Рішення № 102957048, 13.01.2022, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2022
Номер справи
260/1402/21
Номер документу
102957048
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

13 січня 2022 року м. Ужгород№ 260/1402/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Грин-Лумей В.Г.

за участю:

позивача: Державне підприємство "Перечинське лісове господарство" - представник адвокат Буря В.В.

відповідача: Головне управління ДПС у Закарпатській області - представник Кремер Л.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Перечинське лісове господарство" (вул. Будівельників, буд. 7,с. Сімер, Перечинський район, Закарпатська область,89203) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 43143065), Головного Управління ДПС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Перечинське лісове господарство" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області , яким просить:

1.прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити загальне позовне провадження;

2. розглянути спір по суті та прийняти рішення, яким визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області:

- №000/1306/07-16-04-14 від 12.11.2020 р., яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 103 841,09 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з податку на додану вартість;

- №000/1309/07-16-04-14 від 12.11.2020 р., яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 234 319,03 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з податку на додану вартість;

- №000/1490/07-16-18-10 від 17.03.2021 р., яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 248,65 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування);

- №000/1491/07-16-18-10 від 17.03.2021 р., яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 45,78 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води;

- №000/1492/07-16-18-10 від 17.03.2021 р., яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 183,19 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води;

№000/1493/07-16-18-10 від 17.03.2021 р., яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 31 109,00 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування;

- №000/1494/07-16-18-10 від 17.03.2021 р., яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 10 902,07 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування;

- №000/1495/07-16-18-10 від 17.03.2021 р., яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 633,43 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування);

- №000/1496/07-16-18-10 від 17.03.2021 р., яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 1 520,57 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування);

- №000/1497/07-16-18-10 від 17.03.2021 р., яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 382,65 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання, з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування);

- №000/1498/07-16-18-10 від 17.03.2021 р., яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 91,20 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання, з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування.

Ухвалою суду від 27.05.2021 року було залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне Управління ДПС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ ВП 44106694).

Позиції сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що суб`єктом владних повноважень - головним управлінням Державної податкової служби у Закарпатській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, щодо несвоєчасної сплати податкових зобов`язань ДП «Перечинський лісгосп» за результатами якої складено відповідний акт №1049/07-16-04-14/710/22114603 від 21.10.2020 р. Відповідно до складеного акта камеральної перевірки від 21.10.2020 р. Відповідачем прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення форми «Ш».

Позивач вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення про застосування штрафної (фінансової) санкції у загальному розмірі 338 160,12 грн, за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов`язання з податку на додану вартість є протиправними та піддягають скасуванню ., оскільки при складанні акту камеральної перевірки від 21.10.2020 р. посадовою особою Відповідача, поряд з дозволеними законом джерелами, додатково використано також інтегровану картку платника з податку на додану вартість та акт документальної планової виїзної перевірки №62/07-16-05-09 від 29.01.2020 р., які в силу спеціально-дозвільного принципу, при проведенні камеральної перевірки, використані бути не можуть. Відтак дослідження Відповідачем, при проведенні камеральної перевірки, даних та документів, які не визначені в підпункті 75.1.1. пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України, не охоплюються законодавчо визначеними межами з проведення даного виду податкової перевірки, не можна визнати діями суб`єкта владних повноважень, що відповідають принципу законності. Відповідно, інформація, що зібрана Відповідачем відносно Позивача поза межами здійснюваного нею заходу з податкового контролю та не відноситься до предмета перевірки, не може слугувати підставою для податкового повідомлення-рішення. Враховуючи вищевикладене вважають, що Відповідач при проведенні камеральної перевірки Позивача та складанні акту камеральної перевірки №62/07-16-05-09 від 29.01.2020 р. діяв не в межах повноважень та не у спосіб, передбачений чинним Податковим кодексом України.

