Рішення № 102961790, 20.01.2022, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2022
Номер справи
340/6224/21
Номер документу
102961790
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/6224/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовом: Управління Держпраці у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницького, вул. Дворцова, 24, п/с 1/37, ЄДРПОУ 39808965)

до відповідача: Фермерського господарства «Колосок-ВТ» (26509, Кіровоградська обл., Голованівський р-н, с. Вербове, вул. Івана-Франка, 34 А, ЄДРПОУ 33649892)

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до фермерського господарства «Колосок-ВТ» та зобов`язати відповідача повністю зупинити експлуатацію сільськогосподарських тракторів МТЗ №№01-01 ТШтр-р, 15-39 ФА, ЮМЗ №55-06 ФА до усунення зазначених в позовній заяві порушень, які полягають у використанні вказаних тракторів без електростартерного запуску двигуна, що несе загрозу життю та здоров`ю людей.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, що є підставою для застосування до відповідача вказаних заходів реагування.

Ухвалою судді від 24.09.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та установлено відповідачу строк для подання відзиву на позов (а.с23).

Від відповідача до суду надійшло пояснення про те, що позивачем дійсно встановлено порушення ст.13 Закону України «Про охорону праці», а тому Фермерським господарством «Колосок-ФГ» прийнято наказ про виведення з експлуатації вказаних тракторів. Заперечень з приводу позовних вимог пояснення не містить.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов має бути задоволений, виходячи з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 10.06.2021 №202 Управлінням Держпраці у Кіровоградській області, згідно наказу від 10.06.2021 №563, у період з 14.06.2021 по 18.06.2021 проведено планову перевірку на предмет додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці ФГ «Колосок-ВТ» (а.с.10-12).

За результатами перевірки складено акт перевірки суб`єкта господарювання від 18.06.2021 № КР 6218/08. Копія вказаного акту отримана головою ФГ «Колосок-ВТ» (а.с.14-18).

Під час перевірки виявлено 52 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких порушення зазначене у рядку №№ 17, на думку позивача, створює загрозу життю та здоров`ю людей, а саме трактори МТЗ №№01-01 ТШтр-р та МТЗ 15-39 ФА, а також ЮМЗ 55-06 ФА не обладнані електростартерним запуском, що є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 3 розділу III НПАОП 01.0-1.02-18 «Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві» (затверджені наказом Мінсоцполітики України від 29.08.2018 №1240, зареєстровані в Мін`юсті України 21.09.2018 за №1090/32542).

Як вбачається з розділу 7 акту перевірки, голова ФГ «Колосок-ВТ» із виявленими порушеннями згоден, зауважень не надав (а.с.17зв.-18).

До матеріалів справи відповідачем надано копію наказу №17/1 від 15.06.2021 року, в якому вказано, що прийнято рішення про виведення тракторів МТЗ №№01-01 ТШтр-р та МТЗ 15-39 ФА, а також ЮМЗ 55-06 ФА Фермерським господарством «Колосок-ВТ» з експлуатації. Доказів виконання даного наказу до матеріалів справи не надано.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2015 № 84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Кіровоградській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у ЧКіровоградській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Кіровоградській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Згідно ст.13 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до п.3. розділу III НПАОП 01.0-1.02-18 «Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві» (затверджені наказом Мінсоцполітики України від 29.08.2018 №1240, зареєстровані в Мін`юсті України 21.09.2018 за №1090/32542) не дозволяється, зокрема, експлуатація сільськогосподарських тракторів без електростартерного запуску двигуна та з відсутньою або несправною системою блокування запуску двигуна за ввімкнутої передачі.

Судом встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення вимог з експлуатації тракторів, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, оскільки запуск двигунів без наявності електричного стартеру може спричинити травмування працівників, що здійснюють такий запуск, що несе безпосередньо пряму загрозу їх життю та здоров`ю.Враховуючи зазначене, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, зокрема, робітників відповідача, суд вважає, що є підстави для застосування до відповідача заходів реагування.

При цьому, суд критично оцінює наданий до матеріалів справи наказ в зв`язку з наступним.

Так, в ході перевірки встановлено, що у господарстві станом на день проведення планового заходу працює 57 працівників. ФГ «Колосок-ВТ» за класифікацією суб`єктів господарювання відноситься до середнього підприємництва з високим ступенем ризику (а.с.14).

В наданому наказі не вказано його виконавця, тобто особи, яка повинна здійснити виведення з експлуатації зазначених в ньому тракторів, не зазначено строків його виконання та способу виконання. Більш того, наказ не містить доказів доведення його до відома осіб, відповідальних за його виконання та подальший контроль. До справи не надано інших документальних доказів того, що такий наказ реалізований у встановленому порядку, та відповідного підтвердження виключення в майбутньому експлуатації всупереч вказівок, вказаних перевіряючими в акті перевірки. Дані обставини свідчать про те, що дії з приводу усунення порушення, вказаного в акті, на разі не завершені.

Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Загроза життю та здоров`ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

В силу правил статті 39 Закону України «Про охорону праці» передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб`єктом господарювання загрози життю.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об`єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об`єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Це відповідає, зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому статтею 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до якого такий нагляд здійснюється виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки відповідача виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці, що створюють загрозу життю і здоров`ю працівників, наявність яких ним не заперечується та які у повному обсязі не усунуті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Кіровоградській області є обґрунтованими та мають бути задоволені.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Фермерського Господарства «Колосок-ВТ» (26509, Кіровоградська обл., Голованівський р-н, с. Вербове, вул. Івана-Франка, 34 А, ЄДРПОУ 33649892) та зобов`язати його повністю зупинити експлуатацію сільськогосподарських тракторів МТЗ №№01-01 ТШтр-р та МТЗ 15-39 ФА, а також ЮМЗ 55-06 ФА до усунення порушення шляхом встановлення електростартерного запуску двигунів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Повний текст судового рішення виготовлено 20.01.2022 року у зв`язку з нездійсненням суддею Дегтярьовою С.В. правосуддя у період з 11.11.2021 року по 26.11.2021 року, у період з 10.12.2021 року по 24.12.2021 року та з 31.12.2021 року по 06.01.2022 року включно, а також значним навантаження через велику кількість позовів, що надходять до суду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова