
1Справа № 335/12025/21 3/335/129/2022
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Воробйов А.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з відділу поліції № 1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, офіційно не працевлаштованого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 673243 ОСОБА_1 ,06.11.2021 року о 10-30 годині у магазині «Лавка ЮА» за адресою: вул. Незалежної України, буд. 88, м. Запоріжжя, здійснював роздрібну торгівлю тютюном для кальяну, що не містить марки акцизного збору та з марками акцизного збору інших держав, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвокат Піскарьов А.О. під час розгляду справи пояснив, що ОСОБА_1 не є суб`єктом даного адміністративного правопорушення. Діяльність у вказаному магазині веде ТОВ «Белуга-А-М», директором якого є ОСОБА_2 . На його адвокатський запит надано відповідь, що ОСОБА_1 на вказаному підприємстві не працює. Просив закрити провадження у справі за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доходжу таких висновків.
Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Зі змісту ст. 156 КУпАП випливає, що суб`єктом цього правопорушення можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування та громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.
ОСОБА_1 відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ставиться у вину здійснення торгівлі тютюном для кальяну, що не містив марки акцизного збору, та з марками акцизного збору інших держав, що взагалі не охоплюється диспозицією ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до пп. 212.1.2 п. 212.1 ст. 212 ПК України платником акцизного податку є, зокрема, особа - суб`єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України.
Згідно з п. 215.1 ст. 215 цього Кодексу до підакцизних товарів належать тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.
Як передбачено п. 226.2, п. 226.3, п. 226.8, п. 226.11 ст. 226 цього Кодексу наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Кожна марка акцизного податку на тютюнові вироби повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки.
На марку акцизного податку на сигарети, цигарки та сигари додатково наноситься кількість штук у пачці (упаковці).
Виробники та імпортери тютюнових виробів ведуть облік та звітують про використання марок акцизного податку за видами марок (ТІ - "тютюн імпортний", ТВ - "тютюн вітчизняний") у кількісному виразі.
Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.
Аналіз вищезазначених положень спеціального закону свідчить про те, що забезпечення наявності на підакцизних товарах, зокрема тютюнових виробах, марок акцизного податку законодавством покладено на суб`єктів господарювання, які здійснюють ввезення таких товарів на митну територію України, виробників такого товару, а також його продавців, які є платниками акцизного податку.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення органом, що склав протокол, надано такі докази:
-рапорт про виклик на службу «102», згідно із яким задокументовано факт реалізації акцизних товарів без відповідних дозвільних документів, акцизні марки Російської Федерації на тютюнових виробах.
-протокол опитування особи від 06.11.2021 року, за яким ОСОБА_3 , знаходячись в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що знаходиться по АДРЕСА_2 придбав для себе тютюн , після покупки йому видали чек, після цього в приміщення зайшли робітники поліції;
-протокол опитування особи від 06.11.2021року, за яким ОСОБА_4 , ОСОБА_5 знаходячись в магазині «Лавка», що знаходиться по вул. Незалежної України, буд. 88, м. Запоріжжя були свідками продажу табачних виробів;
-рапорт дільничного офіцеру ВП № ЗРУП ГУНП в Запорізькій області Мельниченко О., згідно якого 06.11.2021 року за адресою м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 88 в магазині «Лавка» виявлено факт реалізації тютюнових виробів без марок акцизного податку та із марками акцизного податку Російської Федерації;
-рапорт дільничного офіцеру ВП № ЗРУП ГУНП в Запорізькій області Кривицького О., згідно якого 06.11.2021 року за адресою м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 88 в магазині «Лавка» виявлено факт реалізації тютюнових виробів без марок акцизного податку та із марками акцизного податку Російської Федерації;
-фототаблиці, на яких зображені упаковки табаку та чек магазину;
Разом із тим, як встановлено під час розгляду справи судом, у магазині «Лавка ЮА» за адресою: вул. Незалежної України, буд. 88, м. Запоріжжя, здійснює діяльність ТОВ «Белуга-А-М» (ЄДРПОУ 43643530), директором якого відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що надана захисником, є ОСОБА_2 .
Відтак, суб`єктом господарювання, що здійснює торгівлю тютюновими виробами у вказаному магазині, є юридична особа ТОВ «Белуга-А-М». ОСОБА_1 , відповідно до змісту листа ТОВ «Белуга-А-М», що наданий на адвокатський запит захисника, не є працівником вказаного Товариства, а тому не міг у встановленому законом порядку здійснювати господарську діяльність з торгівлі тютюновими виробами у магазині, що належить вказаному Товариству. Матеріали справи про адміністративне правопорушення свідчать, що посадовою особою органу національної поліції, яка склала протокол, зазначені обставини не перевірялись, і пояснення від ОСОБА_1 не відбирались.
Згідно з приписами ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
Натомість посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не проаналізувала зміст вищезазначених нормативно-правових актів та не встановила особу, яка є суб`єктом відповідальності за дане правопорушення.
Враховуючи, що ОСОБА_1 не є посадовою особою ТОВ «Белуга-А-М», яке здійснює роздрібну торгівлю тютюновими виробами, суд доходить висновку, що він не є суб`єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Європейський суду з прав людини у рішенні від 20.09.2016 у справі «Karelin v.Russia» заява № 926/08 зазначив, що за умови наявності певної неточності чи суперечностей у фабулі адміністративного правопорушення, суд не вправі брати на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи.
Державні органи не мають права перекладати обов`язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
З урахуванням практики Європейського суду з прав людини самостійна перекваліфікація судом дій особи, яка притягається до відповідальності є порушенням права особи на справедливий суд, закріпленого ст. 6 Європейської Конвенції з прав людини.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відсутність такого обов`язкового елементу адміністративного правопорушення як його суб`єкт, виключає наявність події і складу правопорушення у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у цій справі, що є підставою для закриття провадження у справі згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 27, 34, 35, 156, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Воробйов