
Справа № 545/3101/21
Провадження № 3/545/22/22
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"01" лютого 2022 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Стрюк Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції №2 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , інші відомості суду невідомі,
за ч.1 ст.130 КУпАП,-
в с т а н о в и в:
Водій ОСОБА_1 12.09.2021 року близько 00 год. 26 хв. у с. Степне Полтавського району по вул. Дослідній керував транспортним засобом ВАЗ 21011, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився, що зафіксовано в присутності двох свідків.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.5 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні не визнав. Пояснив, що ввечері 12.09.2021 року поїхав на автомобілі ВАЗ 21011 д.н.з. НОМЕР_2 у центр с. Степне. Біля магазину «Маркет» у нього з місцевими жителями, імен та прізвищ яких не знає, виникла сварка, що переросла в бійку. З метою припинення конфлікту підійшов до них та почав умовляти припинити бійку і в цей момент відчув удар по голові, від якого втратив свідомість. Прийшовши до тями, сів в автомобіль і почав їхати додому. У цей час його зупинили працівники поліції. Оскільки працівники поліції не представились та не повідомили про причину зупинки, він відмовився пред`явити їм документи. Також він у той вечір алкогольних напоїв не вживав, тому вважає, що причин для огляду не було. Працівники поліції не пропонували пройти огляд на місці, натомість повалили на землю та повезли до КП «ПО Центр терапії залежностей ПОР». Працівники поліції викликали швидку допомогу, проте він від госпіталізації відмовився.
Свідок ОСОБА_2 у судовому засіданні повідомив, що працює водієм КП «Станція ЕМД та МК» ПОР. Вночі 12.09.2021 року виїхали на виклик в с.Степне, причина - черепно-мозкова травма біля кафе. Одночасно приїхала поліція. Оскільки учасників конфлікту на місці не було, разом з фельдшером поїхали назад. Згодом диспетчер зателефонувала лікарю і повідомила, що працівники поліції знайшли чоловіка, який отримав травму. За с. Степне побачили автомобіль працівників поліції та автомобіль ВАЗ 21011 д.н.з. НОМЕР_2 . Водієві транспортного засобу ВАЗ 21011 д.н.з. НОМЕР_2 ОСОБА_1 запропонували медичну допомогу, оскільки в нього була розбита голова, проте останній відмовився. На той час працівники поліції протокол про адміністративне правопорушення не складали, пройти огляд на стан сп`яніння ОСОБА_1 не пропонували. Мав місце запах алкоголю, але незрозуміло від чого, можливо, від розбитої пляшки на голові. Працівники поліції одягли ОСОБА_1 наручники, оскільки той поводив себе збуджено, неврівноважено, підвищував голос.
Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, свідка, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.130 КУпАП, з таких підстав.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно зі ст.255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення, передбачені ст.ст.124, 130 цього Кодексу, мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».
Пунктом 11 ч. 1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
За змістом статті 31 цього Закону поліція може застосовувати превентивні заходи, серед яких: перевірка документів особи; опитування особи; зупинення транспортного засобу; застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису.
Відповідно до ч. 1 ст.35 вказаного Закону поліцейський має право зупиняти транспортні засоби у разі:1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху; 2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу; 3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об`єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення; 4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку; 5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути; 6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод; 7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху; 8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; 9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно ч. 1 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції
У той же час, відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП та положень Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103, даний огляд проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником поліції, а у разі незгоди водія на проведення такого огляду працівником поліції або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
З викладеного слідує, що інспектор поліції повинен запропонувати водієві пройти огляд на стан сп`яніння із застосуванням спеціального технічного засобу за місцем зупинки транспортного засобу в разі наявності у нього ознак такого сп`яніння, і лише в разі відмови від такого огляду або незгоди з його результатами повинен запропонувати пройти такий огляд в медичній установі.
Відповідно до ч.5 та 6 ст.266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п. п. 8, 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачених Наказами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України №1452/735 від 09.11.2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пунктах 3, 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Аналіз вищевказаних нормативних актів свідчить про те, що оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров`я у випадку відмови водія від проведення огляду з метою виявлення стану сп`яніння на місці зупинення транспортного засобу або незгоди з його результатами відповідно до встановленого порядку є обов`язковим. Якщо після оформлення направлення, водій транспортного засобу відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров`я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (пункт 8 Порядку №1103, пункт 6 розділу ІХ Інструкції з оформлення матеріалів №1395).
Згідно з п.2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року №1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Відповідно до п.3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ № 1452/7356 від 09.11.2015 ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
З протоколу про адміністративне правопорушення, відеозапису до нього вбачається, що ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився.
Так, з відеозапису з відеореєстратора вбачається, що після зупинки транспортного засобу до водія підійшли поліцейські, які розмовляли з ним через відчинене водійське вікно.
З відеозапису з боді-камери вбачається, що ОСОБА_1 інспектор поліції пропонував пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Драгер», на що той категорично відмовився, при цьому висловлювався нецензурною лексикою, його мова була нечіткою, а поведінка – збудженою та агресивною.
Таким чином, у працівників поліції були об`єктивні дані вважати, що у ОСОБА_1 наявні ознаки сп`яніння, а отже були підстави для проходження огляду на стан сп`яніння.
Так, поліцейським СРПП ВП №2 ПРУП сержантом поліції Каліним О.О. видане 12.09.2021 року о 02 год. 22 хв. направлення на медичний огляд водія ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного наркотичного чи іншого сп`яніння та доставлено останнього до закладу охорони здоров`я (а.с.9).
Згідно з висновком щодо результатів медичного огляду з метою встановлення фактів вживання психоактивної речовини та стану сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів №369 від 12.09.2021 року, складеного лікарем КП «Полтавський обласний наркологічний диспансер Полтавської обласної ради», ОСОБА_1 відмовився від медичного огляду (а.с.6).
Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи в їх сукупності, а саме: даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення, відеозаписом з боді-камери, поясненнями свідка.
Будь-яких доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, суду не надано.
Твердження ОСОБА_1 про відсутність законних підстав для зупинки підтверджується матеріалами справи, зокрема, рапортом поліцейського ВП №2 (м. Полтава) Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, з якого вбачається, що о 23-53 год. 11.09.2021 року за адресою: Полтавський район с. Степне вул.. Центральна 11.09.2021 року наразі невідомий чоловік 25 р. порізав голову склом біля бару (а.с.2).
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський має право зупиняти транспортні засоби у разі, якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення … кримінального чи адміністративного правопорушення.
Отже, суд вважає, що зупинка транспортного засобу була законною та не безпідставною, оскільки у працівників поліції були обґрунтовані підстави вважати, що водій транспортного засобу причетний до кримінального чи адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, характер вчинених правопорушень, приходжу до висновку про винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, та накладення на нього стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
На підставі викладеного та керуючись, керуючись ст. 130, ст.ст. 283-285, 287-290, 294 КУпАП,
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 грн., на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496,20 грн. (отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, ЄДРПОУ 37993783, р/р UA908999980313111256000026001, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський районний суд Полтавської області.
Повний текст постанови складений 03.02.2022 року.
Суддя Л.І.Стрюк