21 травня 2021 року від відповідача надійшов відзив на даний позов, відповідно до якого ГУ ДПС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ ВП 44106694) не погоджується із вимогами позовної заяви, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне. оскільки предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відтак, об`єктом перевірки за положеннями цього підпункту є серед іншого дані, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах. Саме аналізуючи дані, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах контролюючий орган встановив порушення строків сплати позивачем узгоджених податкових зобов`язань, що і стало підставою для застосування штрафів. У позовній заяві позивач не оскаржує суті порушень, встановлених актами перевірок від 21.10.2020 №1049/07-16-04-14/710/22114603, від 11.12.2020 №2966/07-16-04-14/710/22114603, отже можна зробити висновок, що ДП «Перечинське лісове господарство» не вчинило необхідних дій для сплати узгоджених податкових зобов`язань в строки визначені Податковим кодексом України. Враховуючи вищевикладене, зазначають, що наведені аргументи ДП «Перечинське лісове господарство» у вказаній позовній заяві не є підставою для визнання протиправними та скасування спірних податкових повідомлень-рішень від 21.10.2020 р. Враховуючи зазначене Головне управління ДПС у Закарпатській області просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити повністю.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила повністю, просила суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Обставини встановлені судом.

21 жовтня 2021 року, ГУ Державної податкової служби у Закарпатській області на підставі пункту 200.10 статті 200 розділу V Податкового кодексу України в порядку ст.76 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку Державного підприємства "Перечинське лісове господарство" (вул. Будівельників, буд. 7,с. Сімер, Перечинський район, Закарпатська область,89203) з питання своєчасної сплати податку на додану вартість за період: грудень 2019 року - серпень 2020 року згідно податкової звітності, податкових повідомлень-рішень, прийнятих за актом документальної планової виїзної перевірки від 29.01.2020 №62/07-16-05-09.

За результатами якої складено відповідний акт №1049/07-16-04-14/710/22114603 від 21.10.2020 р.

В Акті зазначено, що при перевірцівикористано :

-податкову звітність з ПДВ за період грудень 2019-серпень 2020

-інтегровану картку платника податків

-акт документальної перевірки № 62/07-16-05-09 від 29.01.2020 року

-дані системи електронного адміністрування ПДВ.

Перевіркою встановлено , що ДП «Перечинське лісове господарство» в порушення п.50.1 ст.50, п..57.1 ст.57, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України сплатила із затримкою до 30 календарних днів 1038410,90 грн. узгодженого податку на додану вартість в тому числі:

- 182717.40 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за грудень 2019 року ( №9332158418 від 20.01.2020) сплатило відповідно 26.02.2020, 28.02.2020, тоді як граничний термін сплати 30.01.2020;

- 62000, 00грн згідно податкової декларації з ПДВ за січень 2020 року (вх №9029597962 від 19.02.2020) сплатило відповідно 03.03.2020, 12.03.2020, 23.03.2020, тоді як граничний термін сплати 01.03.2020;

- 150950, 70 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за лютий 2020 року (вх. №9057317917 від 19.03.2020) сплатило відповідно 14.04.2020, 27.04.2020, 28.04.2020, 29.04.2020, тоді як граничний термін сплати 30.03.2020;

- 46972.50 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за березень 2020 року (вх. №9083610823 від 17.04.2020) сплатило відповідно 28.05.2020, 29.05.2020, тоді як граничний термін сплати 30.04.2020;

- 48330.50 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за червень 2020 року (вх. №9170310887 від 17.07.2020) сплатило 28.08.2020, тоді як граничний термін сплати 30.07.2020,

- 233796.60 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за липень 2020 року (вх. №9205073594 від 19.08.2020) сплатило відповідно 01.09.2020, 16.09.2020, 17.09.2020, 24.09.2020, 25.09,2020, тоді як граничний термін сплати 30.08.2020,

- 111766.10 грн. згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх.№9233383779 від 15.09.2020) сплатило відповідно 25.09.2020, 29,09.2020, тоді як термін сплати 15.09.2020,

- 50877.10 грн. згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх.№9233383968 від 15.09.2020) сплатило відповідно 29.09.2020, 30.09.2020, тоді як термін сплати 15.09.2020,

- 151000,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за серпень 2020 року (вх. №9237830646 від 21.09.2020) сплатило 12.10.2020, тоді як граничний термін сплати 30.09.2020.

