с.133-147).

Згідно висновків вказаного Акту, перевіркою встановлено порушення, зокрема: п.9 розд. IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 (із змінами і доповненнями) та п.2 розд.VI, пп.3 п.2 розд.VII Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 20.04.2015 №449 (із змінами і доповненнями), в частині донарахування платником єдиного внеску зарахованим особам за попередній звітній період у Звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за березень 2011, листопад 2011, лютий 2012, квітень 2012, лютий 2013, березень 2013, вересень 2014, червень 2015, вересень 2015, травень 2016, липень 2016, серпень 2016, вересень 2016, жовтень 2016, листопад 2016, грудень 2016, січень 2017, лютий 2017, березень 2017, квітень 2017, травень 2017, червень 2017, липень 2017, серпень 2017, вересень 2017, жовтень 2017, листопад 2017, грудень 2017, січень 2018, лютий 2018, березень 2018, квітень 2018, травень 2018, червень 2018, липень 2018, серпень 2018, вересень 2018, жовтень 2018, листопад 2018, грудень 2018, січень 2019, лютий 2019, березень 2019, квітень 2019, травень 2019, червень 2019, липень 2019, серпень 2019, вересень 2019, жовтень 2019, листопад 2019, грудень 2019.

15.12.2020 ГУДПС у Кіровоградській області прийнято Рішення №00008740711 про застосування до ГТУЮ у Кіровоградській області штрафних санкцій у розмірі 211548,15 грн. (т.1 а.с.164, 165, 215).

21.01.2021 ГУДПС у Кіровоградській області прийнято Вимогу №Ю-1078-13 про сплату ГТУЮ у Кіровоградській області боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені у розмірі 167015,28 грн. (т.1 а.с.166).

Сума штрафних санкцій (з урахуванням переплати) повністю сплачена 24.02.2021 (т.1 а.с.167, 216-224).

Після проведення відповідної оплати, ознайомившись з Актом перевірки, позивач дійшов висновку про необхідність звернення до суду з даним адміністративним позовом з вимогами визнати протиправними і скасувати рішення №00008740711 від 15.12.2020 про застосування штрафних санкції у розмірі 211548,15 грн. та вимогу №Ю-1078-13 від 21.01.2021.

Отже, законність вищевказаних рішення та вимоги є предметом спору у справі, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі – Закон №2464-VI).

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст.4 Закону № 2464-VI, роботодавці, зокрема: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Платник єдиного внеску, згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону № 2464-VI, зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.

Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI, єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Так, наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за №460/26905 (чинного до 01.01.2022), затверджено Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – Порядок).

Згідно до п. 1 розд. І Порядку, цей Порядок визначає процедуру, форму, строки подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - Звіт) до Державної податкової служби України, яка є центральним органом виконавчої влади, який реалізує, зокрема, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, її територіальних органів (далі - органи доходів і зборів).

Пунктом 1 розд. IV Порядку передбачено, що звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно до п. 9 розд. IV Порядку, таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку призначена для формування страхувальниками у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у звітному місяці. Такі відомості формуються з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, визначених у додатку 2 до цього Порядку. Графа 10 "Код типу нарахувань" заповнюється страхувальником лише у випадках, передбачених переліком кодів типу нарахувань 1-15. Код типу нарахувань 1 зазначається лише для осіб, які отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання якої (яких) перевищує календарний місяць, а єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої (виплаченого) за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона (він) нарахована (нарахований), а також для осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час або згідно з рішенням суду - середню заробітну плату за вимушений прогул. Коди типу нарахувань 2 - 9 зазначаються лише у випадках донарахування або зменшення суми єдиного та страхового внесків застрахованій особі. Якщо донараховують або зменшують суму єдиного внеску на суму заробітної плати (доходу), нарахованої (нарахованого) в попередніх звітних періодах, застосовують коди типу нарахувань 2 та 3: 2 - сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) страхувальником самостійно донараховано суму єдиного внеску. Графа "Сума нарахованої заробітної плати (доходу) у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок" по кожній застрахованій особі заповнюється виключно з урахуванням вищезазначеної черговості виплат. Якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв`язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування.

Безспірно те, що перевіркою встановлено донарахування ГТУЮ у Кіровоградській області єдиного внеску за попередні періоди з відображенням донарахованих сум в таблиці 6 додатка 4 Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за березень 2011, листопад 2011, лютий 2012, квітень 2012, лютий 2013, березень 2013, вересень 2014, червень 2015, вересень 2015, травень 2016, липень 2016, серпень 2016, вересень 2016, жовтень 2016, листопад 2016, грудень 2016, січень 2017, лютий 2017, березень 2017, квітень 2017, травень 2017, червень 2017, липень 2017, серпень 2017, вересень 2017, жовтень 2017, листопад 2017, грудень 2017, січень 2018, лютий 2018, березень 2018, квітень 2018, травень 2018, червень 2018, липень 2018, серпень 2018, вересень 2018, жовтень 2018, листопад 2018, грудень 2018, січень 2019, лютий 2019, березень 2019, квітень 2019, травень 2019, червень 2019, липень 2019, серпень 2019, вересень 2019, жовтень 2019, листопад 2019, грудень 2019.

Наведені позивачем у позові доводи не спростовують висновків контролюючого органу.

Відповідно п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону № 2464-VI за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 №449, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953, затверджено Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – Інструкція).

Згідно до п.2 розд. VI Інструкції (у редакції наказу від 04.05.2018 №469), у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов`язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.

П. 3 розд. VI Інструкції передбачено, що органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Відповідно до пп.3 п.2 розд. VII Інструкції, за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску до 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми, а після 01 січня 2015 року – 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Отже, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду справи фактичні обставини, суд дійшов до висновку, що відповідачем законно, обґрунтовано, на підставі та у межах повноважень прийнято рішення від 15.12.2020 №00008740711 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску та вимогу від 21.01.2021 № Ю-1078-13 про сплату боргу (недоїмки).

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем не спростовано належними та допустимими доказами факти, викладені в акті перевірки.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько