
Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 677/187/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.02.2022 м.Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого – судді Вознюка Р.В.,
за участі секретаря судового засідання Басистої Т.В.
справа № 677/187/22
учасники справи:
заявник – ОСОБА_1 ,
заінтересована особа – Красилівський районний відділ реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький),
вимоги заяви – встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Красилові справу в порядку окремого провадження,
В С Т А Н О В И В:
03.02.2022 заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, у якій зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , про що був складений відповідний актовий запис про смерть №53 та видано свідоцтва про смерть Відділом запису актів цивільного стану Перевальського районного управління юстиції Міністерства Юстиції Луганської Народної Республіки.
В січні 2022 року вона звернулась до Красилівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) щодо державної реєстрації смерті ОСОБА_2 . Однак, у реєстрації смерті ОСОБА_2 їй відмовлено, та роз`яснено, що відсутні підстави для державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть українського зразку на підставі наданих нею документі, та про те, що єдиною підставою для державної реєстрації смерта особи на підставі медичних документів, оформлених медичними закладами на території, непідконтрольній українській владі є рішення суду.
Заявниця ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, у поданій заяві просила розгляд справи провести за її відсутності.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явилася, надіслала до суду заяву, в якій просить розглядати заяву ОСОБА_1 за її відсутності та проти задоволення заяви не заперечує.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до роз`яснень, даних в п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживала та булла зареєстрована на тимчасово окупованій території за адресою: АДРЕСА_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ст. 134 Конституції України та статей 1, 3, 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя тимчасово окупованою територією, яка є невід`ємною частиною території України і на яку поширюється дія Конституції та законів України. На тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.
За приписами п. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюста від 18.10.2000 № 52/5. підставою для державної реєстрації смерті є свідоцтво про смерть форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545. зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
На теперішній час заявниця отримати свідоцтво про смерть в органі РАЦС за місцем смерті ОСОБА_2 не має можливості, оскільки зазначена територія є тимчасово окупованою.
Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюста від 18.10.2000 № 52/5 передбачено, що зв`язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території.
З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 14.01.2022 Відділом запису актів цивільного стану Перевальського районного управління юстиції Міністерства Юстиції Луганської Народної Республіки слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Перевальськ Луганської Народної Республіки.
Таким чином, зазначеним документом підтверджується факт смерті ОСОБА_2 .
Оскільки, встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідне заявниці для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть, суд приймає надане заявницею свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 14.01.2022 Відділом запису актів цивільного стану Перевальського районного управління юстиції Міністерства Юстиції Луганської Народної Республіки, як носій конкретної інформації факту смерті ОСОБА_2 , при цьому, не може визнати вказане свідоцтво про смерть належним та допустимим доказом.
Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території України у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
Проте, виходячи з практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах проти Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001), Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]. Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті для реалізації майнових та особистих немайнових прав, суд вважає можливим, як виняток, взяти до уваги відомості, зазначені в свідоцтві про смерть особи, які видані органом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України (інформаційний лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15.04.2016 вих. №9-1130/0/4-16).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території її матері ОСОБА_2 та вважає доведеним факт її смерті, і визначає датою її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 та місцем смерті - Україна, Луганська область, м. Перевальськ.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України, підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись ст.ст. 315-319 ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правил державної реєстрації актів цивільного стану, ст. ст. 2, 3, 4, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд,
У Х В А Л И В:
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: Україна, с. Великі Будки, Роменського району, Сумської області, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , визнавши датою її смерті – ІНФОРМАЦІЯ_1 та місцем смерті - Україна, Луганська область, м. Перевальськ.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 26.02.2005 Перевальським РВ УМВС України в Луганській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Заінтересована особа – Красилівський районний відділ реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), адреса місця знаходження: 31000, Хмельницька область, м. Красилів, вул. Театральна, 1, код ЄДРПОУ 21323523.
Суддя Р. В. Вознюк