Перевіркою (акт перевірки від 21.10.2020 №1049/07-16-04-14/710/22114603) встановлено, що ДП «Перечинське лісове господарство» в порушення п.57.1, п.57.3 ст.57, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України сплатило із затримкою більше 30 календарних днів 1171595,15 грн. узгодженого податку на додану вартість, в тому числі:

- 269717.40 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за листопад 2019 року (вх. №9305909622 від 19.12.2019) сплатило 30.01.2020, тоді як граничний термін сплати 30,12.2019,

- 126.40 грн. згідно податкового повідомлення - рішення від 26.02.2020 №0001030509 сплатило 14.04.2020, тоді як граничний термін сплати 07.03.2020,

- 20584.50 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 26.02.2020 №0001020509 сплатило 14.04.2020, тоді як граничний термін сплати 07.03.2020,

- 3702,50 грн. згідно податкового повідомлення - рішення від 26.02.2020 №0001040509 сплатило 14.04.2020, тоді як граничний термін сплати 07.03.2020,

- 143719,35 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за лютий 2020 року (вх. №9057317917 від 19.03.2020) сплатило відповідно 13.05.2020, 14.05.2020, 15.05.2020, 28.05.2020, тоді як граничний термін сплати 30.03.2020,

- 241794,50 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за березень 2020 року (вх. №9083610823 від 17.04.2020) сплатило відповідно 12.06.2020, 25.06.2020, 26.06.2020, 30.06.2020, 13.07.2020, тоді як граничний термін сплати 30.04.2020,

- 254001,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за квітень 2020 року (вх. №9110143051 від 19.05.2020) сплатило відповідно 13.07.2020, 24.07.2020, 31.07.2020, тоді як граничний термін сплати 01.06.2020,

- 192374,00 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за травень 2020 року (вх. №9138472306 від 17.06.2020) сплатило відповідно 31.07.2020, 18.08.2020, 28.08.2020, тоді як граничний термін сплати 30.06.2020.

- 45575,50 грн. згідно податкової декларації з ПДВ за червень 2020 року (вх. №9170310887 від 17.07.2020) сплатило 31.08.2020, тоді як граничний термін сплати 30.07.2020.

Відповідно до складеного акта камеральної перевірки від 21.10.2020 р.. ГУ Державної податкової служби у Закарпатській області прийнято податкові повідомлення-рішення форми «Ш» :

- №000/1309/07-16-04-14 від 12.11.2020 р., яким до Позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 23,4319,03 грн., що складає 20% від суми несвоєчасно сплаченого грошового зобов`язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 1171 595,15 грн.

- №000/1306/07-16-04-14 від 12.11.2020 р., яким до Позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 103841,09 грн., що складає 10% від суми несвоєчасно сплаченого грошового зобов`язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 1 038 410,90 грн.

Камеральна перевірка ДП «Перечинське лісове господарство» (акт перевірки ГУ ДПС у Закарпатській області від 11.12.2020 №2966/07-16-04-14/710/22114603) проведена з питання своєчасної сплати за період: перший квартал 2020 року - третій квартал 2020 року , рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини заготовленої в порядку рубок головного користування, рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування), рентної плати за спеціальне використання води, водних об`єктів місцевого значення згідно розрахунків рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування, розрахунків рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування), розрахунків рентної плати за спеціальне використання води - додатків 5,8.9 до податкових декларацій ДП «Перечинське лісове господарство» з рентної плати.

Перевіркою (акт перевірки від 11.12.2020 №2966/07-16-04-14/710/22114603) встановлено, що ДП «Перечинське лісове господарство» в порушення п.57.1 ст.57, п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України сплатило:

- із затримкою до 30 календарних днів 915,55 грн. узгодженої рентної плати за спеціальне використання води згідно розрахунку за третій квартал 2020 року (вх.№9287600269 від 05.11.2020) сплатило 30.11.2020, тоді як граничний термін сплати 19.11.2020;

- із затримкою більше 30 календарних днів 1831,90 грн. узгодженої рентної плати за спеціальне використання води: 915.55 грн. згідно розрахунку за перший квартал 2020 року (вх №9099470281 від 08.05.2020) сплатило 30.09.2020, тоді як граничний термін сплати 22.05.2020; 916.35 грн. згідно розрахунку за другий квартал 2020 року (№9190469162 від 07.08.2020) сплатило 30.09.2020, тоді як граничний термін сплати 20.08.2020;

- із затримкою більше 30 календарних днів 2486.50 грн. узгодженої рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) згідно розрахунків за перший квартал 2020 року ( вих. №9099470288, №9099470325, №9099470326, №9099470371, №9099470379 від 08.05.2020) сплатило 09.09.2020, тоді як граничний термін сплати 22.05.2020;

- із затримкою більше 30 календарних днів 311090,00 грн. узгодженої рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування: 12649.75грн згідно розрахунку за перший квартал 2020 року (вх. №9099470315 від 08.05.2020) сплатило 05.08.2020, тоді як граничний термін сплати 22.05.2020; 32575.50 грн. згідно розрахунку за перший квартал 2020 року (вх. №9099470346 від 08.05.2020) сплатило відповідно 05.08.2020, 06.08.2020, тоді як граничний термін сплати 22.05.2020, 75020.25 грн. згідно розрахунків за другий квартал 2020 року (вх. №9190469196, №9190469172, №9190469245 від 07.08.2020) сплатило 20.11.2020 тоді як граничний термін сплати 20.08.2020, 190844,50 грн. згідно розрахунку за другий квартал 2020 року (вх. №9190469223 від 07.08.2020) сплатило відповідно 20.11.2020,27.11.2020;

- із затримкою до 30 календарних днів 218041,30 грн. узгодженої рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування: 27546.80 грн. згідно розрахунку за перший квартал 2020 року (вх. №9099470348 від 08.05.2020) сплатило 05.06.2020, тоді як граничний термін сплати 22.05.2020, 124401.60 грн. згідно розрахунку за перший квартал 2020 року (вх. №9099470315 від 08.05.2020) сплатило 05.06.2020, тоді як граничний термін сплати 2105.2020, 66092.90 грн. згідно розрахунку за третій квартал 2020 року (вх. №9287600306 від 05 11.2020) сплатило 27.11.2020, тоді як граничний термін сплати 19.11.2020.

- із затримкою до 30 календарних днів 12668,50 грн. узгодженої рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) згідно розрахунку за другий квартал 2020 року (вх. №9190469457 від 07.08.2020) сплатило 08.09.2020, тоді як граничний термін сплати 20.08.2020;

- із затримкою до 30 календарних днів 30411,40 грн. узгодженої рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) згідно розрахунків за другий квартал 2020 року (вх. №9190469221 №9190469383, №9190469390, №9190469321, №9190469263, 190469360, №9190469362 від 07.08.2020) сплатило 08.09.2020, тоді як граничний термін сплати 20.08.2020;

- із затримкою більше 30 календарних днів 3826,55 грн. узгодженої рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) згідно розрахунку за четвертий квартал 2019 року (вх.№9333813323 від 06.02.2020) сплатило 15.06.2020, тоді як граничний термін сплати 20.02.2020;

- із затримкою до 30 календарних днів 1824,00 грн. узгодженої рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) згідно розрахунку за першій квартал 2020 року (вх.№9099470380 від 08.05.2020) сплатило 16.06.2020, тоді як граничний термін сплати 22.05.2020.

За розглядом акту перевірки від 11.12.2020 №2966/07-16-04-14/710/22114603, ГУ ДПС у Закарпатській області 17.03.2021 року прийняло податкові повідомлення-рішення, якими на підставі п.57.1 ст.57, п.257.5 ст.257, п. 124.1 ст.124 Податкового кодексу України застосувало до ДП «Перечинське лісове господарство»:

- №000/1490/07-16-18-10 штраф 248,65 грн. (10 відсотків погашеної суми податкового боргу 2486,50 грн.);

- №000/1491/07-16-18-10 штраф 45,78грн, (5 відсотків погашеної суми податкового боргу 915,50грн);

- №000/1492/07-16-18-10 штраф 183,19 грн. (10 відсотків погашеної суми податкового боргу 1831,90 грн.);

- №000/1493/07-16-18-10 штраф 31109,00грн (10 відсотків погашеної суми податкового боргу 311090,00 грн.);

- №000/1494/07-16-18-10 штраф 10902,07грн (5 відсотків погашеної суми податкового боргу 218041,30 грн.);

- №000/1495/07-16-18-10 штраф 633,43грн (5 відсотків погашеної суми податкового боргу 12668,50 грн.);

- №000/1496/07-16-18-10 штраф 1520,57грн (5 відсотків погашеної суми податкового боргу 30411,40грн);

- №000/1497/07-16-18-10 штраф 382,65грн (10 відсотків погашеної суми податкового боргу 3826,55 грн.);

№000/1498/07-16-18-10 штраф 91,20грн (5 відсотків погашеної суми податкового боргу 1824,00 грн. ).

Мотиви та норми права застосовані судом.

Відповідно до пп. 14,1.175 п,14,1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПКУ грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як І податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пп. 14.1.152 п.14.1 ст.14 ПКУ погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Згідно з п. 31.1 от. 31 ПКУ строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Відповідно до п.36.1 СТ.36 ПКУ податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором (п. 36.2 ст. 36 Кодексу).

Пунктами 37. 1 та 37.2 статті 37 ПКУ передбачено, що підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов`язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов`язує сплату ним податку.

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 ПКУ виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з п. 54 1 ст. 54 ПКУ крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума, грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно п. 50. 1 СТ.50 ПКУ платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов`язання минулих податкових періодів, зобов`язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПКУ платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п. 203.1 ст. 203 ПКУ податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно п.203.2 ст.203 ПКУ сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Пунктом 57.3. статті 57 ПКУ визначено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 154.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п.257.1 ст.257 ПКУ базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.

Згідно п.257.5 ст.257 ПКУ сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Згідно з п.87.9 ст.87 ПКУ у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Згідно п. 113.1 ст113 ПКУ строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум г грошових зобов`язань.

Відповідно до п. 126.1 СТ.126 ПКУ (в редакції, чинній на момент прийняття спірних податкових повідомлень-рішень, якими застосовані штрафні санкції з ПДВ) у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п.11. підрозділу 10 ПКУ штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Відповідно до п. 124.1 ст.124 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім грошового зобов`язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно п.41.1 СТ.41 ПКУ контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

До функцій, які виконують контролюючі органи, зокрема, належить адміністрування податків, зборів, платежів, своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків, зборів платежів, організація збору податкової інформації та внесення її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (пп. 19 '.1.1, пп. 19 '.1.2, пп. 19 '.1.40 п. 19 '.1 ст. 19' Податкового кодексу України).

Статтею 62 ПКУ визначено, що податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Згідно з п. 72.1 ст. 72 ПКУ для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, зокрема від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та Національного банку України, від банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків, звіти та підзвітні рахунки, подані від фінансових агентів; від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів; за наслідками податкового контролю; для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку.

Відповідно до П.74.1, п.74.3 ст.74 ПКУ податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41,1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Відповідно до п.3 гл.1 р.І Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 р. №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 р. за №751/28881 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №422), оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС.

Відповідно до п.2 гл.1 р.І Порядку 422 терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: зокрема інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Відповідно до п. 1 гл. 1 р. II Порядку 422 з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ІДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

ІКП містить, інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу .

Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку, При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.

Згідно пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПКУ контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПКУ камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади,що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відтак, об`єктом перевірки за положеннями цього підпункту є серед іншого дані, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах. Саме аналізуючи дані, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах контролюючий орган встановив порушення строків сплати позивачем узгоджених податкових зобов`язань, що і стало підставою для застосування штрафів.

Суд констатує, що у позовній заяві позивач не оскаржує суті порушень, встановлених актами перевірок від 21.10.2020 №1049/07-16-04-14/710/22114603, від 11.12.2020 №2966/07-16-04-14/710/22114603, отже ДП «Перечинське лісове господарство» не вчинило необхідних дій для сплати узгоджених податкових зобов`язань в строки визначені Податковим кодексом України.

Щодо посилання позивачем неправомірне використання відповідачем під час перевірки акту документальної перевірки , то судом встановлено , що про це тільки згадується в самому акті , оскільки інформація про акт документальної перевірки міститься в інтегрованій картці платника податків -позивача, яку надано відповідачем та яка була використана під час перевірки, однак сам текст акту, витяги з нього та висновки в акті камеральної перевірки відсутні та не аналізувалися.

Частиною другою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 14 частиною 1, 242-246 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В :

1.У задоволенні позовуДержавного підприємства "Перечинське лісове господарство" (вул. Будівельників, буд. 7,с. Сімер, Перечинський район, Закарпатська область,89203, код ЄДРПОУ 22114603) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ 43143065), Головного Управління ДПС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.

СуддяЗ.Б.Плеханова

Повний текст рішення виготовлено та підписано 21 січня 2022 року.